Problemy z odbiorem mux8 i BCAST na nowym tunerze

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Problemy z odbiorem mux8 i BCAST na nowym tunerze

Post autor: krosxc325 »

Zakupiłem niedawno tuner Ustym 4K Pro. Tuner ten ma problemy ze złapaniem kanałów na mux 8.
Wszystkie inne odbiorniki TV w domu (w tym tunery za 100zł) odbierają wszystkie kanały z tego muxu i z innych.
Na moim TV poziom sygnału na tym muxie wynosi 70-80%, jakość sygnału 100%.
Ustym natomiast raz odnalazł jedynie kanał Zoom TV z mux 8. Gdy testowo przepiąłem kabel antenowy pomijając dwa złącza (rozgałęźnik na 3) pojawiły się wszystkie kanały multiplexu BCAST, których tuner również nie odnajdywał na docelowym połączeniu. Jednak nie odnalazł już ZoomTV oraz pozostałych kanałów z mux 8. Na muxie BCAST tuner pokazuje SNR 43% AGC 25%, TV pokazuje jakość sygnału 41% poziom 12% dla tego muxu ale nie ma problemów z odbiorem. Zatem jakie wnioski z tego można wysnuć? Tuner ma mało czułą głowicę i muszę zakupić wzmacniacz? Inne sprzęty w domu na tej antenie odbierają jednak bez wzmacniacza mux 8 i BCAST i to bez zakłóceń. Są one jeszcze dalej od anteny, bo u mnie się sygnał rozdziela a dalej są kolejne rozdzielacze i połączenia.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Problemy z odbiorem mux8 i BCAST na nowym tunerze

Post autor: Ramirez »

Mam tego Ustyma i nie zauważyłem aby miał problemy z czułością na sygnał. Lepiej posprawdzaj wtyczki, kable.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Problemy z odbiorem mux8 i BCAST na nowym tunerze

Post autor: DanielK »

Ustym jak i Octagon mają dobrą czułość głowicy.
Oczywiście - zdarza się, że wybrane tunery mają nieco lepszą czułość od nich na multipleksach w modulacji 64 QAM (MUX-8 taką ma, nie wiem jak mux BCAST). Na przykład Octagon odbiera gdy jest 38-40dBµV a jakiś "chińczyk" ogarnie na 35 dBµV.
Tak czy siak zgodnie z normą musi być poziom sygnału minimum 48 dBµV - czyli instalacja antenowa do poprawy.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Problemy z odbiorem mux8 i BCAST na nowym tunerze

Post autor: krosxc325 »

DanielK pisze: 23 października 2022, o 14:12 Ustym jak i Octagon mają dobrą czułość głowicy.
Oczywiście - zdarza się, że wybrane tunery mają nieco lepszą czułość od nich na multipleksach w modulacji 64 QAM (MUX-8 taką ma, nie wiem jak mux BCAST). Na przykład Octagon odbiera gdy jest 38-40dBµV a jakiś "chińczyk" ogarnie na 35 dBµV.
Tak czy siak zgodnie z normą musi być poziom sygnału minimum 48 dBµV - czyli instalacja antenowa do poprawy.
Mają dobrą czułość ale gorszą niż 3 różne odbiorniki TV i 2 różne chińskie tunerki za ok. 100zł. Czyli nie do końca taką dobrą. Zastanawiające jest, że Ustym złapał wszystkie kanały z BCAST gdy pominąłem dwa rozdzielacze ale nie znalazł ani jednego kanału z mocniejszego sygnału z Mux 8. Oryginalnie instalacja antenowa miała wzmacniacz ale gdy po burzy się zepsuł podpiąłem bez niego i wszystkie odbiorniki TV odbierały i odbierają każdy multiplex bez zakłóceń. Czyli specjalnie do tego Ustyma musiałbym zakupić wzmacniacz. Muszę pomyśleć czy to się opłaca, czy będę coś nagrywał z tych kanałów. Tak na marginesie już dwa wzmacniacze załatwiła nam burza.
Tak z ciekawości: Te jednostki które podałeś to to samo co dB podawane przez Ustyma?

Ramirez: Na tym samym kablu i wtyczkach mam podłączony TV jak i tuner. Przepinam ten sam kabel. Zatem to nie to. Po prostu Ustym jako jedyny sprzęt w domu wymaga mocniejszego sygnału.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Problemy z odbiorem mux8 i BCAST na nowym tunerze

Post autor: DanielK »

krosxc325 pisze: 23 października 2022, o 17:08 Tak z ciekawości: Te jednostki które podałeś to to samo co dB podawane przez Ustyma?
Kompletnie inne jednostki. Potrzebny miernik sygnału aby to zmierzyć. To jest poziom sygnału a nie SNR.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Problemy z odbiorem mux8 i BCAST na nowym tunerze

Post autor: Ramirez »

OK, ale tez nie raz miałem u siebie podłączone różne tunery i ten jakiś poziom trzyma. Największe porażki jakie miałem pod względem sygnału to Opticum xs65 combo, Wiwa h265 (starsza wersja), Opticum Nytrobox NS (tutaj możliwe że miał wadę fabryczna, bo aż się wierzyć nie chce że można było takiego bubla na rynek wypuścić pod względem czułości na sygnał.

krosxc325
Posty: 62
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 19:34
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: TV Panasonic 4K TX-43HX580E, Ustym 4k Pro
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, segmentowa na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Problemy z odbiorem mux8 i BCAST na nowym tunerze

Post autor: krosxc325 »

DanielK pisze: 23 października 2022, o 18:28
krosxc325 pisze: 23 października 2022, o 17:08 Tak z ciekawości: Te jednostki które podałeś to to samo co dB podawane przez Ustyma?
Kompletnie inne jednostki. Potrzebny miernik sygnału aby to zmierzyć. To jest poziom sygnału a nie SNR.
Nie pisałem o SNR. Nad procentowym SNR jest podany parametr z jednostkami "dB"
Aczkolwiek nie zatytułowany.

Ramirez: U mnie stoją Opticum premium box oraz Technisat Alma 2820 i w obu przypadkach są na końcu instalacji a nie mają problemu z odbiorem wspomnianych muxów. Tak samo jak 2 starsze odbiorniki TV (mux 8 działa jeszcze w starym standardzie) jak i trzeci nowszy. Ale dzięki za info z jakimi są problemy. Jeszcze został jeden TV do którego muszę zakupić jakiś tani tuner z dobrym pilotem. Powyższe mają piloty którymi trzeba celować i przyciskać po kilka razy czasem.

Jeszcze jedno. Gdybym się zdecydował na zakup wzmacniacza, to co dają rezystory obciążeniowe na niewykorzystane złącza?
Coś takiego mam na myśli: https://www.dipol.com.pl/rezystor_obcia ... R66205.htm

Zablokowany