62-430 Powidz Problemy z odbiorem.

slawosz
Posty: 1
Rejestracja: 12 listopada 2022, o 15:05
Miejscowość: Powidz
Odbiornik: Polsat Box
Instalacja antenowa: Kierunkowa + VHF polaryzacja pionowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin Żłówieniec

62-430 Powidz Problemy z odbiorem.

Post autor: slawosz »

Dzień dobry.
Jestem nowy na forum. Do zarejestrowania się na forum zobligował mnie problem jaki mam z odbiorem telewizji w miejscowości Powidz, gmina Powidz, powiat słupecki.
Antena ustawiona jest na Konin Żłówieniec. Odległość od nadajnika około 29 km, brak przeszkód terenowych - azymut nadajnika przecina lustro jeziora. Jedyna trudność w odbiorze z Żłówienica to dodatkowa antena w polaryzacji pionowej (lub antena combo) bo tak nadawany jest MUX8. Jestem pewny, że moja instalacja antenowa wykonana jest poprawnie, na dobrych komponentach, jest prawie nowa (2 lata) i prawidłowo ustawiona (azymut 92 stopnie).
Problemem chyba są zakłócenia, które uniemożliwiają mi głównie odbiór MUX2 na częstotliwości 666Mhz choć są dni, że nie mam większości programów - w tym TVN24, mam subskrypcję Polsatu.
Wygląda to tak, że po wybraniu danego programu dekoder wskazuje brak sygnału lub emisja co chwile jest przerywana + komunikat brak sygnału. Tak jest też teraz, teoretycznie oglądam Fakty TVN...
Dodatkowo nie ma tu żadnej reguły. Są dni, kiedy wszystko jest w porządku i odbiór tv odbywa się bez problemu. Są też takie, że nie ma sensu się denerwować i odpalać tv.
Stąd moja prośba. Przede wszystkim chciałbym się dowiedzieć czy osoby z Powidza i okolicy mają podobne problemy z odbiorem telewizji. Może ktoś się opowie, a może wie jak temu zaradzić.

Niestety obawiam się też, że problemy z odbiorem związany jest bezpośrednią bliskością lotniska wojskowego, w prostej linii jest to mniej niż 10 km.
Pozdrawiam i może ktoś może się wypowiedzieć w temacie.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: 62-430 Powidz Problemy z odbiorem.

Post autor: XmuX »

"" Jestem pewny, że moja instalacja antenowa wykonana jest poprawnie, na dobrych komponentach, jest prawie nowa (2 lata) i prawidłowo ustawiona ""


Już to stwierdzenie jest pierwszą wielką pomyłką i błędem!!!
Gdyby to było zrobione poprawnie i z odpowiednimi pomiarami, to by działało.
Jeśli chcesz uzyskać jakąś sensowną poradę, podaj dokładną lokalizację odbioru i dokładny opis swojej instalacji wraz ze wszystkimi użytymi elementami.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: 62-430 Powidz Problemy z odbiorem.

Post autor: VAHANARA »

slawosz pisze: 14 listopada 2022, o 19:37 i prawidłowo ustawiona (azymut 92 stopnie).
Prawidłowo ustawiona antena to antena ustawiona na max jakości odbieranych mux-ów, a nie na azymut. W trudnych warunkach odkręcenie anteny od kierunku na odbierany nadajnik może sięgać kilkudziesięciu stopni. To taka ciekawostka na początek.

slawosz pisze: 14 listopada 2022, o 19:37 Problemem chyba są zakłócenia, które uniemożliwiają mi głównie odbiór MUX2 na częstotliwości 666Mhz choć są dni, że nie mam większości programów - w tym TVN24, mam subskrypcję Polsatu.
Wygląda to tak, że po wybraniu danego programu dekoder wskazuje brak sygnału lub emisja co chwile jest przerywana + komunikat brak sygnału. Tak jest też teraz, teoretycznie oglądam Fakty TVN...
Z Twojego opisu wynika, że faktycznie mogą to być zakłócenia - najprawdopodobniej SFN.

slawosz pisze: 14 listopada 2022, o 19:37 Odległość od nadajnika około 29 km, brak przeszkód terenowych - azymut nadajnika przecina lustro jeziora.
Duży obszar wodny potrafi sprawiać duże i nieprzewidywalne problemy z propagacją sygnałów, a co za tym idzie z odbiorem. Możliwe. że u Ciebie też się to czasami ujawnia.

slawosz pisze: 14 listopada 2022, o 19:37 Dodatkowo nie ma tu żadnej reguły. Są dni, kiedy wszystko jest w porządku i odbiór tv odbywa się bez problemu. Są też takie, że nie ma sensu się denerwować i odpalać tv.
Tak to właśnie bywa wraz ze zmianami pogodowymi i niedostosowaną do warunków odbiorczych instalacją antenową.

slawosz pisze: 14 listopada 2022, o 19:37 Niestety obawiam się też, że problemy z odbiorem związany jest bezpośrednią bliskością lotniska wojskowego, w prostej linii jest to mniej niż 10 km.
Może też być.

slawosz pisze: 14 listopada 2022, o 19:37 Jestem pewny, że moja instalacja antenowa wykonana jest poprawnie
To na początek opisz ją DOKŁADNIE oraz podaj poziomy i jakości dla WSZYSTKICH odbieranych mux-ów/

Zablokowany