TVP Nauka

informacje techniczne związane z wdrażaniem szóstego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: TVP Nauka

Post autor: DanielK »

Ile programów na jeden mux? Zależy od ich jakości, oraz parametrów nadawania multipleksu. Może być i kilkanaście.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: TVP Nauka

Post autor: MaxEvans »

Ok dzieki

j@n
Posty: 127
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: TVP Nauka

Post autor: j@n »

Kilkanaście? Nie, dziękuję. Nie róbmy badziewia!

Patrząc na jakość obrazu w HEVC na multipleksach 1, 2 i 4 oraz na multipleksie testowym TVP (w różnych konfiguracjach) mogę stwierdzić jedno:

8 programów o charakterze ogólnym na jeden MUX to maksymalna liczba by zachować odpowiednią jakość. W zasadzie nawet momentami (rzadko) nieco tej jakości brakuje. Ale OK - było 8 w SD w DVB-T, jest 8 w HD w DVB-T2 i ogólnie jestem zadowolony.

Natomiast zdecydowanie: 10 czy 12 programów na jeden multipleks to ZA DUŻO. Może 10 jeszcze jakoś by przeszło, gdyby to były programy o charakterze statycznym (kultura, filmy, info). Jeśli TVP upchnie TVP1, TVP2 i TVP Sport w multipleksie z 10 czy 12 programami - skończy się bardzo źle. Sport potrzebuje więcej przepływności, a nie będzie skąd jej "pożyczyć" (obecnie publiczne multipleksy ładnie zarządzają przepływnością i przy dużej ilości ruchu program dostaje nawet 8-9 Mbps). Zatem wystarczy mecz na TVP1/2 i TVP Sport i mamy zajętą połowę multipleksu! No i gdzie wtedy zmieścić pozostałe 8 czy 10 programów? Jakość znacznie spadnie i sam nadawca przecież dobrze o tym wie. ;)

MUX3 musi przejść na DVB-T2 HEVC i problem rozwiąże się sam. Zmieści się i kanał 4K (4 sloty HD), i TVP Muzyka, i nawet TVP Seriale! To wszystko przy 8 programach na multipleks. Liczba slotów TVP w naziemnej telewizji idealnie pasuje do jej planów. Tylko trzeba w końcu przełączyć MUX3 na DVB-T2!

Gierek
Posty: 70
Rejestracja: 2 maja 2021, o 19:18
Miejscowość: Sucha Beskidzka
Odbiornik: LG 32LF5610 oraz tuner Amiko Mini 4K UHD T2/C
Instalacja antenowa: antena W1E, na parapecie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła/Skrzyczne

Re: TVP Nauka

Post autor: Gierek »

100% racji, po cichu liczę na zmiany w MUX 6 - jeżeli nic nie zniknie, to będziemy mieć aż 12 (!) stacji w MUX 6. 12 stacji w MUX 6 - przecież jakość będzie bardzo przeciętna... Jestem na nie.

Już na obecną chwilę, z siedmioma stacjami w MUX 6 jakość jest przyzwoita, i nie ma sensu tego psuć - każdy dodany kanał do tej grupki tą jakość - z Mbit/s - zmniejszy. Jak dla mnie powinno być góra 8 stacji z MUX 6.
Do dodania TVP 4K - wywaliłbym kilka dubli HEVC.
Po co dublować TVP 3? Nie lepiej przenieść kopię w HD na MUX 3, a w zamian - wywalić wersję HD? Od długiego czasu - porównując TVP 3 w SD (wersja krakowska w moim regionie) do TVP 3 w HD widzę jedną wielką przepaść na korzyść wersji w HD. Mam też nadzieję na brak powrotu kanałów w wersji SD.
Kanał sportowy, ogólnotematyczny może potrzebować sporo przepustowości, Mbit/s - dla dobrej jakości obrazu, i dźwięku. Warto by to wykorzystać, oto zadbać.

Wyobraźmy sobie - nasze TVP 4K i mecz, i do tego - mecz na TVP 1 i TVP 2. Dziękuję - połowa MUX 6 zajęta! A co z resztą kanałów? Mamy oglądać rozmyty obraz, zupę pikseli?

Wnioski - góra 8 kanałów na MUX 6. Więcej - to ryzyko gorszego obrazu.

Im szybciej MUX 3 przejdzie na HEVC, tym lepiej dla nas.

j@n
Posty: 127
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: TVP Nauka

Post autor: j@n »

Tylko przypomnę, że w telewizji naziemnej TVP 4K miał bitrate 20-22 Mbps i była to wartość raczej stała. Zatem - nawet więcej niż połowa multipleksu. Jeśli TVP1 i 2 będą w tym samym czasie też emitować mecze (8 Mbps to oczekiwany bitrate dla takiej treści) to mamy cały MUX.

Nie da się inaczej, przed mundialem duble po prostu muszą zostać usunięte. No i ta plansza TVP GO - to jest absurd, żeby zużywała aż 1,2 Mbps.

I tak sobie można dyskutować w nieskończoność gdzie wcisnąć TVP Nauka. A sprawa jest prosta. Wylatują wszystkie duble w MUX5 (również Kultura) i robi się miejsce zarówno na TVP 4K i TVP Nauka (Muzyka też). A MUX3 przechodzi na DVB-T2 i trafia tam Kultura i jest jeszcze jedno miejsce na... może Dokument (nie wymaga zbyt dużego bitrate, idealnie do kompletu z zasobożernym TVP Sport). Natomiast trzy najbardziej niszowe stacje TVP (jak Seriale) do MUX8. MUX8 też musi w końcu przejść na DVB-T2, przecież nie będzie nadawał w SD do 2030 roku.

Jednym słowem: myślę, że TVP Nauka trafi do MUX5.

Zygzuś
Posty: 134
Rejestracja: 22 maja 2022, o 13:25
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: Wiwa Maxx
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON G.Św.Marcina

Re: TVP Nauka

Post autor: Zygzuś »

Z tą jakością bym nie przesadzał, skoro nikomu nie wadzi rozmydlone mux8.
Na mux4 zapakowali pod korek to liczy się rywalizacja z prywatnymi na ilość.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: TVP Nauka

Post autor: dvbtowiec »

Czy nikomu jakość kanałów na MUX8 nie przeszkadza to sprawa dyskusyjna. Mnie przeszkadza. Przepaść z pozostałymi w HD.
TVP Nauka na 100% wejdzie do MUX6, zatem na mundial duble muszą z MUX6 zniknąć, inaczej kanał 4K będzie tylko nieco lepszym HD.

j@n
Posty: 127
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: TVP Nauka

Post autor: j@n »

Tak, MUX6. Ciągle zapominam, że MUX5 to będzie MUX6. Ciekawostka: obecnie nadawana nazwa sieciowa multipleksu w Warszawie to "MUX5-3".

Między SD a HD jest przepaść i to nie podlega dyskusji. Różnicę widać nawet na małych ekranach. Epoka SD dawno się skończyła, nadawanie w SD to wstyd.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: TVP Nauka

Post autor: hadam »

j@n pisze: 17 września 2022, o 15:26 Ciekawostka: obecnie nadawana nazwa sieciowa multipleksu w Warszawie to "MUX5-3".
Katowice Kosztowy też tak jest, myślę że z innych nadajników podobnie.

Zygzuś
Posty: 134
Rejestracja: 22 maja 2022, o 13:25
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: Wiwa Maxx
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON G.Św.Marcina

Re: TVP Nauka

Post autor: Zygzuś »

dvbtowiec pisze: 17 września 2022, o 15:18 Czy nikomu jakość kanałów na MUX8 nie przeszkadza to sprawa dyskusyjna. Mnie przeszkadza. Przepaść z pozostałymi w HD.
TVP Nauka na 100% wejdzie do MUX6, zatem na mundial duble muszą z MUX6 zniknąć, inaczej kanał 4K będzie tylko nieco lepszym HD.
Mnie osobiście irytują tylko wycięte linie na niektórych kanałach, a mundial 4K zrobią tymczasowo. Kiedyś testowali tvp 4K i nie wiem jak to wyglądało upscaling technicznie.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: TVP Nauka

Post autor: MaxEvans »

W artykule kolejne nowości programowe.

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/j ... toya-mux-6

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: TVP Nauka

Post autor: DanielK »

Moje wielkie brawa dla TVP za wczesne uruchomienie TVP Nauka na multipleksie naziemnej telewizji :lol: :D ;) Tak aby wszyscy zdążyli wyszukać nowy kanał :D
Ironia oczywiście ;)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: TVP Nauka

Post autor: Puma »

Hehe, a już liczyłem że to prawda :lol:

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: TVP Nauka

Post autor: MaxEvans »

Rusza 3 bm.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: TVP Nauka

Post autor: dvbtowiec »

Dawno temu start każdego kanału w naziemnej był na kilka dni przed z zapętlonym intro.
Ostatnio każdy nowy kanał TVP jest włączany na ostatnią chwilę. Dla mnie to także niezrozumiałe.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: TVP Nauka

Post autor: DanielK »

Może nie zależy im na oglądalności ;)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: TVP Nauka

Post autor: hadam »

TVP 4K w ubiegłym roku wystartował kilka dni wcześniej z zapętloną ruchomą planszą, która się zmieniała co kilka dni.
Ale to chyba było w ramach testu, bo na początku niektóre odbiorniki miały problemy, jedne z obrazem a inne z piszczącym dźwiękiem.

j@n
Posty: 127
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: TVP Nauka

Post autor: j@n »

Taki sposób uruchomienia TVP Nauka jest fatalny. Do startu zostało dokładnie 12 godzin. Minęła niedziela, wizyta u rodziny była doskonałą okazją by sprawdzić czy odbiornik poprawnie zaktualizował listę kanałów. Tymczasem nie ma żadnego śladu TVP Nauka na multipleksie.

Już od tygodnia lub dwóch powinna być plansza i wtedy zarówno ja, jak i inni, przy okazji odwiedzin bliskich sprawdziliby czy wszystko w porządku. Bo niestety, niektóre dekodery mają problemy z automatyczną aktualizacją.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: TVP Nauka

Post autor: DanielK »

Oczywiście, że tak! Tym bardziej, że wydawane są na to niemałe pieniądze.

Powinni to zrobić nie później niż 20 września przy okazji dołączania TVP Polonia do multipleksu. Naprawdę to takie trochę mało "profesjonalne" moim zdaniem. Temat szeroki ale nie ma co na to czasu marnować z mojej strony,

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: TVP Nauka

Post autor: MaxEvans »

Tvp Nauka wystartowała. Usunięto Tvp Warszawa.

Dla mnie do przewidzenia tvp1 tvp2 tvp info jest ponieważ odbiór mux-3 jest utrudniony, zakłócony lub niemożliwy, bo nadajniki same siebie zakłócają.

Zablokowany