Odbiór mux 1,2,3,4,6,8

Signorjovi
Posty: 17
Rejestracja: 30 marca 2022, o 14:13
Miejscowość: Ostrówek
Odbiornik: TV Thomson 32 cale + tuner WIWA H.265
Instalacja antenowa: Antena Opticum Galaxy Premium + dipol vhf/uhf ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Mikstat, Kamionka, Łódź/Zygry

Odbiór mux 1,2,3,4,6,8

Post autor: Signorjovi »

Witam serdecznie. Mieszkam w Ostrówku (woj. Łódzkie, 15 km od Wielunia). Obecnie mam zamontowaną antenę Opticum Red Eagle Combo premium + dipol vhf/uhf że wzmacniaczem, bo dołączony standardowo do anteny dipol wraz ze zwrotnicą oraz symetryzatorem powodował brak odbioru. Zawieszona na skraju dachu, ustawiona na nadajnik Mikstat. Co mogę zrobić aby odbierać mux 1,2,3,4, a przy okazji mux 8.
Obecnie jakość i siła po 100% - mux 1,2,3,4 odbieram bez zakłóceń z nadajnika Kalisz/Mikstat
Jeśli chodzi o mux 8 to mam w zasięgu Zygry lub Kobyla Góra. Dodatkowo posiadam starą antenę typu tagi która ze wzmacniaczem lna169 także bez problemu odbierała wszystkie kanały z Mikstatu. Moje pytanie brzmi co mogę zrobić aby odbierać wszystkie muxy?
Dekoder - Wiwa H.265
Kabel do anteny jest zarobiony wtykiem nakręcanym typu f.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór mux 1,2,3,4,8

Post autor: K63 »

Od 23 maja br. wszystkie interesujące cie mux-y będą nadawane z Zygier. Zatem uzbrój się w cierpliwość.

Signorjovi
Posty: 17
Rejestracja: 30 marca 2022, o 14:13
Miejscowość: Ostrówek
Odbiornik: TV Thomson 32 cale + tuner WIWA H.265
Instalacja antenowa: Antena Opticum Galaxy Premium + dipol vhf/uhf ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Mikstat, Kamionka, Łódź/Zygry

Re: Odbiór mux 1,2,3,4,8

Post autor: Signorjovi »

Rozumiem. Gdybym chciał coś na teraz aby odbierać wszystkie muxy to co musiałbym zrobić?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór mux 1,2,3,4,8

Post autor: K63 »

Na jednej antenie (combo) będzie problem. Jedyna szansa, to próba odbioru mux-8 z Kobylej Góry na antenie ustawionej mniej więcej w kierunku Mikstatu. No, ale skoro teraz nie odbierasz, to prawdopodobnie będzie problem. Teoretycznie jesteś poza zasięgiem Kobylej G., a "twoim" nadajnikiem są Zygry.
Antena yagi UHF raczej nie odbierze mux-8.

Signorjovi
Posty: 17
Rejestracja: 30 marca 2022, o 14:13
Miejscowość: Ostrówek
Odbiornik: TV Thomson 32 cale + tuner WIWA H.265
Instalacja antenowa: Antena Opticum Galaxy Premium + dipol vhf/uhf ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Mikstat, Kamionka, Łódź/Zygry

Re: Odbiór mux 1,2,3,4,8

Post autor: Signorjovi »

Dziś postanowiłem zrobić testy i okazuje się, że ustawiając antenę patrzącą w budynek na przeciwko odbieram bez jakichkolwiek zakłóceń sygnał mux 8 z Kobylej Góry. Problemem jest niestety to, że wtedy nie odbieram mix 1,2,3 z Mikstatu (zły kierunek j wysokość umiejscowienia anteny). Czy wzmacniacz na pasmo vhf coś zmieni, czy raczej będzie to kiepski pomysł ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór mux 1,2,3,4,8

Post autor: K63 »

Jeżeli na antenie ustawionej na Mikstat nie masz sygnału mux-8 z Kobylej G., to wzmacniacz nie pomoże. No bo niby co ma wzmocnić?
Nie pakuj się w żadne prowizorki, bo niebawem czeka cię zmiana standardu i wówczas możesz doznać rozczarowania. Na tym i innych forach w ostatnich dniach jest wysyp tematów pt. "po zmianie standardu zniknęły mi wszystkie kanały".

Signorjovi
Posty: 17
Rejestracja: 30 marca 2022, o 14:13
Miejscowość: Ostrówek
Odbiornik: TV Thomson 32 cale + tuner WIWA H.265
Instalacja antenowa: Antena Opticum Galaxy Premium + dipol vhf/uhf ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Mikstat, Kamionka, Łódź/Zygry

Re: Odbiór mux 1,2,3,4,8

Post autor: Signorjovi »

Miałem jeszcze w głowie kombinacje mojej obecnej anteny + yagi oraz zwrotnica ale w takim wypadku szkoda pieniędzy na taki eksperyment. Chciałem wyczerpać wszystkie możliwości i udało mi się.
Ciekawostka:
Odpowiednio ustawiając antenę wskakują też kanały z nadajnika w Wręczycy (siła 100%, jakość waha się od 20 do 80%).

Signorjovi
Posty: 17
Rejestracja: 30 marca 2022, o 14:13
Miejscowość: Ostrówek
Odbiornik: TV Thomson 32 cale + tuner WIWA H.265
Instalacja antenowa: Antena Opticum Galaxy Premium + dipol vhf/uhf ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Mikstat, Kamionka, Łódź/Zygry

Re: Odbiór mux 1,2,3,4,8

Post autor: Signorjovi »

Po zmianie standardu mam dylemat, ponieważ mam zakłócony odbiór, ale po kolei
Góra:
TV Thomson + Dekoder wiwa oraz antena Opticum Galaxy Premium Combo, ale zamiast dwóch dipoli vhf i uhf jest zamontowany jeden dipol aktywny(ze wzmacniaczem) na pasmo vhf/uhf
Odbiór mux2 oraz mux3 super, mux1 też da radę, ale są przycięcia co jakiś czas, pozostałe odbiór słaby
Dół:
Tv Samsung + dekoder wiwa oraz antena yagi-uda ze wzmacniaczem lna169.
Odbiór:
Mux2 oraz mux3 jest stabilnie, pozostałe to lipa, jeszcze gorzej niż na górze.
Obydwie anteny są skierowane na Kalisz/Mikstat. Anteny, która obsługuje dół, nie mogę dać wyżej, ponieważ jej uchwyt jest przymocowany do ściany.
Co mogę zrobić, aby na górze odbierać wszystko, a na dole, żeby działały wydarzenia24 oraz kanały hevc.
Przed zmianą na górze mogłem oglądać kabały hevc z Kalisza, teraz niestety już nie.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Odbiór mux 1,2,3,4,8

Post autor: dvbtowiec »

Za dużo anten i wzmacniaczy :)
Kup porządną antenę na UHF i osobno na VHF wyłącznie z symetrazytorami, wybierz miejsce najlepszego odbioru, zepnij to zwrotnicą i rozdziel na dwa telewizory.
Kabel na dół łatwiej poprowadzić niż kombinować z dwiema antenami jedna niżej, druga wyżej, skoro ta wyżej lepiej sobie radzi, co sam opisujesz.
Ostatnio zmieniony 10 czerwca 2022, o 18:46 przez dvbtowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

Signorjovi
Posty: 17
Rejestracja: 30 marca 2022, o 14:13
Miejscowość: Ostrówek
Odbiornik: TV Thomson 32 cale + tuner WIWA H.265
Instalacja antenowa: Antena Opticum Galaxy Premium + dipol vhf/uhf ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Mikstat, Kamionka, Łódź/Zygry

Re: Odbiór mux 1,2,3,4,8

Post autor: Signorjovi »

Wszystko w dobrze, tylko to rozwiązanie odpada, ponieważ każdy tv ma swoją antenę i na górze nie mam dojścia. Myślę, że mogę zrobić test z anteną, która zasila mój tv na górze.
Zamienić antenę na yagi (mam jeszcze jedną) i wsadzić tam symetryzator i zobaczyć czy będzie lepiej, albo ustawić na Łódź.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Odbiór mux 1,2,3,4,8

Post autor: dvbtowiec »

A dlaczego nie masz dojścia do górnej anteny?
Telewizory nie muszą mieć osobnych anten.

Signorjovi
Posty: 17
Rejestracja: 30 marca 2022, o 14:13
Miejscowość: Ostrówek
Odbiornik: TV Thomson 32 cale + tuner WIWA H.265
Instalacja antenowa: Antena Opticum Galaxy Premium + dipol vhf/uhf ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Mikstat, Kamionka, Łódź/Zygry

Re: Odbiór mux 1,2,3,4,8

Post autor: Signorjovi »

Wiem, że tv nie muszą mieć osobnych anten, tylko na dole jest jeden przewód puszczony do góry, ma strych, tam zasilacz i potem idzie do anteny.
U mnie zaś (góra), mam osobną antenę, bo tv pojawił się później j nie miałem miejsca aby go inaczej ustawić w pokoju. Druga kwestia to jest to, że kiedyś sprawdzałem na zapasowej antenie yagi symetryzatory zamiast wzmacniacza i była lipa totalna.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Odbiór mux 1,2,3,4,8

Post autor: dvbtowiec »

Mam wrażenie że za bardzo kombinujesz i robisz prowizorki, zamiast to zrobić porządnie.

Signorjovi
Posty: 17
Rejestracja: 30 marca 2022, o 14:13
Miejscowość: Ostrówek
Odbiornik: TV Thomson 32 cale + tuner WIWA H.265
Instalacja antenowa: Antena Opticum Galaxy Premium + dipol vhf/uhf ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Mikstat, Kamionka, Łódź/Zygry

Re: Odbiór mux 1,2,3,4,8

Post autor: Signorjovi »

Inaczej, dla jasności sytuacji. Tv na dole mniej mnie interesuje, ponieważ to jego używają rodzice.
Bardziej zależy mi na telewizorze w moim pokoju na górze.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Odbiór mux 1,2,3,4,8

Post autor: VAHANARA »

Signorjovi pisze: 10 czerwca 2022, o 17:49 Co mogę zrobić, aby na górze odbierać wszystko, a na dole, żeby działały wydarzenia24 oraz kanały hevc.
Przed zmianą na górze mogłem oglądać kabały hevc z Kalisza, teraz niestety już nie.
Skończyć z rzeźbą i wziąć się poważniej do problemu. Z T2 bywa upierdliwie.

1. Lokalizacja
2. Gdzie są zamontowane obie anteny i czy mają wolny widok na kierunek nadajnika?
3. Daj jakiś link o tego dipola combo..
4. Jak stare są kable antenowe?
5. Korzystasz z zasilaczy antenowych ze stałym napięciem czy regulowanych?
6. Podaj poziomy i jakości sygnałów dla wszystkich muxów z obu odbiorników.

To tak na początek.

Signorjovi
Posty: 17
Rejestracja: 30 marca 2022, o 14:13
Miejscowość: Ostrówek
Odbiornik: TV Thomson 32 cale + tuner WIWA H.265
Instalacja antenowa: Antena Opticum Galaxy Premium + dipol vhf/uhf ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Mikstat, Kamionka, Łódź/Zygry

Re: Odbiór mux 1,2,3,4,8

Post autor: Signorjovi »

Zajmiemy się najpierw moim pokojem, a dół później.
1. Ostrówek, dokładnie to 98-311, 15 km od Wielunia.
5. Tak, u mnie w pokoju, z regulacją napięcia.
3. Kabel góra 2-3 lata, nie ma korozji w środku, w oplocie jakiś noname cabletech biały
6. Wskazania według wiwy h.265 z nadajników z Kalisza, Łodzi, Kamionki i Kobylej Góry
Kanał - siła/jakość: (skala %)
8: 0/0
9: 0/0
21: 100/0
24: 100/0 (miga jakość, zrywy od 10 do 30)
26: 100/80-100
31 oraz 32: 100/100
37: 100/0 (czasami są zrywy od 5 do 30 kilka minut można obejrzeć)
38: 100/80
44: 100/50-70 (jeśli reguluje napięcie w zasilaczu to w porywach jest 85)
45: 100/0
46: 100/0

Signorjovi
Posty: 17
Rejestracja: 30 marca 2022, o 14:13
Miejscowość: Ostrówek
Odbiornik: TV Thomson 32 cale + tuner WIWA H.265
Instalacja antenowa: Antena Opticum Galaxy Premium + dipol vhf/uhf ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Mikstat, Kamionka, Łódź/Zygry

Re: Odbiór mux 1,2,3,4,8

Post autor: Signorjovi »

https://zapodaj.net/47acb165253f6.jpg.html - Antena która obsługuje tv w moim pokoju
https://zapodaj.net/f2be830c09d48.jpg.html - Antena, która obsługuje tv na dole

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Odbiór mux 1,2,3,4,8

Post autor: VAHANARA »

Signorjovi pisze: 11 czerwca 2022, o 14:11 Zajmiemy się najpierw moim pokojem, a dół później.
Dobrze się domyślam się, że antena skierowana jest na Mikstat?

mapy sugerują, że dla ciebie nadajnik podstawowy to powinny być raczej Zygry:
k26 (mux-3)
k9 (mux-8)
k24 (mux-5)
k46 (mux-1)
k45 (mux-2)
Mikstat tez mógłby być, choć z niego nie ma mux-8, a Kobyla góra (k8/H) to dużo inny kierunek, więc antena ma prawo nie łapać.

Gwoli wyjaśnienia:

1. Antena ma prawo odbierać mux-y z nadajnika, na który jest skierowana. Z innych może w bardzo sprzyjających warunkach. Więc podaje się tylko mux-y z kierunku anteny.

2. Obie anteny mają źle zamontowane dipole albo zamontowane są "do góry nogami" - powinny być mocowane z puszkami antenowymi do dołu. Przy takim montażu jak na zdjęciach w puszkach i kablach powinna już być woda / wilgoć, co, jak się domyślasz, nie pomaga w odbiorach.

3. Dla Yag taki montaż przy ścianie to często ich śmierć na odbiorze, albo wszystkiego, albo wybranych częstotliwości.

4. Yaga z dołu jest tylko na UHF, więc o odbiorze mux-8 zwykle nie mowy. Trzeba by dodać antenę na VHF (dość pewne rozwiązanie) albo spróbować z dipolem combo (różnie to bywa).

Signorjovi
Posty: 17
Rejestracja: 30 marca 2022, o 14:13
Miejscowość: Ostrówek
Odbiornik: TV Thomson 32 cale + tuner WIWA H.265
Instalacja antenowa: Antena Opticum Galaxy Premium + dipol vhf/uhf ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Mikstat, Kamionka, Łódź/Zygry

Re: Odbiór mux 1,2,3,4,8

Post autor: Signorjovi »

Zrobiłem testy na swojej antenie i co się okazało:
Są to drzewa z strzale antenowym i to zakłóca odbiór z Mikstatu oraz antena ma słaby zysk (pewnie wina dipola, w przyszłości będzie ona skierowana na Zygry), dipol musi być zamontowany w tej pozycji ponieważ gdy jest na dole to nie mam kompletnie sygnału.
Ostatecznie zamontowałem starą, skorodowaną yage z przedzmacniaczem lna-169 (taka sama jak ta która obsługuje tv na dole) i nastąpiła poprawa mux1 (k.44) - teraz jakość dobija do 90, odbiór stabilny, oraz mux5 (k.37) z jakości 0, teraz jest w porywach do 30% według wskazań dekodera wiwy.
Narazie to rozwiązanie doraźne, w przyszłości antenę obsługują tv (tą, którą zdjąłem) w moim pokoju skieruje na Zygry, obecnie czekam na maszt.

Signorjovi
Posty: 17
Rejestracja: 30 marca 2022, o 14:13
Miejscowość: Ostrówek
Odbiornik: TV Thomson 32 cale + tuner WIWA H.265
Instalacja antenowa: Antena Opticum Galaxy Premium + dipol vhf/uhf ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Mikstat, Kamionka, Łódź/Zygry

Re: Odbiór mux 1,2,3,4,8

Post autor: Signorjovi »

Testów ciąg dalszych:
Nowa antena z dipolem (zdjęcie nr 1) bez problemu odbiera wszystkie muxy z Zygier, ale mux8 (k.9 cisza).
Za to mux8 odbieram poprawnie z... Kobylej Góry na kanale 8.
Moje pytanie brzmi. Jak to jest możliwe że nie odbieram Zygier, a odbieram z Kobylej Góry, mimo iż ten kierunek m zasłonięty przez budynek ?
PS: TV na dole też zrobiony. Rodzicom nie zależy na mux8, winne było złe ustawienie anteny, po przedstawieniu śmiga pięknie

Zablokowany