DVB-T/T2 z TON Gniezno/Dębówiec

Antenix
Posty: 44
Rejestracja: 5 maja 2013, o 13:15
Miejscowość: Gniezno
Instalacja antenowa: biquad/siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno/Dębówiec

DVB-T/T2 z TON Gniezno/Dębówiec

Post autor: Antenix »

Warto wspomnieć o nowym obiekcie naszym województwie. Sam odbieram na pasywnym biquadzie MUX 1 i MUX 2 z siłą 65% i jakością 100%. MUX3 siła 18% jakość 25% maksymalnie, przeważnie brak sygnału. To bardzo dziwna sytuacja, już została zgłoszona, ale wciąż bez zmian. Zachęcam kolegów i koleżanki z okolic do podzielenia się spostrzeżeniami na temat odbioru.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T/T2 z TON Gniezno/Dębówiec

Post autor: K63 »

Antenix pisze: 27 kwietnia 2022, o 20:28 MUX3 siła 18% jakość 25% maksymalnie, przeważnie brak sygnału.
Na kanale 27?

Antenix
Posty: 44
Rejestracja: 5 maja 2013, o 13:15
Miejscowość: Gniezno
Instalacja antenowa: biquad/siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno/Dębówiec

Re: DVB-T/T2 z TON Gniezno/Dębówiec

Post autor: Antenix »

Tak, na 27

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T/T2 z TON Gniezno/Dębówiec

Post autor: K63 »

Na której antenie - biquadzie czy siatce?
Antenix pisze: 27 kwietnia 2022, o 20:28 To bardzo dziwna sytuacja, już została zgłoszona, ale wciąż bez zmian.
Gdzie zgłaszałeś? Jeżeli nawet zgłoszenie zostanie rozpatrzone, to nie spodziewaj się błyskawicznej reakcji. Problem najlepiej jest udokumentować pomiarami.

Antenix
Posty: 44
Rejestracja: 5 maja 2013, o 13:15
Miejscowość: Gniezno
Instalacja antenowa: biquad/siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno/Dębówiec

Re: DVB-T/T2 z TON Gniezno/Dębówiec

Post autor: Antenix »

Na sekretariat@emitel.pl. A jest jakiś lepszy sposób?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T/T2 z TON Gniezno/Dębówiec

Post autor: K63 »

Antenix pisze: 27 kwietnia 2022, o 22:02 Na sekretariat@emitel.pl
Dostałeś mail zwrotny z potwierdzeniem rejestracji zgłoszenia i jego numerem? Jeżeli tak, to zostanie ono zweryfikowane, ale może to potrwać kilka dni i potem powinieneś dostać informację.
Ja wysyłam na multiplex@emitel.pl.
Antenix pisze: 27 kwietnia 2022, o 22:02 A jest jakiś lepszy sposób?
Możesz zgłosić do regionalnej delegatury UKE. Ale musisz liczyć się z tym, że jeżeli przyjedzie wóz pomiarowy i okaże się, że wina leży po stronie twojej instalacji, to wizyta może okazać się płatna.

Antenix
Posty: 44
Rejestracja: 5 maja 2013, o 13:15
Miejscowość: Gniezno
Instalacja antenowa: biquad/siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno/Dębówiec

Re: DVB-T/T2 z TON Gniezno/Dębówiec

Post autor: Antenix »

Dostałem tylko maila z informacją o przetwarzaniu danych osobowych. Ja płacić za nic nie zamierzam. Instalacji jako tako nie mam, biquad hobbystyczny, bo inaczej nie wolno w bloku. MUX 3 działa kilka razy słabiej od pozostałych i Emitel powinien po prostu sprawdzić czy dobrze wykonano roboty na obiekcie nadawczym.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T/T2 z TON Gniezno/Dębówiec

Post autor: dvbtowiec »

Antenix pisze: 27 kwietnia 2022, o 23:28 Instalacji jako tako nie mam, biquad hobbystyczny
Sygnał telewizji naziemnej na tego typu antenach ma prawo nie działać poprawnie. To kiepskiej jakości antena.
Parametry nadawania są ustawiane pod dobrej jakości anteny zewnętrzne.
Odbieranie na antenach pokojowych, w szczególności wykonywanych ręcznie w niektórych lokalizacjach jest można powiedzieć przywilejem, a nie normą :)

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: DVB-T/T2 z TON Gniezno/Dębówiec

Post autor: MaxEvans »

Zgadza się u mnie moją antenkę wystarczy, że przesuniesz z 1 metr i po odbiorze.

Antenix
Posty: 44
Rejestracja: 5 maja 2013, o 13:15
Miejscowość: Gniezno
Instalacja antenowa: biquad/siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno/Dębówiec

Re: DVB-T/T2 z TON Gniezno/Dębówiec

Post autor: Antenix »

Mam pewne doświadczenie z biquadami i nie są takie złe jak mówią. Z zakazami administracji też nic nie zrobię. Ale skoro MUX 1 i 2 odbiera w większości pokoju i za oknem z siłą 65% i jakością 100% a MUX 3 nie ma w ogóle, choć ma lepsze parametry, to znaczy że to wina nadawcy. Mam 6 km nawiasem mówiąc. 4 kW na mnie z MUX1 i 2, 7 kW z MUX 3.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T/T2 z TON Gniezno/Dębówiec

Post autor: dvbtowiec »

To nie znaczy że wina jest po stronie nadawcy.
Z dużym prawdopodobieństwem problem leży w antenie.
Po refarmingu nadajniki pracują w dużej sieci SFN, co przy antenach z szerokim kontem widzenia, a za taką należy uznać Twoją pokojową antenkę może oznaczać problemy z odbiorem wszystkich lub konkretnego MUX.
Także fakt że dwa pozostałe MUXy Ci odbierają poprawnie, niczego nie dowodzi.

Zrób test z anteną kierunkową wystawioną tymczasowo za okno, jeśli będzie odbiór poprawny, masz odpowiedź gdzie jest problem.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T/T2 z TON Gniezno/Dębówiec

Post autor: K63 »

Antenix pisze: 28 kwietnia 2022, o 10:56 Mam pewne doświadczenie z biquadami
Do nadajnika mam 8 km i jest widoczny. Mux-y 1-3 nadają w moim kierunku po 3.6 kW każdy (k.34,36,45) . Mam quada zrobionego na k.40 i w pomieszczeniu nie udało mi się uzyskać identycznych parametrów na wszystkich mux-ch. Najczęściej dwa odbierają lepiej, a jeden gorzej. A które, to już zależy od tego gdzie umieszczę antenę. Na zewnątrz jest OK.
Antenix pisze: 28 kwietnia 2022, o 10:56 MUX 1 i 2 odbiera w większości pokoju i za oknem z siłą 65% i jakością 100% a MUX 3 nie ma w ogóle
Tak jak wspomniał @dvbtowiec, najlepiej zweryfikować odbiór na jakiejś innej antenie zewnętrznej. Jak będzie podobnie, to rzeczywiście coś jest nie tak z nadajnikiem lub w tej lokalizacji są jakieś problemy z poprawnym odbiorem na k.27.

zyggi
Posty: 91
Rejestracja: 27 maja 2021, o 08:12
Miejscowość: Toruń
Odbiornik: WIWA H265.MAXX
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin "Żółwieniec"

Re: DVB-T/T2 z TON Gniezno/Dębówiec

Post autor: zyggi »

Wydaje mi się że z k.27 z Gniezna jest wszystko w porządku. Mam troche lepszy odbiór niż przed zmianami.

Antenix
Posty: 44
Rejestracja: 5 maja 2013, o 13:15
Miejscowość: Gniezno
Instalacja antenowa: biquad/siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno/Dębówiec

Re: DVB-T/T2 z TON Gniezno/Dębówiec

Post autor: Antenix »

Zweryfikowałem na antenie zewnętrznej. Bez wzmacniacza nic na MUX3, pozostałe bardzo dobrze. Ze wzmacniaczem bardzo niestabilnie MUX3 i bardzo mała siła, pozostałe prawie na maksa i siła i jakość. Inny kolega z Gniezna ma identyczny problem. Latami czekałem, by mieć jakikolwiek stabilny sygnał telewizji naziemnej, a tu taki przypadek.

Dariusz Wiecek
Posty: 45
Rejestracja: 20 kwietnia 2009, o 12:59

Re: DVB-T/T2 z TON Gniezno/Dębówiec

Post autor: Dariusz Wiecek »

Antenix pisze: 28 kwietnia 2022, o 10:56 Ale skoro MUX 1 i 2 odbiera w większości pokoju i za oknem z siłą 65% i jakością 100% a MUX 3 nie ma w ogóle, choć ma lepsze parametry, to znaczy że to wina nadawcy. Mam 6 km nawiasem mówiąc. 4 kW na mnie z MUX1 i 2, 7 kW z MUX 3.
Aktualny układ kanałowy MUX3 dostosowany jest do DVB-T2 a nadawca TVP nadaje jednak w DVB-T (w układzie kanałowym dedykowanym dla DVB-T2) - stąd mogą pojawić się miejsca gdzie odbiór DVB-T MUX3 będzie niemożliwy - ze względu na zakłócenia własne SFN MUX3 DVB-T a pozostałe MUXy będą działać dobrze - bo one pracują w DVB-T2. To decyzja nadawcy a nie operatora sieci..

Zablokowany