Brak odbioru MUX8 w Sieradzu

Sdz
Posty: 120
Rejestracja: 19 kwietnia 2011, o 07:04
Miejscowość: Sieradz
Odbiornik: LG, Philips, Samsung
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Łódź

Brak odbioru MUX8 w Sieradzu

Post autor: Sdz »

Witajcie. Zainstalowałem dzisiaj u dziadków w Sieradzu na 3 piętrze w bloku antenę Televes V+ MIX. Antena skierowana na Mikstat/Chełmce. Kierunek na Mikstat, Częstochowę, Chełmce całkowicie odsłonięty, Zygry całkowicie zasłonięte. Odbiór multipleksów 1,2,3, testTVP, mux4 bardzo dobry – wskaźniki siły i jakości prawie na maksa (jakość 100%, siła między 90 a 100). Odbiera zarówno multipleksy z Kalisza oraz z Zygier mimo że Zygry są z drugiej strony ale są bardzo blisko. Natomiast odbioru multipleksu 8 brak, nawet się nie pokazuje siła sygnału, zero dosłownie cały czas z Kalisza i Zygier. Kombinowałem z regulacją anteny, z włączeniem zasilacza aby antena przeszła w tryb aktywny (obecnie pracuje w trybie pasywnym bo sygnał jest bardzo dobry). Zastanawiam się w czym jest przyczyna, wiem że MUX8 pracuje na innych częstotliwościach ale specjalnie kupiłem Televesa MIX żeby możliwy był odbiór MUXa 8, elementy przy dipolu zainstalowałem poprawnie. Możliwe jest że przy odsłoniętym kierunku ten sygnał wcale nie dolatuje? Może wina leży po stronie telewizora, jest to jeden z nowszych modeli LG kupiony w 2020 roku. Sprawdziłem do Chełmc skąd jest nadawany MUX8 mam 40km i przy idealnym ustawieniu zero sygnału. Ma ktoś pomysł gdzie szukać przyczyny, czy antena bardziej dostosowana do pasma VHF poprawiła by tu sytuacje?

zukon
Posty: 5
Rejestracja: 13 listopada 2015, o 13:49

Re: Brak odbioru MUX8 w Sieradzu

Post autor: zukon »

W/g https://emimaps.emitel.pl/ z tego nadajnika VHF idzie w pionie. Przestawiłeś "wąsy" od VHF do pionu :?: Na emimaps masz też zasięg, gdzie sięga sygnał.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Brak odbioru MUX8 w Sieradzu

Post autor: orin »

Sdz pisze: 21 listopada 2022, o 19:38 Witajcie. Zainstalowałem dzisiaj u dziadków w Sieradzu na 3 piętrze w bloku antenę Televes V+ MIX. Antena skierowana na Mikstat/Chełmce. Kierunek na Mikstat, Częstochowę, Chełmce całkowicie odsłonięty, Zygry całkowicie zasłonięte. Odbiór multipleksów 1,2,3, testTVP, mux4 bardzo dobry – wskaźniki siły i jakości prawie na maksa (jakość 100%, siła między 90 a 100). Odbiera zarówno multipleksy z Kalisza oraz z Zygier mimo że Zygry są z drugiej strony ale są bardzo blisko. Natomiast odbioru multipleksu 8 brak, nawet się nie pokazuje siła sygnału, zero dosłownie cały czas z Kalisza i Zygier. Kombinowałem z regulacją anteny, z włączeniem zasilacza aby antena przeszła w tryb aktywny (obecnie pracuje w trybie pasywnym bo sygnał jest bardzo dobry). Zastanawiam się w czym jest przyczyna, wiem że MUX8 pracuje na innych częstotliwościach ale specjalnie kupiłem Televesa MIX żeby możliwy był odbiór MUXa 8, elementy przy dipolu zainstalowałem poprawnie. Możliwe jest że przy odsłoniętym kierunku ten sygnał wcale nie dolatuje? Może wina leży po stronie telewizora, jest to jeden z nowszych modeli LG kupiony w 2020 roku. Sprawdziłem do Chełmc skąd jest nadawany MUX8 mam 40km i przy idealnym ustawieniu zero sygnału. Ma ktoś pomysł gdzie szukać przyczyny, czy antena bardziej dostosowana do pasma VHF poprawiła by tu sytuacje?
Antena ma wbudowany wzmacniacz. Czy zasiliłeś ją zasilaczem antenowym o napięciu 12 V ?
Musisz skierować antenę na nadajnik gdzie moc nadawania MUX8 jest co najmniej kilkanaście kilowatów mocy erp.
Ile masz km do Kobyla Góra / Parzynów https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/849 ?
W twojej lokalizacji nie obsłużysz sygnału MUX8 bez dodatkowej anteny VHF i zwrotnicy aby odebrać MUX8.
MUX8 z dobrą mocą jest w twojej okolicy nadawany tylko z Kobyla Góra / Parzynów.
Antena musi być zmontowana jak na tym obrazku

Obrazek

Podaj swój kod pocztowy.
Ostatnio zmieniony 21 listopada 2022, o 21:06 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

Sdz
Posty: 120
Rejestracja: 19 kwietnia 2011, o 07:04
Miejscowość: Sieradz
Odbiornik: LG, Philips, Samsung
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Łódź

Re: Brak odbioru MUX8 w Sieradzu

Post autor: Sdz »

Chodziło mi o odbiór z tego nadajnika:
https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/131

A on ma już 5kW a nie 0,3kW.

Antenę zmontowałem dokładnie jak na tym zdjęciu bo MUX 8 nadaje w polaryzacji pionowej V.
Antena może działać w trybie pasywnym jeśli ją nie zasilimy lub aktywnym kiedy damy 12V przez separator.

Testowałem przy zamontowanym zasilaczu, jak i bez niego.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Brak odbioru MUX8 w Sieradzu

Post autor: orin »

Ok, przeczytaj raz jeszcze ten post viewtopic.php?p=258073#p258073
Bez zasilacza możesz całkowicie zapomnieć o odbiorze MUX8. Podaj kod pocztowy swojej lokalizacji.

Sdz
Posty: 120
Rejestracja: 19 kwietnia 2011, o 07:04
Miejscowość: Sieradz
Odbiornik: LG, Philips, Samsung
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Łódź

Re: Brak odbioru MUX8 w Sieradzu

Post autor: Sdz »

98-200 Sieradz

Obrazek
Obrazek

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Brak odbioru MUX8 w Sieradzu

Post autor: orin »

Musisz skierować antenę na obiekt Łodż Zygry https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/3 odbiór na kanale 9.
Jedyna opcja odbioru MUX8 w twojej lokalizacji.
Po podłączeniu zasilacza zweryfikuj czy jego podłączenie zwiększa siłę sygnału na pozostałych multipleksach, możliwe że zasilacz nie działa lub jest niepoprawnie podłączony.

Obrazek

Sdz
Posty: 120
Rejestracja: 19 kwietnia 2011, o 07:04
Miejscowość: Sieradz
Odbiornik: LG, Philips, Samsung
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Łódź

Re: Brak odbioru MUX8 w Sieradzu

Post autor: Sdz »

O Zygrach wiem to najbliższy obiekt i z większą mocą jednak u dziadków ten kierunek jest całkowicie zasłonięty. Dokładnie jest z przeciwnej strony a tam nie ma możliwości montażu anteny. Inne muxy z Zygier u nich łapie bo sygnał jest bardzo silny a tego też zupełnie brak. Co do zasilacza to wzrastał sygnał.

Obrazek

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Brak odbioru MUX8 w Sieradzu

Post autor: orin »

Pozostałe nadajniki z MUX8 odpadają za małe moce aby doleciały. Zmiana anteny przy tych mocach nie ma szans.
tylko instalacja anteny na dachu. Łapiesz sygnał z Zygier z odbicia od drugiego budynku, ale przy mocy nadajnika MUX8 tylko 25 kW musi być widoczność w kierunku nadajnika.
Ostatnio zmieniony 21 listopada 2022, o 21:53 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

Sdz
Posty: 120
Rejestracja: 19 kwietnia 2011, o 07:04
Miejscowość: Sieradz
Odbiornik: LG, Philips, Samsung
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Łódź

Re: Brak odbioru MUX8 w Sieradzu

Post autor: Sdz »

Na dachu u nas odpada, jest to blok, spółdzielnia nie zgadza się na montaże anten na dachu, oferują wykupienie pakietu kablówki

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Brak odbioru MUX8 w Sieradzu

Post autor: orin »

Prawo zabrania takich praktyk, mają tylko możliwość wskazania miejsca instalacji anteny i warunków instalacji.
https://finanse.wp.pl/zakazuja-ci-wiesz ... 057499265a
Jeśli ostatnie piętro to można zamocować długą rurę aby antena wystawała ponad dach.
Ale to niech zrobi ktoś mający pojęcie o konstrukcjach stalowych. Są takie rozwiązania jak stojaki bezinwazyjne, które stawia się na dachu na gumowych grubych matach aby zarządca budynku nie miał pretensji o zniszczenie poszycia dachu.
Pierwszy lepszy przykład https://www.dipol.com.pl/maszt_balastow ... _E8740.htm

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Brak odbioru MUX8 w Sieradzu

Post autor: K63 »

Sdz pisze: 21 listopada 2022, o 21:06 Chodziło mi o odbiór z tego nadajnika:
https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/131

A on ma już 5kW a nie 0,3kW.
Chełmce nadają 5 kW, ale ... na zachód. W kierunku Sieradza emisja jest wytłumiona do zaledwie ok. 1 kW. Bez wzmacniacza raczej nie ma szans. A i to nie wydaje się być pewnym rozwiązaniem. :?:
Sdz pisze: 21 listopada 2022, o 19:38 Antena skierowana na Mikstat/Chełmce
Różnica azymutów miedzy tymi nadajnikami to aż 25°. Jedną anteną raczej tego nie ogarniesz.
W twojej lokalizacji jedynym rozsądnym kierunkiem do odbioru mux-8 wydają się być Zygry (wytłumienie do 5 kW).

Sdz
Posty: 120
Rejestracja: 19 kwietnia 2011, o 07:04
Miejscowość: Sieradz
Odbiornik: LG, Philips, Samsung
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Łódź

Re: Brak odbioru MUX8 w Sieradzu

Post autor: Sdz »

Odpuszczę temat, inne multipleksy odbierają bardzo dobrze więc to wystarczy.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Brak odbioru MUX8 w Sieradzu

Post autor: orin »

Zasadą działania dobrych wzmacniaczy antenowych w Televes jest to, że potrzebują minimalny poziom sygnału wymagany standardem nadawania DVB-T/T2 aby po wzmocnieniu zachować parametry sygnału zgodne z normą.
Jeśli sygnał jest za słaby wzmacniacz się nie wybudzi. Tak to działa.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Brak odbioru MUX8 w Sieradzu

Post autor: VAHANARA »

@ Sdz

Te "patyki" robiące za dipol od VHF w twojej antenie to w praktyce odbiór dookólny na mux-8 z pol. V. Zysk żaden, powiedzmy koło 0dB pewnie. Więc w porównaniu do części UHF masz kilkanaście dB zysku "w plecy". Przekładając to na mowę potoczną - kilkadziesiąt razy mniejszy sygnał z części VHF niż z UHF, gdyby sygnały VHF i UHF na twoim balkonie były takie same.
Na jakiejś normalnej, dedykowanej antenie do VHF plus wzmacniacz może i udałoby się odebrać ten mux-8 z Kalisza, ale to tylko gdybanie.

Ze wzmacniaczem w mix-ie jest tak, że on przy dużych albo i bardzo dużych różnicach w sygnałach nic w praktyce nie zadziała, bo będzie się ustawiał pod najsilniejsze mux-y, ograniczając poziom wyjściowy do optymalnego dla obioru. Więc dla tej lichoty na mux-8, którą może mieć na wejściu, i tak nic w praktyce nie mógłby zrobić.

Przy takiej antenie, że zintegrowanymi dipolami VHH/UHF ratunkiem bywa osobny wzmacniacz z dzielonymi pasmami. Ale wygląda, że nie u Ciebie, bo sygnału na mux-8 z tej anteny w praktyce nie masz, więc i tak nie byłoby zapewne co wzmacniać.

Jeszcze tak - możesz dla spokoju sumienia przejść się po całej kubaturze balkonu i zobaczyć, czy w jakimś miejscu jednak ten mux-8 się nie pojawia, bo z balkonami to jest tak, że często odbiory bywają tylko w jednym punkcie czasoprzestrzeni, i to oczywiście nie tam, gdzie właściciel wyśnił sobie montaż anteny. Szansa mkroskopijna, ale nadzieja umiera ostatnia...

.

Zablokowany