Problemy z dekoderem/dekoderami

Michal1985
Posty: 1
Rejestracja: 19 października 2022, o 22:15
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: WIWA H.265
Instalacja antenowa: antena zbiorcza w budynku

Problemy z dekoderem/dekoderami

Post autor: Michal1985 »

Witam wszystkich, pisze tutaj bo mam nietypowy problem z (trzecim) dekoderem...
Zacznę od podstaw:
-> mieszkam we Wrocławiu, w słabej dzielnicy jeśli chpdzi o DVBT-2 (podobno)
-> korzystam z anteny w bloku, nie mam własnej

Problem jaki mi się pojawił to brak niektórych kanałów na dekoderze.
Najpierw miałem Mante z Carrefoura, ale mogłem na niej odbierać tylko polsat, tvn i kilka pomniejszych kanałów. Łącznie - 15 czy 17 kanałów... Podczas wyszukiwania kanałów, przeszukując częstotliwości - dekoder "przeskakiwał" od razu do połowy skali. Oddałem go, dostałem zwrot kasy i kupiłem Wiwę H.265 Lite.
Na początku dekoder złapał 94 kanały (część się powtarzała w różnych wersjach - zwykły, HD, HEVC), potem zaczęły przycinać i puściłem go jeszcze raz na wyszukiwanie - wynik to 54 kanały... ponieważ uciekło mi 40 kanałów - puściłem kolejne wyszukiwanie - 34 kanały (bez TV Puls, TV4, TV6 itp)... Mam TVP, Polsat, TVN - i jakieś pomniejsze stacje...
Co ciekawe - dekoder daje takie same objawy jak Manta - jak każe mu szukać - wyszukuje częstotliwości od początku skali do częstotliwości 225, a potem przeskakuje do połowy skali do częstotliwości 475 i dalej szuka normalnie.
Czy to problem z anteną? Czy usterka dekodera? Na dwóch różnych dekoderach mam taki sam objaw... czy możliwe, ze coś się uszkadza i nie widzi częstotliwości?
Czy ktoś z Was się z tym spotkał?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Problemy z dekoderem/dekoderami

Post autor: VAHANARA »

Michal1985 pisze: 23 października 2022, o 23:12 dekoder daje takie same objawy jak Manta - jak każe mu szukać - wyszukuje częstotliwości od początku skali do częstotliwości 225, a potem przeskakuje do połowy skali do częstotliwości 475 i dalej szuka normalnie.
Tak, to normalne. Kanały DVB-T/2 nadawane są w zakresach częstotliwości 170...230MHz i 470...694MHz.
Michal1985 pisze: 23 października 2022, o 23:12 Na początku dekoder złapał 94 kanały (część się powtarzała w różnych wersjach - zwykły, HD, HEVC), potem zaczęły przycinać i puściłem go jeszcze raz na wyszukiwanie - wynik to 54 kanały... ponieważ uciekło mi 40 kanałów - puściłem kolejne wyszukiwanie - 34 kanały (bez TV Puls, TV4, TV6 itp)... Mam TVP, Polsat, TVN - i jakieś pomniejsze stacje...
Trochę dziwne, ale nie sądzę, by była to wina dekodera. Raczej widziałbym problem w instalacji AIZ w Twoim bloku. Albo cały czas coś przy niej grzebią (konserwacja, zmiany itd) albo jest marna, sygnały i zakłócenia w niej pływają, więc dekoder raz znajduje tyle, a raz tyle. Ewentualnie jest jeszcze jakiś inny czynnik związany z instalacją, o którym nie wiemy.

Nie wiadomo, jak instalacja działa, więc podstawą jest dowiedzenie się w administracji bloku, na jakich kanałach są mux-y w twojej instalacji i następnie przeprowadzenie strojenia ręcznego (manual) na dekodrze.

Jakie masz wskazania poziomów i jakości sygnałów pokazywane przez dekoder dla:

TVP1 HD
TVP1 HEVC
POLSAT
POLO TV
ZOOM TV
W24

Podaj też częstotliwości na jakich odbierasz te kanały.

2Tom
Posty: 197
Rejestracja: 23 sierpnia 2020, o 08:26
Miejscowość: Wrocław

Re: Problemy z dekoderem/dekoderami

Post autor: 2Tom »

Wejdź w wyszukiwanie kanału i w wyszukiwaniu ręcznym przeskanuj te kanały :
kanał 6 184.5 MHz
kanał 22 482 MHz
kanał 25 506 MHz
kanał 27 522 MHz
kanał 33 570 MHz
kanał 41 634 MHz
kanał 46 674 MHz
kanał 47 682 MHz

notsure
Posty: 9
Rejestracja: 15 września 2022, o 20:41
Miejscowość: ...

Re: Problemy z dekoderem/dekoderami

Post autor: notsure »

Tylko z ciekawości spytam: sprawdzałeś multimetrem, jakie masz napięcie na kablu antenowym?

bubabuba1
Posty: 84
Rejestracja: 12 czerwca 2012, o 06:36
Miejscowość: Trójmiasto
Odbiornik: Wiwa PRO, Wiwa MINI, Opticum Nytro NS
Instalacja antenowa: antena zbiorcza

Re: Problemy z dekoderem/dekoderami

Post autor: bubabuba1 »

U minie w bloku też mam antenę zbiorczą. W gniazdku abonenckim bardzo starego typu, mam 2 wtyki, na jednym z nich jest napisane TV a na drugim radio. Wtyki są takie same wiec mogę przekładać jak chcę. I teraz uwaga na gnieździe TV łapie mi powiedzmy 34 kanały a na gniazdku radiowym około 60. Jak się okazuje tez nie zawsze tak jest, z reguły przy dobrej pogodzie.

Powodem tego stanu jest to, że na wtyku radiowym łapie też z nadajnika oddalonego o około 100 km w Elblągu - łapie ale często jest niska jakość sygnału i się nie daje oglądać. Normalnie łapie sygnał mocny z nadajnika o około 15 km z Chwaszczyna.

W opisanym przypadku pewnie jest podobnie, dodatkowo łapie pewnie jeszcze odbicia (od sąsiednich budynków) z tego samego nadajnika.

Rozwiązaniem jest chyba zgłoszenie do administracji budynku który wezwie kogoś od konserwacji anteny.

A tak swoją drogą to jak jest u sąsiadów? Zmiana na x-ty dekoder raczej nic nie pomoże jak antena jest do bani. A może wystarczy kupić małą antenę pokojową i będzie lepiej niż na tej zbiorczej. Koszt takich małych raczej nie jest wysoki, najlepiej zamówić przez internet bo tam zawsze można oddać w ciągu 14 dni, jak się nie sprawdzi.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Problemy z dekoderem/dekoderami

Post autor: DanielK »

Pewien jesteś, że oba wyjścia w gniazdku są identyczne? Powinny być różne - pokrótce odwrotne.
Wyjście radio siłą rzeczy stłumi sygnały TV i będzie mniej multipleksów odbierać.

Jak jest instalacja zbiorcza to nie wieszać swoich anten tylko zgłaszać usterkę do zarządcy nieruchomości - nawet jeśli jesteś tylko najemcą! Do tego starać się dokładnie opisać usterkę, na przykład że MUX-1 i 2 działają a MUX-3 nie działa, itp.

bubabuba1
Posty: 84
Rejestracja: 12 czerwca 2012, o 06:36
Miejscowość: Trójmiasto
Odbiornik: Wiwa PRO, Wiwa MINI, Opticum Nytro NS
Instalacja antenowa: antena zbiorcza

Re: Problemy z dekoderem/dekoderami

Post autor: bubabuba1 »

Dlatego też napisałem "bardzo starego typu" czyli w czasie budowy bloku w 1977 założone. Wiem, że nowsze mają odwrotne wtyki oraz wtyczki jak do TV, u mnie są takie plastikowe wtyki jak tu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Problemy z dekoderem/dekoderami

Post autor: VAHANARA »

@bubabuba1:

Przy takiej instalacji AIZ, jak z Twojego opisu, to faktycznie może być dowolnie z odbiorem. Niezależnie od anten na dachu to cała infrastruktura może działać jako jedna, wielka, dodatkowa antena.

Zablokowany