Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

mmm5
Posty: 15
Rejestracja: 7 lipca 2022, o 18:42
Miejscowość: Słupsk

Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: mmm5 »

Po zmianach z systemem nadawania na dvb-t2/hevc, w centralno-południowej części miasta, np. w okolicach Akademii Pomorskiej nie można odbierać nic wiecej, oprócz mux-3 (same kanały tvp, gdzie wcześniej nadawane tu były inne kanaly stacji konkurencyjnych), nadawanego z nadajnika w Bierkowie. Tak jak wcześniej można było odbierac prawie bez problemu pozostałe mux-y z nadajnika w Gołogorze, tak teraz nie ma śladu sygnału.

Czy jest szansa, że to sie poprawi?
Ostatnio zmieniony 10 lipca 2022, o 18:24 przez mmm5, łącznie zmieniany 1 raz.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: MaxEvans »

https://dvbt2wpolsce.pl/harmonogram/prz ... opomorskie

Tu masz aktualne moce nadawania. Jaką masz antenę.

mmm5
Posty: 15
Rejestracja: 7 lipca 2022, o 18:42
Miejscowość: Słupsk

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: mmm5 »

MaxEvans: mam dobra antene, bo wczesniej odbierałem na niej wszystko.
Po zmianach sygnal z Gołogóry praktycznie zniknął, nie ma sladu po innych mux-ach. Jedynie mam odbior z nadajnika w Bierkowie.
Podejrzewam, że Emitel ma źle zdefiniowaną i ukierunkowaną wiązkę z sygnalem kodowanym w hevc, To jedyne co mi przychodzi do głowy.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: MaxEvans »

Rozumiem, a w innych częściach miasta jest ok.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: Puma »

Trzeba dodać że DVB-T2 potrzebuje lepszego sygnału niż DVB-T i dlatego MOŻE być wymagana lepsza antena.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: dvbtowiec »

mmm5 pisze: 9 lipca 2022, o 14:20 mam dobra antene, bo wczesniej odbierałem na niej wszystko.
Uwielbiam takie odpowiedzi :)
Najwyraźniej nie tak dobra.
Po przejściu na DVB-T2 HEVC zmieniła się modulacja, która wymaga bardzo precyzyjnych anten odbiorczych.
Póki nie opiszesz swojej instalacji, nie pomożemy Ci.
Jaki masz odbiornik jeszcze napisz.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: Puma »

Moim zdaniem najlepiej odbierać z nadajnika Gołogóra, ewentualne doświetlenie MUX 3 masz w Słupsku to nawet bokiem anteny powinno odbierać.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: VAHANARA »

mmm5 pisze: 9 lipca 2022, o 14:20 mam dobra antene, bo wczesniej odbierałem na niej wszystko
Czyli - jaką konkretnie?
mmm5 pisze: 9 lipca 2022, o 14:20 Po zmianach sygnal z Gołogóry praktycznie zniknął, nie ma sladu po innych mux-ach.
Fakt - Słupsk jest na granicy odbioru na antenie pasywnej dla mux-1/2/Test TVP. Co oznacza, że w mieście raczej bez wzmacniacza w antenie się nie obejdzie. Ale to też nie takie oczywiste, z uwagi na bliskość Bierkowa.

mmm5
Posty: 15
Rejestracja: 7 lipca 2022, o 18:42
Miejscowość: Słupsk

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: mmm5 »

Mam antenę ze wzmacniaczem. Ma może z 5 lat… To dobra antena z solidnym wzmocnieniem. Nie pamiętam już co to za model, ale przy dvb-t miałem prawie max sygnał. Niestety po południowej części Słupii w kierunku osiedla Akademickiego jest totalna dziura, niedoświetlona obecnie sygnalem muxów z Gołogóry. Jak ktoś nie ma programów z satelity, to obecnie z hevc ma powazny problem z odbiorem na tym terenie. Owszem jest doświetlenie z Bierkowa, ale ja nie oglądam programów państwowej tv, więc nie interesuje mnie ten mux-3. Dziwna sprawa, bo wcześniej z mux-3 nadawały zdaje sie inne stacje, m.in. Posatowe kanały, tvn, Puls.
Od strony Lęborka niestety nie mogę nic odbierac, bo mam pod gorkę, całe osiedle Akademickie jest na dość dużym spadku z górki od strony Lęborka i tutaj jedyna możliwość to Gołogóra,

dvbtowiec - nie kazdy ma w glowie model anteny, ktory kupil i zainstalowal na dachu. Programy odbieram na Soniaku, jeden z najnowszych modeli, wiec to nie kierunek, gdzie można dopatrywać sie problemow.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: dvbtowiec »

Możesz podać w przybliżeniu jej typ, znajdując podobną w internecie, lub zrób jej zdjęcie, jeśli widać ją z dołu. Bez konkretnych danych trudno będzie cokolwiek prognozować.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: VAHANARA »

mmm5 pisze: 9 lipca 2022, o 20:45 Mam antenę ze wzmacniaczem. Ma może z 5 lat… To dobra antena z solidnym wzmocnieniem. Nie pamiętam już co to za model, ale przy dvb-t miałem prawie max sygnał.
I ten wzmacniacz może być problemem, z różnych względów, indywidualnych dla każdego z miejsc inaczej.

Z T2 jest trochę dziwnie - bywa, że idzie go odebrać łatwiej niż na T (poważnie), ale bywa też totalna katastrofa. Z tym, że rzadko to jest tak, że nie ma kompletnie nic (pomijając mux-3), częściej bywa problem właśnie z którymś z mux-ów T2.

I to, że u Ciebie nie ma kompletnie nic poza mux-3 włącza mi właśnie w głowie dzwonek alarmowy. Mamy tam u was taki zestaw kanałowy:

mux-1 k37 (605MHz) SFN Gołogóra / Lębork

mux-2 k47 (682MHz) Gołogóra
mux-2 k44 (659MHz) Lębork

mux-3 k48 (690MHz) SFN Bierkowo / Lębork
mux-3 k38 (610MHz) Gołogóra

mux testowy TVP k23 (490MHz) Gołogóra
mux testowy TVP k24 (498MHz) Lębork

mux-8 k7 (191,5MHz) Gołogóra
mux-8 k6 (184,5MHz) pol. V Lębork

I wydaje się to aż niemożliwe, żeby coś z tego nie dolatywało do ciebie. O ile mux-1 2 idą na wysokich kanałach, o tyle mux testowy TVP idzie bardzo nisko, bez SFN-u i przynajmniej ślady jego powinieneś mieć.

Na którym kanale masz mux-3?

mux-8 odbierasz?

Regulowałeś położenie / kierunek anteny po reframingu?

mmm5
Posty: 15
Rejestracja: 7 lipca 2022, o 18:42
Miejscowość: Słupsk

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: mmm5 »

VAHANARA pisze: 10 lipca 2022, o 12:33?

Regulowałeś położenie / kierunek anteny po reframingu?
Anteny po refarmingu nie ruszałem, bo po co, skoro miałem bardzo dobry sygnał, najlepszy na mierniku.
Mux-a 8 jeszcze nie odbieram, bo nie mam anteny na niego, Po refarmingu nie wyszukuje u mnie kompletnie nic oprocz mux-3 z doswietlenia z nadajnika w Bierkowie. Łacznie mam jedynie ok. 12 kanałów z pakietu TVP i tylko to. Oczywiscie z Bierkowa zlapało jeszcze set kanałów kodowanych z pakietu Polsatu. Z Gołogóry nic nie łapie, sygnal po prostu tak jak wczesniej byl maksymalny, tak teraz nie ma nic. Z Leborka nie odbiorę nic, bo ta część miasta, gdzie mieszkam jest na zboczu górki (Słupsk leży w dołku/kotlinie) i na Lębork mam górę przed soba.
Antene mam jak na zdjeciu, a ta niżej idzie na doswietlenie w Bierkowie.

Obrazek

Co do anteny, to zastanawiam się nad wymiana na Televes DAT BOSS 700 MIX T-Force, ref. 149422 lub Televes U/V ELLIPSE MIX ref.148822. Obie przygotowane na druga dywidendę cyfrową. Ale czy jest sens? Ta co mam jest też naprawdę dobra anteną. Nie mam pomysłu co robić.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: VAHANARA »

mmm5 pisze: 10 lipca 2022, o 17:55 Anteny po refarmingu nie ruszałem, bo po co, skoro miałem bardzo dobry sygnał, najlepszy na mierniku.
Ano, tak już bywa, że w trudnych warunkach ustawienie anteny bywa bardzo istotne. A zwłaszcza, jeśli coś się istotnie zmienia, np. plan kanałowy. Choć mam przeczucie, że nie tu jest problem.
mmm5 pisze: 10 lipca 2022, o 17:55 Łacznie mam jedynie ok. 12 kanałów z pakietu TVP i tylko to.
No, ale mux-3 to tylko sześć kanałów: TVP1, TVP2, TVP3, TVP INGO, TVP SPORT, HISTORIA. Więc o co kaman z tymi dwunastoma kanałami?
mmm5 pisze: 10 lipca 2022, o 17:55 Antene mam jak na zdjeciu, a ta niżej idzie na doswietlenie w Bierkowie.
A widzisz - czyli masz dwie anteny, a nie jedną. To bywa dużą różnicą.
Antena główna (ta wyżej) to Tri Digit z Dipola, druga to jakaś Yaga. Gdzie jest wzmacniacz?

Niezależnie, w takim układzie wszelkie próby z odbiorem z Gołogóry wyłącznie na podłączonej jednej antenie i strojeniu ręcznym.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: dvbtowiec »

Dokładnie, zdjęcie wiele rozjaśniło.
Jak te anteny masz połączone? Pod jeden wzmacniacz?
Próby odbioru wykonuj tylko na jednej, czyli drugą koniecznie wypnij.
Jeśli się uda złapać więcej, można będzie próbować temu sumowaniu jakość zaradzić, ale najpierw musisz złapać na tej antenie na której masz kierunek pozostałych MUX.
Próbuj bez wzmacniacza i ze wzmacniaczem.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: K63 »

Pod antenami zdaje się być widoczna zwrotnica. Ale pytanie co jest w puszkach antenowych i między zwrotnicą, a odbiornikiem/odbiornikami?
mmm5 pisze: 10 lipca 2022, o 17:55 Z Leborka nie odbiorę nic
Zgadza się. Ale wg symulacji, w okolicy o której wspomniałeś - np. między Akademią Pomorską a Szpitalem Wojewódzkim, sygnał z Gołogóry powinien być osiągalny na antenie pasywnej. :?:

mmm5
Posty: 15
Rejestracja: 7 lipca 2022, o 18:42
Miejscowość: Słupsk

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: mmm5 »

K63 pisze: 10 lipca 2022, o 19:33 Pod antenami zdaje się być widoczna zwrotnica. Ale pytanie co jest w puszkach antenowych i między zwrotnicą, a odbiornikiem/odbiornikami?
mmm5 pisze: 10 lipca 2022, o 17:55 Z Leborka nie odbiorę nic
Zgadza się. Ale wg symulacji, w okolicy o której wspomniałeś - np. między Akademią Pomorską a Szpitalem Wojewódzkim, sygnał z Gołogóry powinien być osiągalny na antenie pasywnej. :?:
Zwrotnica jest specjalnie przystosowana do 2 anten UHF, mozna tam wpiac jeszcze antene VHF i radiowa. To nie koliduje, ze mam 2 anteny UHF, bo zostalo wlasnie zrobione pod 2 rozne kierunki nadajnikow UHF. Wzmacniacz jest podpiety w chwili obecnej pod gorna antene. Aczkolwiek moge rowniez dac na dolna. Jednak wylaczylem pinem ta opcje, bo nie ma potrzeby, za blisko mam nadajnikdoswietlajacy w Bierkowie. Wzmacniacz mam w domu, bo w domu jest jeszcze rozdzielnik sygnalu z sat-tv z sumatorem sygnalu sat na 4 wyjscia antenowe w pelnym zakresie pasma sat/tv. Krotko mowiac, na maszcie zwrotnica zbiera sygnal ze wszystkich anten tv/radio i wlatuje to do domu wraz z 4 kablami z satki na ten sumator i stamtad leci na 4 tv. W gniazdkach mam 1 wejscie na sat/tv. Sprzet mam przywoitej klasy, wlacznie z zasilaczem.

Obrazek

Na pasywnej w tych okolicach nic nie odbierzesz. A teraz to nawet ze wzmacniaczem kompletnie nic. Lasy zaslaniaja deko Gologore. Plus, ze lasy panstwowe mocno przerzedzaja je teraz, ale… jak wyzej. Tam jest mnostwo gorek i to stopuje w tych okolicach Gologore. Chocby gorki przy obwodnicy Słupska.
Ostatnio zmieniony 10 lipca 2022, o 20:02 przez mmm5, łącznie zmieniany 1 raz.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: dvbtowiec »

Zwrotnica nie wyrównuje poziomu sygnałów.
Mocniejsza antena może zakłócać słabsze sygnały.

Jeśli taki eksperyment się uda to super. Ale w sytuacji braku sygnału, trzeba wypiąć jedną antenę ze zwroticy i sprawdzić odbiór.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: VAHANARA »

mmm5 pisze: 10 lipca 2022, o 19:53 wrotnica jest specjalnie przystosowana do 2 anten UHF, mozna tam wpiac jeszcze antene VHF i radiowa. To nie koliduje, ze mam 2 anteny UHF, bo zostalo wlasnie zrobione pod 2 rozne kierunki nadajnikow UHF.
W typowych zwrotnicach 2xUHF+.... sygnały z anten UHF są po prostu sumowane na zwykłym sumatorze, więc jest oczywiście wpływ wzajemny obu anten na siebie. Czasami to nie przeszkadza, czasami potrafi pogorszyć lub skasować odbiór.
mmm5 pisze: 10 lipca 2022, o 19:53 Wzmacniacz jest podpiety w chwili obecnej pod gorna antene. Aczkolwiek moge rowniez dac na dolna. Jednak wylaczylem pinem ta opcje, bo nie ma potrzeby, za blisko mam nadajnikdoswietlajacy w Bierkowie.
1. Na zdjęciu masz wzmacniacz w domu, więc o jakich wzmacniaczach w antenach piszesz?

2. Zwrotnice typowo zworkami to mają przesyłanie lub nie napięcia zasilającego wzmacniacz w antenie. Jeśli w antenie jest wzmacniacz, a nie poda mu się zasilania, to antena po prostu nie działa. Tak to jest z typowymi wzmacniaczami dopuszkowymi.
Jest bardzo mało anten ze wzmacniaczami, które po odcięciu zasilania powodują, że antena zaczyna pracować jako pasywna.

Ale tak naprawdę trzeba by wiedzieć, co to za typ zwrotnicy tam siedzi.
mmm5 pisze: 10 lipca 2022, o 19:53 Krotko mowiac, na maszcie zwrotnica zbiera sygnal ze wszystkich anten tv/radio i wlatuje to do domu wraz z 4 kablami z satki na ten sumator i stamtad leci na 4 tv. W gniazdkach mam 1 wejscie na sat/tv.
Do prób złapania mux-1 i 2 łączysz JEDNĄ antenę bezpośrednio do gniazda zasilającego w sygnał TV któryś z TV. Czyli pomijasz zwrotnicę, sumator TV/SAT i ewentualnie też wzmacniacz AWS.
mmm5 pisze: 10 lipca 2022, o 19:53 Sprzet mam przywoitej klasy, wlacznie z zasilaczem.
??

I ponawiam pytanie:
VAHANARA pisze: 10 lipca 2022, o 18:37 No, ale mux-3 to tylko sześć kanałów: TVP1, TVP2, TVP3, TVP INGO, TVP SPORT, HISTORIA. Więc o co kaman z tymi dwunastoma kanałami?

mmm5
Posty: 15
Rejestracja: 7 lipca 2022, o 18:42
Miejscowość: Słupsk

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: mmm5 »

Nie wejde teraz na maszt w celu sprawdzenia modelu zwrotnicy, ale tania nie byla, wiec domniemuje, ze byla dobra, jak nie bardzo dobra. Pamietam, ze w zwrotnicy byly przelaczniki do zasilania/podawania napiecia dla obu anten UHF, a dedykowanymi dla kazdej anteny zworkami sie wlaczalo lub wylaczalo zasilanie/podawanie napiecia z wzmacniacza dla kazdej z nich z osobna. Ustawilismy z instalatorem zasilanie tylko na gorna antene UHF na Gologore. I tak jak napisales, jak nie podalo sie napiecia, to antena pracuje jako pasywna.
Z tym kablem to dobry sposob, zeby sprawdzic, ale… trzeba wejsc na dach i maszt, potrzebny jest wysiegnik zurawiowy. Acz nie upatruje osobiscie problemu w moim sprzecie. Czy np. zmiana modulacji po stronie nadawcy sygnalu, nie spowodowala, ze zasieg i poziom sygnalu/pokrycia terenu zmalal lub przelozyc sie na jeszcze inne problemy? Gdzies czytalem, ze Emitel ma z tym kłopot w calym kraju i sukcesywnie na nowo dostosowuje siłę wiazki do wczesniejszych obszarow propagacji sygnalu. Moze tu jest ten problem?
A co sadzisz o zmianie anteny na tego Televesa? I ktory model konkretnie? Acz, mowie, ze ta antena co mam naprawde nie jest zla. Wzmocnienie ze wzmacniaczem pod 39-40db a moze nawet wiecej… To powinno zasysac sygnal z nawet 100 km. A do Gologory mam duzo mniej.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: dvbtowiec »

Czyli jeśli dobrze rozumiem w antenach jest dodatkowy wzmacniacz zamiast symetryzatora.
Cena zwrotnicy nie ma znaczenia.
Sumujesz dwa sygnały z różnych kierunków, z różnymi poziomami sygnałów. To czasami powoduje komplikacje. Obie anteny widzą całą szerość pasma i sumują na każdym kanale sygnał z obu kierunków. Jeśli z przeciwnego kierunku do takiego zestawu dotrze silny sygnał zakłócający, zostanie zsumowany i osłabi sygnał z drugiej anteny.
W tym konkrernym przypadku mógłby pomóc inteligentny wzmacniacz.

Co do pracy anteny jako pasywna bez podania zasilania. Jak napisał kolega wyżej takich wzmacniaczy dopuszkowych szukać ze świecią.
Jeśli w obydwu masz wzmacniacze dopuszkowe, to wyłączenie przesyłania zasilania powoduje że wzmacniacz działa jako tłumik. Czy jesteś pewien że posiadasz wzmacniacze w puszce które potrafią pracować jako pasywne?
Czy może w drugiej puszcze masz symetryzator i dlatego wyłączył Ci instalator przesyłanie napięcia do niej?

Nie spodziewaj się zmian w sygnale nadawczym. Problem jest gdzieś w Twojej instalacji.
Im więcej podajesz szczegółów tym bardziej się się do tego przekonuję.
Zmiana modulacji powoduje że taka instalacja jak Twoja z dwoma anrenami na UHF spiętymi zwrotnicą może mieć za dużo błędów sygnale i odbiorniki sobie nie radzą z odbiorem. Zmiana modulacji przyczyniła się do zwiększenia pojemności każdego MUXa, ale zmniejszyła się tolerancja na błędy w sygnale. Stąd masz problem.
Ostatnio zmieniony 10 lipca 2022, o 21:41 przez dvbtowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany