Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: eter »

Najlepiej jakby przyjechali i odkręcili żarówę w tej jednej lampie a ty oceniałbyś odbiór.
Wówczas "sprawa" byłaby wyjaśniona, czy to ta jedna sieje...czy cała linia.
Może samo trafo do ulicznego oświetlenia jest gdzieś blisko ciebie i sieje jak dostaje obciążenie.

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: kiltel »

Analizatora widma nie posiadam.
Większość moich najbliższych sąsiadów nie odbiera TV naziemnej a u tych co widzę, to mają anteny do odbioru UHF w poziomie, więc najprawdopodobniej wogóle nie odbierają mux8 VHF, który u mnie jest nadawany dodatkowo w pionie. Ciężko mi cokolwiek ustalić.
Transformator jest 100 m w linii prostej ode mnie.

Awatar użytkownika
HackerPolska
Posty: 43
Rejestracja: 22 listopada 2022, o 21:17
Miejscowość: Św.Katarzyna
Odbiornik: Samsung 4k
Samsung bez T2
Dekoder Wiwa LiTE-2
Instalacja antenowa: x2 Yaga 50ohm (1) 1-6, (2)21-69 własnej konstrukcji, obrotnica, kable H1500
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: HackerPolska »

Żeby mieć pewność i masz podstawy, zgłosić telefonicznie do energetyki, lub pisemnie i jak przyjadą udowodnij im w domu, niech sami zobacz na własne oczy, to zmusisz ich do kontroli.
Popytaj sąsiadów dopiero pisz, chcesz help, to rusz tyłek i zapytaj, a tak to daremne nasze pisanie i marnowanie czasu!!!!!!!

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: kiltel »

Napisałem, że najbliżsi sąsiedzi mają TV sat lub po kablu internetowym. U mnie Tv naziemna nie jest popularna bo przed przejściem na nadawanie cyfrowe w mojej miejscowości były kiepskie warunki odbioru i wiekszość korzystała z Tv sat i tak zostało po przejściu z analoga na DVBT.. Kilka ulic dalej działa MUX8 bo pytałem. Tv nie oglądam dużo i mogę żyć bez MUX8 tylko bardziej ciekawi mnie co może generować te zakłócenia. Jeśli uważasz, że marnuje Twój czas poprostu pomiń ten wątek.

Awatar użytkownika
HackerPolska
Posty: 43
Rejestracja: 22 listopada 2022, o 21:17
Miejscowość: Św.Katarzyna
Odbiornik: Samsung 4k
Samsung bez T2
Dekoder Wiwa LiTE-2
Instalacja antenowa: x2 Yaga 50ohm (1) 1-6, (2)21-69 własnej konstrukcji, obrotnica, kable H1500
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: HackerPolska »

Nie podałeś miejscowość swojej to też utrudnienie.Piszesz też w cały świat, raz tak, a potem inaczej.Lubie konkretne wypowiedzi, to wiem jak pomóc, nie raz walczyłem zakłóceniami, dlatego się wypowiadam, a jak coś nie wiem nie wypowiadam się.
Jeśli uważasz, że marnuje Twój czas poprostu pomiń ten wątek.
Najlepiej tak napisać...a innych się prosić.

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: kiltel »

Miejscowość Kadzidło, MUX1,2,3, testowy nadawany z wieży Ostrołęka/Ławy a. Mux8 nadawany z wieży Ostrołęka ul. Kopernika.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: VAHANARA »

kiltel pisze: 27 listopada 2022, o 21:03 Miejscowość Kadzidło,
Jesteś w dobrym zasięgu według map ( https://emimaps.emitel.pl/ ), więc póki co pozostaje zaczęcie działań w stosunku do operatora tych latarni, bo jak pisałem - sprawa wygląda na poważną, bo jest ingerencja w chronione pasmo częstotliwości. Powinno się wyjaśnić co i jak, czyli czy to rzeczywiście wina oświetlenia, czy coś innego. Jak nie - pozostaje UKE.
kiltel pisze: 27 listopada 2022, o 20:30 Tv nie oglądam dużo i mogę żyć bez MUX8 tylko bardziej ciekawi mnie co może generować te zakłócenia.
Bravo! ;)

Awatar użytkownika
HackerPolska
Posty: 43
Rejestracja: 22 listopada 2022, o 21:17
Miejscowość: Św.Katarzyna
Odbiornik: Samsung 4k
Samsung bez T2
Dekoder Wiwa LiTE-2
Instalacja antenowa: x2 Yaga 50ohm (1) 1-6, (2)21-69 własnej konstrukcji, obrotnica, kable H1500
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: HackerPolska »

Daje mnie jeszcze jedno do myślenia, sygnał i jakość powinna być zawsze ok płaski teren i antena twoja Yaga 16 ino jaka na które pasmo 6-12 lub 21-69. U siebie posiadam dwie anteny pisze w profilu. U ciebie pokusił podłączyć inny model i zobaczyć czy to samo.U ciebie przyczyn wiele może być, a na odległość jak się all widzi jest trudniej pomoc.

Tą razom zrozum, a nie w kierunku ciebie poniżej napisane.
Nie jeden w sieci pisze dla jaj lub do zabicia czas, a ktoś chce naprawdę pomóc, a potem jak wyjdzie na jaw nie jeden zniechęca się pomocy.

Kogo nie znam osobiście ufam 50/50 jego wypowiedziom.
1:)
Pożyć od kogoś i sprawdź na modelu dobrym i sprawdzonym, to będzie wiadome że nie wina też dekodera.
2:)
Podaj mnie napięcie jakie jest w sieci przed włączeniem OU i po wyłączeniu oświetlenia ulicznego.

Miałem w rekach dekoder USB z powodu wahania napięcia źle pracował.

Co do analizatora widma zrobiłbym na twoim miejscu i też do znalezienia przyczyn zakłóceń.
https://majek.sh/pl/rtlsdr-analyzer-from-dvb-t-tuner/

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: kiltel »

Pisałem kilka postów wcześniej, że testowałem 3 anteny aktualnie mam Dipol 15/5-12/21-48. Sygnał sprawdzony na dwóch różnych TV oraz na dekoderze Canal Plus box 4k i wszędzie jest problem. Dla testu podłączałem TV nie bezpośrednio do gniazdka elektrycznego tylko przez zasilacz UPS Techtron i wtedy Tv pracował tylko z akumulatora i też problem występował czyli nie są to zakłócenia z sieci energetycznej. Zakłócenia ewidentnie wchodzą przez antenę.

Awatar użytkownika
HackerPolska
Posty: 43
Rejestracja: 22 listopada 2022, o 21:17
Miejscowość: Św.Katarzyna
Odbiornik: Samsung 4k
Samsung bez T2
Dekoder Wiwa LiTE-2
Instalacja antenowa: x2 Yaga 50ohm (1) 1-6, (2)21-69 własnej konstrukcji, obrotnica, kable H1500
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: HackerPolska »

Najlepiej podłączyć jakiś TV na 12V i prosto z akumulatora, w ten czas ma się pewność, że z sieci energetycznej zero zakłóceń.
Jeszcze mnie się myśl nasuwa, czy czasami nie maleje moc nadajnika oszczędność i ostatnio wstawione limity :roll:
Ewentualnie coś pochłania sygnał i jakość totalnie spada, i też być może pracuje co na tej częstotliwość i zakłóca poprawny sygnał.
Pisemnie bym to zgłosił, do operatora jak się płaci abonament radiowo -telewizyjny to wymaga się usługi prawidłowej.

Jak nie chcesz dać za przegrane to jak wyżej napisałem.
Co do analizatora widma zrobiłbym na twoim miejscu i też do znalezienia przyczyn zakłóceń.
https://majek.sh/pl/rtlsdr-analyzer-from-dvb-t-tuner/
To znakomite narzędzie do walki z zakłóceniami, a tak to szukanie po omacku.

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: kiltel »

Przecież napisałem w poprzednim poście, że podłączyłem TV bezpośrednio z akumulatora i problem dalej był. Na filmie widać , że jest to powiązane z pracą lamp ulicznych i tam trzeba szukać problemu. Ja u siebie już wszystko wyeliminowałem.

Awatar użytkownika
HackerPolska
Posty: 43
Rejestracja: 22 listopada 2022, o 21:17
Miejscowość: Św.Katarzyna
Odbiornik: Samsung 4k
Samsung bez T2
Dekoder Wiwa LiTE-2
Instalacja antenowa: x2 Yaga 50ohm (1) 1-6, (2)21-69 własnej konstrukcji, obrotnica, kable H1500
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: HackerPolska »

kiltel pisze: 28 listopada 2022, o 19:29 Przecież napisałem w poprzednim poście, że podłączyłem TV bezpośrednio z akumulatora i problem dalej był. Na filmie widać , że jest to powiązane z pracą lamp ulicznych i tam trzeba szukać problemu. Ja u siebie już wszystko wyeliminowałem.
tylko przez zasilacz UPS Techtron i wtedy Tv pracował tylko z akumulatora
Trochę zagmatwane...a napisałbym tak; TV podłączony prosto akumulatora 12V i było by jasno.
[...]
Co mogłem na odległość napisałem dałem wskazówki i inni więc działaj, a pisanie w około jedno i to samo traci sens.

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: kiltel »

[...] Ja już zrobiłem wszystko w sprawie swojej instalacji co mogłem. Teraz czekam na ruch urzędu gminy.

Awatar użytkownika
HackerPolska
Posty: 43
Rejestracja: 22 listopada 2022, o 21:17
Miejscowość: Św.Katarzyna
Odbiornik: Samsung 4k
Samsung bez T2
Dekoder Wiwa LiTE-2
Instalacja antenowa: x2 Yaga 50ohm (1) 1-6, (2)21-69 własnej konstrukcji, obrotnica, kable H1500
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: HackerPolska »

Jakby to było u mnie, zgłoszenie na policji, potem by przyjechali i na własne oczy by zobaczyli i byłby dowód nie podważający. A potem sprawa w sądzie i zażądanie odszkodowania, i odszkodowanie w postaci pieniędzy, a pieniądze z wygranej rozprawy przeznaczenie na dom dziecka itp.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: qwerty »

Jak ja czytam te komentarzem to bierze mnie "załamka". Jak można pisać takie głupoty?
Zlokalizować lampę to zajmie maksymalnie godzinę. Urząd tego nie robi, bo ma firmę, która to konserwuje (są przetargi).
Lampy mają stateczniki (zasilacze). Jak SO nie ma wyłącznika nadprądowego tylko bezpieczniki topikowe to wyłączyć jedną fazę i sprawdzić czy się poprawiło. Jak nie to włączamy L1 i wyłączamy L2, a potem włączać L2 i wyłączyć L3. Jak wyłączenie poszczególnych faz nie pomogło a zasilanie jest kablowe, to załączamy wszystko i idziemy do poszczególnych słupów i wyciągamy bezpiecznik topikowy (a nie jak ktoś pisał wykręcać sodówkę). Wyciągać po kolei i sprawdzać, kiedy nie będzie zakłóceń. Test można robić też w dzień, bo SO winno mieć przełącznik I-O-II. Jakby ZDM nie chciało współpracować to zgłaszać do UKE, podrzucając film. Tylko tyle i aż tyle. Można samemu wyciągać topiki, bo są za osłoną na imbusy (uwaga na napięcie 230V).

Awatar użytkownika
HackerPolska
Posty: 43
Rejestracja: 22 listopada 2022, o 21:17
Miejscowość: Św.Katarzyna
Odbiornik: Samsung 4k
Samsung bez T2
Dekoder Wiwa LiTE-2
Instalacja antenowa: x2 Yaga 50ohm (1) 1-6, (2)21-69 własnej konstrukcji, obrotnica, kable H1500
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: HackerPolska »

qwerty pisze: 1 grudnia 2022, o 10:16 Idziemy do poszczególnych słupów i wyciągamy bezpiecznik topikowy (a nie jak ktoś pisał wykręcać sodówkę). Wyciągać po kolei i sprawdzać, kiedy nie będzie zakłóceń. Można samemu wyciągać topiki, bo są za osłoną na imbusy (uwaga na napięcie 230V).
Screen postu zrobiony i do archiwum 8-)
Można samemu wyciągać topiki, bo są za osłoną na imbusy (uwaga na napięcie 230V).
Namawianie do przestępstwa :o Od tego są uprawnieni ludzie co mogą,to naprawiać usuwać usterki.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: qwerty »

Nie do przestępstwa. Co najwyżej wykroczenia.

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: eter »

Kolega @HackerPolska do nas dołączył i widzę, że będzie wesoło:)
Pisze podobnie do znanego już na forum innego kolegi z tak zadziornym charakterem i barwnym słowotokiem.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: VAHANARA »

qwerty pisze: 1 grudnia 2022, o 20:08 Nie do przestępstwa. Co najwyżej wykroczenia.
Jakby na to nie patrzył to dla mnie też jest namawianie do naruszenia prawa. Mało tego - takie grzebanie mogłoby nawet w skrajnych wypadkach prowadzić do akcji odszkodowawczej na rzecz zarządcy oświetlenia. Nie wspominając o podpadnięciu miastu, gminie ....

Ale i tak nie w tym rzecz - sprawdzenie i tak musi zrobić zarządca, więc kwestie techniczne są tu całkowicie wtórne, bo liczy się tylko dobra wola owego zarządcy do podjęcia stosownych działań, zanim trzeba by to robić przez UKE.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Zakłócenia DVB-T przez oświetlenie uliczne.

Post autor: qwerty »

Nie musi być dobrej woli. To należy do ich obowiązków. Pytający niech sprawdzi jak z odbiorem stacji radiowych (tych o mniejszej mocy). Jeżeli tak to można spróbować zlokalizować za pomocą radia (zakłócenia będą się nasilać, gdy będziemy stać obok tego słupa). Nie ma czegoś takiego, że ciężko zlokalizować/nie da się tego zrobić. Jak konserwator ma problem to ZDM może kazać wymienić wszystkie stateczniki (miasto płaci zryczałtowaną kwotę, więc ma w 4 literach ile to wyniesie). Wtedy momentalnie znajdą. ;)

Zablokowany