Laskowa

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Laskowa

Post autor: Gravis »

Chciałem poprosić o pomoc w doborze anteny.
Lokalizacja na granicy odbioru i braku według mapki emitela:

Obrazek

Lista nadajników: http://www.satbroadcasts.com/DVB-T_Rada ... kmMXVla2o=

Najlogiczniejszym dla mnie jest celowanie w Kraków Chorągwicę i to też podpowiada mapa emitela. Odległość około 34km

Jaką antenę zastosować, żeby zapewnić stabilny odbiór sygnału?

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Laskowa

Post autor: Lux.Mikado »

Tutaj musisz precyzyjnie podać miejsce zamieszkania "co do metra". To tereny górskie i jak na oko wbiłem wyszukiwanie to wyszło że w stronę [Kraków Chorągwica] masz przed sobą mega górkę i nic nie doleci do ciebie.

Na szybko to ja bym celował na [Rabka/G. Luboń Wielki] bo z innych miejsc masz przysłonięty mocno sygnał. Ale i tak musisz jak najwyżej wypuścić antenę. Co nie zmienia faktu, że musisz podać dokładne umiejscowienie "co do metra" aby sprawdzić profil terenu dokładnie.

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Laskowa

Post autor: Gravis »


Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Laskowa

Post autor: Lux.Mikado »

Ty jesteś na 410m... a przed sobą masz górkę 600m. [Kraków Chorągwica] tutaj zapomnij. Tylko cię ratuje [Rabka/G. Luboń Wielki] ale musisz wypuścić dość mocno antenę do góry i będzie śmigało. A jaka antena? Jak chcesz sam robić to zamów kilka i zostaw taka co najlepiej się sprawdzi. Sygnał dość mocny tam leci z Rabki [45dB-49dB].

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Laskowa

Post autor: Gravis »

Jakieś konkretne typy anten, które powinienem "wypróbować" ? :roll: Siatkowych oraz kierunkowych? Jak długich? itp?
Widzę, że bez prób się nie obędzie - problem w tym, że montaż anteny na wysokości to nie łatwa sprawa w celu manewrowania..

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Laskowa

Post autor: Lux.Mikado »

Ja bym spróbował jakiś [DIPOL SMART HORIZON DVB-T2] albo nawet [TELMOR DVB-T/T2 ASR IQ]. Telmor'a nie lubię w wersji 5G ale stara ASR IQ (200zł na alledrogo) zachowuje się naprawdę bardzo fajnie. Ty tam masz naprawę nie najgorszą miejscówkę. Nawet echo z Chorągwicy przysłania ci góra więc tam naprawdę "powinien" być dobry sygnał.

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Laskowa

Post autor: Gravis »

Pewnie skończy się na tym, że zamówię obie i spróbuję w Chorągwicę. Jak się nie powiedzie to będę celował w Szczyrk/Przehyba

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Laskowa

Post autor: Lux.Mikado »

Uparłeś się na tą Chorągwicę... a tam przed sobą masz ścianę. Zrobisz jak uważasz... ;)

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Laskowa

Post autor: Gravis »

Wpisz sobie na mapce emitela Laskowa 293 - to sąsiad który mieszka na podobnej wysokości nawet ciut niżej i popatrz na ukształtowanie terenu do nadajników które wymieniłeś, ale też i ich moce nadawania..

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Laskowa

Post autor: K63 »

@Gravis - wg wszystkich symulacji zasięgu jesteś w tzw. dziurze sygnałowej. Ale to tylko teoria. Miejsce odbioru otoczone jest sporymi górkami. W takiej sytuacji odbiór z jakiegokolwiek nadajnika to loteria. Zarówno kierunek odbioru i wysokość montażu anteny to niewiadoma. Jeżeli na azymutach nadajników nie będzie sygnału, to pozostaje poszukiwanie odbicia. W Limanowej oraz okolicach zamontowałem kilka anten i w tych przypadkach najłatwiej było odebrać Chorągwicę, Przehybę lub Tarnów. Czasem uda się złapać sygnał ze Św. Krzyża. Lubonia nigdy nie udało mi się tam odebrać (nawet w lepszych wobec niego lokalizacjach).
Nie pozostaje nic, tylko wybrać na odbiorniku kanał z określonego nadajnika i kręcąc powoli anteną, obserwować paski sygnałowe. Wskazana zmiana wysokości montażu anteny. Z tym że w takich warunkach - im wyżej ... wcale nie musi być lepiej. :?:
Gravis pisze: 12 marca 2024, o 20:15 sąsiad który mieszka na podobnej wysokości nawet ciut niżej
Którego sąsiada masz na myśli? U jednego widzę antenę ustawioną na Przehybę.
https://www.google.com/maps/@49.7776245 ... ?entry=ttu

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Laskowa

Post autor: Gravis »

Swojego sąsiada;) moja działka jeszcze nie ma numeru więc nie podam żeby jak najbardziej przybliżyć was do swojej lokalizacji podałem sąsiada. Z twojego doświadczenia w tych rejonach. Lepiej zainwestować w antenę kierunkową czy siatkę z tych dwóch wymienionych powyżej ?

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Laskowa

Post autor: Lux.Mikado »

K63 pisze: 12 marca 2024, o 21:28 Lubonia nigdy nie udało mi się tam odebrać (nawet w lepszych wobec niego lokalizacjach).
Patrząc po Luboń to ma w tym kierunku perfekcyjny profil terenu. Przysłonięta Chorągwica górką (+200m tego nie przeskoczy). Plus przysłoniętej Chorągwicy to brak echa. Moim zdaniem tylko Luboń w tym przypadku.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Laskowa

Post autor: K63 »

Gravis pisze: 12 marca 2024, o 21:30 Z twojego doświadczenia w tych rejonach. Lepiej zainwestować w antenę kierunkową czy siatkę z tych dwóch wymienionych powyżej ?
Zazwyczaj robiłem to u znajomych i starałem się uzyskać odbiór na antenach które już były w ich posiadaniu. Najczęściej były to siatki. Ale zdarzyły się też yagi z Dipola, ASR z Telmora i jakieś chińskie "krokodyle".
Lux.Mikado pisze: 12 marca 2024, o 22:49 Patrząc po Luboń to ma w tym kierunku perfekcyjny profil terenu
Gdzie masz ten perfekcyjny profil? Przecież miejsce odbioru zlokalizowane jest na wschodnim zboczu wzniesienia które zasłania Luboń.
Oto ten profil ...
Obrazek

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Laskowa

Post autor: Lux.Mikado »

K63 pisze: 12 marca 2024, o 23:26 Oto ten profil ...
Na FMSCAN wygląda to zupełnie inaczej...
Obrazek

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Laskowa

Post autor: K63 »

Chociaż często korzystam z FMSCAN, to trafiłem tam na kilka lokalizacji, gdzie profil terenu nie do końca odpowiadał rzeczywistości.:?:

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Laskowa

Post autor: Lux.Mikado »

Przeanalizowałem wszystkie... wszedłem na [geoportal] tam jest 100% profil terenu. Tak wygląda podobnie do twojego. A ty skąd to masz? Patrząc na wszystkie kierunki to tam nic nie złapie. Ja bym od razu wszedł w satelitę bo tutaj nic nie ma sensu. Dookoła górki [+200m].

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Laskowa

Post autor: K63 »

Lux.Mikado pisze: 13 marca 2024, o 01:08 A ty skąd to masz?
Narzędzie dostępne na stronie Instytutu Łączności we Wrocławiu.

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Laskowa

Post autor: Gravis »

Satelita będzie swoją drogą, ale nie wierzę, że nie da się tam złapać żadnego sygnału DVB-T :roll:

Zastanawia mnie jedynie antena czy kierunkowa Dipol SMART HORIZON DVB-T2 czy siatka Telkom-Telmor ASR IQ a może jeszcze inna w tym przypadku..

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Laskowa

Post autor: K63 »

Gravis pisze: 13 marca 2024, o 08:56 Zastanawia mnie jedynie antena czy kierunkowa Dipol SMART HORIZON DVB-T2 czy siatka Telkom-Telmor ASR IQ a może jeszcze inna w tym przypadku.
Nikt odpowiedzialny, kto nie zna lokalnych warunków odbiorczych, nie powie - kup tę i na 100% będziesz miał odbiór.
Nie masz gdzieś starej siatki lub innej anteny by sprawdzić czy w tym miejscu można cokolwiek odebrać? To nie jest tak, że jedna antena nie odbierze nic, a inna wszystko.
Ale jest jeszcze jeden problem. Na wzgórzu Cuba (odległość ok. 1 km na azymucie Chorągwicy) masz nadajniki LTE. Mogą (chociaż nie muszą) zakłócać odbiór tv.

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: Laskowa

Post autor: Gravis »

Jakąś starą antenę siatkową typu:

Obrazek

pewnie znajdę i spróbuję zobaczyć czy w ogóle jest jakiś sygnał..

Zablokowany