Czy Sprawdzam TV oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Czy Sprawdzam TV oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: Dobrycel »

Mam takie zasadnicze pytanie. Zarówno na kanale Sprawdzam TV jak i Wydarzenia24 Polsatu są podawane informacje, ze poprawny odbiór tych kanałów, zapewnia odbiór nowego standardu. Czy to jest kłamstwo? Odbieram oba te kanały, ale nie odbieram nic z HEVC. Wielokrotnie skanowałem kanały, zmieniałem region na Czeski, Niemiecki, Austriacki itp. Bez zmian. Antena ok, bo jak miałem kilka różnych dekoderów testowo, to odbierały kanały z Hevc. Nawet Czeskie złapałem.
Kanały Sprawdzam Tv oraz Wydarzenia24 nadają w Hevc ale chyba w DVBT nie w DVB-T2.
Kto mi to wyjaśni? Bo jeśli to prawda, to powinna być gruba kara dla kogoś.
Teraz postępując jak wielu Polaków. Mam oba te kanały to TV spełnia standard (tak myśli wielu Polaków). Po zmianie bedzie tylko TVP oraz Mux 8.... Ja wiem, ze mój tv nie spełnia standardu. Ale wd tych 2 kanałów spełnia...
Szczerze to sie nie znam na tym dokładnie, ale z przekazanych informacji na forum wynika, że nadają w DVBT1 więc oba kanały kłamią bo nie wszyscy odbiorą nowy standard. Czy Pan Jarosław z Emitela może się do tego odnieść? Mój TV ma 4 lata lub więcej. Softu do niego nie będzie i nie ma. To telewizor bez DVB-T2
Ostatnio zmieniony 4 maja 2022, o 20:38 przez Dobrycel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Czy Emitel oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: Krosnoludek »

Za zawartość MUX-3 odpowiada TVP a nie Emitel.

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Czy Emitel oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: eter »

Odbierasz emisje w kodeku HEVC nadawane w DVB-T.
To są jakieś sporadyczne przypadki, kiedy TV odbiera HEVC a nie odbiera w DVB-T2.
Akurat ty masz taką rzadką sytuację.
Emisje w kodeku HEVC przy transmisji DVB-T to zupełnie nie trafiony pomysł, czego jesteś dowodem.
Jednak taka sytuacja jak u ciebie jest marginalna i wobec tego odbiór emisji w kodeku HEVC przy nadawaniu DVB-T w większości przypadków (jednak nie we wszystkich) daje odbiór już w docelowym nadawaniu DVB-T2 HEVC.
Tak więc nikt tutaj raczej nie kłamie, jedynie brak doprecyzowania, że nie zawsze odbiór w HEVC tej testowej planszy nadawanej w DVB-T i emisji Wydarzenia 24 Polsatu (przed refarmingiem) w HEVC DVB-T zapewni odbiór w DVB-T2 HEVC.
Zgadza się co do twierdzenia, że ta niefortunna plansza i Wydarzenia 24 mogą w skrajnych przypadkach (jak u ciebie) wprowadzać w błąd.
Producent twojego TV "wyszedł przed szereg" i wypuścił odbiornik nie mający DVB-T2 a odbierający już kodek HEVC.
Często producenci stosowali jedynie blokady regionalne a TV miały jednak już również głowicę odbierającą DVB-T2.
Z tego co piszesz u ciebie akurat wynika z tego, że nie.
Może można włączyć DVB-T2 gdzieś grzebiąc w menu serwisowym, ale pewnie nie.
Ostatnio zmieniony 4 maja 2022, o 21:44 przez eter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Czy Emitel oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: DanielK »

Tak to jest problem wielu telewizorów niestety nawet z 2019 roku.
Pisano tez o tym tutaj:
https://dvbt2wpolsce.pl/porady/111-prze ... ak_kanalow

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Czy Emitel oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: Puma »

Tak, Polsat i TVP wprowadza w błąd. Problem zapewne jest marginalny ale przy milionach telewizorów może dotyczyć tysięcy osób.
Wystarczyła by wzmianka że są wyjątki że jednak nie zadziała odbiór w dvb-t2/hevc.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Czy Emitel oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: dvbtowiec »

Problem polega na tym że jakakolwiek bardziej rozbudowana informacja byłaby niezrozumiała dla tych kilku milionów dla których te dwa kanały będą prawidłowym wskazaniem zgodności czy niezgodności odbiornika.
Ludzie takich technicznych zawiłości nie rozumieją.

Dla tych być może kilku tysięcy szczęśliwców z HEVC ale bez DVB-T2, wystarczyłoby informować że kanały testowe z MUX5 są prawdziwym testem poprawności odbioru.
Ale tu z kolei mamy dwa inne problemy:
1. MUX5 dociera do mniejszej liczby widzów niż MUX3, zatem TVP nie może sobie na taki komunikat pozwolić, bo musiałaby od razu poinformować o ile jesteś w zasięgu. A skąd znów przeciętny Kowalski wie, czy powinien być w zasięgu?
2. Polsat także o MUX testowych TVP nie poinformuje, gdyż to kanały konkurencji.

Zatem jakby nie zrobić, byłaby to zła decyzja. Chyba najprostszym rozwiązaniem byłoby informować że w przypadku odbioru Twój telewizor z dużym prawdopodobieństwem jest gotowy na nowy standard. Ale znów co to znaczy duże prawdopodobieństwo?
Myślę że cel został osiągnięty. Kilka milionów gospodarstw domowych mogło zrobić w miarę wiarygodny test.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Czy Emitel oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: Puma »

Nie pojmuje dlaczego TVP nie promuje swojego MUX 5, jeżeli taka informacja by się znalazła na planszy 'sprawdzam tv' to przecież reklamuje samą siebie.

Adamo8
Posty: 5
Rejestracja: 19 października 2021, o 22:12
Miejscowość: Zielona Góra
Odbiornik: TCL 55DC760
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów

Re: Czy Emitel oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: Adamo8 »

Miałem planszę i Wiadomości, ale nie miałem MUX 5. Okazało się że w menu serwisowym w opcji "DVB-T2 and country miałem "by country", wystarczyło zmienić na "ON" i MUX 5 czyli DVBT 2 się znalazło. Wygląda na to że nie wszędzie jest włączony tuner DVBT 2 na nasz kraj.
Telewizor TLC 55DC760, nie wiem jak jest na innych.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Czy Emitel oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: dvbtowiec »

Akurat w TCL jest to proste do zrobienia. W modelach z 2019 ta opcja była już włączona.
Ale nie wszystkie marki mają taki prosty dostęp do podobnej funkcji, o ile się znajduje w menu serwisowym.

Grzegorz#21
Posty: 4
Rejestracja: 15 grudnia 2021, o 17:53
Miejscowość: Tuchola
Odbiornik: LG
Instalacja antenowa: logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Czy Emitel oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: Grzegorz#21 »

W błąd wprowadza również strona telewizjanaziemna.pl. Np. telewizor Sharp LC-32CHE6242E jest określony: Wsparcie DVB-T2/HEVC: TAK. Dzwoniłem do serwisu Sharpa, konsultant początkowo potwierdził, a później stwierdził że telewizor wspiera DVB-T2, ale nie ma kodeka HEVC. Stwierdził, że aktualizacja nie pomoże. Co można na to poradzić?

Grzegorz#21
Posty: 4
Rejestracja: 15 grudnia 2021, o 17:53
Miejscowość: Tuchola
Odbiornik: LG
Instalacja antenowa: logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Czy Emitel oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: Grzegorz#21 »

Kontynuując, że strona telewizjanaziemna.pl, wprowadza w błąd, następny dowód: Jak odbierać TVP GO" Aby móc korzystać z nowych funkcjonalności powinieneś mieć w domu telewizor odbierający telewizję naziemną z tradycyjnej anteny i podłączony do internetu wraz aktywowaną w ustawieniach telewizora funkcję o nazwie HbbTV (Hybrid Broadband Broadcast Television) w wersji 1.5 lub nowszej. Aby ustalić posiadaną wersję HbbTV i sposób aktywacji tej funkcjonalności musisz sprawdzić dane odbiornika udostępnione przez producenta w instrukcji obsługi, czy na internetowych stronach wsparcia producenta. Podczas oglądania programów Telewizji Polskiej w dolnym prawym rogu ekranu pojawi się grafika-zaproszenie, która zachęca do włączenia TVP GO."
link: https://telewizjanaziemna.pl/telewizja- ... -hybrydowa

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Czy Emitel oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: Dobrycel »

Jedyna opcja to szukanie kanałów TVP z nazwą HEVC (kanał sprawdzam tv nie wliczamy).
Jak odbieramy kilka kanałów z TVP gdzie w nazwie jest Hevc to wiemy, że nasz tv ma nowy standard.
Czasem w niektórych TV trzeba soft nowy wgrać. Ale tak jak w moim przypadku lipton :)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Czy Emitel oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: giaur500 »

No tak, dosłownie rzecz biorąc to wprowadzają w błąd. SprawdzamTV powinno być w MUX testowym dvb-t2. Tak samo, informowanie, że jeśli ktoś odbiera Wydarzenia24, to jest na pewno gotowy na nowy standard, jest wprowadzaniem w błąd.

Wydaje mi się, że ktoś założył, że na rynku nie ma telewizorów, które obsługują hevc, ale nie obsługują dvb-t2. Ale nawet z raportów na tym forum widać, że chyba nie do końca tak jest. Są takie odbiorniki, które albo nie posiadają obsługi dvb-t2, albo posiadaję ale zablokowane na region Polska w oprogramowaniu. Tak samo, tunery usb podłączane do kompuetra - w dvb-t komputer poprawnie zdekoduje i wyświetli obraz hevc. Ale jeśli sam tuner posiada tylko dvb-t, to na nowy standard nie jest gotowy i nie odbierze nic.

Ale można usprawiedliwić takie podejście - bo jak inaczej dotrzeć do wszystkich? Nie wszyscy mają dostęp do mux testowego. Więc SprawdzamTV umieszczono w mux3. W ogromnej większości przypadków, telewizor jeśli obsługuje hevc, to obsługuje także dvb-t2.

terrade
Posty: 50
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 15:55
Odbiornik: Maximum T-102
Instalacja antenowa: Yagi ATV 21 el.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łazy

Re: Czy Emitel oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: terrade »

Dobrycel pisze: 3 maja 2022, o 21:59Czy to jest kłamstwo?
Tak, ale trudno by Emitel cenzurował nadawców. Sprawdzam TV mówi prawdę w rzędu 90%, gdy Wiadomości TVP w 10%. Gdyby Emitel to ocenzurował to ... od razu stałby się spółką państwową obsadzoną przez partię. Wykorzystana radość opozycji popierającej taką cenzurę, bo zaraz potem by odcięli TVN (przywracając TVP).
dvbtowiec pisze: 4 maja 2022, o 08:42Dla tych być może kilku tysięcy szczęśliwców z HEVC ale bez DVB-T2
Na Elektrodzie wyrastają tematy jak grzyby po deszczu. Samego mojego modelu pewnie zeszło 10-20 tys. W dodatku ilość piszących na forach jest minimalna i gdy jest gruba awaria PSN lub Xbox Live dotykająca 10 mln osób to masz np. 100 wpisów. Tak samo tutaj poskarży się góra 1/1000 (raczej 1/100 tys). Oprogramowanie jest ogólne dla wielu modeli i dostają je też te z DVB-T, zresztą mój PC też potrzebuje - nie odtwarza nagranego HEVC (dźwięk mam), może zmiana Win 10 na 11 coś namieszała w kodekach.
Grzegorz#21 pisze: 4 maja 2022, o 10:43stwierdził że telewizor wspiera DVB-T2, ale nie ma kodeka HEVC. Stwierdził, że aktualizacja nie pomoże. Co można na to poradzić?
W teorii masz rękojmię: https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/re ... /rekojmia/ ale w praktyce nie słyszałem by ktoś próbował. "Jeżeli sprzedawca podstępnie zataił wady towaru" - brak odbioru DVB-T2 przez TV z DVB-T2 jest wadą, a podstępnym zatajeniem że to DVB-T2 nie było na rynek polski. Tak więc zwracasz do sklepu, sklep do hurtowni, hurtowania do producenta i ten się cieszy tysiącami zniszczonych TV, które musi odkupić za 100% ceny - jasne, że bez sprawy sądowej się nie obejdzie (co odstraszy 99,9% klientów z 0,1% chętnych). PS. te z DVB-T nie łapią się na rękojmię, nie ma wady ani zatajenia, natomiast często złośliwością jest zablokowanie wymiany głowicy.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Czy Emitel oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: DanielK »

Ani Emitel ani Polsat nie oszukują.

Problem tak jakby wyszedł w praniu.

Co pomaga?
- przełączenie w menu (TCL / Thomson), nawet z 2016 roku działają,
- aktualizacja oprogramowania TV,
- zmiana kraju na Niemcy (tam od 2016 roku jest DVB-T2 HEVC komercyjnie),
- powrót do ustawień fabrycznych.

Miałem jeden przypadek Sony wyprodukowany w listopadzie 2019 roku i nic nie pomaga a najnowszego software brak. Tak, że mogę stwierdzić, że nawet więksi producenci się popisali oszczędnościami...

@Dobrycel - dopisz w temacie wątku "Sprawdzam TV".

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Czy Sprawdzam TV oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: Dobrycel »

Skoro nie wprowadzają w bład to dlaczego kanały lecą w DVBT1 Hevc?
Powinien być nadawany w DVB-T2 Hevc z informacją, że jest w DVB-T2

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Czy Sprawdzam TV oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: eter »

Akurat strona "Telewizja Naziemna" chociaż na swoich łamach informuje wprawdzie zdawkowo, ale zgodnie z prawdą, że:
"...kolejnym sposobem na sprawdzenie sprzętu jest kanał telewizyjny uruchomiony specjalnie w tym celu na multipleksie trzecim – MUX3 kanał Sprawdzam TV, który pozwala ocenić czy telewizor jest w stanie odbierać DVB-T2/HEVC.
Należy jednak zachować czujność, gdyż w przypadku gdy telewizor obsługuje kodek HEVC, ale nie obsługuje DVB-T2, obraz wyświetli się prawidłowo.
Natomiast osoby, które nie zobaczą obrazu, zyskują pewność, że muszą podjąć działanie – dokupić tuner lub wymienić telewizor na nowy zgodny ze standardem DVB-T2/HEVC".

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Czy Sprawdzam TV oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: Dobrycel »

Nie każdy ma internet, nie każdy zna się na internecie. Powinno być nadawane tak jak napisałem

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Czy Sprawdzam TV oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: Puma »

Dokładnie, nie może być tak że trzeba doczytać w internecie co oznacza ten test.
Wszystko powinno być jasno opisane na planszy, bez tego ten test jest mylący.

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Czy Emitel oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: eter »

@terrade
... zresztą mój PC też potrzebuje - nie odtwarza nagranego HEVC (dźwięk mam), może zmiana Win 10 na 11 coś namieszała w kodekach.
Tutaj masz bezpośredni oficjalny link do darmowego kodeka HEVC, który jest ukryty w Microsoft Store - zamiast niego dają ogólnie płatny.

Zapisujesz i instalujesz...zadziała tak jak bezpośrednio ze sklepu Microsoft i będziesz mógł odtwarzać materiały zapisane w HEVC na swoim kompie.
Strona do pobrania

https://www.free-codecs.com/hevc_video_ ... wnload.htm

Drugi link od góry do wersji Windows 10 64 bit
Pierwszy link od góry do wersji Windows 10 32 bit
Trzeci link bezpośrednio do strony sklepu
PS Doczytałem teraz, że masz już Windows 11 ...nie wiem, czy sklep jest ten sam.
Ale, przyda się może tym co mają Windows 10.
Ostatnio zmieniony 6 maja 2022, o 20:19 przez eter, łącznie zmieniany 3 razy.

Zablokowany