Czy Sprawdzam TV oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Czy Sprawdzam TV oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: dvbtowiec »

Dobrycel pisze: 4 maja 2022, o 20:40 Powinien być nadawany w DVB-T2 Hevc z informacją, że jest w DVB-T2
Nie może być tak nadawany, gdyż MUX3 jest w DVB-T.
Nie da się zastosować dwóch standardów DVB-T i DVB-T2 w ramach jednego MUX.
MUX testowy TVP ma mniejszy zasięg. Nadawanie planszy tam nie ma sensu, bo i tak odbiór kanałów z tego MUX daje gwarancje zgodności.
Puma pisze: 4 maja 2022, o 22:10 Dokładnie, nie może być tak że trzeba doczytać w internecie co oznacza ten test.
Wszystko powinno być jasno opisane na planszy, bez tego ten test jest mylący..

Lektor mówi, że więcej informacji jest na stronie.
Gdyby plansza miała to wszystko zawierać stałaby się nieczytelna, a i tak zdecydowana większość czytających by tego nie zrozumiała.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Czy Sprawdzam TV oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: Puma »

To że jest odesłanie do strony to dobrze ale informacja że jesteś przygotowany na DVB-T2/HEVC jest kłamliwa.. a wystarczyło dopowiedzieć że jesteś PRAWDOPODOBNIE przygotowany na DVB-T2/HEVC i odesłanie do MUX 5 oraz strony po więcej informacji.
I nie jest problemem dopisanie parametrów (częstotliwości) MUX 5 zależnie od nadajnika skoro mogą tak zrobić w przypadku nadawania TVP 3 regionalnego. Zdaje sobie sprawę że MUX 5 ma inny zasięg ale nadajniki z głównych lokalizacji są takie same co MUX 3.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Czy Sprawdzam TV oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: dvbtowiec »

Puma pisze: 5 maja 2022, o 10:22 a wystarczyło dopowiedzieć że jesteś PRAWDOPODOBNIE przygotowany na DVB-T2/HEVC i odesłanie do MUX 5
Słowo "prawdoodobnie" rozumiemy my pasjonaci tego tematu.
Przeciętny Kowalski zadawałby sobie pytanie co to znaczy "prawdopodobnie".
Odsyłanie do MUX5 ma tą wadę, że możesz być "prawdopodobnie" w jego zasięgu.
Mało tego wielu odbiorców odbiera telewizję naziemną z instalacji zbiorczych, w których spółdzielnie nie udostępniały sygnału MUX5.
Jak to wyjaśnić osobom które usłyszą komunikat sprawdź dostępność MUX5 i go nie odbierają, a mogliby gdyby mieli włączony w sieć zbiorczą, lub gdyby mieli doświetlenie jak w przypadku MUX3?
Suchy komunikat takich zawiłości nie rozwiąże.
Aby wyjaśnić to laikom tematu, trzeba by emitować wiele programów edukacyjnych z udziałem specjalistów.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Czy Sprawdzam TV oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: Dobrycel »

Moim skromnym zdaniem to wszystko jest za bardzo skomplikowane. Zobaczcie ile główkowania na forum. Miało to byc zrobione tak, aby to każdy zrozumiał i koniec kropka. Nawet nowe telewizory albo nie mają włączonego DVB-T2 albo trzeba soft zmienić (część nowych telewizorów i starszych). Ile ludzi to potrafi? Niewiele. Kto zrobi tym ludziom aktualizacje telewizora aby to ruszyło? Wydali 1000 czy 1500 i nie ma nowego standardu bo trzeba go uruchomić lub nowy soft wgrać aby to zadziałało. Miałem takie przypadki z telewizorami znajomych.

sampler
Posty: 69
Rejestracja: 23 lipca 2013, o 13:37
Miejscowość: Lubin
Odbiornik: LG 55LB700V
Instalacja antenowa: Siatka+LNA101
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża/RTON Śnieżne Kotły

Re: Czy Sprawdzam TV oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: sampler »

Dobrycel pisze: 5 maja 2022, o 20:05 Miałem takie przypadki z telewizorami znajomych.
Może warto założyć osobny wątek z markami i modelami TV które aby odebrać nowy standard muszą mieć zrobione następujące rzeczy?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Czy Sprawdzam TV oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: dvbtowiec »

Dobrycel pisze: 5 maja 2022, o 20:05 Miało to byc zrobione tak, aby to każdy zrozumiał i koniec kropka.
Nie da się tak zrobić. Dopiero w praniu od użytkowników gdy opisują swoje przypadki wychodzi jakie telewizory są na rynku.
Nikt z nas nie wie, a także nie wie o tym TVP, czy jakikolwiek urząd jak dany producent zbudował swój telewizor.
Ja osobiście a mam do czynienia z różnymi urządzeniami nie zdawałem sobie sprawy że mogą być na rynku telewizory z kodekiem HEVC, bez tunera DVB-T2. Nie mówię tu o obecnej ale wyłączonej programowo głowicy, ale o całkowitym jej braku. Okazuje się po opisach od użytkowników, że były takie na rynku, niewiele, ale jednak.
W Polsce standaryzacja obowiązuje od niedawna. Wszystko kupione przed może, ale nie musi spełniać wymogów.
A temat jest zawiły i przeciętnemu Kowalskiemu nie da się tego w prosty sposób wyjaśnić.
Dobrycel pisze: 5 maja 2022, o 20:05 Ile ludzi to potrafi? Niewiele. Kto zrobi tym ludziom aktualizacje telewizora aby to ruszyło?
To już nie ma związku z samą zmianą standardu.
Technika idzie do przodu, jeśli się na czymś nie znasz, to wołasz serwisanta. W tym przypadku może pomóc kontakt z producentem telewizora. Albo jeśli masz blade pojęcie w temacie szukasz pomocy w sieci i na forach.

Plansza taka jak Sprawdzam TV nie daje gwarancji na odbiór, ale w 90% przypadków pozwala trafnie ocenić czy zmiana sprzętu będzie konieczna. Tych szczególnych przypadków telewizorów z tunerem DVB-T i kodekiem HEVC, nie ma bardzo dużo w skali kraju.
Zawsze trzeba się posiłkować choćby instrukcją obsługi i zapisanymi w niej parametrami technicznymi odbiornika.

Awatar użytkownika
Mozart
Posty: 22
Rejestracja: 7 lipca 2019, o 19:48
Miejscowość: Olkusz
Odbiornik: SAMSUNG UE40NU7192UXXH
Instalacja antenowa: OPTICUM AX1000+ LTE COMBO PROLINE VHF + UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: Czy Sprawdzam TV oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: Mozart »

Ten kanał sprawdzam tv to jest totalna porażka niby jak go odbieram to będę odbierać dvb t2 a tu guzik.Uruchomiłem automatyczne strojenie i nie znalazło mi nic z dvb t2.Porażka

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Czy Sprawdzam TV oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: Puma »

Na FB też co jakiś czas posty że na sprawdzam tv pokazuje dobrze a nie działa.
Powinni tą plansze zdjąć.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Czy Sprawdzam TV oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: Poland »

Faktycznie emisja Sprawdzam TV w MUX3 to nie wypał. Jak już to ta plansza powinna być w MUX5 czy nawet MUX1.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Czy Sprawdzam TV oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: Dobrycel »

U mnie tak samo. Plansze widziałem, wydarzenia 24 działały a po zmianie ciemność. Zmiany regionów i skanowanie nic nie dały.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Czy Sprawdzam TV oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: Krosnoludek »

W tych regionach co już przełączono MUX-1,2,4 na DVB-T2 HEVC, plansza w MUX-3 powinna zniknąć.

zyggi
Posty: 91
Rejestracja: 27 maja 2021, o 08:12
Miejscowość: Toruń
Odbiornik: WIWA H265.MAXX
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin "Żółwieniec"

Re: Czy Sprawdzam TV oraz Polsat wprowadzaja w błąd tysiące Polaków?

Post autor: zyggi »

W24 wczoraj mialy jakas przerwe w ciagu dnia, u mnie tez byla ciemnosc. Sprawdzam nadal jest nadawany zarowno z Trzeciewca jak i Konina a zmiana byla w kwietniu.

Zablokowany