Wybór dekodera na Linuksie

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Wybór dekodera na Linuksie

Post autor: krosxc325 »

Planuję zakup dekodera 4K DVB-T2 HEVC na linuksie, który ma służyć jako odbiornik TV, ale przede wszystkim jako centrum multimedialne z możliwością nagrywania. Mój TV 4K niestety nie posiada możliwości nagrywania. Mamy antenę SAT, ale ja akurat sporadycznie korzystam, bo kanałów FTA w j.pl za wiele nie ma a płacić za cyfrowe pakiety nie zamierzam. Dlatego w odbiorniku combo w małym % TVSAT byłaby wykorzystywana.
Wymagania (kolejność przypadkowa):
1. Bezproblemowe odtwarzanie i nagrywanie wideo 4K/h.264 MPEG-4 AVC/ h.265 HEVC. Również h.265, h.264 AVC o wysokiej przepływności bitowej.
Zakładam, że dekoder musi mieć dekodowanie sprzętowe tych kodeków by w.w. warunki były spełnione. Mój stacjonarny PC takowych warunków np. nie posiada i z odtwarzaniem 4k h.265 jest problem.
2. Odtwarzanie plików audio: mp3, wav (mile widziane flac, ogg)
3. Przełączanie kanałów nie powinno skutkować chwilowymi spowolnieniami.
4. Obsługa HDMI-CEC.
5. Bezproblemowe nagrywanie timeshift (w tym 4K/HEVC).
6. Oczywiście mała awaryjność.
7. Możliwość zmiany image (najlepiej możliwość instalacji kilku na raz i szybka, prosta wymiana)
8. Proste robienie backupu konfiguracji (image backup)
9. Nie zawieszanie się dekodera
10. Nagrania z TV w popularnych formatach tj. ts, mp4, mkv bez jakiegokolwiek szyfrowania.
11. Małe nagrzewanie się dekodera.
12. Wyjście optyczne audio
13. Najlepiej obudowa metalowa, ew. z dobrego plastiku z efektywną wentylacją.
14. Dostęp do netu i obsługa IPTV
Pominąłem część cech/właściwości, które są zwykle w standardzie oraz to co nie wiem czy mi się przyda.

Mam na oku dwa modele w podobnej cenie ale nie wiem który w większym stopniu spełnia w.w. warunki.
Vu+ Zero 4K z głowicą DVB-T2/C oraz AX 4K BOX HD61 Combo.

Nigdzie nie mogę znaleźć info (przynajmniej w j.pl) który procesor ma więcej zalet niż wad: Broadcom czy HiSilicon?. Ponoć dekodery z tym drugim proc. mają efekt spowolnienia po przełączeniu kanału. Póki co nie trafiłem na recenzję wideo, która by to potwierdzała (będę jeszcze szukał).
Z kolei czytałem, że VU+ Zero 4K ma problem z plikami 4K/h.264 (brak obrazu) ale to tylko jeden głos. No i nie czyta Divx- ów, co ew. mógłbym przeboleć.

Zakładając, że będę w przyszłości nagrywał w 4k to dużo miejsca będę potrzebował.
Ale poza miejscem jest jeszcze kwestia szybkości i stabilności nagrywania.
W związku z tym, czy jest duża różnica w nagrywaniu przez USB 2.0 (Vu+ Zero 4K) na HDD lub SSD a na HDD lub SSD w specjalnej szufladzie dekodera (AX 4K BOX HD61 Combo)?
A może wystarczy dobry pendrive i USB 2.0 dla bezproblemowego nagrywania i odtwarzania 4k/h.265?
Znane mi teoretyczne wady, zalety, różnice w obu modelach:
Dekoder Vu+ Zero 4k jest w połowie z plastiku, mało złącz, nie odtwarza Divixów, nie ma kieszeni na dysk (ew. możliwość dokupienia przystawki "Vu+ PVR KIT"), tylko 2 rdzeniowy procek (Broadcom), tylko 4GB pamięci flash
Dekoder AX 4K BOX HD61 Combo jest w 95% z metalu, ma więcej złącz, ma szufladę na dysk, procek 4 rdzeniowy(HiSilicon), 8GB pamięci flash zegar na panelu i jest combo.

Cena jest podobna. Z czego to wynika? Gdyby ten AX miał procek Broadcom 2 rdzeniowy byłby znacznie droższy?
Czy na tym forum znajdę pomoc w konfiguracji takiego sprzętu?
Miałbym też trochę pytań odnośnie możliwości takiego sprzętu na linuksie.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Wybór dekodera na Linuksie

Post autor: dvbtowiec »

Ja używam Octagon SF8008 combo 4K z głowicami DVB-T2 HEVC /DVB-S2 HEVC
Z nagrywaniem na dysk USB nie ma żadnych problemów. Jest szybki.
Cenowo także korzystniejszy.
Tylko AVC, chyba go nie ma, nie wiem czy którykolwiek na dziś ma.
Wymieszanie kanałów FTA naziemnych i satelitarnych to zaleta takich tunerów. Nie ma co z tego rezygniwać, zwłaszcza jeśli masz antenę satelitarną.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Wybór dekodera na Linuksie

Post autor: krosxc325 »

Format AVC to nic innego jak kodek h.264. Podałem pełną nazwę po prostu. Chcesz powiedzieć, że nie ma tunerów odbierających również w starym standardzie DVB-T (h.264 AVC) i generalnie nie obsługujących nic w tym kodeku? Większość wideo jakie mam w mp4, mkv i ts to kodek h.264 czyli AVC. Natomiast ktoś napisał, że Vu+Zero 4K nie odczytuje 4K h.264. Niższe rozdzielczości jak mniemam obsługuje. Nie widzę też w opisach by jego głowica odbierała stary standard (DVB-T) a ten drugi tuner (combo) ma już to podane. Co do rezygnacji z TV Sat, to kwestia priorytetów. Muszę znać zalety i wady obu procesorów i/lub obu odbiorników i zdecydować z czego rezygnuję a na co się decyduję. Dlatego tu napisałem. Nie znam ani tych procesorów ani tunerów. Twój tuner ma 1GB RAMu (trochę mało) i procek HiSilicon. Jak wygląda sprawa spowolnienia przez 3 sek po przełączaniu kanałów? Występuje coś takiego? No i czy odtwarzasz bez problemów pliki mp4, mkv (zwykle zakodowane w h.264 AVC), również 4K oraz 4K w wysokim bitrate?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Wybór dekodera na Linuksie

Post autor: dvbtowiec »

Masz rację. Przyćmiło mnie na tym upale. Czytałem AVC a myślałem VVC :D
Oczywiście ma MPEG4.
Nie odtwarzam na nim żadnych filmów. Czasami coś nagram.
Co do przełączania kanałów. Używam OpenATV. Po przełączeniu chwilkę jest faktycznie przez chwilkę obraz w zwolnionym tempie, ale potem już działa płynnie.
Sam tuner jest szybki. Żadnych problemów z obsługą. Odbiera wszystkie jak dotąd dziwne konfiguracje zarówno na Wydarzenia 24, jak i Nasa TV 4K. A czytałem że niektóre tunery linuksowe te mocniejsze miały przy jednej konfiguracji ciemność.
Tak że na razie nie mogę narzekać. Mój wybór jest świetnym tunerem szczególnie patrząc na kompromis cenowy. Kwestia priorytetów jak słusznie napisałeś.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Wybór dekodera na Linuksie

Post autor: krosxc325 »

Więc spowolnienie po przełączeniu kanału będzie zapewne widoczne również w modelu AX 4K BOX HD61 Combo.
Muszę jednak mieć znacznie więcej danych by zdecydować co wybrać. Czekam zatem na Wasze opinie o tych procesorach a najlepiej o tych dwóch tunerach. Jeśli ten Vu+ nie odbiera w starym standardzie, to nie przetestuję go za bardzo obecnie, bo jeszcze odbieram stary standard TV.

irdeto
Posty: 298
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: Wybór dekodera na Linuksie

Post autor: irdeto »

dvbtowiec pisze: 19 czerwca 2022, o 11:12 Ja używam Octagon SF8008 Combo 4K z głowicami DVB-T2 HEVC /DVB-S2 HEVC
Wymieszanie kanałów FTA naziemnych i satelitarnych to zaleta takich tunerów.
Możesz mi odpowiedzieć czy można w nim, nawet już z poziomu klepania pilotem,
edytować bazę transponderów i pozycji Sat.
Mianowicie, całkowite wykasowanie zbędnych pozycji satelitarnych,
oraz poukładanie od początku chronologicznie transponderów nawet tych nieaktywnych
np. z HotBirda13E od 10.719 do 12.731 , Astry 19,2E od 10.714 do 10.728 , Astry 4,8E i Thora 0,8W.
Chyba że jest jakiś prosty program do takiej edycji, jak np. do Cryptoboxów : STBEditor_V1.7.2_752HD,
w nim właśnie wszytko co nie chciałem wywaliłem i poukładałem po swojemu, a później na pendriva i w tuner.
Tu już odpowiednie skanowanie naziemnych muxów i wybranych Tp z Sat.
I właśnie tak jak piszesz: Wymieszanie kanałów naziemnych i satelitarnych

Czy samemu otworzoną taką listę można zapisać jako backup na pendriva.?

Czy da się z niego wywalić takie dodatki typu Netflikx, KODI , Pogoda itd..?

Czy aby działała karta SMART HD+ bądź START+ cza jakiejś specjalistycznej wiedzy,
by uaktywnić czytnik na Conax lub wielosystemowy.?

Czy jeśli jest HbbTV, czy da się to wyłączyć.? By nie denerwowały te wyskakujące badziewia.

dvbtowiec pisze: 19 czerwca 2022, o 15:28 Używam OpenATV. Po przełączeniu jest faktycznie przez chwilkę obraz w zwolnionym tempie, ale potem już działa płynnie.
Sam tuner jest szybki.
Żadnych problemów z obsługą.
Mój wybór jest świetnym tunerem szczególnie patrząc na kompromis cenowy.
Czyli na taki procesor Huawei-a i ma zwolnione tempo na chwilkę , tak jak w Signal T2 BOX..? :(

Ile czasu się włącza.?
Przełączanie kanałów w obrębie tego samego muxa pewnie ciut szybsze niż pomiędzy
muxami, a nimi i pomiędzy sat.. ?

EPG , czy jest ok, bo na Crypto, to nawet z naziemnej wczyta tylko Tytuł audycji, reszta brak opisu.
Ale to nie na wszystkich kanałach tak jest.

Nie zawiesza się, nie cza wyłącznikiem z tyłu czasem go wyłączać...

Cenowo nie jest tak źle, patrząc na VU czy nawet nowy AB PULSe 4K Combo.
Ktoś wspomniał na forum SK, że Ustym 4K Combo nie poleca i że właśnie tego Octogana jeśli miedzy nimi wybierać.

Nagrywanie mi w ogóle nie potrzebne, a do odtwarzania filmów z pendriva wolę TV.
___________________________________

Jest tu jakiś moderator, by przenieść cały temat do już rozpoczętego przez @DanielK ,
bo bałagan się robi niepotrzebny
:(
viewtopic.php?t=8306&start=80

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Wybór dekodera na Linuksie

Post autor: DanielK »

Ja myślę, że raczej wszystko jest już napisane w tym wątku:
:arrow: viewtopic.php?t=8306

Octagon SF8008 combo i Ustym 4k Pro to są klony.

irdeto
Posty: 298
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: Wybór dekodera na Linuksie

Post autor: irdeto »

DanielK pisze: 19 czerwca 2022, o 21:22 Ja myślę, że raczej wszystko jest już napisane w tym wątku:
:arrow: viewtopic.php?t=8306
No czy wszystko to co chcę wiedzieć...
Może @dvbtowiec coś konkretniej podpowie..
DanielK pisze: 19 czerwca 2022, o 21:22 Octagon SF8008 combo i Ustym 4k Pro to są klony.
No to tak się domyślałem,dlatego najpierw o tamtym myślałem
@leafeu
Z tym USTYM 4k to właśnie użytkownicy zgłaszają zamrożenie obrazu przy zmianie kanału. Więc możesz się "wpakować" w podobny problem. To już chyba lepiej wybrać Octagon.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Wybór dekodera na Linuksie

Post autor: krosxc325 »

irdeto pisze: 19 czerwca 2022, o 22:03
@leafeu
Z tym USTYM 4k to właśnie użytkownicy zgłaszają zamrożenie obrazu przy zmianie kanału. Więc możesz się "wpakować" w podobny problem. To już chyba lepiej wybrać Octagon.
Za to Octagon ma spowolnienie obrazu. Zależy co komu bardziej przeszkadza. Mnie jedno i drugie.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: Wybór dekodera na Linuksie

Post autor: odziom91 »

krosxc325 pisze: 19 czerwca 2022, o 22:53 Za to Octagon ma spowolnienie obrazu. Zależy co komu bardziej przeszkadza. Mnie jedno i drugie.
Szczerze mówiąc - to całe "spowolnienie" to mega odczuwalne nie jest. Są znacznie gorsze tunery w takich kwestiach. Naprawdę da się przymknąć na to oko - przynajmniej w Octagonie.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Wybór dekodera na Linuksie

Post autor: dvbtowiec »

irdeto pisze: 19 czerwca 2022, o 22:03 No czy wszystko to co chcę wiedzieć...
Przeczytaj tamten wątek najpierw. Może wiele Ci się wyjaśni z tego o co pytasz.
Nie wszystko o co pytasz mnie interesuje.
Np. nie używam kanałów kodowanych, zatem w temacie dodatków do szyfrowania, aby używać modułów i kart abonenckich nie wypowiem się. Octagon nie ma gniazda na moduł, jedynie na karty.
Ja używam go do odbioru kanałów FTA, stąd padł wybór na ten model, bo jest dużo tańszy.
Wiele rzeczy z listami można przyjemniej robić za pomocą darmowego oprogramowania dreamboxEDIT, czy E-Channelizer.
A skoro są to oprogramowania które działają na komputerze, a z tunerem łączysz się przez adres IP, tzn. że listy pobierają i fizycznie zapisują się w wyznaczonej przez Ciebie lokalizacji na dysku. Po modyfikacjach robisz eksport na tuner.
Oczywiście jest też do dyspozycji dość przyjazny interface webowy własny tunera.

HbbTV jest w wersji 1.0.
Serwis TVP na nim nie działa, ale VOD Polsatu już działa (albo jeszcze)
HbbTV sam się nie włącza. Wymuszasz jego włączenie czerwonym przyciskiem na danym kanale.

Różnicy w zmianie kanałów nie ma żadnej między muxami, czy między naziemną a satelitą.
Włączanie z głębokiego uśpienia gdy się bootuje trwa ponad 30s.
Ale możesz go uśpić nie tak głęboko, wtedy uruchamia się na mrugnięcie okiem.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Wybór dekodera na Linuksie

Post autor: krosxc325 »

odziom91 pisze: 20 czerwca 2022, o 11:03
krosxc325 pisze: 19 czerwca 2022, o 22:53 Za to Octagon ma spowolnienie obrazu. Zależy co komu bardziej przeszkadza. Mnie jedno i drugie.
Szczerze mówiąc - to całe "spowolnienie" to mega odczuwalne nie jest. Są znacznie gorsze tunery w takich kwestiach. Naprawdę da się przymknąć na to oko - przynajmniej w Octagonie.
No cóż najlepiej zobaczyć to samemu na żywo albo chociaż na czyimś nagraniu. Ponadto interesują mnie też inne wady procesorów HiSilicon. Ale też i wady Broadcom. Może istnieje coś bardziej istotnego na co warto zwrócić uwagę przed zakupem danego tunera. Tak jak pisałem - dziwne jest to, że tuner szybszy z lepszym wyposażeniem jest w takiej samej cenie jak miniaturka ale z prockiem Broadcom (wolniejszym prockiem). W recenzji np. tego tunera AX w wadach jest podany procek HiSilicon. No i opinie na forach są o nim nie za dobre. Tylko, że brak uzasadnień tych opinii, poza tym, że jest to spowolnienie obrazu.

irdeto
Posty: 298
Rejestracja: 29 listopada 2011, o 23:31
Miejscowość: Okolice Lublińca
Odbiornik: uClan D-BOX 4K Combo, Panas i LG
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-48 + Dipol 7/5-12 + ams AWS-121m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Częstochowa-Klepaczka + G.Św.Anny-Wysoka

Re: Wybór dekodera na Linuksie

Post autor: irdeto »

dvbtowiec pisze: 20 czerwca 2022, o 11:20 Może wiele Ci się wyjaśni z tego o co pytasz.
Ok, dzięki za chęci.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Wybór dekodera na Linuksie

Post autor: krosxc325 »

DanielK pisze: 19 czerwca 2022, o 21:22 Ja myślę, że raczej wszystko jest już napisane w tym wątku:
:arrow: viewtopic.php?t=8306

Octagon SF8008 combo i Ustym 4k Pro to są klony.
Ja podobnie jak kolega wyżej nie znajduję tam odpowiedzi na moje pytania.
Dlatego liczę na odpowiedzi w tym wątku.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Wybór dekodera na Linuksie

Post autor: krosxc325 »

odziom91 pisze: 20 czerwca 2022, o 11:03
krosxc325 pisze: 19 czerwca 2022, o 22:53 Za to Octagon ma spowolnienie obrazu. Zależy co komu bardziej przeszkadza. Mnie jedno i drugie.
Szczerze mówiąc - to całe "spowolnienie" to mega odczuwalne nie jest. Są znacznie gorsze tunery w takich kwestiach. Naprawdę da się przymknąć na to oko - przynajmniej w Octagonie.
Skoro Octagon i Ustym to są klony jak wcześniej napisano, to powiem tak: Zakupiłem takiego klona, czyli Ustyma 4K pro combo i przełączanie kanałów (również w ramach tego samego muxu) w nim to jakaś porażka, nie wiem czy do tego przywyknę. Spowolnienie (kosztem szybkiego przełączania) byłoby dużo mniejszym problemem. U mnie to wygląda tak, że zaraz po przełączeniu pojawia się na sekundę obraz i dźwięk, następnie jedno i drugie znika, po ok. 5 sek pojawia się dźwięk a po ok 9 sek. dołącza obraz. Nie ma żadnego spowolnienia o którym tyle się na czytałem za to jest coś gorszego.
Chińskie tunery za 100zł biją na głowę ten tuner jeśli chodzi o przełączanie kanałów. Tam obraz jest niemal natychmiast, bez spowolnień, bez takiej padaczki, czarny ekran jest tylko przez niecałą sekundę.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Wybór dekodera na Linuksie

Post autor: DanielK »

Nie wiem jakim cudem u Ciebie w taki sposób przełącza kanały ten tuner.
Poświęciłem czas i specjalnie dla Ciebie nagrałem film z Ustym 4k Pro z OpenATV 6.4 i wklejam go tutaj, żeby pokazać, że wcale nie jest tak jak napisałeś.
:arrow: https://www.cda.pl/video/120969034a

Na wideo mogą być małe opóźnienia, ze względu na sposób przechwytywania obrazu z HDMI.
Na kanałach FTA w 4K także działa dobrze. Nie wiem co u Ciebie jest nie tak. Chyba, że 5 sekund to nie jest 5 sekund ;)

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Wybór dekodera na Linuksie

Post autor: krosxc325 »

DanielK pisze: 1 października 2022, o 10:59 Nie wiem jakim cudem u Ciebie w taki sposób przełącza kanały ten tuner.
Poświęciłem czas i specjalnie dla Ciebie nagrałem film z Ustym 4k Pro z OpenATV 6.4 i wklejam go tutaj, żeby pokazać, że wcale nie jest tak jak napisałeś.
:arrow: https://www.cda.pl/video/120969034a

Na wideo mogą być małe opóźnienia, ze względu na sposób przechwytywania obrazu z HDMI.
Na kanałach FTA w 4K także działa dobrze. Nie wiem co u Ciebie jest nie tak. Chyba, że 5 sekund to nie jest 5 sekund ;)
Bardzo bym chciał, żeby mi tak przełączał jak na tym filmie ale niestety jest tak jak napisałem. Bywa, że ten czas jest nieco krótszy niż podałem, czyli 10 sek ale czasem -2 sek. Jednak ani razu nie przełączył tak jak na tym filmie. Nawet spowolnienie nie rzuca się jakoś w oczy na filmie. Jak pisałem - nie ma u mnie spowolnień, nie ma też zamrożenia ekranu ale jest taka "padaczka" jak opisałem. To jest TV naziemna na filmie, nie jakiś pakiet cyfrowy z TVsat? Na TVsat rozumiem, że też tak to wygląda? U mnie jest jeszcze inna niedogodność, ale to chyba nie ma związku z przełączaniem, mam komunikat pochodzący od TV, że muszę przycisnąć klawisz "0" przez ponad 3 sek by działał pilot TV na wejściu HDMI pod którym mam podłączony ten tuner. Inaczej nie działa. I co gorsze to "0" muszę wciskać za każdym razem gdy uruchamiam tuner lub przełączam się na to HDMI. To normalne?
Czyli co tuner do zwrotu?
edit: Jeszcze dodam, że takie znikanie obrazu nie występuje tylko przy przełączaniu ale np. przy powrocie do podglądu kanału w tle w trakcie gdy przeglądam menu.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Wybór dekodera na Linuksie

Post autor: DanielK »

Na filmie masz kanały z DVB-T i z SAT. Widać to na pasku z informacjami o programie przy przełączaniu obok wskazania SNR.

Edit.
Moze wyłącz jeszcze w TV i w tunerze funkcje HDMI-CEC. Bo to telewizor musi robić Ci te zaniki.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Wybór dekodera na Linuksie

Post autor: orin »

Rozdzielczości wideo niech ustawi w dekoderze na sztywno 1080i.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Wybór dekodera na Linuksie

Post autor: krosxc325 »

DanielK pisze: 1 października 2022, o 21:59 Edit.
Moze wyłącz jeszcze w TV i w tunerze funkcje HDMI-CEC. Bo to telewizor musi robić Ci te zaniki.
Pudło - miałem wyłączone domyślnie, potem włączyłem i w obu sytuacjach było to samo.
Ale muszę przyznać, że HDMI-CEC działa na prawdę dobrze w tym tunerze.
orin pisze: 2 października 2022, o 13:45 Rozdzielczości wideo niech ustawi w dekoderze na sztywno 1080i.
Naprowadziłeś mnie na dobry trop. Wielkie dzięki.
Problem tkwił w ustawieniach rozdzielczości. Tuner długo przełącza kanały jak mam w ustawieniach obrazu ustawione tak:
"Automatyczna rozdzielczość: wszystkie rozdzielczości,
Zawsze używaj trybu 1080P: wyłączony"
Albo "Automatyczna rozdzielczość: rodowity" i dowolne tam ustawienia
Musiało tak być domyślnie, bo nie grzebałem tam o ile pamiętam na samym początku.

Tak sobie ustawcie a zobaczycie jak to u mnie wyglądało.
Wystarczyło w "Zawsze używaj trybu 1080P", wybrać dowolny tryb i problem zniknął.
A jaki tryb tam ustawię to nie ma znaczenia, ważne by było to włączone.
W zasadzie to długi czas przełączania występuje tylko w opisanych wyżej przypadkach.
Swoją drogą jest tam sporo do ustawiania ale nie bardzo widzę różnice gdy
dokonuję tam zmian i ustawiam różne konfiguracje.
Spowolnienie po przełączeniu kanału da się trochę zredukować? Na filmie z linka kolegi DanielK nie widać za bardzo tego efektu.

Zablokowany