Jakość odbioru TV cyfrowej

yaromeer
Posty: 3
Rejestracja: 1 lutego 2023, o 13:10
Miejscowość: Imielin

Jakość odbioru TV cyfrowej

Post autor: yaromeer »

Dzień dobry,

Przepraszam jestem zupełnym laikiem w tym temacie. Czy telewizja cyfrowa z anteny naziemnej może mieć lepszą lub gorszą jakość zależną od siły sygnału ?

Tworze instalacją antenową w domu - prowadzę kable z punktów do szafy rack itd. W jakiś sposób musze ocenić czy sygnał na TV jest ok czy nie - stąd pytanie. Czy jeżeli obraz jest stabilny i nie rwie to jest w porządku czy trzeba to ocenić w jakiś inny sposób.

Dzięki.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Jakość odbioru TV cyfrowej

Post autor: VAHANARA »

yaromeer pisze: 1 lutego 2023, o 15:44 Czy telewizja cyfrowa z anteny naziemnej może mieć lepszą lub gorszą jakość zależną od siły sygnału ?
Ogólnie rzecz ujmując jest pewien przedział poziomów sygnału, które warunkują MOŻLIWOŚĆ poprawnego odbioru. Ale, są jeszcze inne czynniki poza poziomem sygnału, które mogą wpływać na poprawny odbiór.

yaromeer pisze: 1 lutego 2023, o 15:44 W jakiś sposób musze ocenić czy sygnał na TV jest ok czy nie - stąd pytanie. Czy jeżeli obraz jest stabilny i nie rwie to jest w porządku czy trzeba to ocenić w jakiś inny sposób.
Wypadałoby. Profesjonalnie robi się to miernikiem, w rozwiązaniach domowych należy posiłkować się wskazaniami poziomów i jakości odbieranych sygnałów (mux-ów) wyświetlanych przez odbiornik telewizyjny albo dekoder. Generalnie każde z tych urządzeń wyświetla przynajmniej własnie poziom i jakość dla odbieranego sygnału. Niektóre pokazują też więcej parametrów.

Najważniejsza w odbiorze DTV jest jakość odbieranego sygnału i powinna ona zawsze odpowiadać maksymalnej wartości, jeśli wyświetlany jest pasek.
W przypadku poziomu sygnału powinien on być maksymalny lub niewiele odbiegać od maksimum.

Z powyższych wynika, że antenę powinno się ustawiać ZAWSZE na max jakości sygnałów.

Kable antenowe, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne powinny mieć przede wszystkim jak najwyższe współczynniki ekranowania, najlepiej > 90dB. Kable na zewnątrz czarne, w oponie z PE, kable wewnętrzne białe, jeśli w mur to obowiązkowo w peszlach. Warto zachować minimalne promienie gięcia takich kabli, przeciętnie około 30mm.
Złącza F powinny pasować do użytych kabli oraz być poprawnie założone. Najlepiej kompresyjne lub samokompresyjne.

yaromeer
Posty: 3
Rejestracja: 1 lutego 2023, o 13:10
Miejscowość: Imielin

Re: Jakość odbioru TV cyfrowej

Post autor: yaromeer »

VAHANARA pisze: 1 lutego 2023, o 16:46 Ogólnie rzecz ujmując jest pewien przedział poziomów sygnału, które warunkują MOŻLIWOŚĆ poprawnego odbioru. Ale, są jeszcze inne czynniki poza poziomem sygnału, które mogą wpływać na poprawny odbiór.
Dziękuje za odpowiedź. Mogę prosić o doprecyzowanie ?

Czy mogę mieć obraz bardziej lub mniej "skompresowany (zepsuty)" w zależności od jakości sygnału czy albo mam obraz (pełna jakość) albo go nie mam wcale?

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Jakość odbioru TV cyfrowej

Post autor: eter »

Ta druga opcja.
Albo jest w najlepszej jakości, albo go nie ma wcale.
Znacznikiem jakości samego sygnału jest to, czy obraz klatkuje, zrywa i przerywa.
Wówczas jest zła jakość sygnału.
Po prostu odbiorniki, jeśli dostaną zbyt słaby poziom sygnału to albo w ogóle nie wyświetlą obrazu, albo będzie on przerywał, klatkował i będzie robiła się kolorowa mozaika na obrazie.
Trzeba jeszcze brać po uwagę w sygnale cyfrowym, że może on mieć odpowiedni poziom, jednak zbyt duże jego zakłócenia pokazywane na przykład w formie BER na niektórych odbiornikach, również mogą objawiać się w postaci zakłóceń odbioru, podobnych do zbyt słabego poziomu sygnału.
Sygnał cyfrowy więc ma wyższe wymagania niż sygnał analogowy jaki był wcześniej.
I ostatnia rzecz na jaką trzeba zwrócić uwagę to ta, że w technice cyfrowej z kolei może być również sytuacja, że sygnał ma za duży poziom, co może również objawiać się podobnymi objawami do tych jakie występują w sygnale za niskim.
Z uwagi na powyższe, ogólna zasada jest taka, że najpierw instaluje się anteny pasywne (bez wzmacniaczy) a dopiero jeśli nie uzyska się prawidłowego odbioru dodaje do instalacji wzmacniacze, począwszy od tych najsłabszych.
Same niepotrzebne wzmocnienie sygnału poprzez anteny aktywne (ze wzmacniaczami) może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.
Ostatnio zmieniony 1 lutego 2023, o 17:12 przez eter, łącznie zmieniany 1 raz.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Jakość odbioru TV cyfrowej

Post autor: VAHANARA »

yaromeer pisze: 1 lutego 2023, o 16:52 Czy mogę mieć obraz bardziej lub mniej "skompresowany (zepsuty)" w zależności od jakości sygnału czy albo mam obraz (pełna jakość) albo go nie mam wcale?
"Poziom" i "Jakość" odbioru o których pisałem wyżej odnoszą się do parametrów odbieranego sygnału RF (radiowego) przez odbiornik i zasadniczo nie maję bezpośredniego wpływu na jakość oglądanego obrazu / dźwięku jeśli mieszczą się w określonych przedziałach.

Jeśli poziom sygnału jest za wysoki i przekracza dopuszczalne poziomy dla odbiornika określone przez producenta, wtedy mamy silne zakłócenia (sygnały na granicy przedziału) albo całkowity brak odbioru - sygnał powyżej dopuszczalnych poziomów.

Podobnie, jeśli poziom sygnału staje się za niski dla prawidłowego odbioru (jakość sygnału spada znacznie poniżej wskazań max) wtedy dla sygnałów na granicy (tzw "klif cyfrowy") wstępują silne zakłócenia na obrazie, a po zejściu z poziomem trochę niżej - całkowity brak odbioru. Poczytaj o "klifie cyfrowym", bo to z nim zwykle ma się do czynienia.

Oczywiście, może być czasami i tak, że pomimo prawidłowych poziomów i jakości sygnałów na obrazie pojawiają się zakłócenia (pikseloza) pochodzące z różnorakich źródeł, np. LTE, wifi, nieprawidłowo działające urządzenia elektryczne, SFN itd.

yaromeer
Posty: 3
Rejestracja: 1 lutego 2023, o 13:10
Miejscowość: Imielin

Re: Jakość odbioru TV cyfrowej

Post autor: yaromeer »

Bardzo dziękuje za odpowiedzi.

Zablokowany