Antena firmy "Dipol"

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Antena firmy "Dipol"

Post autor: eter »

Kupiłem w sklepie Morele antenę producenta Dipol i mam takie uwagi.

https://www.morele.net/antena-rtv-dipol ... or-757857/

Po pierwsze, czy w ogóle ten sklep pisze prawdę w opisie, że producentem tej anteny jest polska firma "Dipol"?
Antena dostarczona różni się od tej na zdjęciu.
Na ulotce z anteną jest wymieniona inna firma.
Producent - FPHT BOTRONIK Bogdan Kozioł
Nie wiem, ale mam takie uwagi co do tego produktu antenopodobnego.
Jeśli faktycznie jest to produkt firmy "Dipol" to myślałem, że produkuje lepszej jakości sprzęt.
Direktory w tej antenie nie są pełnymi prętami a jedynie pustymi cienkimi rurkami i w odróżnieniu od zdjęcia nie są przykręcone śrubkami a jedynie wsunięte w otwory i "zagniecione".
Końcówki tych direktorów nie są w żaden sposób zabezpieczone.
Jeśli ktoś ma "oryginalny" produkt tej firmy to fajnie jakby dał tutaj znać, czy faktycznie polska renomowana firma, wypuszcza taki produkt na którym oszczędza jak może.
Jeśli tak faktycznie jest, to niezbyt dobrze świadczy o firmie i powinna brać przykład z polskich firm minionych dekad, które robiły naprawdę porządne anteny z pełnymi direktorami z prętów, przykręconymi śrubkami a nie dygocącymi zagniecionymi rurkami.

2Tom
Posty: 197
Rejestracja: 23 sierpnia 2020, o 08:26
Miejscowość: Wrocław

Re: Antena firmy "Dipol"

Post autor: 2Tom »

Antena ma się szybko rozlecieć, abyś mógł po 24 miesiącach polecieć po następną hehe
Odbiór na tej antenie poprawił się w stosunku do tego co miałeś?

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Antena firmy "Dipol"

Post autor: eter »

Porównując to co miałem, czyli rozpadającą się "combo" z dopiętym kablem bez symetryzatora, liczyłem na więcej.
Sygnał na wszystkich MUXach wzrósł mi nieznacznie, ale są stabilne.
Natomiast sygnał MUXa 4 wzrósł również, jednak zaczął ponownie cały czas przerywać (co dziwne, że na tej combo się uspokoił).
Nie wiem, co z tym MUXem jest nie tak.
Niby pomaga na to przerywanie MUXa 4 filtr LTE.
Jednak nie bardzo to ma sens, skoro MUX 4 jest na kanale 24, a wszystkie inne wyżej i odbierają dobrze.
Poza tym, skoro na tej zepsutej combo działał dobrze bez filtra LTE to raczej chyba jednak to nie jest przyczyną.
Nie ma się co kopać z koniem.
Ten MUX ma "magiczne" wymagania nie do odgadnięcia w danej lokacji, co mu dolega.
Wczoraj wieczorem było chyba "tropo", bo zaczęły przerywać wszystkie muxy i sprawdzając na wyszukiwaniu zaczął mi odbierać cały sąsiedni nadajnik, co normalnie nie ma miejsca, lub sygnał jest słaby.
Wczoraj był chwilami silniejszy od "mojego".
Dzisiaj już jest wszystko OK.
Dalej mnie ciekawi, czy faktycznie mam wyrób tej firmy "Dipol" - czy podróbkę.
PS Teraz oglądam MUX4 i potrafi piętnaście minut odbierac bez przerwań, żeby zacząć przerywać co chwilę i ponownie się uspokajać...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena firmy "Dipol"

Post autor: K63 »

eter pisze: 21 października 2022, o 00:13 Na ulotce z anteną jest wymieniona inna firma.
Producent - FPHT BOTRONIK Bogdan Kozioł
...
Direktory w tej antenie nie są pełnymi prętami a jedynie pustymi cienkimi rurkami i w odróżnieniu od zdjęcia nie są przykręcone śrubkami a jedynie wsunięte w otwory i "zagniecione".
Po pierwsze - co prawda Botronik jest w Krakowie, ale odkąd pamiętam, to antenę 19/21-60 dla Dipol-a produkowała inna krakowska firma - Luxon https://luxon.com.pl/ . Chyba że coś się zmieniło. :?:
Po drugie - jednak gdyby był produkt firmowany przez Dipola, to do anteny dołączona byłaby ulotka z danymi tej firmy
Po trzecie - nie spotkałem dipolowskiej 19-ki z zagniatanymi direktorami. Rurki lub blaszki były zawsze przykręcane.
Po czwarte - w dipolowskich antenach były/są montowane "firmowe" puszki, których nie spotkałem u innych producentów
https://mdh-system.pl/p28703,puszka-ant ... dipol.html
https://www.dipol.com.pl/puszka_antenow ... _E9315.htm

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Antena firmy "Dipol"

Post autor: MaxEvans »

Sprawdziłem 11 elementową jest tak jak piszesz. Jest puszka są śrubki.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena firmy "Dipol"

Post autor: VAHANARA »

eter pisze: 21 października 2022, o 00:13 Po pierwsze, czy w ogóle ten sklep pisze prawdę w opisie, że producentem tej anteny jest polska firma "Dipol"?
To, że Dipol brandował i pewnie dalej branduje wyroby innych firm swoją marką to przecież wiadome i oczywiste. Zresztą mnóstwo firm tak robi "produkując" różne rzeczy.

Sprzedawał i sprzedaje również produkty innych firm pod ich markami producentów.
eter pisze: 21 października 2022, o 00:13 Antena dostarczona różni się od tej na zdjęciu.
Na ulotce z anteną jest wymieniona inna firma.
Producent - FPHT BOTRONIK Bogdan Kozioł
Ten kto produkuje (lub "produkuje") wyrób ten oznacza go swoją marką i danymi. Więc antena, którą kupiłeś, nie jest produkcji Dipola a firmy z oznaczenia. Reklamuj w sklepie, bo póki co wygląda to na oszustwo.
eter pisze: 21 października 2022, o 00:13 Direktory w tej antenie nie są pełnymi prętami a jedynie pustymi cienkimi rurkami i w odróżnieniu od zdjęcia nie są przykręcone śrubkami a jedynie wsunięte w otwory i "zagniecione".
Ja też nie pamiętam, żeby w antenach firmowanych marką Dipol była kiedykolwiek stosowana technologia zagniatania direktorów w boomie.
eter pisze: 21 października 2022, o 00:13 Końcówki tych direktorów nie są w żaden sposób zabezpieczone.
Nie muszą być. Czasami się stosuje plastikowe zaślepki ograniczające wpływ pól elektrostatycznych. Dość rzadkie przypadki ich wpływu na odbierane sygnały.
eter pisze: 21 października 2022, o 11:10 Dalej mnie ciekawi, czy faktycznie mam wyrób tej firmy "Dipol" - czy podróbkę.
Zrób zdjęcia antenie i nalepce z opakowania, potem zgraj stronę sklepu z tą anteną i wyślij zapytynie do Dipola o co kaman... To dla mnie jedyna sensowna droga rozwiania twoich wątpliwości.
eter pisze: 21 października 2022, o 11:10 Nie wiem, co z tym MUXem jest nie tak.
Niby pomaga na to przerywanie MUXa 4 filtr LTE.
Jednak nie bardzo to ma sens, skoro MUX 4 jest na kanale 24, a wszystkie inne wyżej i odbierają dobrze.
Poza tym, skoro na tej zepsutej combo działał dobrze bez filtra LTE to raczej chyba jednak to nie jest przyczyną.
Nie ma się co kopać z koniem.
Tak, to faktycznie interesujące.

Spadek zakłóceń po załączeniu filtra LTE na tak niskim kanale jak k23 oczywiście nie powinien mieć miejsca, jeśli patrzeć na problem jako problem zakłóceń.

Ale, jeśli spojrzeć na to, jako problem przeciążania wejścia odbiornika bardzo dużą mocą sumy sygnałów TV i LTE, to wtedy tak - może tak być.
Wejścia odbiorników są obecnie pełnopasmowe, bez żadnych filtracji, bo to odbiór w technologi cyfrowej i PLL. Stąd możliwość błędnego działania automatyki "głowicy" odbiornika tłumiącej sygnał wejściowy do optymalnego poziomu. I o ile wszystkie sygnały dochodzące do anteny mają podobne, jest OK. Ale, jeśli trafią się silne sygnały o bardzo wysokich mocach (niekoniecznie poziomach) czyli np. LTE, to wtedy taka automatyka potrafi głupieć i zaczyna wytłumiać wszystko, skutkiem czego sygnały TV lubią spadać poniżej optymalnych dla odbioru poziomów i lubią się robić wtedy krzaczki na ekranach.

Raz miałem przypadek wpływu LTE na k27. Wpływ był niewielki, aczkolwiek widoczny.

Co do combo, możliwe, że sama z siebie przycinała pasmo LTE, zwłaszcza, że nie miałeś w niej symetryzatora. Charakterystyki samych anten combo bywają nieprzewidywalne, a z podłączeniem kabla antenowego "na żywca" to już w ogóle nie ma co mówić.


@eter - niestety, instalacja pod mux-4 musi być jak z podręcznika - idealna, jak bogowie przykazali, bo inaczej to bywa jak bywa.
_______________________
EDIT:

A tak z ciekawości - co jest napisane na paragonie czy fakturze?

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Antena firmy "Dipol"

Post autor: eter »

Więc tak.
Ta antena na zdjęciu (do jakiej dałem link ze sklepu Morele) - to jest to samo zdjęcie co na stronie Dipola... a w opisie na dipolu wymieniają ją jako "rurka".
Czyli jednak jak widać Dipol też stosuje rurki zamiast pełnych prętów, co według mnie nie najlepiej świadczy o tej "renomowanej polskiej firmie".
Jeśli te rurki są u nich tak miękkie... jak te u mnie, to przykręcanie ich śrubkami... też nie za bardzo się chyba sprawdza, skoro mogą wówczas być po prostu zgniecione przez same objemki.
Co do samej anteny, to na pewno nie jest to wyrób Dipola a jedynie jego podróbka.
Puszka chociaż jest podobna to jednak nie ma plastikowych połączeń na końcach, jest ich pozbawiona, czyli otwiera się całkiem a nie trzyma na połączeniach.
Wejście na kabel antenowy jest jedno a nie kilka jak na zdjęciach puszek dipola.
Jest dodatkowo dodana osłona z gumy na wejściu kabla.
Na ulotce nie ma żadnej informacji o "Dipolu".
Więc jak nic jest to podróbka jakiegoś "wytwórcy", którego możliwie, że sam sklep mylnie nazywa "Dipolem".
Symetryzator w puszce jest na szczęście na pierścieniu z grafitu, czyli chociaż to, że nie jest zwykłym nadrukiem ścieżek.
Jedyne co dobre to, że ta podróba ma jak widzę dosyć równomierny zysk tak na niskich jak i na wysokich kanałach.
Więc jest już zamontowana i nie będę sobie nią zawracał gitary w jakieś odsyłki i tak dalej.
Umieścili moją opinię w sklepie, więc każdy będzie wiedział co zamawia a co dostanie.
Spróbuję napisać do Dipola, że Morele sprzedają podróbę sygnowaną ich firmą...
Co do samej instalacji...w puszce przewód przykręcony na śrubki, przy tunerze metalowa F.
Pomyliłem się co do Muxu 4 u mnie jest on na kanale 22 a nie 24 jak napisałem.
Na 24 jest MUX 3 i on zapiernicza, bez żadnych przycięć a ma tę samą moc i jakość.
Przy przerywaniu Muxu 4 nie występują żadne wahania sygnału, ani siły jak i jakości.

Faktura

Obrazek

Opis w sklepie

Obrazek

Na ulotce jest jeszcze info.
Wyprodukowano dla:
PHU BODEX Bogdan Kowalczyk oraz Hurtownia Elektroniczna "Lider" Bogdan Maciąg spółka jawna
Nic na temat "Dipol".

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena firmy "Dipol"

Post autor: K63 »

eter pisze: 21 października 2022, o 19:24 Co do samej anteny, to na pewno nie jest to wyrób Dipola a jedynie jego podróbka.
Na ten model anteny Dipol nie ma patentu i trudno nazwać go podróbką. Wytwarza go wiele firm. W mojej okolicy podobną produkuje firma Magura. Direktory - podobnie jak w "Botroniku" - przechodzą przez nośnik, ale nie są zagniatane tylko przykręcane - http://antenymagura.pl/atz-19/
Zakupiona przez ciebie antena wcale nie musi być zła, ale oszustwem jest sprzedawanie wyrobu f-my Botronik jako produktu Dipol-a.
Spotykałem takie anteny z zagniatanymi direktorami. W niektórych lubiły się one obluzować i przesuwać. W Dipolach z rurkami elementy te zamontowane są pewnie. Ale w wersji z blaszakami lubią się one przekręcać po uszkodzeniu plastikowych podkładek.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Antena firmy "Dipol"

Post autor: eter »

Na zdjęciu twoja antena wygląda na "porządną", ma zabezpieczone końcówki i jeśli to są rurki, to na pewno masywniejsze, ponieważ jeśliby były takie miękkie jak u mnie, to raczej byłby kłopot z ich przykręceniem, ponieważ najnormalniej by się wygięły a nie przymocowały.
Ciekawe jaka jest cena tej anteny (nie widać jej nigdzie w sklepach).
Napisałem, że moja jest podróbą nie ze względu na samą konstrukcję, gdzie wszystkie "yagi" mają podobną, ale ze względu na podawanie producenta, który akurat tej mojej nie wyprodukował.
Jednak w przeszłości "yagi" były u nas produkowane z pełnych prętów i z solidnych materiałów.
Teraz to jak widzę kupienie zwyklej porządnej "yagi" z prętami jest wyzwaniem...blaszki i rurki?
Oszczędzają na wszystkim jak widać...a ceny wcale nie "oszczędne".
I tak, te zagniecione rurki mają luzy i się chybotają.
Antena zrobiona jak zabawka a nie porządny produkt.
Myślę, że te z "dipola" - czyli jak o sobie piszą, firmy renomowanej...chociaż mają rurki zamiast prętów, to są wykonane bardziej porządnie.
Napisałem do nich (Dipola), że sklep robi im kiepską reklamę, jeśli faktycznie nie mają nic wspólnego z tym wyrobem, jaki sprzedaje sklep wskazując ich jako producenta tego towaru jaki wysyłają.

2Tom
Posty: 197
Rejestracja: 23 sierpnia 2020, o 08:26
Miejscowość: Wrocław

Re: Antena firmy "Dipol"

Post autor: 2Tom »

Mój znajomy kupował około 2 tygodnie temu , w stacjonarnym sklepie Dipola antenę logarytmiczną, z opisu na stronie wynikało że sprzedają ją zmontowaną.
W sklepie okazało się że dostał zestaw do samodzielnego złożenia, montowany na śrubki . Tyle wiem , ale skoro są różne rozbieżności w opisach co sprzedają a co faktycznie klient dostaje , nie zdziwił bym się że mają kilku "producentów" tych anten..

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena firmy "Dipol"

Post autor: K63 »

Antena Dipol LOG 5-12 / 21-60 składa się z dwóch części, które należy zmontować tak, by w danej lokalizacji dipole VHF dostosować do odbioru wymaganej polaryzacji mux-8. Tak sprzedawana jest m.in. Emme Esse 560HVD. Nie wyobrażam sobie za bardzo opakowania anteny zmontowanej fabrycznie do odbioru VHF w pionie, a UHF w poziomie. :!:
Zresztą praktycznie każdą antenę trzeba sobie cześciowo zmontować. Np. niektóre anteny logarytmiczne Barczaka mają zamontowane tylko krótkie dipole. Pozostałe trzeba sobie samodzielnie przykręcić.

2Tom
Posty: 197
Rejestracja: 23 sierpnia 2020, o 08:26
Miejscowość: Wrocław

Re: Antena firmy "Dipol"

Post autor: 2Tom »

Ja to wszystko rozumiem , tylko że .. w opisie szczegółowym piszą
" Do cech charakterystycznych anteny zaliczyć można łatwość montażu (antena złożona w całości), płaskość charakterystyki zysku w całym paśmie VHF i UHF oraz dopasowanie impedancyjne 75 Ω, dzięki któremu antena nie wymaga stosowania symetryzatora. Przewód antenowy podłącza się za pomocą złącza typu F (w komplecie)."

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Antena firmy "Dipol"

Post autor: eter »

Jeśli antena jest porządnie zrobiona - to samo jej złożenie to raczej żaden problem.
Wiadomo, że w transporcie lepiej jest wysyłać antenę jedynie wstępnie złożoną.
Pewnie taką dali mu w sklepie.
To raczej jak napisałem mały problem, większy jeśli zamawia się coś - co jak przychodzi, nie jest dokładnie tym - co się zamawiało.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena firmy "Dipol"

Post autor: K63 »

eter pisze: 22 października 2022, o 00:15 Na zdjęciu twoja antena wygląda na "porządną", ma zabezpieczone końcówki i jeśli to są rurki, to na pewno masywniejsze, ponieważ jeśliby były takie miękkie jak u mnie, to raczej byłby kłopot z ich przykręceniem, ponieważ najnormalniej by się wygięły a nie przymocowały.
Ciekawe jaka jest cena tej anteny (nie widać jej nigdzie w sklepach).
W jednym z lokalnych sklepów widziałem ją wczoraj w cenie 59 zł.
Combo (o ile dobrze pamiętam) - 75 zł.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Antena firmy "Dipol"

Post autor: eter »

No to fajne masz sklepy.
W mojej mieścinie mają wszędzie tylko jakieś "potrójne krokodyle" ze wzmacniaczami od 180 zł w górę.
W Nonecie jakieś potworki za ponad 200 zł a w Media Expert same wynalazki ze wzmacniaczami od 120 zł.
Cena 59 zł za taką jak na zdjęciu jest bardzo OK.
Wygląda o wiele porządniej od tej jaką mi podesłali.
Ale może to tylko też na zdjęciu tak dobrze wygląda a w rzeczywistości też nie jest już tak dobrze.

Znalazłem antenę jaką dostałem zamiast tej z Dipola.
Tutaj w sklepie jest identyczna.
Tak samo z pustych zaciśniętych rurek i identyczna puszka (tyle, że moja bez wzmacniacza).

Obrazek

https://ihaa.pl/pl/p/Antena-kierunkowa- ... Libox/3432

To zapewne nie jest produkt dipola jak napisali w Morele.
Niektóre rurki się chyboczą i można je przesuwać...

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Antena firmy "Dipol"

Post autor: orin »

Puszka z symetryzatorem lub wzmacniaczem powinna być zamontowana od dołu.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Antena firmy "Dipol"

Post autor: eter »

Akurat ktoś w tym sklepie zamontował odwrotnie całą antenę.
Oczywiście prawidłowo wygląda tak
Obrazek

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena firmy "Dipol"

Post autor: K63 »

eter pisze: 1 listopada 2022, o 22:33 Akurat ktoś w tym sklepie zamontował odwrotnie całą antenę.
Może wystarczy antenę obrócić i zamontować ją na maszcie puszką w dół. :?:
eter pisze: 28 października 2022, o 22:13 Ale może to tylko też na zdjęciu tak dobrze wygląda a w rzeczywistości też nie jest już tak dobrze
Tak zrobione są anteny Magura ...

Obrazek Obrazek Obrazek

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Antena firmy "Dipol"

Post autor: eter »

Właśnie napisałem, że ktoś ze sklepu dał zdjęcie anteny zamontowanej odwrotnie - a nie zmontowanej, czyli po prostu zamontował ją "do góry nogami":)
No i widać, że te anteny Magura są zrobione porządniej, direktory przykręcone...jednak też pewnie są to jedynie rurki a nie pełne pręty... skoro na końcach mają plastikowe zatyczki.
Jednak samo wykonanie bije na głowę ten paździerz, jaki dostałem ja i niby miał być od firmy Dipol, co akurat nie jest prawdą.
Natomiast firma Dipol ma chyb gdzieś to, że Morele robi jej antyreklamę sprzedając to badziewie jako ich produkt, bo nie odpisali na mojego maila w tej sprawie.
PS Teraz sprawdziłem i Morele zmieniło jednak już producenta z Dipola na Libox - więc, albo po mojej opinii na ich stronie, albo sam Dipol sprowadził ich do parteru.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena firmy "Dipol"

Post autor: K63 »

eter pisze: 2 listopada 2022, o 19:02 jednak też pewnie są to jedynie rurki a nie pełne pręty
Zdajesz sobie sprawę ile kosztowałaby antena zrobiona przy pomocy pełnych prętów? Nawet Televes stosuje rurki (bez zaślepek).
Ale sama rurka też może być różnej jakości. Dla przykładu - porównanie materiałów zastosowanych w antenach Dipol i Opticum(AX).
Obrazek

Zablokowany