Nie mogę rozdzielić sygnału TV

zuku
Posty: 21
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 11:29
Miejscowość: DLN
Odbiornik: TV Samsung Seria 7.
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze WZM (Ryniak 40dB), montaż 1 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra

Nie mogę rozdzielić sygnału TV

Post autor: zuku »

witam,
chce rozdzielić sygnał z takiej anteny na 2 tv:
Obrazek
, rozdzielacz mam taki:
Obrazek
a zasilacz przy jednym TV mam taki:
Obrazek

jednak po podłaceniu nie mam w ogole obrazu na TV, nie taki splitter jak trzeba?
Dodam tylko że jeden z TV używa cały czas tej anteny i ma obraz bez żadnego wzmacniacza/zasilacza.

SamsungM23
Posty: 127
Rejestracja: 25 stycznia 2023, o 06:37
Miejscowość: Tarnogród
Odbiornik: Signal t2 box
Instalacja antenowa: Opticum Iskra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Nie mogę rozdzielić sygnału TV

Post autor: SamsungM23 »

Podłącz ten kabel z zasilaczem do gniazda Out z czerwoną linią, tędy może iść zasilanie do wzmacniacza.
Drugim lepszym sposobem jest montaż zasilacza za rozgałęźnikiem czyli między anteną a rozgałęźnikiem.

zuku
Posty: 21
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 11:29
Miejscowość: DLN
Odbiornik: TV Samsung Seria 7.
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze WZM (Ryniak 40dB), montaż 1 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra

Re: Nie mogę rozdzielić sygnału TV

Post autor: zuku »

Tak jest zrobione zasilacz jest na OUT - power pass.

SamsungM23
Posty: 127
Rejestracja: 25 stycznia 2023, o 06:37
Miejscowość: Tarnogród
Odbiornik: Signal t2 box
Instalacja antenowa: Opticum Iskra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Nie mogę rozdzielić sygnału TV

Post autor: SamsungM23 »

Skoro na jednym telewizorze jest obraz bez zasilacza to w antenie nie ma wzmacniacza.
Odepnij w ogóle zasilacz.

zuku
Posty: 21
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 11:29
Miejscowość: DLN
Odbiornik: TV Samsung Seria 7.
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze WZM (Ryniak 40dB), montaż 1 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra

Re: Nie mogę rozdzielić sygnału TV

Post autor: zuku »

Udało mi się rozdzielić sygnał ale jest problem z kanałami, jak sygnał jest rozdzielony to na pierwotnym TV nie działają mi czeskie kanały w tym CT Sport HD na którym mi zależy, jak jeszcze raz dam ręczne skanowanie wyszukuje mi znacznie mniej kanałów niż jak sygnał nie był rozdzielony - czy można z tym coś zrobić?

SamsungM23
Posty: 127
Rejestracja: 25 stycznia 2023, o 06:37
Miejscowość: Tarnogród
Odbiornik: Signal t2 box
Instalacja antenowa: Opticum Iskra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Nie mogę rozdzielić sygnału TV

Post autor: SamsungM23 »

Pewnie dobry rozgałęźnik sygnału tutaj by pomógł.
Na własne oczy widziałem że po podpięciu rozgałęźnika jakość sygnału spadła o ~20%.
Kupiony tani rozgałęźnik chyba w rtv euro ale że sygnał był stabilny i nie skakał to działało poprawnie na tej niższej jakości sygnału.

zuku
Posty: 21
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 11:29
Miejscowość: DLN
Odbiornik: TV Samsung Seria 7.
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze WZM (Ryniak 40dB), montaż 1 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra

Re: Nie mogę rozdzielić sygnału TV

Post autor: zuku »

zamówiłem splitter signal r-2 zobaczę czy coś to da.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Nie mogę rozdzielić sygnału TV

Post autor: Dobrycel »

Jaka siła jakosć sygnału? Mieszkasz w terenie górzystym zapewne.
Jakimi kablami podłączyłeś od rozdzielacza do telewizorów?
Ile lat mają kable? Wtyczki prawidłowo zrobione (oplot wywinięty nie odcięty)? Czy po drodze w jakis sposób kable łączone?
Wszystko to generuje straty. Wrzuć więcej zdjęć. Przede wszystkim wtyków do telewizora czy dekodera co tam masz. Czy antene możesz wyżej powiesić?

zuku
Posty: 21
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 11:29
Miejscowość: DLN
Odbiornik: TV Samsung Seria 7.
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze WZM (Ryniak 40dB), montaż 1 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra

Re: Nie mogę rozdzielić sygnału TV

Post autor: zuku »

W przypadku TV1 który korzysta z tej anteny instalacja jest tegoroczna więc kabel spełnia wszystkie obecne standardy:
Obrazek
I jak jak mówię jak nie idzie przez splitter, wszystkie czeskie kanały na TV1 mi wyszukuje i mogę je oglądać, jak tylko podepnę splitter (nawet bez drugiego TV) tracę dużo kanałów (nie wyszukuje ich).
TV1 to samsung UE49NE71
TV2 to samsung UE43BU
nie wiem gdzie w tych samsungach jest jakość sygnału, nie widzę tego.
Teren jest górzysty - kotlina kłodzka, nadajnik pewnie czarna góra.

SamsungM23
Posty: 127
Rejestracja: 25 stycznia 2023, o 06:37
Miejscowość: Tarnogród
Odbiornik: Signal t2 box
Instalacja antenowa: Opticum Iskra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Nie mogę rozdzielić sygnału TV

Post autor: SamsungM23 »

To że kabel jest tegoroczny nic nie mówi.
Ma być dobry kabel czysta miedź a nie żaden wynalazek, choć nie wiem co masz.
Taki kabel Triset 113 kosztuje ~3 złote za metr na internecie.
Druga sprawa to jak wyżej napisano jakość połączeń kabla z wtykami.
Z opisu twojego kabla na stronach sklepów wynika że ma dość cienką żyłę wewnętrzną tylko 0,8 mm na plus to że to czysta miedź a nie jakiś wynalazek.
Jaką masz jakość sygnału tych czeskich kanałów?
Trzeba wejść w wyszukiwanie reczne i wpisać numer kanału.
Bez rozgałęźnika na krótko i z rozgaleznikiem.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Nie mogę rozdzielić sygnału TV

Post autor: VAHANARA »

zuku pisze: 16 lipca 2023, o 10:53 W przypadku TV1 który korzysta z tej anteny instalacja jest tegoroczna więc kabel spełnia wszystkie obecne standardy:
A masz specyfikację techniczną tego kabla - w szczególność współczynnik ekranowania i tłumienie dla 100m? Bez tych danych nie sposób odnieść się do tego, czy kabel może nadawać się czy nie do obecnej DVB-T. Oczywiście, do tej, gdzie jest odbiór w trudnych warunkach, bo w dobrych warunkach to zwykle można odebrać na czymkolwiek...

Jak długi jest tan kabel od rozgałęźnika do TV1?

zuku pisze: 16 lipca 2023, o 10:53 I jak jak mówię jak nie idzie przez splitter, wszystkie czeskie kanały na TV1 mi wyszukuje i mogę je oglądać, jak tylko podepnę splitter (nawet bez drugiego TV) tracę dużo kanałów (nie wyszukuje ich).
Pewnie za duże tłumienie sygnału się robi po włączeniu rozgałęźnika. Możliwe, że za dużo sygnału tracisz na kablu rozgałęźnik - TV1, może to kwestia któregoś ze złącz albo po prostu sygnał z anteny jest za niski.

Potrzebne poziomy i jakości sygnałów WSZYSTKICH muxów przy podłączeniu TV1 bezpośrednio do anteny i poprzez rozgałęźnik.
Kontrolnie możesz sprawdzić też poziomy i jakości na TV2.

zuku pisze: 16 lipca 2023, o 10:53 TV1 to samsung UE49NE71
TV2 to samsung UE43BU
nie wiem gdzie w tych samsungach jest jakość sygnału, nie widzę tego.
Diagnostyka powinna się pokazywać po długim naciśnięciu klawisz "Info" na pilocie. Przy nowych pilotach to poprzez menu odbiornika.

zuku pisze: 16 lipca 2023, o 10:53 Teren jest górzysty - kotlina kłodzka, nadajnik pewnie czarna góra.
Trzeba wiedzieć, jak się walczy z problemami. https://emimaps.emitel.pl/

zuku pisze: 15 lipca 2023, o 17:44 a zasilacz przy jednym TV mam taki:
Obrazek
To nie jest zasilacz antenowy a BARDZO DOBRY separator napięcia. Nie wyrzucaj, wrzuć do szuflady, może się jeszcze kiedyś w przyszłości przyda albo komuś w potrzebie go sprezentujesz.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Nie mogę rozdzielić sygnału TV

Post autor: K63 »

zuku pisze: 15 lipca 2023, o 17:44 a zasilacz przy jednym TV mam taki:
Obrazek

jednak po podłaceniu nie mam w ogole obrazu na TV, nie taki splitter jak trzeba?
Dodam tylko że jeden z TV używa cały czas tej anteny i ma obraz bez żadnego wzmacniacza/zasilacza.
Czy antena miała w komplecie zasilacz? Jeżeli nie, to najprawdopodobniej jest pasywna i stosowanie zasilacza jest bezcelowe. Może nawet przyspożyć kłopotów.
zuku pisze: 16 lipca 2023, o 10:53 kabel spełnia wszystkie obecne standardy
Szału nie ma. To że producent (importer) nie chwali sie parametrami, już o czymś świadczy. Bardzo podobny produkt innego importera (być może taki sam, tylko pod inną marką) w paśmie tv ma tłumienie 14-20 dB/100 mb. To jeszcze nie jest tragedia, ale wspólczynnik ekranowania to zaledwie 75 dB. Niewiele biorąc pod uwagę latajace wokół zakłócenia.
zuku pisze: 16 lipca 2023, o 10:53 TV1 to samsung UE49NE71
TV2 to samsung UE43BU
nie wiem gdzie w tych samsungach jest jakość sygnału, nie widzę tego
Diagnostykę zaprogramowanych kanałów masz w "Pomocy technicznej"
Obrazek

SamsungM23
Posty: 127
Rejestracja: 25 stycznia 2023, o 06:37
Miejscowość: Tarnogród
Odbiornik: Signal t2 box
Instalacja antenowa: Opticum Iskra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Nie mogę rozdzielić sygnału TV

Post autor: SamsungM23 »

Może też pożyczyć od kogoś tuner tylko po to żeby sprawdzić jakość sygnału ale nie programować.
Druga sprawa skoro chcesz odbierać z dwóch nadajników [drugi czeski] to dobre ustawienie anteny właśnie na jakość sygnału jest konieczne.
W tunerze zdecydowanie łatwiej to zrobić niż z menu diagnostyka na już zapisanym kanale w Samsungu.
Skoro go nie wyszukało to nie sprawdzisz sygnału.

zuku
Posty: 21
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 11:29
Miejscowość: DLN
Odbiornik: TV Samsung Seria 7.
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze WZM (Ryniak 40dB), montaż 1 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra

Re: Nie mogę rozdzielić sygnału TV

Post autor: zuku »

Kurcze, przyszedł do mnie nowy rozdzielacz signal r-2 i jest identycznie to samo, razem z rozdzielaczem zamówiłem 1m kabla DIPOLNET RG-6 Cu Eca aby połączyć rozdzielacz z antena, jak tylko podepnę TV1 przez ten rozdzielacz giną mi wszystkie czeskie kanały, jak podłączę bez niego wszystko wraca. Niestety w samsungu TV1 UE49NE71 nie mam informacji o jakości sygnału w pomocy technicznej, natomiast w drugim TV2 starszym samsungu UE43BU mam taką pozycję.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Nie mogę rozdzielić sygnału TV

Post autor: K63 »

zuku pisze: 18 lipca 2023, o 21:28 przyszedł do mnie nowy rozdzielacz signal r-2 i jest identycznie to samo, razem z rozdzielaczem zamówiłem 1m kabla DIPOLNET RG-6 Cu Eca aby połączyć rozdzielacz z antena, jak tylko podepnę TV1 przez ten rozdzielacz giną mi wszystkie czeskie kanały, jak podłączę bez niego wszystko wraca
Jak masz to podłączone - z zasilaczem czy bez? Sprawdziłeś co jest w puszce antenowej - symetryzator czy przedwzmacniacz?
zuku pisze: 18 lipca 2023, o 21:28 Niestety w samsungu TV1 UE49NE71 nie mam informacji o jakości sygnału w pomocy technicznej
Nie mogę znaleźć w ofercie Samsunga takiego modelu. Jest jedynie UE49NU71xx. :?:
We wszystkich Samsungach z którymi miałem do czynienia, diagnostyka zaprogramowanych kanałów była w "Pomocy technicznej".
Skoro ten drugi model ma diagnostykę, to podaj parametry sygnału problematycznych kanałów przy bezpośrednim połączeniu z anteną.

SamsungM23
Posty: 127
Rejestracja: 25 stycznia 2023, o 06:37
Miejscowość: Tarnogród
Odbiornik: Signal t2 box
Instalacja antenowa: Opticum Iskra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Nie mogę rozdzielić sygnału TV

Post autor: SamsungM23 »

Podałeś zły model telewizora, na frazę modelu podaną przez Ciebie wyszukuje w internecie tylko twój post z tego forum.
To oznacza że jest zły model podany, może są dalej jakieś litery czy cyfry.

zuku
Posty: 21
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 11:29
Miejscowość: DLN
Odbiornik: TV Samsung Seria 7.
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze WZM (Ryniak 40dB), montaż 1 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra

Re: Nie mogę rozdzielić sygnału TV

Post autor: zuku »

Ok to jeszcze raz :P
TV1 to samsung UE43BU8002KXXH on jest podłączony do nowszej antenty z VHF i działa na nim MuX-8 z czarnej góry a także kanały czeskie, taką mam jakość sygnału na kanale czeskim sportowym (nie jest podłączony rozdzielacz):
Obrazek
Po podłączeniu rozdzielacza, siła/jakość spada na 0:
Obrazek

Natomiast drugi TV2 to samsung UE49NU7172 i jego chciałbym podłączyć do anteny telewizora TV1 aby mieć mux8 oraz czeskie kanały bo obecnie nie mam bo używam starej anteny o takiej (ona ma zasilacz w przeciwieństwie do pierwszej)
Obrazek

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Nie mogę rozdzielić sygnału TV

Post autor: K63 »

zuku pisze: 19 lipca 2023, o 15:16 TV1 to samsung UE43BU8002KXXH on jest podłączony do nowszej antenty z VHF i działa na nim MuX-8 z czarnej góry a także kanały czeskie
zuku pisze: 19 lipca 2023, o 15:16 Po podłączeniu rozdzielacza, siła/jakość spada na 0
No i nie ma się co dziwić. Ten czeski mux odbiera ci na "oparach". Przy 9% siły, nie ma szans by po rozdzieleniu sygnału był odbiór. Rozgałęźnik 1/2 tłumi sygnał 3-4 dB, czyli osłabia go o połowę. Potrzebny jest wzmacniacz lub rozgałęźnik aktywny.
zuku pisze: 19 lipca 2023, o 15:16 Natomiast drugi TV2 to samsung UE49NU7172 i jego chciałbym podłączyć do anteny telewizora TV1 aby mieć mux8 oraz czeskie kanały bo obecnie nie mam bo używam starej anteny o takiej (ona ma zasilacz w przeciwieństwie do pierwszej)
Czyli miałem dobre podejrzenia. Ten model także ma diagnostykę sygnału w "Pomocy technicznej" (Ustawienia > Pomoc techn. > Diagnostyka > Informacja o sygnale)
https://downloadcenter.samsung.com/cont ... 1026.0.pdf
Natomiast co do siatki, to podejrzanie wygląda podłączenie przewodu do wzmacniacza. Może trzeba to poprawić. :?: Ponadto dziwne że nie odbiera mux-8. Skoro ta druga antena UHF potrafi go odebrać - pomimo że nadawany jest w polaryzacji pionowej - to siatka tym bardziej. Zasilacz tej siatki jest na 100% sprawny?
Mimo wszystko potrzebujesz oddzielnej anteny VHF zamontowanej pionowo lub jakiegoś "logarytma" do odbioru polaryzacji H/V.

zuku
Posty: 21
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 11:29
Miejscowość: DLN
Odbiornik: TV Samsung Seria 7.
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze WZM (Ryniak 40dB), montaż 1 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra

Re: Nie mogę rozdzielić sygnału TV

Post autor: zuku »

K63 pisze: 19 lipca 2023, o 15:53 Potrzebny jest wzmacniacz lub rozgałęźnik aktywny.
Zobacz mój pierwszy post podłączyłem też rozgałęźnik aktywny z przejściem zasilania który to mam przy TV2 ale nic to nie daje.
Mux-8 oraz tych czeskich kanałów nigdy nie miałem na TV2 czyli na antenie siatkowej więc chciałbym się jej pozbyć i podłączyć do tej pierwszej anteny. Jakie więc mam opcje, musze koniecznie montować jeszcze jedną antenę, nie da się z tą jedna?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Nie mogę rozdzielić sygnału TV

Post autor: K63 »

zuku pisze: 20 lipca 2023, o 09:25 Zobacz mój pierwszy post podłączyłem też rozgałęźnik aktywny z przejściem zasilania
To nie jest rozgałęźnik aktywny, tylko DC Pass. Rozgałęźnik aktywny posiada wbudowany wzmacniacz np. taki
zuku pisze: 20 lipca 2023, o 09:25 Mux-8 oraz tych czeskich kanałów nigdy nie miałem na TV2 czyli na antenie siatkowej więc chciałbym się jej pozbyć i podłączyć do tej pierwszej anteny.
Sprawdziłeś wszystkie połączenia? Może przewód jest uszkodzony. Teoretycznie powinna odbierać podobnie (lub lepiej) jak tak ta yagi.
zuku pisze: 20 lipca 2023, o 09:25 Jakie więc mam opcje, musze koniecznie montować jeszcze jedną antenę, nie da się z tą jedna?
zuku pisze: 19 lipca 2023, o 15:16 TV1 to samsung UE43BU8002KXXH on jest podłączony do nowszej antenty z VHF i działa na nim MuX-8 z czarnej gór
zuku pisze: 15 lipca 2023, o 17:44 Obrazek
Piszesz o tej antenie? Ona przeznaczona jest do pasma UHF i teoretycznie nie nadaje się do odbioru mux-8 nadawanego w paśmie VHF. Jeżeli jednak odbierasz go, to zapewne jesteś bardzo blisko nadajnika. Ale podejrzewam że parametry k.6 nie są rewelacyjne i mogą nie gwarantować stabilnego odbioru. Podaj je - z rozgałęźnikiem i bez.

Zablokowany