Przeniesienie MUX8 do UHF

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: wiertolot »

Przydałoby dwa nowe pod tematy otworzyć w NAZIEMNA TELEWIZJA CYFROWA DVB-T i DVB-T2, czyli:
1) MUX-6 TEST TVP,
2) MUX-5 na UHF, zamiast MUX-8,
i dodać RADIO DAB+ z MUX-8 na VHF.

irdeto
Posty: 298
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: irdeto »


Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: Puma »

Jeżeli na WRC-23 nie zabiorą pasma to jestem za przenosinami.
Ostatnio zmieniony 3 maja 2023, o 14:29 przez Puma, łącznie zmieniany 1 raz.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: pasjonat »

Powinny w ciągu miesiąca przejść na jakość HD i przejść na HEVC, a nie czekać kilka lat. Słabo coś w Polsce się rozwijamy technologię, powoli to idzie , nawet mux3 nie przeszedł na HEVC.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: MaxEvans »

A z Mux 3 nadal nic nie wiadomo ?

ANDPOL50
Posty: 112
Rejestracja: 15 marca 2022, o 18:36
Miejscowość: Rzgów

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: ANDPOL50 »

Wiadomo...do wyborów się nic nie zmieni. Ewentualnie może sie przytrafić jakaś awaria MUX-2 :mrgreen:

SamsungM23
Posty: 127
Rejestracja: 25 stycznia 2023, o 06:37
Miejscowość: Tarnogród
Odbiornik: Signal t2 box
Instalacja antenowa: Opticum Iskra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: SamsungM23 »

No nie tak latwo o awarię Mux2.
Emitel jest amerykański a kanaly z Mux2 też nadają niezależnie od rządu także nikłe szanse na awarię.
Prędzej Mux3 zaliczy czysto przypadkiem powtórkę z 16 grudnia 2016 roku i będą ogromne problemy z synchronizacją jak wówczas.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: K63 »

SamsungM23 pisze: 3 maja 2023, o 20:44 Prędzej Mux3 zaliczy czysto przypadkiem powtórkę z 16 grudnia 2016 roku i będą ogromne problemy z synchronizacją jak wówczas.
Przypomnę, ze synchronizacja mux-3 "rozsypała się" z powodu awarii urządzeń znajdujacych się ... w siedzibie TVP. Po tej informacji, zarzuty ewentualnej "dywersji" dosyć szybko zostały wyciszone na antenie TVP Info.
A wracajac do tematu - uważam, że prowadzenie dyskusji dotyczącej przeniesienia mux-8 do UHF na razie nie ma sensu, skoro nie ma takowych planów w najbliższym czasie.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: dvbtowiec »

Co do zwiększenia potencjalnego o 30% zasięgu technicznego, niczym nie poparta fantazja.
Najpierw trzeba by widzów uświadomoć że są nowe kanały w paśmie UHF i nauczyć ich programować dekodery.
Dla przypomnienia przy zmianie standardu w paśmie UHF nagle wzrósł dość znacznie zasięg techniczny MUX8 po latach od jego powstania, co doskonale dowodzi iż wiele osób mogło odbierać ten MUX, a nie miało wiedzy o jego isnieniu, lub nie umiało go zaprogramować.
Zatem ja nawet postawiłbym śmiałą tezę, że ewentualne przeniesienie da w pierwszej fazie długofalowo skutek odwrotny

SamsungM23
Posty: 127
Rejestracja: 25 stycznia 2023, o 06:37
Miejscowość: Tarnogród
Odbiornik: Signal t2 box
Instalacja antenowa: Opticum Iskra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: SamsungM23 »

Bez urazy, ale kto ma uczyć ludzi programować dekodery czy telewizory?
Programowanie to zadanie banalne, a zawsze ktoś ma znajomych czy rodzinę co potrafią zaprogramować dekoder/telewizor.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: dvbtowiec »

Ale rodzina nie jest na zawołanie i rodzina może nie widzieć że jest coś do zaprogramowania.
To wiedzą tylko pasjonaci tematu.
Wspominałem przecież że o MUX8 wielu dowiedziało się dopiero w momencie wyłączenia emisji DVB-T w paśmie UHF.
Wówczas posiadacze starych dekoderów lub ich rodziny, zaczęły skanować pasmo i o dziwo odkryli w starym standardzie MUX8. Twarde dane samych nadawców którzy mają badania że nagle zwiększył się zasięg techniczny MUX8.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: pasjonat »

Jak będę dziadkiem w przyszłości to będę się sam uczył na nowych telewizorach, smartonach lub na innych urządzeniach lub ktoś może będzie pomagał , ale najpierw trzeba się samemu nauczyć, wypróbować itd..

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: K63 »

Większość telewizorów ma opcję automatycznej aktualizacji listy kanałów. Dekodery - tylko niektóre.
W takim przypadku pozostaje jednak kwestia świadomości, że coś nowego "samo dopisało się" do listy. Jeżeli nawet, to na odległych pozycjach, na które sporo ludzi nie zagląda albo robią to bardzo rzadko. Z doświadczenia wiem, że ludzie oglądają tylko kilka podstawowych kanałów - najczęściej TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV Trwam, TVP Sport, TVP ABC. I to najlepiej gdyby były na pozycjach 1-9. W ciagu ostatniego roku spotkałęm sporo ludzi którzy nie byli świadomi, iż posiadają na liście kanały TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Polonia i inne z mux-6 (nie mówiąc już o "Wydarzeniach 24" na poz. 118). Sporo ludzi na stacje mux-8 nawet nie zaglada, bo są na odległych pozycjach, a ich nazwy wydają sie obce i wnioskują że nic ciekawego tam nie ma.
Jak to powiedział Mamoń - "Ja to lubię te melodie, które już raz słyszałam". ;) Podobnie jest programami telewizyjnymi. I chyba dlatego powtórki są tak popularne. :?:

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: pasjonat »

Ja nie mogę, to jest szok :roll: :roll: :roll: Jak można oglądać tylko kanały do 9 :shock: :shock: Ja bym nawet kanał oglądał na 200 jakbym miał TV SAT. Nawet u mnie starsi ludzie oglądają kanały powyżej 20, potrafią dobrze przełączać nawet po EPG. A tu takie rzeczy. Jestem w szoku.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: K63 »

@pasjonat - nie wiem z jakimi ludźmi masz do czynienia. Ja opisuje tylko to, czego doświadczyłem w kontacie z dziesiątkami osób.
pasjonat pisze: 4 maja 2023, o 16:40 Ja nie mogę, to jest szok :roll: :roll: :roll: Jak można oglądać tylko kanały do 9
A czy ja napisałem że oglądają tylko te na pozycjach 1-9? Ogladają wszystkie, ale z tego co mówi mi wielu klientów, to najwygodniej byłoby mieć najczęściej ogladane kanały na w/w pozycjach listy. Wówczas wyłączam im LCN lub robię listę ulubionych.
Dodam jeszcze, że naprawdę większosć ludzi nie ma pojęcia o HbbTV i nawet gdy ich odbiornik ma taką funkcjonalność, to albo nie jest podłączony do sieci, albo nie wiedzą jak z niej korzystać. Gdy próbuję im wytłumaczyć, to wiekszość macha ręka stwierdzając, że "normalne" stacje im wystarczą.
Na dekoderach wszystkie pozycje HbbTV od razu usuwam, by niepotrzebnie nie zaśmiecały listy.
pasjonat pisze: 4 maja 2023, o 16:40 Nawet u mnie starsi ludzie oglądają kanały powyżej 20, potrafią dobrze przełączać nawet po EPG.
Nie przeczę. Także od czasu do czasu spotykam seniorów, którzy bardzo dobrze radzą sobie z pełną obsługą - w tym EPG i programowanie nagrań. Ale są to pojedyncze przypadki.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: pasjonat »

Ludzie powinny sami lub za pomocą innych, telewizji uczyć się, dokształcać w tym temacie technologii bo nie warto w tych czasach być w tyle. Powinna być kampania dokształcająca.

SamsungM23
Posty: 127
Rejestracja: 25 stycznia 2023, o 06:37
Miejscowość: Tarnogród
Odbiornik: Signal t2 box
Instalacja antenowa: Opticum Iskra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: SamsungM23 »

pasjonat pisze: 4 maja 2023, o 18:42 Ludzie powinny sami lub za pomocą innych, telewizji uczyć się, dokształcać
Takie dokształcanie się trwa cały czas, czy to dawno za komuny czy teraz w dobie internetu gdzie jest latwiej i za darmo.
Ale dotyczy wyłącznie ludzi ciekawych, ambitnych, pasjonatów chcących się czegoś nauczyć, czyli tak maksimum 10 procent społeczeństwa.
Reszta [brutalnie mówiąc] ma za swoje lenistwo płacić bo wiedza to towar rynkowy.
A Dvbt2 to naprawdę ciekawa i dziś bardzo przydatna pasja/wiedza.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: dvbtowiec »

SamsungM23 pisze: 5 maja 2023, o 04:42 Reszta [brutalnie mówiąc] ma za swoje lenistwo płacić bo wiedza to towar rynkowy.
Nie wszyscy się muszą na wszystkim znać. Gdyby każdy znał się na wszystkim i każdy umiał samodzielnie wszystko wykonać, gospodarka by padła. Ty np. nie umiesz szydełkować, naprawiać elektroniki itp., inni nie potrafią/nie chcą się uczyć technicznych rzeczy. I każdy ma prawo do rozwijania swoich talentów/pasji, a od pozostałych rzeczy ma osoby świadczące usługi w danej dziedzinie.
SamsungM23 pisze: 5 maja 2023, o 04:42 A Dvbt2 to naprawdę ciekawa i dziś bardzo przydatna pasja/wiedza.
Byle nie czerpana wyłącznie z telewizji, aby nie wygłaszać potem tez o spiskach :)

SamsungM23
Posty: 127
Rejestracja: 25 stycznia 2023, o 06:37
Miejscowość: Tarnogród
Odbiornik: Signal t2 box
Instalacja antenowa: Opticum Iskra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: SamsungM23 »

@up

Telewizji nie oglądam wcale, zainteresowania prawie wszystkie z internetu.
Anteny czy programowanie robię znajomym bo lubię ten temat.

Co do teorii spiskowych, tu masz rację jestem nie zaszczepiony p-ko "Covid19" i jestem zdecydowanie przeciw temu procederowi.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: dvbtowiec »

SamsungM23 pisze: 5 maja 2023, o 11:09 Co do teorii spiskowych, tu masz rację jestem nie zaszczepiony p-ko "Covid19" i jestem zdecydowanie przeciw temu procederowi.
Trzymaj się tematu wątku kolego. Nie rób bezsensownych wrzutek.

Zablokowany