TVP Nauka

informacje techniczne związane z wdrażaniem szóstego multipleksu DVB-T
losiem
Posty: 13
Rejestracja: 4 maja 2012, o 16:05
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Pinnacle 7010ix
Rebel KOM1060
Instalacja antenowa: biquad z wieszaka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża/Żórawina/Ś.Kotły/C. Hora

Re: TVP Nauka

Post autor: losiem »

Od strony technicznej u mnie działa.
Szkoda, że merytorycznie póki co słabizna...

Głównie powtórki, ewentualnie pozycje, które były/są/będą na innych kanałach (1, Dokument).

Jak dla mnie, z dużej chmury mały deszcz.

Zygzuś
Posty: 134
Rejestracja: 22 maja 2022, o 13:25
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: Wiwa Maxx
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON G.Św.Marcina

Re: TVP Nauka

Post autor: Zygzuś »

Kolejny zapełniacz mux, mogli połączyć śmiało z dokument i zrobić bloki naukowe, przyrodnicze, medyczne itd.
Lepiej zaproponować więcej sportu lub filmowy z hitami, a nie powtórkowy.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: TVP Nauka

Post autor: Puma »

To było jasne że kanał będzie bazował na powtórka z innych anten, koszt samych premier byłby ogromny. Zresztą to początek, nie skreślajmy jego po pierwszym dniu ;)
Moim zdaniem dużo lepiej taki kanał niż TVP3 Warszawa.

j@n
Posty: 127
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: TVP Nauka

Post autor: j@n »

Tak, treści trochę się zazębiają z TVP Dokument czy innymi powtórkami programów, które dostępne są w VOD. To było do przewidzenia.

Dlatego najbardziej ubolewam nad tym, że kanał od którego można oczekiwać najmniej powtórek z innych anten (TVP Muzyka) wystartuje na końcu o ile w ogóle wystartuje. A dlaczego oczekuję najmniej powtórek?

Nie wiem czy TVP Muzyka ma być kanałem będącym ściśle telewizją muzyczną (teledyski przez cały dzień), czy kanałem "normalnym" (różne audycje trwające najczęściej pół godziny - godzina). Najlepiej gdyby było to połączenie obu.

Ale jedno jest pewne - własne zasoby TVP jeśli chodzi o muzykę i koncerty są gigantyczne. Po prostu ogromne, gigantyczne! Do tego 99% z tych produkcji była emitowana tylko raz! To absolutnie jest nie do pojęcia, TVP Rozrywka ma np. pasmo "Niezapomniane koncerty", które jest całkowitą porażką. Powtarzają w kółko te same koncerty, niektóre były emitowane dziesiątki razy. To już nawet kiedyś na TVP Info nocną porą były emitowane bardziej zróżnicowane koncerty, a nie te same powtórki co rok.

To jest właśnie nienormalne. "Wojciech Cejrowski - boso przez świat" jest bardzo udanym programem, ale obecność w ramówce od dziś 7 kanałów to naprawdę gruba przesada! (Rozrywka, Kobieta, HD, Polonia, Dokument, ABC, Nauka). Na niektórych dwa razy dziennie, na niektórych raz na dzień, na niektórych raz na tydzień - ale jest. Do tego bezpłatne VOD i nawet DVD dla kolekcjonerów! On jest po prostu wszędzie!

Tak samo "Zakochaj się w Polsce". Setki powtórek i VOD. Mało to jest programów krajoznawczych? Mógłbym wymienić kilka z głowy i to w mojej opinii bardziej udane.

Muzyka to jeden z niewielu rodzajów treści, który w ogóle nie traci na aktualności. Ba - oryginalne aranżacje są najczęściej lepsze. Natomiast TVP 99% koncertów kisi w archiwach, w przyzwoitej jakości w internecie są niedostępne (tylko jakieś kawałki zgrane z VHS), na DVD niedostępne. Koszt emisji bliski zeru, tylko tantiemy. Jak można marnować takie zasoby?!

To taki taki off-topic związany z "To było jasne że kanał będzie bazował na powtórka z innych anten, koszt samych premier byłby ogromny."

Teraz technicznie. Nie dodali dziewiątego kanału w multipleksie. Jeden wyrzucili i jest osiem. Czemu? Nie wiem, choć się domyślam. ;) Na pewno nadawcy mają wskaźniki jakości wideo (to da się obliczyć na podstawie materiału oryginalnego i skompresowanego do emisji). Czyżby bali się zejść niżej z jakością? Mnie to cieszy, jakość przy 8 kanałach i tak nie jest już idealna, niżej lepiej nie schodzić.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: TVP Nauka

Post autor: Puma »

j@n pisze: 3 października 2022, o 17:19 "Wojciech Cejrowski - boso przez świat" jest bardzo udanym programem, ale obecność w ramówce od dziś 7 kanałów to naprawdę gruba przesada! (Rozrywka, Kobieta, HD, Polonia, Dokument, ABC, Nauka). Na niektórych dwa razy dziennie, na niektórych raz na dzień, na niektórych raz na tydzień - ale jest. Do tego bezpłatne VOD i nawet DVD dla kolekcjonerów! On jest po prostu wszędzie!
Program jest udany i nie obchodzi mnie jakie W.Cejrowski ma poglądy. Chciałbym aby powstały nowe odcinki tylko dla TVP Nauka.
Fakt, obecnie jest nadużywany, co nie zmienia faktu że niektóre odcinki chętnie oglądam po kilka razy.

Pan_Paweł
Posty: 23
Rejestracja: 4 sierpnia 2011, o 02:09

Re: TVP Nauka

Post autor: Pan_Paweł »

Na stronie centrum informacji TVP znalazłem taką informację:
"Nowy kanał tematyczny jest dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej. Widzowie znajdą go, wybierając numer 20 na pilocie."
I nie rozumiem tej informacji... Co to znaczy "wybierając numer 20 na pilocie"? Ja do numeru 20 na moim pilocie mam przypisany kanał TVPuls2! Czy ja mam jakiś "niedzisiejszy" pilot czy co? Czy ktoś może wyjaśnić o co chodzi z tym "numerem 20 na pilocie"?
pozdrawiam,
Paweł

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: TVP Nauka

Post autor: eter »

Jeśli wyszukasz kanały w TV zaznaczając opcję przy wyszukiwaniu LCN to programy odbiornik ci wyszuka i poustawia automatycznie właśnie według tego parametru.
Tak więc wszyscy którzy zaznaczają tę opcję mają taką samą listę programów (tak samo ułożoną).
I wówczas TVP Nauka znajduje się właśnie na pozycji 20 - nie sprawdzałem, ale zapewne tak jest skoro taką numerację dla niego podają.
Zrób więc wyszukiwanie ponowne w TV (czy tam dekoderku DVB-T1/2) z zaznaczoną tą opcją i będziesz miał programy ułożone na liście tak jak je ustawia nadawca.
Oczywiście można je sobie potem dowolnie zmieniać na liście, z tym że wówczas nawet przestawione na inne pozycje będą posiadały nadane im numeracje, wyłączenie LCN pozwoli na normalną numerację przestawionych po kolei.
Chyba już wszystko jasne.

Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 21 sierpnia 2016, o 18:23

Re: TVP Nauka

Post autor: Nowy »

Wyszukaj ręcznie kanały z MUX 5 lub po innej nazwie TVP TEST które są dostępne w Twojej miejscowości. Wykaz DVB-T 2 podpowie jaką częstotliwość lub kanał masz przeskanować . Jeśli będziesz w zasięgu pojawią się dwa nowe kanały TVP NAUKA I TVP POLONIA

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: TVP Nauka

Post autor: dvbtowiec »

losiem pisze: 3 października 2022, o 14:43 Głównie powtórki, ewentualnie pozycje, które były/są/będą na innych kanałach (1, Dokument).

Jak dla mnie, z dużej chmury mały deszcz.
Podobne odczucia u mnie i dokładnie tego się spodziewałem. Niczego na tym kanale nie ma, czego bym już na innych antenach nie widział. Kolejny kanał do reklam.
Może z czasem ramówka będzie bardziej atrakcyjna, ale jak na razie nie ma czego oglądać.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: TVP Nauka

Post autor: hadam »

Też wiązałem sobie nadzieję z tym kanałem, lecz na razie mam podobne odczucia jak przedmówcy.
Nazwa kanału chwytliwa, ale ramówka tradycyjna.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: TVP Nauka

Post autor: Puma »

Mam podobnie ale może będzie lepiej, ledwie wystartowali.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: TVP Nauka

Post autor: Krosnoludek »

A czego żeście się spodziewali? Przecież wiadomo było, że tworzenie kanałów tematycznych jest tylko po to by były dodatkowe wpływy z reklam, a w ramówce będą same stare rzeczy leciały, które wcześniej na głównych kanałach TVP były nadawane, a premier będzie jak na lekarstwo.

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: TVP Nauka

Post autor: Railroad »

Coś wiadomo czy TVP Nauka będzie też w TVP GO?

Pan_Paweł
Posty: 23
Rejestracja: 4 sierpnia 2011, o 02:09

Re: TVP Nauka

Post autor: Pan_Paweł »

eter pisze: 4 października 2022, o 01:35 Chyba już wszystko jasne.
Jasne, jasne...dzięki.
Ja nigdy nie używam LCN (LCN wyłączony), bo segreguję sobie kanały po swojemu. Wystarczyłoby, żeby w komunikacie TVP wspmniano "LCN", ale tak jak to sformułowano to przyjęto, że wszyscy działają w trybie LCN i chyba także w wyszukiwaniu automatycznym czego ja także nie robię. A do tego zmyliła mnie występująca tutaj nazwa MUX-6, którego na liście Emitela nie mogłem znaleźć.
Jeszcze raz dzięki.

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: TVP Nauka

Post autor: Railroad »

TVP Nauka jest już też dostępny w TVP GO.

bubabuba1
Posty: 84
Rejestracja: 12 czerwca 2012, o 06:36
Miejscowość: Trójmiasto
Odbiornik: Wiwa PRO, Wiwa MINI, Opticum Nytro NS
Instalacja antenowa: antena zbiorcza

Re: TVP Nauka

Post autor: bubabuba1 »

j@n pisze: 3 października 2022, o 17:19....
Dlatego najbardziej ubolewam nad tym, że kanał od którego można oczekiwać najmniej powtórek z innych anten (TVP Muzyka) wystartuje na końcu o ile w ogóle wystartuje. A dlaczego oczekuję najmniej powtórek?

Nie wiem czy TVP Muzyka ma być kanałem będącym ściśle telewizją muzyczną (teledyski przez cały dzień), czy kanałem "normalnym" (różne audycje trwające najczęściej pół godziny - godzina). Najlepiej gdyby było to połączenie obu.

Ale jedno jest pewne - własne zasoby TVP jeśli chodzi o muzykę i koncerty są gigantyczne. Po prostu ogromne, gigantyczne! Do tego 99% z tych produkcji była emitowana tylko raz! To absolutnie jest nie do pojęcia, TVP Rozrywka ma np. pasmo "Niezapomniane koncerty", które jest całkowitą porażką. Powtarzają w kółko te same koncerty, niektóre były emitowane dziesiątki razy. To już nawet kiedyś na TVP Info nocną porą były emitowane bardziej zróżnicowane koncerty, a nie te same powtórki co rok....
No wiec płonne Twoje nadzieje bo dziś wyczytałem to:
"Jak podaje "Press", z projektu karty powinności TVP na lata 2020-2024, którą przesłano do KRRiT, wykreślono kanał TVP Muzyka."
https://teleshow.wp.pl/zmiany-w-tvp-zre ... 282027328a

A z tym przesytem świra cejrowskiego to fakt, wszędzie go pełno.

bubabuba1
Posty: 84
Rejestracja: 12 czerwca 2012, o 06:36
Miejscowość: Trójmiasto
Odbiornik: Wiwa PRO, Wiwa MINI, Opticum Nytro NS
Instalacja antenowa: antena zbiorcza

Re: TVP Nauka

Post autor: bubabuba1 »

Puma pisze: 3 października 2022, o 17:29 Program jest udany i nie obchodzi mnie jakie W.Cejrowski ma poglądy. Chciałbym aby powstały nowe odcinki tylko dla TVP Nauka.
Fakt, obecnie jest nadużywany, co nie zmienia faktu że niektóre odcinki chętnie oglądam po kilka razy.
Bez przesady ile wciąż można oglądać wciąż powtórki? Na dodatek gościu się całkiem skompromitował nie tylko w polityce, ale w wielu dziedzinach życia. A część jego programów to po prostu poziom dna. Przykładowo siedzi w studiu i puszcza stare cudze filmy podróżnicze (pewnie się skończyła ochrona prawna cudzej własności intelektualnej) i do tego głupie komentarze sadzi. A kasa leci.

Koloryt przemądrzałego przygłupa wyśmiewający się z Indian czy różnych religii to naprawdę dno, jego "mądrości" życiowe nadają się do wypikania bo jeszcze ktoś w to uwierzy.

Albo odcinek gdzie pojechał po prostu ze zwykłą wycieczkę turystyczną i jeszcze marudził coś, że inni sobie piją szampana (nie pamiętam gdzieś to było na lodowcu czy Arktyce czy Antarktydzie)

Ten człowiek jest tak odklejony od rzeczywistości jak mało kto, może to było kiedyś śmieszne, no ale po raz x-ty jak się to ogląda to tylko żenada i wstyd, że to puszczają.

j@n
Posty: 127
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: TVP Nauka

Post autor: j@n »

To jest forum techniczne! Można od czasu do czasu porozmawiać o ramówce, ale bez przesady. A już na pewno ocenianie prowadzącego to nie jest temat na to forum!

Nawiasem mówiąc, ta opinia jest przesadzona. Te "stare cudze filmy podróżnicze" to filmy Stanisława Szwarc-Bronikowskiego. Filmy, które TVP również kisi w archiwum! Niedostępne w internecie, niedostępne w VOD, niedostępne na płytach. Te wplecione kawałki to jedyna okazja by zobaczyć ich fragmenty.

Fakt, wypadła TVP Muzyka z planów. Tak jak pisałem w innym wątku:
Uruchomili powtórkowy kanał TVP Kobieta. Uruchomili prawie powtórkowy kanał TVP Nauka.

Natomiast wycofali się z kanału, w którym powtórek z innych anten byłoby najmniej! Dodatkowo planowanie ramówki teledysków kosztowałoby więcej pracy ze względu na krótką długość. Koncerty to też więcej pracy, wydobywanie materiałów z archiwum, itp. To nie Boso przez świat, które jest pod ręką w cyfrowej wersji na serwerze - wystarczy klik i gotowe do emisji (nie mam nic do tego programu, ale wszystko ma swoje granice a obecność na 7 kanałach to gruba przesada).

Brakuje w Polsce kanału z muzyką właśnie taką, jakiej najwięcej posiada w zasobach TVP. Bo to właśnie TVP miała kiedyś monopol na kręcenie teledysków.

Niedobrze, niedobrze, bardzo niedobrze...
Zatem koncerty i teledyski nadal będą się kisić w archiwach.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że w przyszłości zmieni się podejście do dzieł kultury. Bowiem te wszystkie audycje to też dzieła naszej kultury. A TVP zamiast wykorzystywać swoje zasoby i oferować zróżnicowaną ramówkę, woli powtarzać w tygodniu kilkanaście odcinków "Boso przez świat" (a powstało ich łącznie mniej niż 200). A wszelkie ambitniejsze projekty porzuca (jak TVP Muzyka). Archiwaliów nie należy się bać, nawet jakość SD z profesjonalnych kaset jest lepsza niż chociażby 90% współczesnych amatorskich transmisji na żywo z telefonów. A mimo tej fatalnej jakości, ludzie to oglądają...

Myślałem, że rozwój internetu i serwisów VOD zrewolucjonizuje dostęp do kultury. Wiecie - udostępnienie całego archiwum TVP (choćby za opłatą / potwierdzeniem płacenia abonamentu rtv) w internecie w oryginalnej jakości. A tu guzik! To, co jest tłuczone w setkach powtórek w TV - jest i w VOD (często jakości gorszej - 1080p25 zamiast 1080i50 / 1080p50, 480p zamiast 576p). A to czego nie ma w TV - nie ma i w internecie. Jakby tak oceniać, to w VOD TVP dostępne jest mniej niż 3% zasobów TVP. I to jest najgorsze. Gdzie ta rewolucja VOD? Jakoś nie widać...

bubabuba1
Posty: 84
Rejestracja: 12 czerwca 2012, o 06:36
Miejscowość: Trójmiasto
Odbiornik: Wiwa PRO, Wiwa MINI, Opticum Nytro NS
Instalacja antenowa: antena zbiorcza

Re: TVP Nauka

Post autor: bubabuba1 »

Hehehe najpierw sam jedziesz po cejrowskim, teraz marudzisz o tym, że to forum techniczne i post o ramówce to tylko okazjonalnie można... Następnie sam o tym znowu długo i rozwlekle piszesz. Gościu zdecyduj się, bo się plączesz w "zeznaniach".

A co do archiwum tvp to obawiam się, że najwidoczniej nie ma na odkopywanie ani digitalizację ani chęci ani pieniędzy, bo wszystko przeznaczane jest na propagandę.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: TVP Nauka

Post autor: MaxEvans »

Zajmuję 10 miejsce wśród kanałów dokumentalnych

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/t ... nowy-kanal

Zablokowany