Jakiej firmy Splitter TV (rozgałęźnik sygnału DVB-T2) z małym tłumieniem polecacie?

EEQ
Posty: 189
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:47
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: SONY KDL-40CX520
WIWA H.265 MAXX New
WIWA HD-90 NEW!
Instalacja antenowa: Antena "Televes Mix Combo" na dachu budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Śnieżne Kotły

Jakiej firmy Splitter TV (rozgałęźnik sygnału DVB-T2) z małym tłumieniem polecacie?

Post autor: EEQ »

Jak w temacie... Jakiej firmy Splitter TV (rozgałęźnik sygnału DVB-T2) z małym tłumieniem polecacie?

Mój obecny ma 15 lat i niejednakowo tłumi na 4 TV. To znaczy, w moim pokoju jest ok, a w dziennym już słabiej. ;)

EEQ
Posty: 189
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:47
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: SONY KDL-40CX520
WIWA H.265 MAXX New
WIWA HD-90 NEW!
Instalacja antenowa: Antena "Televes Mix Combo" na dachu budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Śnieżne Kotły

Re: Jakiej firmy Splitter TV (rozgałęźnik sygnału DVB-T2) z małym tłumieniem polecacie?

Post autor: EEQ »

Zastanawiam się nad "SPLITTER Opticum HQ 4-WAY 5-2400 MHz Power Pass" (złącza F - 4 TV), ale nawet nie podają tłumienia.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jakiej firmy Splitter TV (rozgałęźnik sygnału DVB-T2) z małym tłumieniem polecacie?

Post autor: K63 »

EEQ pisze: 30 lipca 2022, o 13:13 ... niejednakowo tłumi na 4 TV. To znaczy, w moim pokoju jest ok, a w dziennym już słabiej.
To masz 4 odbiorniki, czy 2?
EEQ pisze: 30 lipca 2022, o 13:31 Zastanawiam się nad "SPLITTER Opticum HQ 4-WAY 5-2400 MHz Power Pass"
Czy ten splitter musi być z przejściem napięcia?
Bez przejścia DC - https://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv ... R60104.htm (tłumienie ok. 7-7.5 dB)
Z przejściem DC - https://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_in ... _E2099.htm (DC przez jedno wyjście, tłum. ok. 7.5 dB) lub https://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_sa ... R85144.htm (tłumienie w paśmie TV ok. 8 dB)

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Jakiej firmy Splitter TV (rozgałęźnik sygnału DVB-T2) z małym tłumieniem polecacie?

Post autor: VAHANARA »

EEQ pisze: 30 lipca 2022, o 13:13 Mój obecny ma 15 lat i niejednakowo tłumi na 4 TV. To znaczy, w moim pokoju jest ok, a w dziennym już słabiej.
A może to nie kwestia rozgałęźnika, a złączy albo kabli (długości, jakości....)?
EEQ pisze: 30 lipca 2022, o 13:13 Jak w temacie... Jakiej firmy Splitter TV (rozgałęźnik sygnału DVB-T2) z małym tłumieniem polecacie?
Generalnie rozgałęźniki mają porównywalne tłumienia, dla mnie jeden czy dwa dB znaczenia nie mają. Jak zwykły rozgałęźnik TV to może być na przykład Signal R4 czy RM4F Telmoru, a jak SAT z przeniesieniem napięcia) to przykładowo 1>4F. też Signala czy SCS-4 Triaxa. Przesył napięcia w rozgałęźnikach SAT powinien by kierunkowy (wy --> we).

EEQ
Posty: 189
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:47
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: SONY KDL-40CX520
WIWA H.265 MAXX New
WIWA HD-90 NEW!
Instalacja antenowa: Antena "Televes Mix Combo" na dachu budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Śnieżne Kotły

Re: Jakiej firmy Splitter TV (rozgałęźnik sygnału DVB-T2) z małym tłumieniem polecacie?

Post autor: EEQ »

To masz 4 odbiorniki, czy 2?
Odbiorniki TV mam 4, ale dekodery DVB-T2 na razie tylko dwa... Wstrzymałem się z zakupem kolejnych. ;)
Czy ten splitter musi być z przejściem napięcia?
Nie mam wzmacniacza sygnału i nie planuję (30 km od nadajnika), więc [chyba] może być bez przejścia napięcia.
A może to nie kwestia rozgałęźnika, a złączy albo kabli (długości, jakości....)?
Wydaje mi się, że raczej [na pewno] nie. Pamiętam, że sprawdzaliśmy kiedyś, iż każdy kolejny odbiornik TV (zgodnie z numeracją wyjść na splitter'ze) miał coraz to gorszą moc sygnału. W moim pokoju TV jest podpięty pod OUT1 i jest najlepsza siła oraz jakość. Każde kolejne wyjście ma gorszy sygnał. Więc to raczej problem ze splitter'em... ;)
Przesył napięcia w rozgałęźnikach SAT powinien by kierunkowy (wy --> we).
W moim przypadku chodzi o rozgałęźnik TV (bez wzmacniacza sygnału), więc chyba będzie lepiej bez przejścia napięcia?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

K63

Post autor: K63 »

EEQ pisze: 31 lipca 2022, o 12:18 Nie mam wzmacniacza sygnału i nie planuję (30 km od nadajnika), więc [chyba] może być bez przejścia napięcia.
Skoro tak, to Signal R-4 będzie OK.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Jakiej firmy Splitter TV (rozgałęźnik sygnału DVB-T2) z małym tłumieniem polecacie?

Post autor: VAHANARA »

EEQ pisze: 31 lipca 2022, o 12:18 Nie mam wzmacniacza sygnału i nie planuję (30 km od nadajnika), więc [chyba] może być bez przejścia napięcia.
Jeśli nie masz wzmacniacza to zwykły rozgałęźnik TV 1/4
EEQ pisze: 31 lipca 2022, o 12:18 Wydaje mi się, że raczej [na pewno] nie. Pamiętam, że sprawdzaliśmy kiedyś, iż każdy kolejny odbiornik TV (zgodnie z numeracją wyjść na splitter'ze) miał coraz to gorszą moc sygnału. W moim pokoju TV jest podpięty pod OUT1 i jest najlepsza siła oraz jakość. Każde kolejne wyjście ma gorszy sygnał. Więc to raczej problem ze splitter'em...
Ciekawe.

1. Masz jakąś orientację, jakie mniej więcej masz długości kabli do każdego odbiornika?

2. A nie masz przypadkiem odgałęźnika 1/4, a nie rozgałęźnik? Bo przy odgałęźnikach tak to właśnie bywa, że każde wyjście ma inną wartość odsprzężenia, czyli, potocznie mówiąc - na każdym wyjściu jest inny poziom sygnału.

Podaj typ albo fotkę tego rozgałęźnika, żeby rozwiać wątpliwości.

EEQ
Posty: 189
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:47
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: SONY KDL-40CX520
WIWA H.265 MAXX New
WIWA HD-90 NEW!
Instalacja antenowa: Antena "Televes Mix Combo" na dachu budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Śnieżne Kotły

Re: Jakiej firmy Splitter TV (rozgałęźnik sygnału DVB-T2) z małym tłumieniem polecacie?

Post autor: EEQ »

1. Masz jakąś orientację, jakie mniej więcej masz długości kabli do każdego odbiornika?
Obydwa TV mają około 15 m przewodu od rozgałęźnika. Pokój dzienny jest kondygnację niżej od mojego pokoju. Wydaje mi się, że przewód nie powinien robić różnicy.
Podaj typ albo fotkę tego rozgałęźnika, żeby rozwiać wątpliwości.
Ten rozgałęźnik nie ma loga żadnej firmy. Są tylko napisy: "4-WAY SPLITTER" oraz "5-900 MHz".
Skoro tak, to Signal R-4 będzie OK.
Dzięki za info. Jeszcze dzisiaj kupię. :)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jakiej firmy Splitter TV (rozgałęźnik sygnału DVB-T2) z małym tłumieniem polecacie?

Post autor: K63 »

EEQ pisze: 1 sierpnia 2022, o 14:12 Obydwa TV mają około 15 m przewodu od rozgałęźnika
Dobry przewód, na takiem odcinku w paśmie 600 MHz, ma tłumienie ok. 2-2.5 dB. Czyli razem z rozgałęźnikiem masz ok 10 dB.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Jakiej firmy Splitter TV (rozgałęźnik sygnału DVB-T2) z małym tłumieniem polecacie?

Post autor: VAHANARA »

EEQ pisze: 1 sierpnia 2022, o 14:12 Wydaje mi się, że przewód nie powinien robić różnicy.
Powinno być wręcz tak samo, chyba, że przewód jest uszkodzony - np. przytrzaśnięty, walnięty młotkiem, przecięty itp... No,, może szwankować też źle założone złącze / wtyczka antenowa.
EEQ pisze: 1 sierpnia 2022, o 14:12 Ten rozgałęźnik nie ma loga żadnej firmy. Są tylko napisy: "4-WAY SPLITTER" oraz "5-900 MHz".
No to jest zagadką... nie zaszkodzi wymienić na jakiś firmowy ;)
EEQ pisze: 1 sierpnia 2022, o 14:12 Dzięki za info. Jeszcze dzisiaj kupię.
Ale, jak masz dwa odbiorniki, to dlaczego podział na cztery? Połowę sygnału się niepotrzebnie traci. Chyba, że masz w bliskim planie kolejne odbiorniki.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jakiej firmy Splitter TV (rozgałęźnik sygnału DVB-T2) z małym tłumieniem polecacie?

Post autor: K63 »

VAHANARA pisze: 1 sierpnia 2022, o 14:34 Ale, jak masz dwa odbiorniki, to dlaczego podział na cztery?
EEQ pisze: 31 lipca 2022, o 12:18 Odbiorniki TV mam 4, ale dekodery DVB-T2 na razie tylko dwa ... Wstrzymałem się z zakupem kolejnych.

EEQ
Posty: 189
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:47
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: SONY KDL-40CX520
WIWA H.265 MAXX New
WIWA HD-90 NEW!
Instalacja antenowa: Antena "Televes Mix Combo" na dachu budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Śnieżne Kotły

Re: Jakiej firmy Splitter TV (rozgałęźnik sygnału DVB-T2) z małym tłumieniem polecacie?

Post autor: EEQ »

Ale, jak masz dwa odbiorniki, to dlaczego podział na cztery? Połowę sygnału się niepotrzebnie traci. Chyba, że masz w bliskim planie kolejne odbiorniki.
Odbiorniki TV mam już teraz 4, ale tylko przy dwóch TV dekodery DVB-T2. Pozostałe 2 TV są jeszcze bez nowych dekoderów... Odbieram na nich tylko MUX-3. Nie zdecydowałem, jakie 2 tunery jeszcze kupię. Również WIWA'y bądź może CANAL+ BOX 4K, coś na androidzie lub z TVP, jeśli w ogóle wypuszczą. Na razie się nie śpieszy, dopóki nadają MUX-3 w starym standardzie... ;)
Powinno być wręcz tak samo, chyba, że przewód jest uszkodzony - np. przytrzaśnięty, walnięty młotkiem, przecięty itp... No,, może szwankować też źle założone złącze / wtyczka antenowa.
Przewody mam puszczone środkiem budynku (nie pod tynkiem), więc w razie czego mogę je łatwo wymienić, jak będzie trzeba.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Jakiej firmy Splitter TV (rozgałęźnik sygnału DVB-T2) z małym tłumieniem polecacie?

Post autor: VAHANARA »

EEQ pisze: 1 sierpnia 2022, o 15:03 Odbiorniki TV mam już teraz 4, ale tylko przy dwóch TV dekodery DVB-T2. Pozostałe 2 TV są jeszcze bez nowych dekoderów...
A, jasne.
EEQ pisze: 1 sierpnia 2022, o 15:03 Przewody mam puszczone środkiem budynku (nie pod tynkiem), więc w razie czego mogę je łatwo wymienić, jak będzie trzeba.
No lux, w razie jakby co, choć, oczywiście - odpukać...

Pamiętaj, żeby porównywać odbiór w poszczególnych pokojach na jednym dekoderze, najlepiej z najsłabszą czułością.

EEQ
Posty: 189
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:47
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: SONY KDL-40CX520
WIWA H.265 MAXX New
WIWA HD-90 NEW!
Instalacja antenowa: Antena "Televes Mix Combo" na dachu budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Śnieżne Kotły

Re: Jakiej firmy Splitter TV (rozgałęźnik sygnału DVB-T2) z małym tłumieniem polecacie?

Post autor: EEQ »

Podłączyłem ten splitter do instalacji antenowej w miejsce starego. Do tej pory sygnał nie był jednakowy na wszystkich TV. U mnie w pokoju lepszy, a w pokoju dziennym zauważalnie gorszy. Teraz sygnał się wypośrodkował i jest taki sam na wszystkich TV. U mnie osłabł, ale nadal odbieram bez przycięć i pikselozy. Co mnie cieszy, teraz odbiera MUX-L4 (ze Sky Tower) na każdym testowanym TV.

Zablokowany