Brak mux2 Bielsko Biała

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

Post autor: Dobrycel »

Daj znac jak bedzie odpowiedz z UKE.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

Post autor: Maciejek »

Zapewne dam znać. Zgłoszenie wysłałem z opisem problemu i danymi z pomiarów.
W poniedziałek antenę przekierowuję na Skrzyczne ponieważ po wyłaczeniu TVS, Katowice /Kosztowy nie będa już mieć lepszej oferty niż wspomniane Skrzyczne. Zobaczymy jak wtedy będzie.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

Post autor: Dobrycel »

Ale wysłałeś przez PUE UKE? https://pue.uke.gov.pl/#/serviceCatalog ... 538f3151ef
Bo inaczej nie rozpatrzą :)

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

Post autor: XmuX »

Maciejek pisze: 24 czerwca 2022, o 13:25 Zapewne dam znać. Zgłoszenie wysłałem z opisem problemu i danymi z pomiarów.
W poniedziałek antenę przekierowuję na Skrzyczne ponieważ po wyłaczeniu TVS, Katowice /Kosztowy nie będa już mieć lepszej oferty niż wspomniane Skrzyczne. Zobaczymy jak wtedy będzie.
Witam. Dla Ciebie Wisła jest nadajnikiem szkieletowym i tego się trzymaj. Problemy na MUX-2 są prawie w 100% spowodowane silnymi echami pre/post, ponieważ SFN na K23 jest bardzo duży, można uzyskać wszystko od Opola przez Kosty do Krakowa. Jest to po prostu problem dużych sieci SFN ze zbyt mocnymi nadajnikami. A w płaskiej Polsce szczególnie. Należy zmierzyć odpowiedź impulsową za pomocą dobrego przyrządu pomiarowego. W Czechach znamy ten problem od dawna, szczególnie w przypadku samsungów, lg i philipsów :-(.
Nie wystarczą do tego zwykłe anteny. Ze względu na tak specyficzne problemy musiałem zaprojektować i wykonać 2,5-metrowe 35-elementowe anteny lub zastosować dwie krótsze w matrycy.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

Post autor: Maciejek »

Dobrycel pisze: 24 czerwca 2022, o 21:04 Ale wysłałeś przez PUE UKE? https://pue.uke.gov.pl/#/serviceCatalog ... 538f3151ef
Bo inaczej nie rozpatrzą :)
No właściwie nie. Nie chciało mi się tam konta zakładać. W takim razie muszę powtórzyć zgłoszenie jak po obróceniu na Skrzyczne dalej będzie problem.
XmuX pisze: 24 czerwca 2022, o 22:06 Dla Ciebie Wisła jest nadajnikiem szkieletowym i tego się trzymaj

Tak, wiem. Mam go bliżej bo tylko 22km i widzę go z okna, ale zanim powstał ten obiekt, kiedyś w latach 90, doskonale odbierano na moim terenie właśnie Katowice i tak jest do dziś pomimo większej odległości (48 km). Uparłem się też na Katowice bo są u mnie w domu osoby (rodzice), którym szczególnie zależało na MUXie TVS. Wkrótce już nie będzie tego problemu i w poniedziałek antena zmieni kierunek na Skrzyczne. Sprawa też nie jest prosta bo mam podłączone poprzez zwrotnice dwie anteny UHF. Jedna będzie na Skrzyczne, a druga celuje w Lysa Horę jest to XmuX 20Y 21-48 i idealnie tyłem ma Katowice, zobaczymy czy nie będzie zbierać echa i pre echa właśnie tyłem i dalej siać zakłóceniami.
Ostatnio zmieniony 25 czerwca 2022, o 22:22 przez Maciejek, łącznie zmieniany 1 raz.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

Post autor: XmuX »

Problemem będzie raczej to, że odbierze on sygnał silnych katowic odbitych od gór "wisły".Takie problemy mamy prawie w całych Jesionikach i Karkonoszach.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

Post autor: XmuX »

Czy zwrotnice dla obu UHF są szerokopasmowe?

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

Post autor: Maciejek »

Niestety tak, Johanson 1464.
Wiadomo, że przydałaby się jakaś kanałowa czy ze strojonymi pułapkami.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

Post autor: XmuX »

Jest to prawdopodobnie najgorsze rozwiązanie, ponieważ niepotrzebnie "produkujesz" więcej ech.
Nie znam Twojej dokładnej lokalizacji, ale antena "skierowana" na Łysą Górę może odbierać również silną "lokalną" Wisłę?

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

Post autor: Maciejek »

Oczywiście, że tak. Pełnozakresowa zwrotnica nie jest idealnym rozwiązaniem ale to podstawa w prostych instalacjach domowych. Dodam, że odbiór obecnie nadawanych MUXów w tak silnych sieciach SFN jest przystosowany pod jedną antenę na dane pasmo. Dwie to już spory problem bo często, jak w moim przypadku jedna zakłóca drugą.
Dzisiaj miałem czas i mając na uwadze, że i tak jutro znika TVS z Katowic to przkręciłem Hirschmanna na Skrzyczne. Odbiór oczywiście się poprawił, wskazania siły są na poziomie maxymalnym tj 70-74 dBv, MER 28-30dB oraz po przepuszczeniu przez zwrotnicę filtry LTE, rozdzielacz 1/3, oraz gniazdo (Hirschmana z tłumieniem 0,8 dB) ostatecznie sygnał jest poziomie 62dBv. Póki co MUX 2 leci stabilnie.

nesiasps
Posty: 1
Rejestracja: 20 sierpnia 2022, o 17:47
Miejscowość: Bestwina
Odbiornik: Samsung Qled Q64T
Instalacja antenowa: Televes Boss
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

Post autor: nesiasps »

Lokalizacja Bestwina - antena Televes DAT HD Boss 790 ustawiona na Katowice - miałem problem z MUX3 - zacinające się programy - przestawiłem delikatnie w kierunku wschodnim bo pewno zakłócenia od Skrzycznego zakłócały pracę (prawie w linii Skrzyczne -Kosztowy - 23/33 km) problem z mux3 znikł ale pojawił się z kan 23. Normalnie sprawdzam sygnał (qledq64t) 94 siła/100 jakość - przełączę na kan 41 i wracam na 23 nagle jakość 40-70 skacze zakłócenia BER 400-1300. Wracam na 41 i znowu 21 i brak zakłóceń i jakość wraca na 100. Nie wiem czy to wina teraz z kolei Chorągwicy lub Skrzycznego i nie potrafi wybrać właściwego - obraz póki co nie tnie ale co zrobić żeby ustawić normalnie? Na skrzyczne nie przestawiam bo mux śląski wrócił i testowy TVP ze Skrzycznego jest w Bestwinie za słaby (bynajmniej na mapach emitela - nie wiem jak w praktyce) Zastanawiam się, czy to błędy oprogramowania TV gdyż nie zauważam zacięć obrazu, a na drugim TV i sygnale rozdzielonym z tej samej anteny widzę 74/100 cały czas (sygnał idzie tam przez dekoder dvb-t) - skąd tak duży nagle spadek jakości i czy przy 1300 BER by obraz był bezproblemowy...?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

Post autor: K63 »

Do 16 września nadajnik Kosztowy jest w konserwacji i w godz. 6-17 emisja odbywa się ze zmniejszoną mocą z systemu rezerwowego.

Zablokowany