Telewizory z podwójnym tunerem DVB-T2 Hevc

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
MUX 1000
Posty: 195
Rejestracja: 10 grudnia 2011, o 14:15

Telewizory z podwójnym tunerem DVB-T2 Hevc

Post autor: MUX 1000 »

Czy ktoś wie coś na ten temat ?
Interesuje mnie TV z podwójnym tunerem DVB-T2 Hevc , tak abym mógł nagrywać dwa programy na USB.
Czy takie cudo istnieje ? czy raczej nie.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Telewizory z podwójnym tunerem DVB-T2 Hevc

Post autor: eter »

W telewizorach to raczej nie.
Tylko w "pudełkach".

adiq
Posty: 97
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 02:48
Miejscowość: Polska

Re: Telewizory z podwójnym tunerem DVB-T2 Hevc

Post autor: adiq »

Producenci rezerwują ten luksus tylko dla wysokich modeli. Np. seria 90 od Sony ma podwójne tunery DVB-T i SAT
https://www.sony.pl/electronics/support ... ifications
Nie sprawdzałem tylko czy działają jak pełnoprawne osobne tunery, czy tak jak przystawki, pozwalają na oglądanie i nagrywanie w ramach jednej częstotliwości.
Co do producentów, to chyba jeszcze LG chwaliło się kiedyś dual-tunerem w droższych TV.

W sumie zabawne, że najtańsze pudełko DVB-T2 Hevc z pilotem (batteries included 8-) ), całą elektroniką, zasilaczem, softem, obudową, wyświetlaczem, itd. kosztuje ~85zł, podczas gdy "golas" na USB, nadający się do rozszerzenia możliwości tunerów linuksowych, nieposiadający niczego poza samym tunerem jest 2x/3x droższy.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Telewizory z podwójnym tunerem DVB-T2 Hevc

Post autor: dvbtowiec »

adiq pisze: 25 kwietnia 2022, o 23:12 Nie sprawdzałem tylko czy działają jak pełnoprawne osobne tunery
Działają niezależnie, można nagrywać z jednego transpondera, a oglądać dowolnie inny niezależnie.
Ustawia się w konfiguracji tzw. tryb DUAL.

Ale podwójne tunery są tylko dla tunerów satelitarnych. Z naziemnym jeszcze się nie spotkałem.
Masz to napisane wyraźnie w specyfikacji którą linkowałeś
Liczba tunerów (satelitarnych)
2
Posiadam Sony z podwójną głowicą satelitarną i tylko dla satelity jest podwójna.

terrade
Posty: 50
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 15:55
Odbiornik: Maximum T-102
Instalacja antenowa: Yagi ATV 21 el.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łazy

Re: Telewizory z podwójnym tunerem DVB-T2 Hevc

Post autor: terrade »

dvbtowiec pisze: 26 kwietnia 2022, o 13:49Masz to napisane wyraźnie w specyfikacji którą linkowałeś
Nie spojrzałeś po lewej.

Ja mam starszy model XH90 i mogę potwierdzić, że działają osobno. Można nagrywać np. TVP1, a oglądać test Polsat HD itp. Dodatkowo poprawili oprogramowanie i już się Polsat czy TVN nie zawieszają przy przewijaniu nagrań. Oglądać można w trakcie nagrywania to co się nagrywa lub coś wcześniejszego.

Oczywiście nie gwarantuję tego dla innych modeli. Samsung też widzę, że miewa 2 tunery. LG się nie chwali w specyfikacji (być może ma dla topowych). Nie gwarantuję też, że będzie to działać długo, np. geniusze z Sony usunęli najpopularniejszy kodek xvid, zaś przewijanie TVP1 jest mniej płynne.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Telewizory z podwójnym tunerem DVB-T2 Hevc

Post autor: dvbtowiec »

Na ma niczego po lewej co mówi że posiada dwa tunery naziemne.
Posiada 2 tunery cyfrowe: jeden naziemny, drugi kablowy.
Natomiast potwierdzam że nagrywając kanał naziemny można oglądać dowolny inny naziemny, co by sugerowało że jednak ma podwójny tuner.
Nie możesz natomiast uruchomić nagrywania dwóch kanałów naziemnych równolegle, tak jak chce kolega.
Jest jedno gniazgo przeznaczone do nagrywania.
Nie próbowałem nigdy podłączać dwóch dysków przez hub usb do tego gniazda. Nie wiem czy to by zadziałało.
Podejrzewam że oprogramowanie nie pozwoli na taką operację.
Przy próbie nagrywania dwóch audycji z pokrywającym się czasem, jest komunikat że czasy się nakładają i jedno nagranie nie będzie w całości.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Telewizory z podwójnym tunerem DVB-T2 Hevc

Post autor: eter »

Z opisu wynika jednak, że i tuner DVB-T/2 jest podwójny jak i SAT.

Obrazek

Nieraz producenci piszą, że są "dwa" tunery - wliczając w to tuner naziemny i satelitarny...jednak tutaj jest inaczej to wyszczególnione.
Tutaj jak wynika z opisu są chyba rzeczywiście podwójne tunery tak dla naziemnej jak i satelitarnej.
Jednak jak kolega wcześniej pisze, nie ma na pewno możliwości nagrywania równocześnie z obydwu muxów, a tylko oglądanie i nagrywanie na raz z obydwu.
No chyba, że "tuner kablowy" liczą jako osobny....jednak to przecież jedna głowica obsługuje całe pasmo częstotliwości...więc, trudno nazwać obsługę całego pasma dwoma tunerami, ale może producent tak to oznacza.
Tutaj nadmienione, że tylko jedna funkcja nagrywania....
Obrazek

PS. Dobra już wiadomo, jest tylko jedno wejście antenowe naziemnej a dwa wejścia SAT, więc jeden tuner naziemnej a dwa sat wychodzi na to.
Więc TV chyba nie mają żadne podwójnych tunerów naziemnych...a tym bardziej wobec tego opcji nagrywania równoczesnego z dwóch różnych muxów jak napisałem na samym początku wątku.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Telewizory z podwójnym tunerem DVB-T2 Hevc

Post autor: dvbtowiec »

Tą drugą strzałkę pionową którą zaznaczyłeś dotyczy tego o czym pisałem wyżej.
2 tunery cyfrowe = 1 naziemny + 1 kablowy.
Tyle oznacza ten zapis.
Mam telewizor tej klasy z serii XG zatem znam go dobrze :)

Można nagrywać i oglądać dowolny inny kanał naziemny, ale dwóch jednocześnie nie da się nagrać.
Ostatnio zmieniony 26 kwietnia 2022, o 21:49 przez dvbtowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Telewizory z podwójnym tunerem DVB-T2 Hevc

Post autor: eter »

To czemu w innych TV jest znowu taki opis?
Jednak jest różnica w opisach tego samego producenta.
Wszystko to jest nieźle pomieszane.
Obrazek
W sumie powinien być opis taki sam we wszystkich TV mających tuner naziemnej i kablowej a jednak jest różnica?
Tam są dwa a tutaj jeden?
Obydwa mają odbiór DVB-T i DVB-T2 więc nie chodzi również o takie rozróżnienie.
Dziwne, wygląda jakby faktycznie montowali podwójny tuner? Jedno wejście inaczej jak w SAT?
Mieszają chyba jednak coś z opisami, bo nie chce mi się wierzyć, że TV ma dwa podwójne tunery zarówno naziemnej jak i satelitarnej.
Ale nawet jakby miał "podwójny" to pewnie nagrywanie z różnych muxów jednoczesne i tak nie jest dostępne a tylko co najwyżej oglądanie jednego muxa i nagrywanie innego...tak myślę.
Chociaż taką opcję to mają chyba niektóre "pudełka" nawet z jednym tunerem.
Na You Tube są filmiki "podwójny tuner" w TV, ale tam pokazują, że można oglądać jeden program i równocześnie oglądać inny na podłączonym do TV telefonie z apką....nie ma nic na temat muxów i nagrywania.
Tutaj identyczny temat i odpowiedzi od "fachowca", który nie wie w ogóle o co biega pytającemu.
Można się nieźle ubawić.
https://community.sony.pl/t5/android-tv ... 612/page/1

Przydałby się ktoś, kto "organoleptycznie" ma podłączony taki TV do anteny naziemnej i czy naprawdę ma "dwa tunery" i jak to działa oraz jakie są wobec tego ustawienia i możliwości w samym TV, odnośnie obsługi "dwóch tunerów".
Można ściągnąć instrukcję obsługi może jest coś więcej na ten temat.
OK skoro piszesz, że można oglądać jeden mux i nagrywać inny...to żadne cuda - a to chyba "umożliwiają" w stosunku do tych z jednym tunerem.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Telewizory z podwójnym tunerem DVB-T2 Hevc

Post autor: dvbtowiec »

Ale przecież pisałem już dwa razy że mam taki.
Mogę nagrywać jeden kanał naziemny i oglądać dowolny inny z każdego MUXa.
Nagrywać dwóch różnych kanałów się nie da.
Mnie się wydaje że to jest obsługiwane przez jeden tuner.
W PiP także nie można sobie wstawić innego kanału naziemnego, to już sugeruje że jest tylko jeden tuner naziemny.

Natomiast nie można także zaprogramować równolegle tunera kablowego i naziemnego. Trzeba się zdecydować albo, albo. Co jest logiczne, bo to inna głowica.
Zatem 2 tunery cyfrowe to dla mnie 1 naziemny i 1 jeden kablowy.
W tych opisach można się pogubić, bo co producent to inny sposób opisywania tych samych rozwiązań technoligocznych.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Telewizory z podwójnym tunerem DVB-T2 Hevc

Post autor: VAHANARA »

dvbtowiec pisze: 26 kwietnia 2022, o 22:39 Ale przecież pisałem już dwa razy że mam taki.
Mogę nagrywać jeden kanał naziemny i oglądać dowolny inny z każdego MUXa.
(...)
Mnie się wydaje że to jest obsługiwane przez jeden tuner.
Nie - jeśli jest możliwość oglądania z jednego mux-a, a nagrywania z innego mux-a oznacza to podwójny tuner/dwie głowice. Realizacja fizyczna może być różna, ale tak czy inaczej są dwa niezależne tory odbiorcze, wydzielające dwa niezależne TS-y.
dvbtowiec pisze: 26 kwietnia 2022, o 22:39 Nagrywać dwóch różnych kanałów się nie da.
To już będzie kwestia softu.
dvbtowiec pisze: 26 kwietnia 2022, o 22:39 Natomiast nie można także zaprogramować równolegle tunera kablowego i naziemnego. Trzeba się zdecydować albo, albo. Co jest logiczne, bo to inna głowica.
Zatem 2 tunery cyfrowe to dla mnie 1 naziemny i 1 jeden kablowy.
I znowu nie. Nowoczesne tunery są uniwersalne, mogą obsługiwać np.: DVB-C/C2/T/T2. Więc TV może mieć dwa uniwersalne tunery, które konfigurowane są na konkretny standard odbioru w zależności od potrzeb. Podział sygnału z anteny realizowany jest wewnątrz odbiornika. A być może są to jakieś głowice na podobieństwo głowic FCB w SAT.

Fizycznym ograniczeniem jest tu jedno wejście antenowe, powodujące, że np. nie da się na raz używać DVB-C i DFB-T, czyli np. oglądać coś z kablówki, a nagrywać coś z naziemnej.
eter pisze: 26 kwietnia 2022, o 21:49 W sumie powinien być opis taki sam we wszystkich TV mających tuner naziemnej i kablowej a jednak jest różnica?
Niestety, opisy są dowolne, najczęściej ewidentnie robione "na odpierdol". Co gorsze, opisy części SAT i części naziemnej / kablowej mogą być całkowicie niespójne ze sobą.

Tak więc hasło "2 tunery" może naprawdę oznaczać cokolwiek, co urodziło się w chorej głowie osoby piszącej opis lub w głowie tłumacza.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Telewizory z podwójnym tunerem DVB-T2 Hevc

Post autor: eter »

Z tego co piszesz wynika więc jednak, że prawidłowo podali w przypadku omawianego modelu (2 tunery), ponieważ umożliwia to podgląd i nagrywanie z dowolnego muxa jednocześnie.
Natomiast opis jaki widnieje w innych TV (1 tuner) pewnie nie umożliwia takiej sytuacji...więc wygląda to względnie na poprawne opisy.
Cały problem w tym, że nawet te modele posiadające jakoby 2 tunery, nie pozwalają sprzętowo i tak na nagrywanie jednoczesne sygnału z dwóch różnych muxów a jedynie nagrywanie i oglądanie jednoczesne z dwóch różnych muxów.
Ta sama sytuacja występuje na pewno też z głowicami SAT, czyli też jest brak nagrywania równoczesnego z dwóch różnych transponderów...albo, jeśli TV z dwoma głowicami ma - jak podają w opisach dwa osobne wejścia, jest taka możliwość (w co wątpię).
Tyle, że jeśli już - to może i działa na zasadzie programów niekodowanych z satki, ale w przypadku wpiętego CAM to pewnie jeszcze inaczej to wygląda.
Ostatnio zmieniony 29 kwietnia 2022, o 02:45 przez eter, łącznie zmieniany 1 raz.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Telewizory z podwójnym tunerem DVB-T2 Hevc

Post autor: dvbtowiec »

Satelitarnych także nie można dwóch nagrywać.
Z modułem CAM nie możesz oglądać innego kodowanego, tylko jako drugi można oglądać kanał satelitarny FTA. Ograniczeniem jest moduł tutaj z kolei.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Telewizory z podwójnym tunerem DVB-T2 Hevc

Post autor: eter »

No to w sumie się wszystko zgadza.
Opisy wychodzi z tego też są prawidłowe.
Po prostu dodatkowe tunery pozwalają jedynie na podglądy i nagrywanie jednoczesne z różnych muxów (transponderów).
Te TV z pojedynczymi tunerami nie mają tych funkcji podglądu z innych muxów (transponderów) przy nagrywaniu.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Telewizory z podwójnym tunerem DVB-T2 Hevc

Post autor: VAHANARA »

eter pisze: 28 kwietnia 2022, o 22:33 Cały problem w tym, że nawet te modele posiadające jakoby 2 tunery, nie pozwalają sprzętowo i tak na nagrywanie jednoczesne sygnału z dwóch różnych muxów a jedynie nagrywanie i oglądanie jednoczesne z dwóch różnych muxów.
Jak pisałem, tu już wszystko zależy od oprogramowania odbiornika oraz, oczywiście o samego hardware'u i jego wydajności. Nie oszukujmy się - obecnie dekoder / odbiornik to zwykle jeden chipset, a więc dekoder / odbiornik może umieć co najwyżej tyle, co i sam chipset.
eter pisze: 28 kwietnia 2022, o 22:33 Ta sama sytuacja występuje na pewno też z głowicami SAT, czyli też jest brak nagrywania równoczesnego z dwóch różnych transponderów...albo, jeśli TV z dwoma głowicami ma - jak podają w opisach dwa osobne wejścia, jest taka możliwość (w co wątpię).
Można. Aczkolwiek, mogą być ograniczenia w wyborze transponderów. Wszystko zależy od dekodera i instalacji SAT. Ale to OT.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Telewizory z podwójnym tunerem DVB-T2 Hevc

Post autor: eter »

Czyli w sumie (tak na marginesie) pozostaje chyba nadal otwarte pytanie, czy jakakolwiek firma produkuje odbiorniki telewizyjne z możliwością jednoczesnego nagrywania dwóch różnych programów z dwóch różnych muxów DVB-T/2.
Pewnie jest to możliwe do zastosowania, jednak czy któryś producent je stosuje...
Ja wątpię, aby były dostępne na rynku takie modele.
Jednak, kto wie.

JSo
Posty: 23
Rejestracja: 8 października 2019, o 13:59
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Openbox SX9
Instalacja antenowa: antena siatkowa, Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Lysa Hora, Ostrava

Re: Telewizory z podwójnym tunerem DVB-T2 Hevc

Post autor: JSo »

Tak, jest taka firma. Nazywa się Panasonic. Telewizor np. TX-65GZ2000E.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Telewizory z podwójnym tunerem DVB-T2 Hevc

Post autor: eter »

Świetnie, dzięki za info.
Czyli jest możliwość nagrywania jednoczesnego z dwóch różnych muxów.
No cóż...szkoda, że cena nie jest bardziej dostępna.
Możliwe jednak, że i te tańsze mają także takie możliwości (oczywiście te z podwójnym tunerem DVB-T/2)

Zablokowany