WYDARZENIA 24 w MUX-4

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Zły odbiór Wydarzenia24

Post autor: bogdanzieba »

Maciejek pisze: 15 lutego 2023, o 13:08 Jak widać już od dawna problem jest po stronie nadawczej wbrew głoszonym tutaj herezjom pewnych osób insynuujących rzekomo problemy z niewłaściwymi instalacjami antenowymi u odbiorców . Nie wiem czego problem dotyczy u nadawcy ale oni tak nadają z uporem maniaka, możliwe, że tak ma być pod ich dekodery do płatnej TV, lecz też są marki odbiorników, które sobie z tym nie radzą. Mam dokładnie to samo co opisujesz (najnowsze oprogramowania). Trzeba olać oglądanie tego kanału i jest wtedy spokój :lol: .
Ja mam do nadajnika PKiN Warszawa około 4 km, obiekt nadawczy widzę z balkonu. Instalacja działa prawidłowo, a problem występuje co kilka minut, następuje wtedy chwilowe przycięcie obrazu i dźwięku, spada jednocześnie siła sygnału. Odbieram na dekoderze Ferguson Ariva 254 Combo. Problem jest ewidentnie po stronie nadawczej.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Zły odbiór Wydarzenia24

Post autor: dvbtowiec »

bogdanzieba pisze: 17 lutego 2023, o 09:38 Problem jest ewidentnie po stronie nadawczej.
Ująłbym to inaczej. Strona nadawcza generuje problem.
Ale problem jest prawdopodobnie w procesorach urządzeń odbiorczych, co pokazuje przykład Philipsa, który softwarowo ten problem ograniczył.

Czyli gdyby nie sposób nadawania, ten ewidentny błąd w odbiornikach by się nie ujawnił.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Zły odbiór Wydarzenia24

Post autor: bogdanzieba »

A czy to Emitel odpowiada za urządzenia nadawcze MUX-4 ?

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Zły odbiór Wydarzenia24

Post autor: Kamilx »

Za nadajniki Emitel, a za stację czołową MUX4 CP. Za to co dociera do nadajników odpowiada Cyfrowy Polsat.

Awatar użytkownika
elektron.ddz
Posty: 9
Rejestracja: 17 lutego 2022, o 22:55
Miejscowość: Dzierżoniów
Odbiornik: Wiwa, Opticum, Signal, Amiko
Instalacja antenowa: anteny zbiorcze i indywidualne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Świdnica "Komin MZEC"

Re: Zły odbiór Wydarzenia24

Post autor: elektron.ddz »

Mek86 pisze: 14 lutego 2023, o 15:23 Cześć, to mój pierwszy post wiec z góry przepraszam za pomyłki w temacie/wątku;) mam problem w Łodzi z odbiorem kanału Wydarzenia 24. A mianowicie: nowy telewizor kupiony w Euro kilka tygodni temu z odbiorem kanałów w standardzie DVBT2. Wyszukało chyba wszystkie możliwe kanały - 37. Kanał Wydarzenia 24 odbiera początkowo ładnie i normalnie. Po około 5 minutach zaczyna przerywać, ciąć zarówno obraz i dźwięk. Obraz i dźwięk nie wracają do normy po dłuższym oglądaniu go „na sile”. Ale wystarczy przełączyć kanał TV na inny i wrócić do Wydarzeń 24 i znowu przez około 5 minut jest wszystko ok. Co może być przyczyna takiego zachowania? Tv, złe ustawienie anteny?
-------------------
Mam ten sam problem u klienta = odbiór ze Ślęży a OTV Sony KD-55X85J

Temat sygnału z anteny przerobiłem, zajmuję się tym zawodowo.

Wygląda to tak samo.
OTV odbiera sygnał, ale po chwili 10 15 minut zaczynają się zakłócenia typowe do słabego sygnału RF.
Pikseloza do zatrzymania obrazu.
Wystarczy zmienić program z Wydarzenia 24 i Polsat GO, lub wyjąć antenę z TV i obrazki są przez następne 15 minut.
Problem łączę z jakimś sygnałem w MUXie, kodowaniem reszty pakietu lub jego rozmiarem.
Klient zgłaszał już do serwisu SONY i wymienili całą płytę główną.
Nie pomogło.
Proponuję zgłosić reklamację do SONY, i jeśli nie pomogą do jakiego Rzecznika praw klienta.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: Krosnoludek »

Jeśli to podobnie wyglądała jak na Philipsie, to problem będzie pewnie ten sam związany z procesorem Mediatek: https://youtu.be/6F8qRcoUZTw
Philips wspólnie z producentem procesora naprawił ten problem. Bombardujcie Sony by też to naprawił. Podajcie przykład Philipsa gdzie był ten sam problem i go naprawili.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: cyber »

Nie do końca ten problem jest usunięty przez Philipsa ...ale O.K. ;) Teraz jest PRAWIE dobrze z odbiorem W24 ...
Opisy powyżej ewidentnie wskazują na identyczne problemy co w Philipsach... tak jak pisał @Krosnoludek powyżej ...
Walka i jeszcze raz walka z producentem TV ... bo problem jest do "ogarnięcia" na poziomie Oprogramowania ....
Philipsowi udało się to niemalże w 100 %....
Bo jeśli chodzi o Nadawcę Mux4 to sprawa raczej zamknięta ;)
Pzdr

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: wsz »

Dla mojego modelu LG problem też został prawie w 100% usunięty, chociaż nigdy nie napisali w nowych wersjach oprogramowania, że coś takiego poprawiali. Dawali opis ogólny "minor bug fixes" dla kilku aktualizacji.

W tej chwili problem występuje sporadycznie. U mnie jest transmisja SFN, oraz było jedno odbicie sygnału widoczne na obrazie w czasach TV analogowej i nie do usunięcia żadnym ustawieniem anteny kierunkowej. Więc pewnie w innych warunkach problem już nie występuje.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: Krosnoludek »

Tak, w 100 % nie jest jeszcze w Philipsie naprawiony problem z odbiorem kanału Wydarzenia24, bo czasami nie zaskoczy i trzeba przełączyć na inny kanał i wrócić i powinno być już ok.

Teraz największy jest problem w Philipsie, że nie trzyma na stałe listy kanałów ulubionych naziemno-satelitarnej tylko samoczynnie wyrzuca z niej do sat lub naziemnej i to przy wyłączonej automatycznej aktualizacji listy kanałów. Starsi rodzice sami sobie z powrotem nie przełączą do ubionej. Ten problem jest już od półtora roku zgłoszony, ale na wcześniejszych nie wyrzucał tak często jak na tym nowym oprogramowaniu prawie każdego dnia. To jest najważniejsze obecnie do poprawy, a zaraz za nim dokończenie naprawianie Wydarzeń 24.

Dzisiaj mi odpisali że stale pracują nad rozwiązaniem problemu z Wydarzenia24, oraz problem z samoczynnym wyrzucaniem z listy ulubionej cały czas jest w trakcie badania.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: hadam »

wsz pisze: 11 maja 2023, o 10:48 Dla mojego modelu LG problem też został prawie w 100% usunięty, chociaż nigdy nie napisali w nowych wersjach oprogramowania, że coś takiego poprawiali. Dawali opis ogólny "minor bug fixes" dla kilku aktualizacji.

W tej chwili problem występuje sporadycznie. U mnie jest transmisja SFN, oraz było jedno odbicie sygnału widoczne na obrazie w czasach TV analogowej i nie do usunięcia żadnym ustawieniem anteny kierunkowej. Więc pewnie w innych warunkach problem już nie występuje.
To prawda że w innych warunkach taki problem nie występuje. Na moim telewizorze LG nigdy nie było żadnych problemów z kanałem Wydarzenia24.
Na tunerze AB TereBox 2T również.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: dvbtowiec »

Po Sony widać co już pisałem że to zależy od tego jaki na płycie głównej został zamontowany procesor obrazu. W tańszych modelach procesor był inny i problem jest odczuwalny.
Mój Sony także działa poprawnie od samego początku.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: Krosnoludek »

Jest nowe oprogramowanie do Philipsa, właśnie idzie o dziwo u mnie aktualizacja.
https://toengel.net/philipsblog/2023/05 ... 1-1-4-105/

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: bogdanzieba »

Czyli w moim przypadku to firma Ferguson powinna dostosować oprogramowanie do odbioru kanału Wydarzenia 24 ? Odbieram na dekoderze Ferguson Ariva 254 Combo.

Napisałem do serwisu Fergusona i taką mi udzielili odpowiedź:
Obrazek

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: eter »

Nie wiem, kto mądry wymyślił na Dolnym Śląsku nadawanie MUX4 na kanale 22 z trzech nadajników, które "widzą" się.
Stąd mam czkawkę na tym muxie, ponieważ akurat w mojej lokacji wszystkie trzy pokrywają się z odbiorem.
Ślęża, Śnieżne Kotły oraz Żagań.
Dzisiaj "mój" nadajnik Śnieżne Kotły miał przerwę konserwacyjną i widać jak na kanale 22 co chwilę pojawia się i znika szczątkowy sygnał z któregoś z nadajników pozostałych, więc pasuje jak ulał do zakłóceń jakie występują na tym muxie w mojej lokacji.
Poza tym, akurat sygnał Mux4 ze Śnieżnych Kotłów jest słabszy od pozostałych muxów z tego nadajnika i jest zupełny klops, z odbiorem Muxu4.
Nie był to najlepszy pomysł, żeby nadawać na tej samej częstotliwości z trzech nadajników wzajemnie się zakłócających, czy też "wspomagajacych" SFN.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: DanielK »

Jest jedno ale. Widocznie Górę Ślęża masz z jakiegoś odbicia, albo źle ustawioną antenę...
Mało możliwe abyś miał 2 z nadajników w tym samym kierunku. Dobrze wiem, jak wyglądają zakłócenia od SFN i zdarza mi się z tym wojować.
Oprócz Jeleniej Góry także Wichów był wyłączony.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: pasjonat »

Tylko, że u mnie ten problem też występuje, ale nie tylko. Zauważyłem, że to wina rozdzielczości w HD są problemy, a w telewizorze 4K już nie ma problemów. Tutaj pewne chodzi o parametry nadawania w MUX kanału, to samo mogłoby być na innych muxach jakby chcieli, a nie ma. Inne kanały działają poprawnie tylko z Wydarzeniami 24 jest problem.

Polsat:
fps = 50
profil = Main@L4.1@Main
chroma = 4:2:0
bit depth = 8 bits

Wydarzenia 24:
fps = 50
profil = Main@L4.1@Main
chroma = 4:2:0 (Type 0)
bit depth = 8 bits

Źródło: www.digitalbitrate.com

(Type0) Może tego wina? Nie wiem, ale czuje, że to wina parametrów technicznych w MUX4.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: orin »

To wina wyłącznie oprogramowania chipsetu Mediatek.
Teraz wieź wymagania i sprawdź czy konfiguracja strumienia W24 jest z nimi zgodna.
Zapamiętaj, Polska w elektronice jest traktowana jak trzeci świat.
W Niemczech takie problemy zostałby rozwiązane w kilka tygodni nie miesięcy!
Inaczej do d.. producentom dobrałby się lokalny UOKiK :D

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: eter »

DanielK pisze: 24 maja 2023, o 14:24 Jest jedno ale. Widocznie Górę Ślęża masz z jakiegoś odbicia, albo źle ustawioną antenę...
Mało możliwe abyś miał 2 z nadajników w tym samym kierunku. Dobrze wiem, jak wyglądają zakłócenia od SFN i zdarza mi się z tym wojować.
Oprócz Jeleniej Góry także Wichów był wyłączony.
Sygnał w mojej lokacji jest z obydwu nadajników (Ślęża i Śnieżne Kotły) prawie odbierany z taką samą mocą.
Ślęża jest w kierunku południowo wschodnim a Kotły południowym. Natomiast Wichów północno zachodnim.
Skoro Wichów miał również przerwę to wygląda na to, że Ślęża jednak odbierana bokiem daje zakłócenia a jeszcze na domiar tego z drugiej strony dochodzi Wichów.
Nie ma opcji, żeby w takim miejscu z trzech nadajników nie było zakłócenia.
Kumpel ma zasłonięty budynkami odbiór ze Ślęży i Wichowa i u niego Mux4 działa bez zakłóceń a mieszka jakieś 400 m ode mnie.
Wychodzi na to, że skoro nadajniki są dobrze zsynchronizowane w SFN - to któryś dochodzi do mnie z odbicia i stąd tuner głupieje.
Dziwnie zrobili ten refarming... zawsze coś muszą sknocić.
Było przed wszystko OK, ale wybrali takie niezbyt trafione rozwiązanie.
Jeszcze na dodatek sam Polsat nadaje jedyny w Europie w systemie, który jest jakimś fikołkiem nadawczym, którego nawet renomowane marki TV nie potrafią-(fiły) poprawnie odbierać.
Ciekawe, czy ktoś na forum ma w ogóle dedykowany odbiornik Polsatu z tą kodowaną paczką.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: orin »

Mam taki dekoder i w czym problem?

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: eter »

Wszystko na nim dobrze odbiera?
Skoro napisałeś "w czym problem" - stąd rozumiem, że dekoder sprawuje się dobrze.

Zablokowany