Testowy MUX MWE-Katowice

modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: Testowy MUX MWE-Katowice

Post autor: modulator »

K63 pisze: 20 maja 2022, o 14:39 Symulacja zasięgu jest tutaj. Ale nie wiem na podstawie jakich parametrów została stworzona (m.in. brak ERP). :?: Ponadto w danych emisji podano charakterystykę dookólną, a z mapki wynika że jest kierunkowa. :?:
Jak się przyjrzysz, to jest jeszcze stara mapa zasięgu - dla Kosztów i na nich jest wyśrodkowana.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Testowy MUX MWE-Katowice

Post autor: K63 »

Masz rację! Na zbliżeniu widać, że nadajnik zaznaczony w Katowicach jest poza "epicentrum"... na pomarańczowym polu. :lol:
Po prostu mapkę emisji z Mysłowic przypisano do Katowic, zmieniając tylko oznaczenie nadajnika.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowy MUX MWE-Katowice

Post autor: hadam »

Tak jak obiecałem, byłem dzisiaj w Katowicach i zobaczyłem na w własne oczy to cudo, porobiłem kilka fotek.
Ten tubus a właściwie tubusik raczej nie może nadawać kierunkowo. Pod nim pod spodem są anteny do DAB+.
Jeśli ta pierdziawka na takiej wysokości jest w stanie wypromieniować taki sygnał, że dociera do mnie, mam 54 kilometry do niego i po drodze przeszkody i góry.
To albo jest to tropo, choć to mało prawdopodobne, bo to już drugi dzień sygnał na wysokim poziomie, albo jest to po prostu cud, bo nie wiem już jak to określić. Czekam na jakąś zmianę pogody albo coś, bo po Waszych wpisach trudno mi w to uwierzyć, mam nadzieję, że zdążę zanim wyłączą. Z ciekawości sprawdzam kilka razy dziennie.
Jak już wcześniej pisałem problem miałem zaraz po włączeniu, przez kilka godzin, może jeszcze coś dostrajali, bo u mnie strasznie szatkowało.

Obrazek

Obrazek

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowy MUX MWE-Katowice

Post autor: dvbtowiec »

Podobno w Jaworznie także brak sygnału.
Nie wiemy jakie są instalacje odbiorcze u tych osób, nie mniej to także miejscowość położona blisko, w linii prostej zapewne ok 20 do 25 km.

Z tego co opisujecie uzyskujecie sygnał dużo dalej na północ, niż w kierunku południowym.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowy MUX MWE-Katowice

Post autor: hadam »

Zapomniałem dodać, że te 54 km to ja też mam w linii prostej.
A tan tubusik tak na moje oko to ma tak około 80 do 100 cm wysokości i 15 do 20 cm szerokości. Gdyby to miało nadawać kierunkowo to musiałaby to być antena segmentowa.
Takie coś nie może generować jakiejś zawrotnej mocy. Raczej bym liczył w watach nie w kilowatach.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Testowy MUX MWE-Katowice

Post autor: pikaczu »

Według powyższej mapy, to jestem na kolorze pomarańczowym.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Testowy MUX MWE-Katowice

Post autor: K63 »

Jak już zostało wyjaśnione, ta mapka nie przedstawia aktualnego zasięgu z Katowic, tylko "stary" zasięg z Kosztowych. Gdyby było inaczej, znaczek nadajnika powinien znajdować się mniej więcej w środku czerwonej "plamy".
Jeżeli w Tychach antenę ustawioną masz na Kosztowy, to sygnał z Katowic dolatuje do niej pod kątem ok. 45°.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowy MUX MWE-Katowice

Post autor: hadam »

Dziś zmieniła się pogoda i cały czas mam odbiór na wysokim poziomie, a niby według testów na YouTube antena BX1000+ miała być taka kiepska. Z mojego doświadczenia uważam ją za dobrą antenę, chociaż jest trochę przereklamowana. To tak przy okazji poza tematem.

Ciekawe czy MWE dostanie rezerwację na nadawanie po 23 maja. Skoro testuje z budynku Węglokoksu, to pewnie jeśli w ogóle wróci to też z tego obiektu, tu może chodzić o koszty.
Gdyby mieli dalej nadawać, to pewnie na innej częstotliwości, bo kanał 38 będzie wykorzystywany przez Wręczycę. Ale jeśli jednak zostaliby na tej częstotliwości z jakąś niewielką mocą, to ja na pewno stracę odbiór gdyż Wręczyca mnie zakłóci.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Testowy MUX MWE-Katowice

Post autor: pikaczu »

Czyli nie ma szans :?:

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Testowy MUX MWE-Katowice

Post autor: Dobrycel »

@hadam Robiłeś pomiary miernikiem tej anteny? Bo z tego co profesjonalni monterzy pokazali tj. pomiary, to ta antena nie jest zbyt dobra. Oczywiście jak się ma bardzo dobre warunki odbioru to i na kiepskiej antenie się odbierze. Trzeba troszke pokombinować czasami.
M.R. Serwis z YT otwarł mi oczy na wiele rzeczy. Pomiary anten też pokazały jak producenci w trąbe robią. Pokazał też że anteny Emme Esse mają potencjał ale i wade. Jak Ci sraki obsiąda to powyginają wszystko....
Czasami na strychu poddaszu czy w domu jest mocny sygnał, ze i siatkowa sobie radzi. Siatkowa zbiera sygnał odbity też, z czym zapewne kierunkowe mają problem. Wszystko zalezy od warunków jakie mamy w danym miejscu.


Ps Teraz już wiem, dlaczego nie odbieram MUX MWE-Katowice.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Testowy MUX MWE-Katowice

Post autor: blockbuster »

hadam pisze: 21 maja 2022, o 07:47 Ciekawe czy MWE dostanie rezerwację na nadawanie po 23 maja. Skoro testuje z budynku Węglokoksu, to pewnie jeśli w ogóle wróci to też z tego obiektu, tu może chodzić o koszty.
Gdyby mieli dalej nadawać, to pewnie na innej częstotliwości, bo kanał 38 będzie wykorzystywany przez Wręczycę. Ale jeśli jednak zostaliby na tej częstotliwości z jakąś niewielką mocą, to ja na pewno stracę odbiór gdyż Wręczyca mnie zakłóci.
No szkoda, że nadal nie ma nowego wykazu pozwoleń. Nie wiemy na jakim kanale chce po 23 maja nadawać swoje testy TVS oraz MWE. Po pojawieniu się mapek zasięgu nadajników z 3 etapu, już trochę więcej wiadomo, na jakim kanale nadawać nie będą mogli. Nie ma jeszcze mapki dla testów TVP z Kosztów ale jeżeli są konsekwentni to będzie to k24 (docelowa częstotliwość dla MUX-6). Zostaje więc k40, wolny też będzie chociażby k27 bo testy TVP z Wręczycy też będą na częstotliwościach MUX-6.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowy MUX MWE-Katowice

Post autor: hadam »

Też czekam z niecierpliwością na ten wykaz. Na śląsku wiele w tej kwestii może się wydarzyć.

@Dobrycel.
Nie robiłem testów miernikiem kupując sugerowałem się opiniami innych użytkowników, ma bardzo wiele pozytywnych opinii a ja potrzebowałem combo. U mnie jak widać spisuje się dobrze, jednak po obejrzeniu filmów z testami drugi raz bym jej nie kupił.
Nieco słabsze parametry w stosunku do gabarytów o czym nie wspomnieli testerzy, najpewniej wynikają z tego, że ma wbudowany filtr LTE, jako układ elektroniczny, co dodatkowo tłumi sygnał.
Pozostaje pytanie czy ten filtr jest mi potrzebny w razie czego to mam taki do zamontowania na kablu, leży w szufladzie. Nie wierzyłem w opisy producenta z chwytami marketingowymi, ale po opiniach myślałem że jest trochę lepsza, mogłem kupić tańszą i byłoby to samo albo i lepiej.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Testowy MUX MWE-Katowice

Post autor: TLW/SZA »

I co nadaje jeszcze ten MUX czy już wyłączyli? Byłem dzisiaj w Katowicach w godzinach porannych i też przejeżdżałem Sokolską, także wytężałem wzrok aby dostrzec ten tubusik. Faktycznie maleństwo, ale to faktycznie cud że z takiej lokalizacji sygnał był osiągalny na Jurze. Ciekaw ile to miało mocy, 2-3kW?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowy MUX MWE-Katowice

Post autor: hadam »

Za nadawanie multipleksów eksperymentalnych od 28 czerwca trzeba płacić, UKE już nie uwzględnia wniosków o zwolnienie, do tej pory było za darmochę.
Michał Winnicki MWE, jak widać delikatnie się z tego wycofuje, póki co się zastanawiają.
Wnioski podobno złożyli, ale też w międzyczasie UKE zmienił reguły.
Wszędzie tną koszty, nawet ostatnio z nadajników Emitela nie chcą korzystać, bo pewnie dla nich za drogo.
Tak więc podejrzewam, że i testowy MWE z Katowic ponownie może nie ruszyć.
Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE jeszcze nie zdecydował czy zapłaci za powrót multipleksu eksperymentalnego w stolicy województwa zachodniopomorskiego. - Nie mamy jeszcze pozwolenia na emisję w Szczecinie. Oczywiście będziemy płacić, jeśli się na to zdecydujemy, a może podejmiemy decyzję o wycofaniu się z pewnych emisji eksperymentalnych. Wprowadzenie DVB-T2/HEVC nie poszło tak dobrze, jak byśmy tego oczekiwali – przekonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Winnicki. Poza emisją próbną w Szczecinie, Grupa MWE nadawała multipleks testowy w Katowicach. Mimo pozwoleń nie uruchomiła takowych w Gdańsku i Warszawie.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/t ... ak-ogladac

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowy MUX MWE-Katowice

Post autor: hadam »

Testowy MUX MWE będzie nadawał z budynku Stalexport / Węglokoks na kanale 36.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Testowy MUX MWE-Katowice

Post autor: blockbuster »

Na konkurencyjnym forum Winnicki poinformował, że MUX testowy w Katowicach (z budynku Stalexportu) ma być nadawany teraz na k36. Kanał równie trafiony jak ten k30 dla TVS. Emisja pewnie będzie prowadzona z symboliczną mocą a i tak nie wiem czy czasami nie będzie tego zakłócać MUX-2 z Rabki (Lubonia) który chyba dość daleko dolatuje?

PS. Widzę, że zgrałem się w czasie z @ihadam ;)

Awex23
Posty: 79
Rejestracja: 22 października 2011, o 08:44
Miejscowość: Pyskowice
Odbiornik: LG OLED
Instalacja antenowa: Televes V Zenit (max 58k)
Televes VHF
Televes FM
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy/Łysa Góra (CZ)

Re: Testowy MUX MWE-Katowice

Post autor: Awex23 »

https://www.digitalbitrate.com/dtv.php? ... 13&lang=en

podobno bo ja w Pyskowicach mam 0/0

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Testowy MUX MWE-Katowice

Post autor: dvbtowiec »

blockbuster pisze: 3 października 2022, o 21:08 a i tak nie wiem czy czasami nie będzie tego zakłócać MUX-2 z Rabki (Lubonia) który chyba dość daleko dolatuje?
Oj daleko. W Krakowie sygnał z Rabki MUX2 na K36 jest na porównywalnym poziomie jak ten z Chorągwicy.
Dlatego ja również jestem zdania że zasięg tego MUX będzie bardzo ograniczony.
Raz przez lokalizację nadajnika, dwa przez moc, trzy przez częstotliwość na której będzie nadawany. Będą go zakłócać inne mocniejsze nadajniki.

Widzę że twórcy strony digitalbitrate już się zamotali z K36.
W wykazie jest MUX2 z Rabki (czyli dolatuje na śląsk) a MUX opisali jako MUX-MWE-SL ( Emitel) 😎
Jak wiadomo MUX MWE w Katowicach jeszcze nie nadaje, a emisja na pewno nie będzie prowadzona przez Emitel.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Testowy MUX MWE-Katowice

Post autor: hadam »

Testowy MUX MWE z Katowic na 36k. podobno już nadaje, ale u mnie nic nie ma, co było do przewidzenia, ze względu na kolizję z Amelinem.
Wcześniej z tego samego obiektu na 38 kanale, odbierałem bez problemu.
Sprawdzę jutro, bo podobno oficjalnie po północy ma ruszyć z pełną mocą.
Ostatnio zmieniony 10 października 2022, o 19:51 przez hadam, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Testowy MUX MWE-Katowice

Post autor: Acid »

Czechowice-Dziedzice ok 40km od nadajnika odbiór bezproblemowy, s/q 90/100.

Zablokowany