Przejście na DVB-T2 HEVC - doświadczenia

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1129
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Przejście na DVB-T2 HEVC - doświadczenia

Post autor: DanielK »

Poniżej przedstawiamy problemy i ogólne doświadczenia, jakie ukazały się przy okazji zmiany nadawania na DVB-T2/HEVC.

Problem z obsługą sprzętu
Niestety nadal wielu ludzi nie potrafi przełączyć w swoim telewizorze na inne źródło sygnału, np. na HDMI. Przy okazji często można się spotkać z błędnym łączeniem telewizora z tunerem przewodem SCART – gdzie są wolne gniazda HDMI.
Jeszcze więcej ludzi ma problem z wykonaniem automatycznego wyszukiwania kanałów.

Przesunięcie przełączenia MUX-3 TVP
Ma to swoje wady i zalety – z jednej strony Ci, co jeszcze nie zmienili sprzętu, nie utracili wszystkich kanałów. Z drugiej strony nadawcy prywatni mogą się czuć tutaj poszkodowani i nie będzie zdziwieniem fakt, jak cała ta sytuacja skończy się odszkodowaniami i sprawą w sądzie.
90% osób jeśli oglądała przed przełączeniem kanały komercyjne (np. Polsat, TVN, TV Trwam, TTV) – dostosuje się do odbioru w ciągu max. 2 tygodni od przełączenia. Szacuje się, że 5 do 10 % osób i tak się nie dostosuje, bo paczka programów TVP im wystarczy.
Jednak opóźnienie w przejściu na DVB-T2 HEVC jest dla części ludzi kolejnym problemem, gdyż zmiany dla nich nie nastąpią w jednym czasie, ale trzeba będzie ponownie dostosować się do zmian (ponowne wyszukiwanie programów, zmiany w instalacjach zbiorczych etc.)
Nalegamy, aby MUX-3 przełączyć nie później niż do końca czerwca 2022 r. Dalsze przeciąganie terminu zmian spowoduje więcej problemów niż korzyści.

-- edycja 8:50 / 11-04-2022

Jest z tym opóźnieniem znacznie więcej problemów niż korzyści.
Wyjaśnijcie to m.in. seniorom, i hotelom gdzie mają teraz podwójną pracę z ponownym wyszukiwaniem programów.
Wytłumaczenie w postaci RSO? Umówmy się, ale przedszkolaki nawet w to nie uwierzą! Jest bardzo dobrze działający system Alert RCB na SMS. Ktoś kto nie jest w stanie przeczytać SMS, tym bardziej niedowidzi co jest napisane na ekranie.

--

Problem z sygnałem
Zdarzają się sytuacje, że przed przełączeniem nie było problemu z odbiorem, a teraz kanały nie działają lub pikselizują.
Tutaj trzeba zwrócić uwagę na to, że przez pierwsze 2 lub 3 dni mają prawo pojawiać się pewne miejscowe problemy z odbiorem – mogą być potrzebne korekty konfiguracji SFN, więc trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Kilka uwag:
1) Pomimo akcji informacyjnej wiele osób to ignoruje lub nie rozumie przekazu i zaczynają naprawiać instalacje antenowa, przy okazji pogarszając sytuację. Gdy jednak już kupią dekoder to okazuje się, że "nie działa, a wcześniej było".
2) DVB-T2/HEVC w modulacji 256-QAM jest bardzo wrażliwe na niedoróbki antenowe – przykładowo: złe ustawienie anteny, niedbale wykonane połączenia antenowe, kiepskie końcówki antenowe (np. wykonane z plastiku), wysłużone przewody antenowe, elementy niewłaściwie dobrane do instalacji (np. wzmacniacz tam, gdzie sygnał sam w sobie jest silny).
3) W niektórych lokalizacjach zwiększono moc nadawania lub włączono nowe nadajniki! Zdarza się, że na obiektach nadawczych zmieniono wysokość zawieszenia anten. To także ma znaczenie i w niektórych przypadkach po stronie odbiorczej należy skorygować ustawienie anteny.
4) Zmiany kanałowe dla niektórych odbiorców bywają niekorzystne, ze względu na nieprawidłową instalację antenową.
Dla przykładu odbiorców z nadajnika Jelenia Góra/Śnieżne Kotły:
MUX-2 po zmianach zaczął nadawanie na kanale 47 (woj. dolnośląskie). Wcześniej na tej częstotliwości był nadawany MUX-4 z kanałem Wydarzenia 24, jednak niewiele osób było świadomych nadawania tego programu w TV naziemnej; poza tym często stare instalacje antenowe po prostu nie są w stanie odebrać kanałów powyżej 40 – ze względu na stosowanie starych anten kanałowych 21-40 lub bardzo duże tłumienie przewodu antenowego na wyższych częstotliwościach.
Znamy przypadki, gdzie ludzie w woj. lubuskim nigdy nie odbierali MUX-1 - wcześniej nadawanego na kanale 45 (666 MHz), właśnie z powodu złej instalacji antenowej; a do tej pory Polsat czy TVN były dla nich wystarczające. Po zmianie MUX-2 z kanału 21 na 45 już nie odbierają i zgłaszają problem.
Przy wysokich kanałach, problemem może być również bliskość nadajników telefonii komórkowej – LTE w paśmie 800 MHz. Docelowo planuje się wykorzystanie zakresu 700 MHz pod szybki internet. W takich przypadkach konieczne jest stosowanie filtra LTE, aby wytłumić niepożądane pasmo.
4) Instalacje zbiorcze również bywają niedostosowane i zaniedbane przez wiele lat. Większość użytkowników nawet nie zgłasza do zarządcy nieruchomości problemu z odbiorem, tylko „narzekają sąsiadowi”. Chodzi głównie o wzmacniacze kanałowe, które należy nastroić tak aby udostępnić sygnał na nowych właściwych częstotliwościach. Bardzo często na instalacjach zbiorczych brak filtrów LTE, co też powoduje mniejsze lub większe problemy z odbiorem.


Brak wiedzy o nowych kanałach w NTC
O ile Polsat coraz częściej informuje o kanale Wydarzenia 24 na swoich antenach (emisja w kodeku HEVC), to Telewizja Polska w zasadzie w ogóle nie informuje o nadawanym na 90% powierzchni kraju MUX-5 z jej kanałami – m.in. TVP Dokument czy TVP Rozrywka.
Okazuje się, że kanał Sprawdzam TV nadawany w DVB-T HEVC częściowo wprowadza w błąd posiadaczy tańszych modeli telewizorów Samsung, czy Sony, gdzie zainstalowano głowice starszego typu DVB-T, ale jednocześnie dekodują one HEVC. Mimo to nie nadają się do odbioru DVB-T2 HEVC. Powinno to zostać w jakiś sposób zaznaczone na kanale Sprawdzam TV, może właśnie nacisk na kierowanie do sprawdzenia odbioru MUX-5 TVP w DVB-T2 HEVC?
Na kanale Sprawdzam TV powinna być na stałe informacja „wyszukaj kanały i sprawdź czy odbierasz kanał TVP Dokument HEVC”.
Ludzie nie wiedzą, że mogą zakupić i podłączyć dekoder przed terminem zmiany. Nie wiedzą, że od razu zyskają nowe programy TV, a po zmianie wystarczy wykonać ponowne wyszukiwanie programów. Czekają na ostatnią chwilę.
Przy okazji okazuje się, że ludzie chcą antenę z polaryzacją pionową, a tak naprawdę nie wiedzą, do których programów potrzebują odbiór pasma VHF. 70% ludzi odpuszcza sobie odbiór MUX-8 gdy się dowiedzą, że potrzebują go dla 4 kanałów w jakości SD.
Osobną kwestią jest HbbTV – dodajcie jakąś informację do nazwy programu przy usługach HbbTV. Niemcy dopisują: (internet).
Ludzie pytają o dekodery z internetem, ale nie wiedzą że mają pytać o HbbTV i dodatkowo nie wiedzą, że nie ma dekoderów z HbbTV!


Numeracja LCN
Dla wielu seniorów problemem jest numeracja LCN, szczególnie MUX-5 TVP i MUX-4 (Wydarzenia 24).
Powinno być to poprawione, szczególnie że pozycje od 19 do 28 są/będą wolne.
Ludzie nie rozumieją tych dużych odstępów w numeracji i u ok 20% odbiorców nie jest to odpowiednie i sprawia, że oni nigdy nie włączą np. TVP Dokument czy Wydarzenia 24.
W takich przypadkach seniorzy proszą o ustawienie kanałów od 1 w górę bez przerw, przeszkadzają im dziury w sortowaniu listy LCN.Na koniec
Proszę nie piszcie tutaj o Waszych problemach z odbiorem. Od tego jest stosowny dział :arrow: Zagadnienia związane z odbiorem
Ostatnio zmieniony 11 kwietnia 2022, o 08:50 przez DanielK, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2869
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Przejście na DVB-T2 HEVC - doświadczenia

Post autor: Puma »

Brat jest w mini sieci robionej bardzo dawno i np. MUX 8 jest 'niewidoczny', problem może być z kanałem 41 (40k jest i odbiera dobrze MUX 5).
No właśnie, TVP prawie wcale nie reklamuje MUX 5 a tylko on jest wyznacznikiem czy w kolejnych etapach zadziała nam DVB-T2/HEVC.
Opóźnienie przejścia MUX 3 niby nawet dobre ale ponowne wyszukanie kanałów dla seniorów lub osób mniej technicznych to problem. Dodatkowo MUX 3 może ponownie spowodować problemy po przejściu w późniejszym terminie na DVB-T2 z odbiorem wszystkich MUX.

Dzięki za zebranie tego w całość, bardzo dobre podsumowanie.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 2928
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: LG 26LK330
WIWA HD-90 NEW+MC-001
OPTICUM Dekoder STB(HD N2)
Instalacja antenowa: Odbiornik cd.:
OPTICUM BLUE XS65 COMBO
Philips 43PUS8506/12 z HbbTV 2.0.2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krosno/Sucha Góra

Re: Przejście na DVB-T2 HEVC - doświadczenia

Post autor: Krosnoludek »

Podpisuję się obiema rękami, MUX-3 maksymalnie do końca czerwca 2022 powinien przejść w całej Polsce na DVB-T2, HEVC !!!
Wcale nie jest tak, że osoby starsze nic nie wiedzą, już sporo z nich było na poczcie po kupon na bezpłatny tuner DVB-T2 HEVC.

rusiadek
Posty: 51
Rejestracja: 24 listopada 2021, o 19:44
Miejscowość: Michałowice
Odbiornik: KDL-42W655A, KDL-40WD655
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn - Łazy

Re: Przejście na DVB-T2 HEVC - doświadczenia

Post autor: rusiadek »

Nie mogą przejść tak szybko, bo muszą mieć u siebie wszystkie sporty, a atutem będzie największy zasięg. Jak dostaną zezwolenie na dwa lata to wtedy przejdą.

Gierek
Posty: 69
Rejestracja: 2 maja 2021, o 19:18
Miejscowość: Sucha Beskidzka
Odbiornik: LG 32LF5610 oraz tuner Amiko Mini 4K UHD T2/C
Instalacja antenowa: antena W1E, na parapecie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła/Skrzyczne

Re: Przejście na DVB-T2 HEVC - doświadczenia

Post autor: Gierek »

Ja tam jestem optymistą, i mam nadzieję na przejście MUX 3 na DVB-T2 po czerwcu tego roku. Co do MUX 5, to zgadzam się, z tego co oglądam ostatnio telewizję, to o MUX 5... w ogóle nie ma mowy, zazwyczaj słyszałem o Wydarzenia 24, i Sprawdzam TV.
Podpisuję się rękami i nogami pod kwestią problemu z LCN, i zbyt dużymi dziurami między niektórymi kanałami.
Podpisuję się rękami i nogami pod całym postem pierwszym w tym temacie.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 2928
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: LG 26LK330
WIWA HD-90 NEW+MC-001
OPTICUM Dekoder STB(HD N2)
Instalacja antenowa: Odbiornik cd.:
OPTICUM BLUE XS65 COMBO
Philips 43PUS8506/12 z HbbTV 2.0.2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krosno/Sucha Góra

Re: Przejście na DVB-T2 HEVC - doświadczenia

Post autor: Krosnoludek »

Ma być nowa numeracja LCN: viewtopic.php?t=6453&start=920

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3519
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Przejście na DVB-T2 HEVC - doświadczenia

Post autor: K63 »

DanielK pisze: 10 kwietnia 2022, o 14:55 Problem z obsługą sprzętu
Niestety nadal wielu ludzi nie potrafi przełączyć w swoim telewizorze na inne źródło sygnału, np. na HDMI. Przy okazji często można się spotkać z błędnym łączeniem telewizora z tunerem przewodem SCART
Mało tego. Bardzo często spotykam przypadki, w których dekoder podłączony jest do telewizora zarówno przewodem scart, jak i HDMI. Jako że przez scart dekoder często steruje przełączaniem źródła sygnału, na telewizorze mamy "analogowy" obraz, pomimo podłączenia HDMI. Natomiast w przypadku podłączenia wyłącznie przewodem HDMI, bardzo częstą "usterką" jest BRAK SYGNAŁU. Ale nie z anteny, tylko ... z dekodera. Po prostu niektóre telewizory od czasu do czasu przełączają się samoczynnie na inne źródło lub nieświadomie robią to sami użytkownicy. Tylko że, nie są w stanie tego poprawnie zidentyfikować. Dla nich "brak sygnału" oznacza brak sygnału z anteny. I w równym stopniu dotyczy to użytkowników dekoderów naziemnych jak i satelitarnych. Niestety nie wszystkie telewizory lub dekodery mają możliwość współpracy poprzez CEC.
Dla części użytkowników, wywołanie listy źródła sygnału (INPUT, SOURCE, AV, itp) i poprawny jego wybór, to totalna "czarna magia".

dvbtowiec
Posty: 2311
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Przejście na DVB-T2 HEVC - doświadczenia

Post autor: dvbtowiec »

Jaką nazwę na liście mają obecnie kanały z MUX1 i MUX2 w obszarze z I etapu przełączeń ?

Czy jest to tak jak do tej pory Polsat, TVN, Puls, czy może doszedł opis HD?
Pytam z ciekawości bo we Wrocławiu zdaje się działa MUX lokalny i część kanałów jest tam zdublowanych w starym standardzie.
To może trochę zamieszania robić u nieświadomych odbiorców.

pasjonat
Posty: 340
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Przejście na DVB-T2 HEVC - doświadczenia

Post autor: pasjonat »

Ludzie powinny się uczyć korzystać z telewizora, czemu się oni nie uczą, brak chęci???

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1426
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Przejście na DVB-T2 HEVC - doświadczenia

Post autor: blockbuster »

dvbtowiec pisze: 11 kwietnia 2022, o 14:05 Jaką nazwę na liście mają obecnie kanały z MUX1 i MUX2 w obszarze z I etapu przełączeń ?
Z tego co widać to nazwy zostały bez zmian.
viewtopic.php?t=499&p=250520#p250520
viewtopic.php?p=250462#p250462

2Tom
Posty: 159
Rejestracja: 23 sierpnia 2020, o 08:26
Miejscowość: Wrocław

Re: Przejście na DVB-T2 HEVC - doświadczenia

Post autor: 2Tom »

Tak we Wrocławiu najwięcej zamieszania mają ludzie ze zdublowanymi programami nadawanymi przez mux lokalny i testowy mamy np:
Polsat - kanał 47 nadawany w HEVC
Polsat HD - kanał 27 nadawany H.264
Polsat HD HEVC - kanał 41 nadawany HEVC :lol:

Jak ktoś ustawi sobie te programy np Polsat HD i TVN HD oznacza to że łapie je tylko w H.264.. A bez żadnych dopisek czyli POLSAT , TVN to są programy nadawane docelowo i przełączone na HEVC..
Ostatnio zmieniony 11 kwietnia 2022, o 15:01 przez 2Tom, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1129
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Przejście na DVB-T2 HEVC - doświadczenia

Post autor: DanielK »

Nazwy kanałów się nie zmieniły. Jedynie na MUX-4 Wydarzenia 24 HD są bez dopisku HEVC.
Jakby ktoś chciał jest filmik z tunera jak to wygląda:
https://www.youtube.com/watch?v=oDjTVWERxso

eter
Posty: 1123
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Przejście na DVB-T2 HEVC - doświadczenia

Post autor: eter »

Ja się zdziwiłem, jak kobiecie której powiedziałem, że nie będzie miała TVN i Polsatu, (starszy TV) póki nie dokupi dekoderka....a ona mi dzwoni, że był syn i już ma (?)
Pytam się...co ma?
A ona uradowana, że TVN7, PULS, TTV , Antena i jeszcze jakieś.
Dopiero załapałem, że MUX lokalny z Jeleniej Góry MUX - L1 nadaje te programy w DVB-T SD, prawie tak, że nic nie widać....ale, nadawca znalazł "lukę" i ucieszonych odbiorców z telewizorami DVB-T :)

dvbtowiec
Posty: 2311
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Przejście na DVB-T2 HEVC - doświadczenia

Post autor: dvbtowiec »

Czyli z MUX lokalnym jak widać jest dodatkowe zamieszanie.
To jest kolejna grupa osób która albo żyje w przeświadczeniu że ma odpowiedni sprzęt, albo wstrzyma się z zakupem dekodera.

Z obecnym zamieszaniem z przechodzeniem na nowy standard MUX3 i pozostawaniem w starym standardzie MUX8 kanały HD mógłyby mieć w nazie dopisek HD.
Znam ludzi którzy nie widzą obrazu w HD jak nie zabaczą znaczka HD czy to w logo, czy w nazie kanału.
Taka siła sugestii :)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3519
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Przejście na DVB-T2 HEVC - doświadczenia

Post autor: K63 »


ANDPOL50
Posty: 82
Rejestracja: 15 marca 2022, o 18:36
Miejscowość: Rzgów

Re: Przejście na DVB-T2 HEVC - doświadczenia

Post autor: ANDPOL50 »

Łódź - czarna d... Zmiana lokalizacji nadajników, SFN mux-3 się zakłóca, zmniejszenie mocy nadajników łódź-dąbrowa, koniec z antenami pokojowymi, czasami też z antenami na ścianach i balkonach, i niesprawnymi antenami na dachu.
...no i kanał "sprawdzam" to ściema :lol:
Najczęstszy tekst; "panie, ale do tej pory grało" :mrgreen:

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2869
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Przejście na DVB-T2 HEVC - doświadczenia

Post autor: Puma »

Od dzisiaj nie ma już 'sprawdzam tv'.
Co do Łodzi tam faktycznie jest sajgon, zlikwidowali nadajnik w mieście i dużo ludzi jest bez odbioru lub co najmniej nowa antena.

ANDPOL50
Posty: 82
Rejestracja: 15 marca 2022, o 18:36
Miejscowość: Rzgów

Re: Przejście na DVB-T2 HEVC - doświadczenia

Post autor: ANDPOL50 »

Współczuję sprzedawcom dekoderów w marketach. Ludzie kupują i zwracają z ryjem bo "nie gra" a przecież do tej pory grało.
... i smaczek na koniec, polska firma All-ant w dobie zapotrzebowania na anteny zaprzestała ich produkcji :evil:

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 198
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.741
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: Przejście na DVB-T2 HEVC - doświadczenia

Post autor: neo69 »

DanielK pisze: 10 kwietnia 2022, o 14:55
(...) Ludzie pytają o dekodery z internetem, ale nie wiedzą że mają pytać o HbbTV i dodatkowo nie wiedzą, że nie ma dekoderów z HbbTV! (...)
Są. Kupiłem taki kilka lat temu do testów i zainstalowałem go ostatnio użytkowniczce lokalnej sieci kablowej. Ma wejście na kartę i obsługuje zarówno DVBT-2, jak i HbbTV przez gniazdo LAN albo opcjonalny adapter WLAN.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1129
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Przejście na DVB-T2 HEVC - doświadczenia

Post autor: DanielK »

Podziel się marką i modelem tego sprzętu na forum. Pytanie która wersja HbbTV, bo z pewnością nie 2.x i zapewne bez kodeka HEVC?
Kiedyś były takie Skymaster ;)

ODPOWIEDZ