Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: kiltel »

Od jakiegoś czasu zauważyłem zakłócenia na kanałach DVBT w godzinach wieczornych, mux8 praktycznie odbiór niemożliwy. Przez długi czas nie mogłem znaleźć przyczyny. Teraz już wiem, że problem powodują lampy uliczne. Jak lampy przestają świecić zakłócenia znikają. Mam teraz pytanie gdzie mogę być zgłosić ten problem. Czy mam się z tym zwrócić bezpośrednio do zakładu energetycznego? Może ktoś już bo przechodził taką procedurę i nakieruje mnie co robić. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Ostatnio zmieniony 26 listopada 2022, o 00:02 przez kiltel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: qwerty »

Skąd wiesz, że to ZE oświetlenie? Prędzej ZDM.

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: kiltel »

Sprawdzałem to kilka razy w czasie gdy włączą się lampy uliczne Mux8 jest praktycznie nieoglądalny. W momencie gdy lampy gasną odbiór jest poprawny. Co oznacza ZDM?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: VAHANARA »

kiltel pisze: 24 listopada 2022, o 16:16 Sprawdzałem to kilka razy w czasie gdy włączą się lampy uliczne Mux8 jest praktycznie nieoglądalny. W momencie gdy lampy gasną
Zdarza się. Przy czym zwykle jest to jedna uszkodzona lampa.
kiltel pisze: 24 listopada 2022, o 16:16 Co oznacza ZDM?
Zarząd Dróg Miejskich.

Musiałbyś się dowiedzieć w gminie czy urzędzie dzielnicowym albo miasta, kto sprawuje pieczę nad podejrzanymi latarniami. U nas w Warszawie to wszystkie rzeczy dotyczące spraw miejskich, więc również latarni, zgłasza się pod jeden numer telefonu, a oni tam już dalej przekierowują gdzie trzeba albo sami robią zgłoszenie. Prawie tak, jak 112... ;)

Sprawa o tyle może być upierdliwa, że służby musiałyby się wykazać inwencją i wyłączać po kolei latanie (no chyba, że dysponowaliby jakimś miernikiem / analizatorem), a to wymagałoby od nich pracy i inwencji. Indywidualna sprawa.

Gdyby Cię olali możesz wtedy podpieprzyć takich spryciarzy do UKE.

zyggi
Posty: 91
Rejestracja: 27 maja 2021, o 08:12
Miejscowość: Toruń
Odbiornik: WIWA H265.MAXX
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin "Żółwieniec"

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: zyggi »

a to sa lampy led czy tradycyjne? bo ledowe ulicznice to czesto gesto wybtine "dziela" :lol:

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: kiltel »

Są to tradycyjne lampy. W najbliższej okolicy wszystkie świecą. Dziś rozmawiałem z urzędem gminy to było raczej zdziwienie, że lampy mogą mi zakłócać. Pierwszy raz spotykają się z takim zgłoszeniem. Powiedziano mi , że jest to raczej nie wykonalne bo trzeba by po kolei wyłączać lampy i sprawdzać czy działa mi TV. Poprosiłem więc przynajmniej aby sprawdzono przynajmniej najbliższą lampę przy moim domu. Choć coś czuję , że przyjedzie ktoś zobaczy, że lampa świeci więc jest sprawna i na tym się zakończy.

zyggi
Posty: 91
Rejestracja: 27 maja 2021, o 08:12
Miejscowość: Toruń
Odbiornik: WIWA H265.MAXX
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin "Żółwieniec"

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: zyggi »

jesli sa to "zwykle" oprawy na zrodla sodowe lub metalohalogenowe to mozliwe ze to jakis zbieg okolicznosci - takie lampy raczej nie generuja zaklocen - masz mozliwosc sprawdzenia czy takie obajwy sa u sasiada, na innym odbiorniku, na innej antenie?

takie oswietlenie najczesciej zalacza sie poprzez zegar astronomiczny o zachodzie slonca z ewnetualna korekcja czasu, moze cos miejskiego/gminnego takze wlacza sie o tej samej porze i zakloca a ze lampy sa w widocznym miejscu to latwo to skojarzyc

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: kiltel »

To raczej zwykle sodowe lampy. Jak się zapala to najpierw świeci na biało a po chwili daje już ciepłe pomarańczowe światło. Zakłocenia pojawiają się od razu po załączeniu lamp i znikają od razu po wyłączeniu lamp sprawdzałem to wielokrotnie. Do budynku urzędu gminy mam w linii prostej 100 m chyba że tam coś jest włączane razem z lampami tym samym zegarem. Znajomi sąsiedzi nie używają naziemnej TV. Dlaczego twierdzisz, że "zwykle" lampy nie mogą powodować zakłóceń. W internecie można spotkać opisy, że to właśnie lampa była winowajcą.
Ostatnio zmieniony 24 listopada 2022, o 20:14 przez kiltel, łącznie zmieniany 3 razy.

zukon
Posty: 5
Rejestracja: 13 listopada 2015, o 13:49

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: zukon »

Zgłoś do UKE.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: hadam »

Kilka dobrych lat temu miałem analogiczną sytuację u siebie, choć nie wiem czy to było powodem.
W moim przypadku chodziło o to, że oświetlenie uliczne załączał czujnik zmierzchu przy transformatorze. Problem z nim był taki, że był umieszczony w newralgicznym miejscu i w czasie gdy jeszcze nie było pełnego zmierzchu, to światła samochodów odziaływały na niego, co skutkowało wielokrotnym włączaniem i włączaniem oświetlenia.
Zadzwoniłem na pogotowie energetyczne ZE nr. 991 i zgłosiłem sprawę strasząc ich, że jak tego nie naprawią to zgłoszę do UKE.
Przyjechali i wymienieni czujnik zmierzchu na wyłącznik zegarowy, a problem z odbiorem u mnie nadal pozostał.
Zainwestowałem więc i poprawiłem instalację antenową i do dziś mam odbiór bardzo dobry, choć w międzyczasie przeróbka była.
Tyle z tego dobrego, że chociaż lampy nie migają.

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: kiltel »

Przed chwilą czyli o godz. 23 gasną u mnie lampy uliczne. Specjalnie przełączyłem na Mux8 przed 23 straszna pikseloza nie dało się oglądać. Wybiła godzina 23 lampy zgasły i w tym samym momencie pojawił się obraz bez zakłóceń normalnie można oglądać.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: VAHANARA »

kiltel pisze: 24 listopada 2022, o 23:11 Przed chwilą czyli o godz. 23 gasną u mnie lampy uliczne. Specjalnie przełączyłem na Mux8 przed 23 straszna pikseloza nie dało się oglądać. Wybiła godzina 23 lampy zgasły i w tym samym momencie pojawił się obraz bez zakłóceń normalnie można oglądać.
To by ewidentnie potwierdzało, że to jakiś problem z oświetleniem. Wygląda, że coś intensywnie "śmieci", zaś mux-8 lubi być wrażliwy na wszelakie zakłócenia elektroenergetyczne.

Masz możliwość nagrania filmiku o tej 23-ciej, kiedy gasną lampy, tak, żeby było widać ekran TV i gasnącą poświatę od lamp za oknem. kiedy są one wyłączane?

Pomimo to, że wygląda iż jakiś problem u Ciebie jest z tymi zakłóceniami, to jak napisał wyżej @hadam, może być i dodatkowy problem z instalacją antenową. A zapewne UKE się o nią spyta, niezależnie od reakcji.
  • gdzie masz zamontowaną antenę, jaki kabel antenowy, ile odbiorników?
  • podaj poziomy i jakości sygnałów które wyświetla odbiornik dla wszystkich mux-ów .

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: kiltel »

Problemy z odbiorem są na MUX 3 642 MHz i Mux8 polaryzacja pionowa 226,5 MHz. Najpierw jeszcze zanim nie powiązałem sprawy z oświetleniem ulicznym. Zacząłem od wymiany kabla na czarny żelowany anteny też przerobiłem kilka. Sprawdzałem na siatkowej, na starej yagi uda 21 elementowej, potem na logarytmicznej Emme Esse typu combo i teraz aktualnie mam antenę z Dipola dokładnie taką https://www.dipol.com.pl/profesjonalny_ ... _A1515.htm. Wcześniej miałem antenę dość nisko bo około 4 m nad ziemią. Aktualnie zamontowałem ją na kominie domu. Wszystko działa pasywnie. Zamontowanie jej na kominie pomogło w przypadku MuX3 teraz mam stabilny odbiór całą dobę. MUX 8 jednak cały czas jest problem z odbiorem w godzinach gdy świecą lampy uliczne. Gdy antenę miałem niżej zamontowaną przetestowałem trzy filtry LTE w tym jeden z Telmora. Wzmacniacz Telmora rurkowy też próbowałem jednak to nic nie pomagało. Wczoraj sprawdzałem na TV Panasonic MUX 8 jakość sygnału 100 %, siła sygnału 77 i jak zapalą sie lampy jakość i siła nie ulega zmianie ale ten model TV pokazuje coś takiego jak bitowa stopa błędów. W momencie odpalenia oświetlenia od razu pojawiają się błędy w tym parametrze a obraz TV praktycznie zanika całkowicie gdy lampy gasną błędy znikają i jest możliwy odbiór. Co do nagrania filmiku to coś pomyślę. Aktualnie pozostał problem z MUX8. Sygnał dzielę na dwa odbiorniki ale sprawdzałem też tylko na pojedynczym i problem tez jest.
Edit:
Nagrałem film na którym widać moment wyłączenia lamp:
https://youtu.be/vGq-SL41c_c

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: eter »

U...ładnie sieją lampy. :shock:
Fajnie udokumentowane dla potomnych, którzy nie wiedzą dlaczego mają duże błędy sygnału przy dobrych jego pozostałych parametrach.
Dobrze, że sygnał SAT nie jest tak zakłócany, bo byłyby dopiero jaja...
Nikt w takiej sprawie nic nie poradzi...może za jakiś czas wymienią oświetlenie na inne.
Od razu mówiłem na samym początku, że pasmo VHF na DVB-T to jakieś nieporozumienie, tak jak i poroniona emisja MUX4.

Awatar użytkownika
HackerPolska
Posty: 43
Rejestracja: 22 listopada 2022, o 21:17
Miejscowość: Św.Katarzyna
Odbiornik: Samsung 4k
Samsung bez T2
Dekoder Wiwa LiTE-2
Instalacja antenowa: x2 Yaga 50ohm (1) 1-6, (2)21-69 własnej konstrukcji, obrotnica, kable H1500
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: HackerPolska »

W tych starych lampach są albo brak flitów przeciw-zakłócających w nich znajdują kondensatory z czasem pojemność maleje i zmieniają się parametry, a niedbalstwo o normy i jakość, konserwacja tego jest ino na papierze.
Wystarczy prosty test odłączyć od wiertarki ten filtr i włączyć wiertarkę i TV masakra z oglądaniem.
Filtr sieciowy przeciwzakłóceniowy maksymalnie do 20A i 4400W 240V
Obrazek
Kupiłem taki filtr, a na jego podstawie zrobiłem kopie dla siebie, i kilka takich zamontowałem w kotłowni CO warsztaciku i na pokoje, no i nie żałuję i też co kilka lat wymagają sprawdzania pojemność kondensatorów, i jak na razie odpukać w niemalowane.
Tak samo w zasilaczach antenowych trzeba wymieniać kondensatory mają wpływ na jakość odbioru i kontrolować czy jest napięcie 12V , jak mniejsze niż 12V wymaga naprawy lub kupna nowego, jak kto woli.

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: kiltel »

Jeśli to lampa to ciekawe jaki jest zasięg takich zakłóceń? Czy zakłócenia pochodzą od najbliższej mi lampy oddalonej od anteny o niecałe 30 m czy może o którejś dalszej?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: VAHANARA »

kiltel pisze: 25 listopada 2022, o 18:38 Nagrałem film na którym widać moment wyłączenia lamp:
https://youtu.be/vGq-SL41c_c
Nic dodać, nic ująć - można by powiedzieć.

Pozostaje rozpocząć od spokojnego podesłania zarządcy oświetlenia ten film i też spokojnie zapytać, co mogą z tym zrobić

Sprawa jest trudna, bo nie wiadomo, czy zakłóca jedna lampa, czy też te lampy tak mają.
Jeśli jedna, to problem jest relatywnie mały dla zarządcy oświetlenia, bo w sposób łatwy do namierzenia i naprawy.
Jeśli to zaś jest tak, że kupili jakieś chłam, to już robi się dla nich tak czy inaczej większy problem. Albowiem lampa nie może powodować zakłócania pasm chronionych, jakim jest pasmo VHF. Weź pod uwagę, że to nie tylko będzie zakłócanie DVB-T na paśmie VHF (co możliwe, że to technologia schodząca), ale również i DAB (a to już technologia wschodząca, ale jeszcze mało popularna).
Jest jeszcze opcja. że zakłócenia mogą iść po ich liniach zasilających, jeśli są napowietrzne. Dla mnie najmniej prawdopodobne, ale dla porządku wspominam.

Możesz przejść się też po sąsiadach z pytaniem czy mają odbiór mux-8 i DAB. Czym więcej osób z problemem tym lepiej.
kiltel pisze: 27 listopada 2022, o 13:23 Jeśli to lampa to ciekawe jaki jest zasięg takich zakłóceń? Czy zakłócenia pochodzą od najbliższej mi lampy oddalonej od anteny o niecałe 30 m czy może o którejś dalszej?
To jest nie do stwierdzenia, bo nie wiemy jaki jest charakter tych lamp i zakłóceń. Jedynie możesz spróbować pokręcić anteną i zobaczyć, czy coś się nie zmienia. Gdyby się coś zmieniało, może być to przyczynek do wyjaśnienia tej tajemnicy.

Ewentualnie zdemontować antenę i "chować ją" za boczną ścianą czy inną przeszkodą, tak by jeszcze odbierał mux-8, a antena "widziała" tylko część latarni.
kiltel pisze: 25 listopada 2022, o 18:38 Wcześniej miałem antenę dość nisko bo około 4 m nad ziemią. Aktualnie zamontowałem ją na kominie domu. Wszystko działa pasywnie. Zamontowanie jej na kominie pomogło w przypadku MuX3 teraz mam stabilny odbiór całą dobę. MUX 8 jednak cały czas jest problem z odbiorem w godzinach gdy świecą lampy uliczne. Gdy antenę miałem niżej zamontowaną przetestowałem trzy filtry LTE w tym jeden z Telmora. Wzmacniacz Telmora rurkowy też próbowałem jednak to nic nie pomagało. Wczoraj sprawdzałem na TV Panasonic MUX 8 jakość sygnału 100 %, siła sygnału 77 i jak zapalą sie lampy jakość i siła nie ulega zmianie ale ten model TV pokazuje coś takiego jak bitowa stopa błędów.
Czyli w ogólności instalacja poprawna, ale sygnał dla mux-8 trochę przy mały. I stąd tak duża wrażliwość na te zakłócenia. Choć w ogólności niewiele to by pewnie zmieniło, bo nawet przy nominalnych sygnałach z anteny problem występowałby zapewne, może o trochę mniejszym natężeniu.

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: kiltel »

    VAHANARA pisze: 27 listopada 2022, o 15:47
    Ewentualnie zdemontować antenę i "chować ją" za boczną ścianą czy inną przeszkodą, tak by jeszcze odbierał mux-8, a antena "widziała" tylko część latarni.


    Czyli w ogólności instalacja poprawna, ale sygnał dla mux-8 trochę przy mały. I stąd tak duża wrażliwość na te zakłócenia. Choć w ogólności niewiele to by pewnie zmieniło, bo nawet przy nominalnych sygnałach z anteny problem występowałby zapewne, może o trochę mniejszym natężeniu.
    Wcześniej jak antenę miałem niżej to właśnie była schowana za budynkiem od najbliższej lampy na mojej ulicy i problem występował. Wtedy była widoczność na lampę z sąsiedniej ulicy w odległości około 60 m.

    Na obecnej instalacji dołożyłem wzmacniacz rurkowy Telmor Par-820 i jakość sygnału i siła sygnału była na 100% a mimo wszystko dalej odbiór na Mux8 nie był możliwy. Zgłosiłem sprawę do urzędu gminy na spokojnie ale oni twierdzą, że mają takie pierwsze zgłoszenie w historii i raczej to mało prawdopodobne żeby to była wina lamp raczej to wina po mojej stronie ale zadeklarowali sprawdzenie tej najbliższej mnie lampy. Czekam jak się sprawą rozwinie. Jutro podeślę im jeszcze na email mój film na którym ewidentnie widać problem.

    VAHANARA
    Posty: 680
    Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
    Miejscowość: Warszawa

    Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

    Post autor: VAHANARA »

    kiltel pisze: 27 listopada 2022, o 17:03 Wcześniej jak antenę miałem niżej to właśnie była schowana za budynkiem od najbliższej lampy na mojej ulicy i problem występował. Wtedy była widoczność na lampę z sąsiedniej ulicy w odległości około 60 m.
    60 metrów to jednak dość daleko, więc dalej niewiele wiadomo. Poza tym, że wygląda z opisu, iż zakłócenia są bardzo silne.

    Tak mi jeszcze przyszło do głowy, że to może nie sama lampa, a któreś z podłączeń kablowych albo zabezpieczeń jest padnięte. Ewentualnie może jakiś zaradny sąsiad coś sobie podłączył pod zasilanie lamp i to właśnie sieje. Życie bywa nieprzewidywalne i zaskakujące ;)
    Ale nie zmienia to meritum sprawy.

    kiltel pisze: 27 listopada 2022, o 17:03 Na obecnej instalacji dołożyłem wzmacniacz rurkowy Telmor Par-820 i jakość sygnału i siła sygnału była na 100% a mimo wszystko dalej odbiór na Mux8 nie był możliwy.
    Wzmacniacz wzmocni tak samo sygnał TV i zakłócenia. Czasami może coś pomóc wyraźnie, jeśli sygnału TV jest z anteny rzeczywiście mało. Ale to zawsze są indywidualne klimaty i po prostu zawsze warto sprawdzić. U Ciebie z sygnałem jest nieźle, stąd pewnie brak reakcji na wzmacniacz.

    kiltel pisze: 27 listopada 2022, o 17:03 Zgłosiłem sprawę do urzędu gminy na spokojnie ale oni twierdzą, że mają takie pierwsze zgłoszenie w historii i raczej to mało prawdopodobne żeby to była wina lamp raczej to wina po mojej stronie. Jutro podeślę im jeszcze na email mój film na którym ewidentnie widać problem.
    Bo to faktycznie rzadka sprawa, żeby zakłócenie całkowicie kasowało odbiór. Ale i dla nich przyszedł w końcu ten "pierwszy raz"...

    Awatar użytkownika
    HackerPolska
    Posty: 43
    Rejestracja: 22 listopada 2022, o 21:17
    Miejscowość: Św.Katarzyna
    Odbiornik: Samsung 4k
    Samsung bez T2
    Dekoder Wiwa LiTE-2
    Instalacja antenowa: x2 Yaga 50ohm (1) 1-6, (2)21-69 własnej konstrukcji, obrotnica, kable H1500
    Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

    Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

    Post autor: HackerPolska »

    kiltel pisze: 27 listopada 2022, o 13:23 Jeśli to lampa to ciekawe jaki jest zasięg takich zakłóceń? Czy zakłócenia pochodzą od najbliższej mi lampy oddalonej od anteny o niecałe 30 m czy może o którejś dalszej?
    Lampy jak pisałem wyżej, jest to możliwe, też może zakłucie lecą po kablach drutach z podstacji i tam też może być przyczyna, przydałby ci się OSCYLOSKOP ANALIZATOR WIDMA CZĘSTOTLIWOŚCI być może to przyczyna jakiś harmonicznej częstotliwość .Za pomocą niego można z najść i pułapki filtry zastosować.
    A jak sprawa się ma u twoich sąsiadów? warto byłby popytać czy mają to samo.
    Jak daleko od ciebie jest podstacja transformatorowa?
    Wiem że stosują obecnie zdalne sterowanie ulicznymi oświetlenia zdalne. zamontowany w nich nadajnik/odbiornik.
    Obserwowałem raz jak coś tam dłubali i było widać antenę 8-) A że skrzynki plastykowe to umieścili jak w środku.
    Maszt anteny masz uziemiony czy nie?

    Kol; VAHANARA tez ma sporo racji, i nasuwa się myśl, czy tam ktoś na lewo w nocy z tego UO nie ciągnie prądu i zakłóca czymś co podłączone.

    Zablokowany