FM Ślęża-odbiór

radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

FM Ślęża-odbiór

Post autor: radiodarek »

Jedynka na 98,8 ze Ślęży lekko syczy. Odbiór w Środzie Śląskiej 40 km od nadajnika. Podejrzewam, że podwyższone tropo z Raszyna powoduje zakłócenia. Z Raszyna na 98,8 leci trójka dookólnie z mocą 120kW. Ktoś potwierdzi zakłócenia?

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: FM Ślęża-odbiór

Post autor: Ramirez »

U mnie tak jest od kilku lat. Południowa część Wrocławia, odbiór anteną zewnętrzną typu Alcad FM-200 87,5-108 MHz Myślałem że coś z moją instalacją antenową jest nie tak. Tak mocno mnie to nie wkurzało bo jak słucham PR1, to na DAB+

radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

Re: FM Ślęża-odbiór

Post autor: radiodarek »

Ja też słucham głownie w DAB+, ale z ciekawości lubię porównywać z FM i dziwi mnie dlaczego tylko 98,8 leci dookólnie podczas gdy pozostałe programy z Raszyna o mocy 120kW lecą kierunkowo. Jak widać Raszyn 98,8 120kW potrafi w niektórych warunkach zakłócać Ślężę która nadaje też na 98,8 120kW. Różne polaryzacje jak słychać nie rozwiązują problemu, kiedy słucha się na odbiorniku o dużej czułości i selektywności nawet na zwykłym pokojowym druciku.
P.S Wiem wiem. Jedni powiedzą to sobie przełącz jedynkę na 92,5 że Śnieżnych Kotłów, a inni aby zainwestować w dobrą kierunkową antenę na UKF i skierować ją na Ślężę w polaryzacji H. Ale to nie o to chodzi , szczególnie w odbiorze mobilnym.

radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

Re: FM Ślęża-odbiór

Post autor: radiodarek »

@Ramirez dopytam jeszcze czy zgłosiłeś to do UKE żeby porobili pomiary i sprawdzili?

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: FM Ślęża-odbiór

Post autor: Ramirez »

Nic nie zgłaszałem. Zwyczajnie uznałem że to u siebie coś kiepsko wykonałem instalacje ;) Bo trochę jest rozbudowana 2 anteny UHF, 1 x VHF 1xFM połączone zwrotnicą. Potem to idzie do sumatora DVBT/SAT i dopiero jednym kablem do mieszkania. Zakładałem że przez to tak to grało. Szkoda że nikt więcej nie chce zabrać głosu w temacie. Czy tez ktoś ma podobne odczucia.

Zablokowany