Strona 1 z 2

Brak mux2 Bielsko Biała

: 6 czerwca 2022, o 15:08
autor: transhopi
Cześć.
Po zmianie na tvbt2 nie mam mux2. Pozostałe mux y sygnał jest bardzo silny. Nie pomaga ręczne wyszukiwanie, ani żadne inne działania. Ktoś się może orientuje, co może być przyczyną? Dodam , że Skrzyczne widzę bezpośrednio z okna.

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

: 6 czerwca 2022, o 15:38
autor: Puma
Jak masz antenę ze wzmacniaczem a masz blisko to właśnie wzmacniacz może być tego powodem. DVB-T2 potrzebuje trochę inych parametrów sygnału i czasami jest potrzebna zmiana w instalacji antenowej.

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

: 6 czerwca 2022, o 16:31
autor: Acid
W Czechowicach również obserwuje problemy na kanale 23. Wskaźniki w tv pokazują 98/100. Nieregularnie występują zaniki obrazu wówczas pokazywane parametry to 100/0 trwa to około 2-3s. Zastanawiam się czy problemem nie są Chrzelice, na kanale 43 nie zauważyłem żadnych problemów.

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

: 6 czerwca 2022, o 19:38
autor: Adis
Przecież od chrzelic do Tarnowa wszyscy mają mux 2 na 23 skryguj ustawienia anteny

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

: 6 czerwca 2022, o 22:06
autor: Maciejek
Niestety potwierdzam jakieś dziwne problemy wyłącznie z MUX 2 na tym terenie. Sam posiadam instalację pasywną (od zawsze) bez żadnych wzmacniaczy, aktywnych rozgałęźników. Anteny kierunkowe firmy Hirschmann Fesa 815 N 21-48k. Zwrotnica Alcad MM307, Rozgałęźnik Telmor RM-2F.
Na wspomnianym MUXie kanał 23 co pewien czas (co kilka, kilkanaście sekund) występują zaniki sygnału czy wręcz klatkowanie, przy czym obserwując wskazania sygnału w TV parametru BER jest zupełnie czysty bez wskazań jakichś problemów 0x10-6, w ogóle nie drgnie. Jakość 100% moc, oczywiście mniejsza ok 70-80%. Problem dotyczy tylko tego muxa i jest bardzo dziwny. Przeglądnąłem instalację, połączenia wszystko ok. Zmieniałem anteny na Emme Esse 45UC, zysk 13,5dBi (5G LTE Free) 21-48k, XmuX 20Y 2148 LTE 5G Free, zysk 11-14dBi, HIRSCHMANN FESA 30 k. 21-53 14,5dBd 16,5dBi. Wpinałem się pomijając wszystkie pasywne elementy instalacji i przycinki występują .
Dziwne to. Prosze o interwencję może p. Jarosław sprawdzi bo ewidentnie coś nie tak na tym 23 kanale.

ps. wkrótce będę miał miernik i sprawdzę MER i C/N oraz siłę sygnału.

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

: 6 czerwca 2022, o 22:43
autor: Acid
Czy u Ciebie problem występuje zarówno przy ustawieniu anteny na Skrzyczne jak i Kosztowy ? Dostęp do anteny mam utrudniony dlatego zastanawiam się czy jest sens fatygować się i zmienić kierunek na Skrzyczne czy problem występuje po stronie nadawczej. U mnie objawy są identyczne jak u Ciebie ale wskaźniki w tv są wstanie to wychwycić, sygnał potrafi zniknąć kilka razy w Ciągu godziny po czym wszystko wraca do normy.

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

: 7 czerwca 2022, o 07:16
autor: Maciejek
Na Skrzyczne miałem ustawione na chwilę i raczej tego nie zaobserwowałem. Aczkolwiek nie wykluczam. Być może coś jest z tym SFN. Skrzyczne też widzę przez okno (22km) natomiast Katowice mam 48 km. Antena skierowana właśnie na Katowice ponieważ to atrakcyjniejszy kierunek; tam też jest TVS (na razie porzynajmniej). Zawsze odbiór z Katowic miałem perfekcyjny i to na niskozyskowych antenach więc teraz nie wiem co jest grane. Coś ten układ nie działa: odleglejsze Katowice z 100kW i znacznie bliższe Skrzyczne ale też z dużą mocą 50kW i może jakieś problemy w synchronizacji odbiorników z czulszą głowicą? Problem występuję na względnie nowym TV Philips. Ciekawe dlaczego problem nie dotyczy MUX 1, MUX 3 i MUX 4 ? Co do wskazań w TV być może odbiornik po prostu nie wychwyci tego zakłócenia zanim go procesor obrobi i stąd go nie pokazuje. Jak będę miał miernik to pobawie się trochę i będę mógł coś wiecej powiedzieć. Ale mam wrażenie, że coś nie tak po stronie nadawczej chociaż zawsze ostrożnie ferowałem takie sugestie.

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

: 7 czerwca 2022, o 10:59
autor: Acid
U mnie powód ustawienia na Katowice jest podobny mimo, że Skrzyczne mam bliżej. Warunki odbiorcze mam dobre i z dwóch tych kierunków sygnał zamyka wskazniki. Dodatkowo przy ustawieniu na Katowice do anteny dociera bardzo silny sygnał ze Skrzycznego co obserwuje podczas konserwacji i zapewne miernik pokazałby silne pre-echo jednak odbiorniki jakie mam/miałem nigdy nie miały z tym problemu. W tygodniu nie mam zbytnio czasu na tv ale wczoraj ogladałem mux2 w godzinach 22-1 w nocy i żadnych problemów z sygnałem nie zauważyłem a propagacja wyraznie wzrosła bo stabilnie działała Wręczyca więc wpływ z innych nadajników również był większy. Może to przypadek a może coś zmieniono w konfiguracji, narazie instalacji nie ruszam i obserwuje dalej.

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

: 7 czerwca 2022, o 12:02
autor: Dobrycel
Macie mierniki i dowody, zgłosić problem do UKE.

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

: 7 czerwca 2022, o 13:17
autor: Maciejek
Wczoraj nie oglądałem TV wiec nie wiem czy coś się zmieniło, może dzisiaj wieczorem. Jeżeli problem będzie zgłosze to do UKE. Niech badają.

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

: 7 czerwca 2022, o 15:05
autor: transhopi
Dalej nic na kanale 23, mux 2. Siła mruga, jakość zawsze na zero. Inne muxy odbiór idealny. Zasilacz do anteny mam wyłączony bo jak włączę to programy znikają

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

: 7 czerwca 2022, o 16:11
autor: hadam
Takie objawy mogą świadczyć o przesterowanym, zbyt mocnym sygnale.
Jeśli tylko wyjmiesz zasilacz z gniazdka, to antena nie działa bo wzmacniacz który jest w puszcze anteny blokuje sygnał, w takim przypadku odbierasz na samum kablu, a to właśnie świadczy o tym, że jesteś w zasięgu silnego sygnału.

Zdemontuj zasilacz a w jego miejsce zamontuj zwykły wtyk antenowy i koniecznie w puszce antenowej zdemontuj również tą płytkę czyli wzmacniacz a w jego miejsce zamontuj inną płytkę czyli zwykły symetryzator koszt do 5 zł. + wtyk to razem do 8 zł.

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

: 7 czerwca 2022, o 20:32
autor: poxipol
Kanał 23 - podobne objawy w Krakowie,pozostałe kanały OK
Jeszcze w południe chwilowe zaniki sygnału i kiepska jakość.
Teraz wszystko wróciło do normy w odniesieniu do pozostałych Mux-ów.
Wygląda na to że poprawiana jest synchronizacja nadajników na tym samym kanale.

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

: 8 czerwca 2022, o 08:41
autor: Maciejek
Dodałem przed zwrotnicą za pomocą sumatora/rozgałęźnika Telmora RM-2F antenę na Skrzyczne. Sygnał znacząco wzrósł, co mnie nie dziwi. Nowe programowanie kanałów w TV. Zaniki na k.23 w dalszym ciągu. Reszta MUXów idealnie.
edit: Pomiary na prostym mierniku Signala 5150 na gniazdach końcowych: PWR: 58-65 dBuV, MER: 28-31dB, C/N: 30dB. Wszystkie muxy na tym samym poziomie. Po wpięciu miernika bezpośrednio w antenę parametry nieco wyższe. Poddaję się. :cry:
lokalizacja: Skoczów.

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

: 8 czerwca 2022, o 12:05
autor: Acid
U mnie wczoraj póznym wieczorem wszystko ok. Dziś od godziny 11:45 tnie niemiłośiernie. A co zaobserwowałem ? Problem ma tylko tv Philips, budżetowy Sharp nie ma problemów z sygnałem.

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

: 8 czerwca 2022, o 12:13
autor: Puma
Propagacja + czułość głowicy. Może też lepiej sobie radzi z kompresją DVB-T2 programowo.

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

: 13 czerwca 2022, o 16:42
autor: Acid
Po tygodniu zabawy z tłumikami, resetowaniem tv itd w sobotę udało się dostać na dach. Po żmudnych próbach udało się znaleźć optymalne ustawienie anteny. W moim przypadku problemem na kanale 23 był prawdopodobnie zbyt silny obity sygnał ze Skrzycznego przez co tv nie mógł się zdecydować który sygnał wybrać jako główny. Antena jest odchylona około 30 stopni od głównego kierunku przez co sygnały główne minimalnie osłabły ale skutecznie udało się osłabić sygnał odbity z innego nadajnika.

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

: 13 czerwca 2022, o 19:35
autor: Maciejek
Dzisiaj oglądam Posat przez ponad godzinę na MUX2 i zero przycinek i zaników. Hmmm, zoptymalizowali coś z SFN?

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

: 13 czerwca 2022, o 20:05
autor: Dobrycel
Zero przycinek przed zmiana jak i po zmianie u mnie.

Re: Brak mux2 Bielsko Biała

: 21 czerwca 2022, o 21:29
autor: Maciejek
Przeprowadziłem kolejne pomiary, że tak powiem, w terenie na zupełnie osobnej antenie wpiętej 1 metrowym kablem bezpośrednio w miernik sygnału. Problem niestety występuje. MER spada co kilkadziesiąt sekund na ułamek sekundy na prawie 0dB. Problem zgłosiłem do UKE prosząc o pomiary jako, że nic w tej sprawie się nie dzieje ze strony operatora technicznego.
Jeszcze porównałem sygnały na mojej instalacji antenowej obserwując w tym samym czasie TV oraz miernik na osobnej niezależnej antenie i doskonale widać, że TYLKO na MUX 2 występują zakłócenia. Cos jest nie tak, coś powoduje zakłócenia, SFN?