Brak tv po podłączeniu anteny kanałowej VHF z symetryzatorem !

domin
Posty: 6
Rejestracja: 26 lipca 2022, o 10:25
Miejscowość: łubno
Odbiornik: LTC LXDVB102
Instalacja antenowa: ASR CLASSIC
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha góra

Brak tv po podłączeniu anteny kanałowej VHF z symetryzatorem !

Post autor: domin »

Witam ostatnio wykonałem sobie antene typu Yagi czteroelementową na pasmo VHF (kanał 6) 184,5 Mhz. Chciałbym odbierać mux 8 z Suchej Góry który jest nadawany w polaryzacji pionowej a sam nadajnik jest w odległosci 26 km. Mam troche utrudnione warunki odbioru bo mam dom w dolinie ale po podłączeniu wzmacniacza do tejze anteny (LNA 177) pojawia sie obraz ale z pikselozą. Postanowiłem zastosowac symetryzator na kanały 1-12 i pojawił sie problem bo znikają wszystkie programy. Mam dwie anteny podłączone pod zwrotnice i tam gdzie jest symetryzator czyli w antenie VHF wyciągnałem zwore w zwrotnicy czyli stała sie pasywna. Mimo to zakłóca ona prace anteny UHF i dopiero po odkreceniu od zwrotnicy anteny VHF obraz wraca ?! Co może stwarzac taki problem?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Brak tv po podłączeniu anteny kanałowej VHF z symetryzatorem !

Post autor: VAHANARA »

Czyli:

najpierw miałeś w swojej samoróbce założony LNA i podłączoną ją po zwrotnicę. I wszystko na UHF działało OK, a na VHF-ie były jakieś zakłócenia.

Potem zamieniłeś w samoróbce wzmacniacz na symetryzator, wyłączyłeś przesył prądu (napięcia) na zwrotnicy i na UHF odbiór zanikł.

Znaczy się, jak dla mnie, coś się stało ze zwrotnicą, symetryzatorem, którymś ze złącz na kablach - jakieś zwarcie lub rozwarcie. Ja bym rozłączył wszystko, sprawdził i poskładał raz jeszcze.

domin
Posty: 6
Rejestracja: 26 lipca 2022, o 10:25
Miejscowość: łubno
Odbiornik: LTC LXDVB102
Instalacja antenowa: ASR CLASSIC
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha góra

Re: Brak tv po podłączeniu anteny kanałowej VHF z symetryzatorem !

Post autor: domin »

Tak zrobie bo nie mam innej opcji dodam ze zwrotnica pracuje dobrze bo była sprawdzana w lepszych warunkach odbioru i jest ok. Moze cos z symetryzatorem a moze z kablami. Dostep do anteny mam wzglednie dobry wiec cos podziałam w tym temacie. A jak myslicie czy w moich warunkach da rade symetryzator bo ogólnie nie jestem jego zwolennikiem czy lepiej wzmacniacz a moze jedno i drugie tylko w róznych konfiguracjach :D

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Brak tv po podłączeniu anteny kanałowej VHF z symetryzatorem !

Post autor: XmuX »

co to za zwrotnica? dokładny typ.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Brak tv po podłączeniu anteny kanałowej VHF z symetryzatorem !

Post autor: VAHANARA »

domin pisze: 29 sierpnia 2022, o 19:32 A jak myslicie czy w moich warunkach da rade symetryzator bo ogólnie nie jestem jego zwolennikiem czy lepiej wzmacniacz a moze jedno i drugie tylko w róznych konfiguracjach
To nie tak. Co my sobie myślimy, to wielka zagadka jest... ;)

A poważniej - nie da się na takie pytanie dać sensownej odpowiedzi zdalnie, bo u każdego warunki odbiorcze są inne.

Procedura jest zawsze taka sama - przy dwu antenach (VHF + UHF) najpierw próby odbioru na antenach pasywnych (czyli z symetryzatorami) podłaczanych kolejno bezpośrednio pod odbiornik z pominięciem zwrotnicy (jak się nie ma miernika):

- pierwsza próba - TYLKO na antenie VHF,
- następnie próba odbioru TYLKO na antenie UHF.

I w zależności, jak wygląda sytuacja - dalsze działania:

- jeśli poziomy i jakości sygnałów są dobre - próba połączenia anten zwrotnicą. Jeśli są wystarczjące poziomy sygnałów, odbiór nie powinien ulec pogorszeniu.

- jeśli poziomy i jakości sygnałów są niewystarczające na jednym lub obu pasmach zaczyna się kombinowanie, co dalej:

- dołożenie wzmacniacza tylko na zakresie, gdzie sygnały są za słabe
- dołożenie wzmacniacza dla obu pasm

Kombinacji użycia wzmacniacza(y) może być naprawdę dużo i tu już wszystko zależy od konkretnej sytuacjji oraz od tego, co kto lubi. Jedni zapakują po wzmacniaczu do każdej puszki antenowej, inni dadzą wzmacniacz liniowy na maszcie, jeszcze inni dadzą wzmacniacz masztowy z wbudowaną zwrotnicą, a jeszcze inni (to ja, przykładowo) dadzą wzmacniacz w budynku, albo standardowy, albo z dzielonym pasmem i niezależnymi regulacjami VHF/UHF.

Jak decydujesz się na jjakąś kombinację, to w obecnych czasach warto też myśleć przyszłościowo o zakłóceniach od LTE, które, nawet jeśli obecnie mogą być niezauważalne, to za jakiś czas mogą mieć erupcję. Więc, moim zdaniem, warto tak robić, aby zawsze mieć swobodę w skutecznym obłożeniu instalacji antenowej skutecznymi filtrami LTE.

Jak chcesz wsparcia w wyborze wariantu, to robisz pierwszy test na antenach pasywnych bezpośrednio podłączanych pod odbiornik, ustawiasz anteny pod najlepsze jakości (pierwszoplanowo) i poziomy (drugoplanowo) oraz podajesz wskazania poziomów i jakości sygnałów odbiornika dla wszystkich mux-ów, które zdołasz odebrać.

domin
Posty: 6
Rejestracja: 26 lipca 2022, o 10:25
Miejscowość: łubno
Odbiornik: LTC LXDVB102
Instalacja antenowa: ASR CLASSIC
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha góra

Re: Brak tv po podłączeniu anteny kanałowej VHF z symetryzatorem !

Post autor: domin »

ZWR-210DC firmy Telkom-Telmor

domin
Posty: 6
Rejestracja: 26 lipca 2022, o 10:25
Miejscowość: łubno
Odbiornik: LTC LXDVB102
Instalacja antenowa: ASR CLASSIC
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha góra

Re: Brak tv po podłączeniu anteny kanałowej VHF z symetryzatorem !

Post autor: domin »

Ok dzięki za naswietlenie problemu myśle że zastosuje sie do wskazówek zwłaszcza ze nie pozostaje mi nic innego. Ale korzystając z okazji zapytam sie skąd pojawia sie prąd na mojej samoróbce jesli w zaciskach dipola mam wzmacniacz LNA 177 i oczywiscie podłączony do zasilacza wówczas nieprzyjemnie kopie cała antena czy to normalne bo miałem stycznosc z innymi antenami i efektu takiego nie było!

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Brak tv po podłączeniu anteny kanałowej VHF z symetryzatorem !

Post autor: VAHANARA »

domin pisze: 30 sierpnia 2022, o 13:17 skąd pojawia sie prąd na mojej samoróbce jesli w zaciskach dipola mam wzmacniacz LNA 177 i oczywiscie podłączony do zasilacza wówczas nieprzyjemnie kopie cała antena czy to normalne bo miałem stycznosc z innymi antenami i efektu takiego nie było!
Takie historie dzieją się zwykle na odbiornikach zasilanych z zasilacza impulsowego, zwłaszcza, jeśli odbiornik jest w drugiej klasie ochrony elektrycznej, czyli ma wtyczkę sieciową dwubolcową. Może być też taka historia z antenowym zasilaczem impulsowym. Wtedy zwykle na masie odbiornika występuje nawet połowa napięcia zasilania, które dostaje się tam przez kondensatory układu filtrującego zakłócenia od przetwornicy na jej wejściu sieciowym. Tyle, że jest to niegroźne z racji na praktycznie żadne prądy, które mogą przez te kondensatory przepływać na częstotliwości sieci, czyli na 50Hz. Trochę skomplikowane w ogarnięciu, choć trywialnie proste.
Przy odbiornikach wykonanych w pierwszej klasie ochrony, czyli z wtyczką trzybolcową, zasilanym z gniazda sieciowego trzybolcowego i prawidłowej instalacji elektrycznej w mieszkaniu problem nie występuje, bo obudowa (masa) odbiornika jest na potencjale ziemi, czyli zerowym (nie mylić z "zerowaniem instalacji elektrycznej"!)

Napięcie może się też pojawiać na masie odbiornika poprzez uszkodzony obwód zasilacza odbiornika, co też się niestety zdarza. Tu może być już poważniej, bo może wyrzucać zabezpieczenie różnicowe przy liczniku.

Kabel antenowy, a dokładniej jego wtyk F czy antenowy i oplot, oczywiście połączone są poprzez gniazdo antenowe do masy odbiornika, wiec na nich te napięcia też są, jeśli występują na samej masie.

Problemu się nie odczuwa, dopóki nie wystąpi dotknięcie jedną ręką np gniazda antenowego w odbiorniku, a drugą ręką czegoś na potencjale ziemi - np. metalowej wtyczki antenowej osadzonej na kablu antenowym połączonym z anteną mającą galwaniczny styk z uziemionym masztem antenowym. Wtedy pojawiają się mrowienie i iskierki przy zetknięciu przykładowego wtyku antenowego z gniazdem antenowym.
To częsty przypadek w blokach z kablówką - odbiornik z przetwornicą w drugiej klasie ochrony i uziemiona sieć kablowa na budynku.

Można temu zaradzić stosując typowy dwubiegunowy izolator napięcia do kablówki - pod warunkiem oczywiście posiadania anteny pasywnej.

To tak ogólnie, a co się tam u Ciebie dokładnie wyrabia, to trzeba by już wiedzieć ze szczegółami jak wygląda instalacja, czyli np. czy masz uziemiony maszt / uchwyt anteny i jak dokładnie wygląda mocowanie anteny do masztu oraz jaka jest instalacje elektryczna. W razie czego temat do ogarnięcia przez elektryka.

A tak bonusowo - każdy kabel teletechniczny w mieszkaniu (a więc i koncetryk też) powinien mieć uziemiony ekran ze względów bezpieczeństwa... takie normy, ale życie sobie...

domin
Posty: 6
Rejestracja: 26 lipca 2022, o 10:25
Miejscowość: łubno
Odbiornik: LTC LXDVB102
Instalacja antenowa: ASR CLASSIC
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha góra

Re: Brak tv po podłączeniu anteny kanałowej VHF z symetryzatorem !

Post autor: domin »

Dzięki za rzeczowe opisanie problemu! Właściwie to dowiedziałem sie wszystkiego i co powinienem sprawdzić też, więc temat z mojej strony zamykam.

Zablokowany