Jaką kupić antenę

Alki
Posty: 16
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 09:22
Miejscowość: Kartuzy

Jaką kupić antenę

Post autor: Alki »

Witam, potrzebuje by mi ktoś doradził w sprawie kupna anteny. Miejscowość to Gowidlino woj. Pomorskie, do nadajnika ok 45 km Gdańsk Chwaszczyno. Teren dość trudny i antena telefoni komórkowej na drodze. Teraz mamy stara zwykła siatkową z symetryzatorem, ustawioną na Szymbark ale tam tylko nadaje mux 3 i 8. Mux 3 odbiera ładnie ale chcieliśmy mieć trochę więcej programów. Z Chwaszczyna nadają wszystkie muxy, ale jak ustawie antenę na Chwaszczyno to nic nie ściąga jest chyba za słaba. Jaka antena byłaby dobra żeby ściągnąć sygnał, przyznam że najlepiej w jak najtańszej opcji. Za każdą sugestię będę wdzięczna.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Jaką kupić antenę

Post autor: VAHANARA »

Alki pisze: 16 czerwca 2022, o 15:33 Teraz mamy stara zwykła siatkową z symetryzatorem
Nie jest źle, jak na początek... ;)
Alki pisze: 16 czerwca 2022, o 15:33 Teraz mamy stara zwykła siatkową z symetryzatorem,
Kabel antenowy też pewnie stary - ile mniej więcej ma lat?
Alki pisze: 16 czerwca 2022, o 15:33 ale jak ustawie antenę na Chwaszczyno
Gdzie zamontowana jest antena?

Alki
Posty: 16
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 09:22
Miejscowość: Kartuzy

Re: Jaką kupić antenę

Post autor: Alki »

Antena zamontowana jest na dachu domku na działce (nie wysoko), kabel akurat jest nowy, bo telewizji tam wcale nie mieliśmy.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Jaką kupić antenę

Post autor: VAHANARA »

Alki pisze: 16 czerwca 2022, o 16:04 Antena zamontowana jest na dachu domku na działce (nie wysoko), kabel akurat jest nowy, bo telewizji tam wcale nie mieliśmy.
No cóż, instalacja na początek wygląda to nieźle. Co oznacza, że jest większy problem z Chwaszczynem.

Mapy pokazują, że twoja miejscowość jest na skraju zasięgu Chwaszczyna z anteny pasywnej (w zasadzie dla wszystkich mux-ów), ale profil terenu jest nie za dobry. Wystarczy jakieś małe wzniesienie na kierunku Chwaszczyna i to może skutkować właśnie słabym sygnałem.

Ustalmy jeszcze dwie rzeczy:

1. Podaj kontrolnie poziomy i jakości sygnałów odbieranych z Szymbarka.

2. Chwaszczyno to:
mux-1 : k37
mux-2 : k44
mux-3 : k22
mux-5 : k35
mux-8 : k6 (V)

Szukałaś sygnałów z Chwaszczyna na strojeniu ręcznym?

mux-1,2,5 są nadawane na wysokich kanałach i tu może ich nie być, ale mux-3 to bardzo niski kanał i coś powinnaś łapać anteną ustawioną na Chwaszczyno (albo bokiem z Szymbarka).

Alki
Posty: 16
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 09:22
Miejscowość: Kartuzy

Re: Jaką kupić antenę

Post autor: Alki »

Z Szymbarku sygnał mux3 jest bardzo dobry ale tylko ten. Mux 8 nie odbiera, jak trochę zmienię pozycję anteny to łapie mux2, ale wtedy nie ma mux3. Fajnie by było jak bym mogła odbierać więcej niż mux3 na jednej antenie. Dlatego pomyślałam o Chwaszczynie bo tam nadają wszystkie muxy. Czyli nawet jak kupię lepsza antenę (myślałam o kierunkowej) to może to niewiele zmienić?

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Jaką kupić antenę

Post autor: MaxEvans »

Z moją siatkową zprawdził się wzmacniacz co mam w opisie. Warto zaryzykować zawsze to mniejszy koszt.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Jaką kupić antenę

Post autor: VAHANARA »

Alki pisze: 17 czerwca 2022, o 14:23 jak trochę zmienię pozycję anteny to łapie mux2, ale wtedy nie ma mux3.
Więcej szczegółów. Chwaszczyno to mniej więcej kierunek na Sierakowice. W takiej pozycji anteny pojawia się ten mux-2?
Alki pisze: 17 czerwca 2022, o 14:23 Mux 8 nie odbiera,
Bo jest nadawany w polaryzacji V (pionowa), więc twoja antena ma prawo go nie odbierać.
Alki pisze: 17 czerwca 2022, o 14:23 Dlatego pomyślałam o Chwaszczynie bo tam nadają wszystkie muxy.
Chwaszczyno wygląda najlepiej.
Jest jeszcze Lębork, z którego idą też wszystkie mux-y, kierunek anteny mniej więcej na Cewice. Ale w stosunku do Lęborka jesteś poza zasięgiem na antenie pasywnej tak czy inaczej.
Alki pisze: 17 czerwca 2022, o 14:23 Czyli nawet jak kupię lepsza antenę (myślałam o kierunkowej) to może to niewiele zmienić?
Kroplomierzem dozujesz informacje, ale wygląda, że be wzmacniacza się nie obejdzie, bo pewnie poziomy sygnałów z Chwaszczyna są zbyt niskie.

Jakim budżetem dysponujesz, bo rozwiązań może być kilka.

carlo-c4
Posty: 29
Rejestracja: 28 marca 2021, o 16:35
Miejscowość: Siedlce
Instalacja antenowa: ATV 21/24-49 , Dipol 1 RZ B
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chotycze

Re: Jaką kupić antenę

Post autor: carlo-c4 »

Witam
Broń się przed wzmacniaczem nie myśl na tą chwilę o takim rozwiązaniu.
Pomyśl o wyższym lepszym umiejscowieniu anteny , a wcześniej antena o wyższym zysku! Proponuję zainwestować w np tą https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A2670.htm
Ewentualnie Televes Zenit lub Telmor Asr .
Dla mux8 małą trzyelementową na vhf antenkę plus najprostsza i najtańsza zwrotnica https://www.dipol.com.pl/zwrotnica_ante ... _C0410.htm
Koszt około 200zł a będziesz spał i oglądał spokojnie chyba że wolisz zaoszczędzić i wk.....ać się ciągle zakłóceniami pixelami na ekranie.
Jak zdecydujesz się na wzmacniacz dodasz sobie dodatkowy zasilacz przy telewizorze które średnio co rok się spalą no i ryzykujesz kontakt z piorunkami 😉
Jeśli zastosujesz kabel w izolacji czarnej z polietylenu plus motylki na zaciskach symetryzatora jest spora szansa że instalacja będzie bezobsługowa na lata.
Decyduj

Alki
Posty: 16
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 09:22
Miejscowość: Kartuzy

Re: Jaką kupić antenę

Post autor: Alki »

Do VAHANARA: tak mux 2 pojawia się jak skieruje antenę na Sierakowice, niestety tylko on. Że mux8 nie odbiorę na mojej antenie tak jestem tego świadoma. Lębork jest poza zasięgiem, dlatego myślałam o Chwaszczynie. Nie ukrywam że chciałabym wydać jak najmniej, jest to działka i nie chce tam inwestować w coś drogiego, żeby nóg nie dostało podczas naszej nieobecności.

Do carlo-c4: dzięki za wskazanie anteny na pewno to rozważę.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Jaką kupić antenę

Post autor: VAHANARA »

Alki pisze: 19 czerwca 2022, o 18:38 tak mux 2 pojawia się jak skieruje antenę na Sierakowice, niestety tylko on. (...) dlatego myślałam o Chwaszczynie. Nie ukrywam że chciałabym wydać jak najmniej, jest to działka i nie chce tam inwestować w coś drogiego, żeby nóg nie dostało podczas naszej nieobecności.
Rozsądne myślenie.

W takim razie wymieniłbym na początek symetryzator w antenie na wzmacniacz + zasilacz antenowy przy TV. Ja bym zaczął od LNA-169 albo LNA-177 plus jakiś najtańszy zasilacz antenowy, może być z regulacją napięcia.
Alki pisze: 19 czerwca 2022, o 18:38 Że mux8 nie odbiorę na mojej antenie tak jestem tego świadoma. Lębork jest poza zasięgiem,
Ze wzmacniaczem to nie wiadomo, kto wie, czy się nie pojawi. Ale tym będziemy się martwić, jak zaskoczą mux-y z UHF.

Alki
Posty: 16
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 09:22
Miejscowość: Kartuzy

Re: Jaką kupić antenę

Post autor: Alki »

Witam, przepraszam że się długo nie odzywałam ale wypadło parę spraw. A więc po długich próbach z antenami stanęło na antenie kierunkowej z zasilaczem (dokładnie taka:ANTENA KIERUNKOWA DVB-T UHF 6-69 TYPU YAGI LIBOX), i to ustawioną nie na prosto a pod kątem, dobrze, że masztu nie miałam wkopane w ziemię bo bym tego nie odkryła, maszt mi się omsknoł w bok i tak złapałam mux2. Żadna z symetryzatorem nie działała dopiero z zasilaczem ruszyło. Odbieram muxy 1,2,3 i 5 w sile i jakości 90-100%. Mux 8 wogole nie rusza. Mux 4 jest siła 90-100% niestety jakość 0, nie wiem jak to złapać, dziwne skoro wszystkie muxy idą z jednego nadajnika. Jakby ktoś miał jakiś pomysł z tym mux4 to chętnie poczytam.

Podsumowując, mam ponad 20 programów i coś zawsze wieczorem pogada. Dziękuję wszystkim za pomoc, podpowiedzi i wskazówki.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Jaką kupić antenę

Post autor: VAHANARA »

Alki pisze: 26 lipca 2022, o 11:18 Odbieram muxy 1,2,3 i 5 w sile i jakości 90-100%.
I bardzo dobrze... l)

Z którego nadajnika łapiesz odbiór?
Alki pisze: 26 lipca 2022, o 11:18 Mux 8 wogole nie rusza
Antena nie pozwala, mux-8 na waszym terenie nadawany jest w polaryzacji V (pionowej) i wymaga dodatkowej anteny dla niego, albo anteny typu combo z możliwością ustawienia dla mux-8 w pionie.
Alki pisze: 26 lipca 2022, o 11:18 Mux 4 jest siła 90-100% niestety jakość 0
Na którym kanale?

Alki
Posty: 16
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 09:22
Miejscowość: Kartuzy

Re: Jaką kupić antenę

Post autor: Alki »

Nadajnik z Chwaszczyna, mux 4 jest na kanale 25.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Jaką kupić antenę

Post autor: VAHANARA »

Alki pisze: 26 lipca 2022, o 11:18 Mux 4 jest siła 90-100% niestety jakość 0, (...) mux 4 jest na kanale 25.
Przyczyn może być kilka:

1. przesterowany wzmacniacz w antenie. Inaczej mówiąc, zakłócający tego mux-a. To się wydaje najbardziej prawdopodobną przyczyną. Niby według opisów antena ma wzmacniacz o stosunkowo niewielkim wzmocnieniu (~10dB), ale kto może wiedzieć, co tam na prawdę siedzi w twojej antenie.
Można spróbować zastosować zasilacz antenowy regulacją napięcia w celu weryfikacji tego przypuszczenia albo podmienić wzmacniacz na taki o mniejszym wzmocnieniu..

2. Polsat miesza w parametrach nadawania tego mux-a i zdarzają się odbiorniki, które go nie potrafią odebrać, albo zdekodować, pomimo niezłych sygnałów. Trzeba by na próbę podstawić jakiś dekoder DVB-T2 albo inny odbiornik TV.

3. Mogą być jakieś zakłócenia pochodzenia nie wiadomo - jakiego i nie wiadomo od czego, kasujące odbiór poszczególnych mux-ów. To tak stabilnie przez cały dzień nie ma odbioru, czy pojawia die czasami?

Fotowoltaika zakłócałaby tylko w dzień. Wifi i LTE też mogą zakłócać, zwłaszcza, jeśli masz np. jakieś kamery podłączone po wifi. ewentualnie są jakieś anteny wifi / LTE w pobliżu anteny TV, ewentualnie router wifi / LTE w pobliżu odbiornika TV.

Alki
Posty: 16
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 09:22
Miejscowość: Kartuzy

Re: Jaką kupić antenę

Post autor: Alki »

Dzięki za odpowiedź. Sygnał jest cały czas taki sam, siła 90% jakość 0%. Tak podejrzewałam że to może być wina anteny telefoni komórkowej, która jest dość blisko nas. W sumie tyle co złapałam mi starczy, byłam tylko ciekawa tego muxa 4. Może jeszcze kiedyś poprobuje ale na razie daje sobie spokój.
Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Jaką kupić antenę

Post autor: VAHANARA »

Alki pisze: 27 lipca 2022, o 21:10 Tak podejrzewałam że to może być wina anteny telefoni komórkowej, która jest dość blisko nas.
Komórki i LTE zakłócają raczej na wysokich kanałach i z reguły nie są to zakłócenia ciągłe, a chwilowe. Tak niskie kanały jak k25 to prędzej jakieś łączności specjalne z pasma 400MHz. ale to też ma raczej charakter impulsowy. Ciągłe zakłócenia to np. streaming z kamery wifi czy ciągle pracujący router / AP wifi albo jakiś sygnał na k25 dolatujący z daleka do anteny.
Alki pisze: 27 lipca 2022, o 21:10 Może jeszcze kiedyś poprobuje ale na razie daje sobie spokój.
.
Może samo "zaskoczy", różne rzeczy się zdarzają... ;)

Można jeszcze spróbować z ciekawości innego ustawienia anteny - w tej chwili przy obecnym odkręceniu anteny od kierunku na nadajnik pozbyłaś się jakichś zakłóceń mux-2. Ale może w to miejsce "wyłączyłaś" mux-4.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Jaką kupić antenę

Post autor: XmuX »

Alki: Jeśli bezpośrednio z Kartuz, to prawie widać nadajnik 100kW w Chwaszczynie, więc według map zasięgu powinieneś mieć dużo sygnału. Problem pewnie będzie w instalacji i zastosowanej antenie i podzespołach. Jeśli chodzi o MUX-8 to istnieje ryzyko zakłóceń (pre/postecho) pomiędzy Chwaszczynem a Szymbarkiem.

Zablokowany