Opole Chrzelice Mux2 zero sygnalu

januszm41
Posty: 12
Rejestracja: 6 września 2020, o 15:21
Miejscowość: Dziergowice
Odbiornik: Toschiba LCD 32

Opole Chrzelice Mux2 zero sygnalu

Post autor: januszm41 »

Witam,
pokolei.
Jest Antena kierunkowa na dachu, mniej wiecej taka [img]https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i ... Lw_wcB[img].
Antena skierowana jest na Opole chrzelice (MUX1/2/3/4), nadajnik jest ok 50km oddalony i ma moc 100kw.
Tuner to skymaster M265 z akualnym firmware.
Niestety Mux2 nie ma sygnalu, inne muxy maja sile 70-100%, jakosc 60-100%.
Wzmacniacza antenowego nie ma.
Sa dwa telewizory i dwa takie same tunery.
w obydwu to samo, wiec to cos chyba z antenna, no ale przeciez inne muxy z tego nadajnika chodza.

i jeszcze jedna rzecz.
Tuner odbiera (bez problemów) tez mux8 prawdopodobnie z góry świetej Anny a ten ma tylko 10kw mocy. sygnał sila 35%/jakość 80%
no kurde jakaś masakra jest.

bede musial chyba isc na dach :-(

Co o tym myslicie?

pozdrowionka

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Opole Chrzelice Mux2 zero sygnalu

Post autor: VAHANARA »

januszm41 pisze: 10 października 2022, o 22:15 Niestety Mux2 nie ma sygnalu, inne muxy maja sile 70-100%, jakosc 60-100%.
Trochę za słabe te jakości - powinny być stabilne po 100%.

Problem z mux-2 wygląda na zakłócenia SFN powodowane przez nadajnik z Kosztowych, który to masz z tyłu anteny.
januszm41 pisze: 10 października 2022, o 22:15 Sa dwa telewizory i dwa takie same tunery.
w obydwu to samo, wiec to cos chyba z antenna, no ale przeciez inne muxy z tego nadajnika chodza.
Jak wygląda sytuacja przy odbiorze na jednym dekoderze, z pominięciem rozdzielacza sygnału?
januszm41 pisze: 10 października 2022, o 22:15 Tuner odbiera (bez problemów) tez mux8 prawdopodobnie z góry świetej Anny a ten ma tylko 10kw mocy. sygnał sila 35%/jakość 80%
no kurde jakaś masakra jest.
Mux-8 to dużo niższa częstotliwość i jest całkowicie inna propagacja, dająca duże zasięgi przy relatywnie małych mocach (w stosunku do muxów z UHF), dlatego odbierasz.
januszm41 pisze: 10 października 2022, o 22:15 bede musial chyba isc na dach
Wszystko na to wskazuje.

Podstawą w takich przypadkach jest odpowiednie ukierunkowanie anteny, tak, aby w jak największym stopniu wyeliminować wpływ Kosztowych (zakładając, że to one). Możliwa może być też konieczność wymiany anteny. Ewentualnie dołożenia wzmacniacza.

Jaki kabel antenowy idzie z dachu - biały/czarny/typ?

Jaki masz rozgałęźnik dzielący sygnały z anteny?

januszm41
Posty: 12
Rejestracja: 6 września 2020, o 15:21
Miejscowość: Dziergowice
Odbiornik: Toschiba LCD 32

Re: Opole Chrzelice Mux2 zero sygnalu

Post autor: januszm41 »

Witam

serdeczne dzięki za odpowiedz.
Kabel jest w domu biały, z dachu do domu idzie czarny.


zamontowana antena to taka, przynajmniej na zdjeciu wyglada tak samo
https://ihaa.erli.pl/produkty/127670979

bez rozgałęźnika na dwa telewizory jest tak samo.

wzmacniacz tez już próbowałem, ale niestety na niektórych muxach jest wtedy gorzej.
więc go odpiąłem.

Tuner łapie sygnał z kosztowy mux3/5, z reszty nie ma sygnału.

Na rozgałęźniku pisze tak:
DigiSplitter CE 2 S/T HD
z przelotką DC
Item no. 0000/7912
Częst. 5-2400Mhz
https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i ... ekQAvD_BwE

a i jeszcze jedno, tuner łapie chyba 60 programów z Czech, odbiór i sygnał jest masakra dobry. do obiera nawet na antenie domowej.
oczywiście antena skierowana jest na Chrzelice (mniej więcej, muszę sprawdzić)

pozdrowionka

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Opole Chrzelice Mux2 zero sygnalu

Post autor: VAHANARA »

januszm41 pisze: 11 października 2022, o 10:54 wzmacniacz tez już próbowałem, ale niestety na niektórych muxach jest wtedy gorzej.
więc go odpiąłem.
Wygląda z twojego opisu, że wzmacniacz nie powinien mieć więcej jak jakieś 10dB wzmocnienia, albo mógłby to być wzmacniacz o większym wzmocnieniu, ale z tłumikiem międystopniowym.
januszm41 pisze: 11 października 2022, o 10:54 a i jeszcze jedno, tuner łapie chyba 60 programów z Czech, odbiór i sygnał jest masakra dobry. do obiera nawet na antenie domowej.
Czyli wygląda, że masz niezłą lokalizacje i czułe dekodery.
januszm41 pisze: 11 października 2022, o 10:54 Tuner łapie sygnał z kosztowy mux3/5, z reszty nie ma sygnału.
Czyli mux-5 na k24, a mux-3 na k41?

Jeśli tak, to by potwierdzało, że mux-2 niszczy pewnie SFN z Kosztowych.

Czyli tak - słaba antena o niskiej kierunkowości (przód/tył) i niefartowna lokalizacja anteny, dająca jej dużo sygnału z tylnej półsfery. To oczywiście gdybanie, przydałby się ktoś z miernikiem pokazującym ścieżki SFN-ów dla potwierdzenia.

Jak dla mnie to samemu możesz jedynie próbować:

1. Precyzyjnego dobrania kierunku anteny, tak by pojawił się mux-2, nawet kosztem osłabienia jakości pozostałych mux-ów. Odpowiednio ustawiając antenę można doprowadzić do zmniejszenia poziomów sygnałów zakłócających wykorzystując właściwości samej anteny. Tu nie ma żadnych reguł, zwłaszcza, że nieznane są charakterystyki twojej anteny, więc po prostu przekręca się antenę krokami po kilka stopni w lewo i prawo od kierunku na odbierany nadajnik szukając położenia w którym jest wszystko odbierane. Okręcenie może być znaczne, do kilkudziesięciu stopni, czyli aż do zanikania normalnie odbieranych mux-ów. Poszczególne przekręcenia powoli i w sporych ostępach czasu, aby dekoder mógł się zsynchronizować.

Może dać wyniki, ale nie musi, choć na szczęście to nic nie kosztuje i nie jest zwykle zbytnio kłopotliwe..

2. Zmiany lokalizacji anteny, tak by przysłonięty został kierunek na nadajnik zakłócający. Tu nie zawsze są fizyczne możliwości, ale czasami można wykorzystać jakiś inny budynek w roli przesłony, czy dać antenę na ścianę zamiast na dach. No, trzeba kombinować.

3. W desperacji spróbować zastosować tłumik regulowany, próbując stłumić sygnały, aby ten z Kosztowych przestał zakłócać.

4. Zmiana anteny i punkty 1. i 2.

Alternatywą - instalator z miernikiem z echem dla SFN-ów.

januszm41
Posty: 12
Rejestracja: 6 września 2020, o 15:21
Miejscowość: Dziergowice
Odbiornik: Toschiba LCD 32

Re: Opole Chrzelice Mux2 zero sygnalu

Post autor: januszm41 »

Dzięki za obszerną odpowiedź.

wzmacniacz to AWS-144M, jest regulowany i nie bardzo wiem co znaczy pasmo 87-774, czyżby miał tłumik LTE?

zacząłem dokładniej studiować mój tuner.
w zakładce nadajniki mogę co prawda wybrać nadajnik i mux, ale gdy wyszukał kanały niby z kosztowy, były to jednak czeskie kanały, wiec z kosztowy raczej nic nie ciągnie.

co do anteny.
jest ona zamontowana na już nieczynnym kominie.
inna możliwość to raczej ciężko, bo dom wszędzie świeżo ocieplony, a innych przybudówek typu garaż lub inne niema.

jutro idę na dach i sprawdzę ustawienie i okablowanie.

jeśli inną antenę, to jaką byś proponował?

pozdrowionka

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Opole Chrzelice Mux2 zero sygnalu

Post autor: VAHANARA »

januszm41 pisze: 11 października 2022, o 17:12 wzmacniacz to AWS-144M, jest regulowany i nie bardzo wiem co znaczy pasmo 87-774, czyżby miał tłumik LTE?
To właściwie rozgałęźnik aktywny na cztery. Wg opisu na stronie Dipola ma wmontowany filtr LTE 800. Tyle, że nie jest napisane, jakie jest tłumienie tego filtra, a czasami bywają niewielkie.

Inna rzecz, że na stronie producenta nic nie wspominają o filtrze --> http://ams.waw.pl/spip.php?article73 Ale, patrząc na g órę pasma pracy to pewnie jednak coś tam ma.
januszm41 pisze: 11 października 2022, o 17:12 w zakładce nadajniki mogę co prawda wybrać nadajnik i mux, ale gdy wyszukał kanały niby z kosztowy, były to jednak czeskie kanały, wiec z kosztowy raczej nic nie ciągnie.
Patrz tylko po częstotliwościach mux-ów czy kanałów. Tylko to jest wiarygodne. Kanały dla mux-ów i ich zasięgi masz tam --> https://emimaps.emitel.pl/
januszm41 pisze: 11 października 2022, o 17:12 jeśli inną antenę, to jaką byś proponował?
Najpierw pomajstruj przy tej co masz.

januszm41
Posty: 12
Rejestracja: 6 września 2020, o 15:21
Miejscowość: Dziergowice
Odbiornik: Toschiba LCD 32

Re: Opole Chrzelice Mux2 zero sygnalu

Post autor: januszm41 »

narazie na dachu nie byłem.
od dwóch dni leże chory w łóżku.
mam nadzieje że za pare dni bedzie lepiej.

januszm41
Posty: 12
Rejestracja: 6 września 2020, o 15:21
Miejscowość: Dziergowice
Odbiornik: Toschiba LCD 32

Re: Opole Chrzelice Mux2 zero sygnalu

Post autor: januszm41 »

Witam,

no i tak...
bylem wczoraj na dachu.
Antena stara nie jest, ale stalowe części na nie strasznie już pordzewiałe.
Nakrętki od uchwytu anteny wyglądają jakby miały 20 lat.
Wiec musiałem antenę dokręcić, przed tym ja przekręciłem parę stopni w prawo.
przez Whatsapp Tesciu mówił jak sygnał jest.
i teraz chodzi mux2 bez problemu, jakość sygnału 100%, siła 95-97%, na innych muxach nic sie nie pogorszyło.
Mux8 z Góry Świętej Anny dalej pięknie chodzi.
oczywiście wzmacniacz to wszystko na wzmacniaczu antenowym.


wszystkim dziękuje za pomoc.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Opole Chrzelice Mux2 zero sygnalu

Post autor: VAHANARA »

No, takie bywają jakości obecnych ocynków. Blachy to mniejszy pikuś, ale śruby to fakt, bywa kłopot. Czasami zostaje szlifierka, jak WD-40 nie zadziała na szybko. Moim zdaniem - jedyne skuteczne rozwiązanie problemu - podmienić na nierdzewki. A czy warto wymieniać - moim zdaniem nie bardzo, chyba, że ktoś przywiązuje dużą uwagę do estetyki, a antena jest dobrze widoczna. Ale, i tak, elementy ocynkowane zrudzieją i będzie zonk.

Co innego w satce śruby w talerzu - przy antenie Al długoterminowy wynik jest OK... ;)

Można też zwykłe śruby trysnąć smarem miedzianym. Ale też zależy na co się trafi... choć jest to tanie i praktyczne.

januszm41
Posty: 12
Rejestracja: 6 września 2020, o 15:21
Miejscowość: Dziergowice
Odbiornik: Toschiba LCD 32

Re: Opole Chrzelice Mux2 zero sygnalu

Post autor: januszm41 »

zanim antena odleci, to potrwa parę lat :-)
ważne że wszystko śmiga :-)

Zablokowany