Odbieram kanały TV ze Szwecji ale nie polskie MUX...

Bobek
Posty: 5
Rejestracja: 25 maja 2022, o 12:38
Miejscowość: Kosakowo
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa że wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Odbieram kanały TV ze Szwecji ale nie polskie MUX...

Post autor: Bobek »

Mam taką ciekawostkę odbieram w niektóre dni idealnie kanały TV ze Szwecji, ale nie mam mux 2, 3 tj TVN, Polsat, TVP 1 itp. ?! Antena kierunkowa pasywna combo vhf/ uhf ustawiona na Gdańsk Chwaszczyno (13km od nadajnika), niestety dokładnie na kierunku nadajnika jest wyższy blok.. w niektóre dni odbiór ww polskich mux jest idealny. Jak temu zaradzić tj odbierać mux 2 i 3 normalnie?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Odbieram kanały TV ze Szwecji ale nie polskie MUX...

Post autor: VAHANARA »

1. A jaka jest twoja lokalizacja, tak na początek? Może być ogólnie, np ulica.

2. Gdzie zawieszona jest antena?

3. Podaj wskazania poziomów i jakości dla WSZYSTKICH mux-ów.

4. Szwecję łapiesz pewnie wtedy, kiedy jest tropo. Dodatkowo, przy dużych płaszczyznach wodnych mogą dziać się cuda z propagacjami sygnałów TV.

Bobek
Posty: 5
Rejestracja: 25 maja 2022, o 12:38
Miejscowość: Kosakowo
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa że wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbieram kanały TV ze Szwecji ale nie polskie MUX...

Post autor: Bobek »

Kościuszki na Pogórzu gm. Kosakowo.
Antena kierunkowa na zewnątrz, na wysokości 3 piętra na Chwaszczyno, niestety celuje w sąsiedni blok
Mux 8 wszystko idealnie jakość do 90% , siła 100, ber też ok
Mux 2 chwilowo albo 90-100 jakość siła,albo 70 siła i 0 jakość
Mux 3 podobnie czasem jest 100 siła, jakość 70 do 100 lub 0
Obecnie dla szwedzkich kanałów jakość 80
Płaszczyzna Bałtyku praktycznie za oknem może robić swoje, ale czemu nie odbieram sygnału z Chwaszczyna oddalonego o ok 13km?...
Czy zastosować antenę szerokopasmową i zbierać odbicia sygnału? A może połączyć kierunkową i szerokopasmową o ile to coś zmieni?...

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Odbieram kanały TV ze Szwecji ale nie polskie MUX...

Post autor: VAHANARA »

Bobek pisze: 25 czerwca 2022, o 12:24 Antena kierunkowa na zewnątrz, na wysokości 3 piętra na Chwaszczyno, niestety celuje w sąsiedni blok
Niestety, w blokowiskach tak bywa. Plus morze. Przy DVB-T jeszcze zwykle jakoś się dawało odbierać, ale przy wyśrubowanych parametrach T2 i SFN-ach potrafią się robić duże problemy.
Bobek pisze: 25 czerwca 2022, o 12:24 Mux 8 wszystko idealnie jakość do 90% , siła 100, ber też ok
Mux 2 chwilowo albo 90-100 jakość siła,albo 70 siła i 0 jakość
Mux 3 podobnie czasem jest 100 siła, jakość 70 do 100 lub 0
Obecnie dla szwedzkich kanałów jakość 80
A mux-1 (k37) i testowy mux TVP (k39)?
Bobek pisze: 25 czerwca 2022, o 12:24 Czy zastosować antenę szerokopasmową i zbierać odbicia sygnału? A może połączyć kierunkową i szerokopasmową o ile to coś zmieni?...
He, he - antena szerokopasmowa, czyli pewnie myślisz o 'siatce., to też antena kierunkowa... ;)

Poważniej - właśnie siatki potrafią się bardzo dobrze znajdować na montażach przyściennych, również bywają bardzo skuteczne przy odbiorze z odbić.

Ale, w takiej sytuacji jak twoja, gdzie nie dość, że są odbicia i wytłumienia sygnałów od samego blokowiska, to jeszcze może być kwestia SFN-ów, nie ma możliwości przewidzieć, czy wymiana na jakąś inną antenę mogłoby coś znacząco pomóc, a nie skiepścić. Próbować można i trzeba.

Jeśli antena jest na balkonie możesz spróbować zmiany miejsca jej montażu.

Jeśli to rzeczywiście problemy z SFN-em, to walka bez miernika z podglądem na GI może być karkołomna.

I jeszcze jedno - na początek trzeba by sprawdzić, czy to nie problem któregoś ze złącz F lub wtyczki antenowej. Sprawdzałeś, czy tarmoszenie kablami przy złączach nie powoduje właśnie skoków poziomów wskazywanych przez odbiornik. Jeśli byłyby wątpliwości wtedy odcina się złącza / wtyki i zakłada na nowo. Złącza F najlepiej samokompresyjne.
Tylko pamiętaj, że odbiornik potrafi wskazywać problemy z opóźnieniem.

Bobek
Posty: 5
Rejestracja: 25 maja 2022, o 12:38
Miejscowość: Kosakowo
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa że wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Odbieram kanały TV ze Szwecji ale nie polskie MUX...

Post autor: Bobek »

Dzięki za garść informacji, tylko zastanawia mnie jeszcze to że odbieram z (prawdopodobnie) Chwaszczyna mux8 kanał 6 (jakość ponad 80%), a przy tym samym ustawieniu anteny nie odbieram mux2 (jakość 0) gdzie wg emitel nadawanie jest z tego samego nadajnika....?

Na kanale 39 mam ok 70% jakości i siły, k37 0 jakości

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Odbieram kanały TV ze Szwecji ale nie polskie MUX...

Post autor: VAHANARA »

Bobek pisze: 27 czerwca 2022, o 21:50 tylko zastanawia mnie jeszcze to że odbieram z (prawdopodobnie) Chwaszczyna mux8 kanał 6 (jakość ponad 80%), a przy tym samym ustawieniu anteny nie odbieram mux2 (jakość 0) gdzie wg emitel nadawanie jest z tego samego nadajnika....?
W zabudowie miejskiej, jak pisałem wcześniej, może być dowolnie z odbiorem kanałów z tego samego nadajnika. Weź pod uwagę, że chociażby anteny są na różnych wysokościach na maszcie nadawczym, więc sygnały już się inaczej odbijają od przeszkód terenowych, a poza tym, częstotliwości są różne, i to też wpływa na różnice w rozchodzeniu się sygnałów.

Ja bym się nie dziwił.

Zablokowany