FAQ - najczęściej zadawane pytania

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Post autor: qwerty »

Gdzie mogę znaleźć informacje o zasadach na forum?
Tutaj.

Mieszkam w miejscowości xxx. Jestem w zasięgu cyfrowego sygnału?
Zobacz na EmiMapach -> EmiMaps.emitel.pl

Co to jest antena DVB-T?
Nie ma czegoś takiego jak antena do DVB-T. Do odbioru sygnału wystarczy odpowiednio dobrana antena.

Posiadam antenę siatkową i mam problem...
Antena siatkowa nie jest zalecana do odbioru NTC (Naziemnej Telewizji Cyfrowej), w szczególności w lokalizacjach narażonych na zakłócenia od innych sygnałów, służb itp. Wskazany jest zakup anten kierunkowych pracujących w zakresach kanałów 6-12 (dla MUX-8) i 21-69 (dla MUX-1, MUX-2 i MUX-3). Jeżeli jesteś niedaleko nadajnika wystarczy antena składająca się z kilku elementów. W przypadku większych odległości należałoby zastosować anteny o dużym zysku. Na początek zastosować antenę bez przedwzmacniacza.

Mam antenę kierunkową i mimo użytego przedwzmacniacza (potocznie nazywany wzmacniaczem) odbiór nie jest poprawny. Co mam zrobić?
Wymień przedwzmacniacz i zastąp symetryzatorem. Sygnał cyfrowy "niesie się" bardziej, niż analogowy. Dlatego nie jest potrzebny przedwzmacniacz, który potrafi pogorszyć sygnał.

Co pewien czas mam zamrożenia obrazu i pokazują się kwadraciki...
Wymień antenę na kierunkową, sprawdź siłę i jakość sygnału (gdy mają <=50% popraw lokalizację anteny). Jeżeli poziom błędów okazjonalnie się zwiększa - najprawdopodobniej odbiór zakłóca nadajnik GSM, telefon lub inne urządzenie bezprzewodowe. Należy wymienić przewód antenowy (unikając tanich pseudo-wyrobów o niskiej jakości). Polecany jest TRISET-113, zakończony gniazdem F i podłączony do telewizora za pomocą przejścia gniazdo F-wtyk antenowy.

Obraz nie jest zsynchronizowany z dźwiękiem. Możecie poprawić?
Winny jest twój odbiornik. Należy wgrać najnowsze oprogramowanie do odbiornika. Wszelkie informacje znajdziesz na stronie internetowej swojego producenta.

EPG/telegazeta nie działa w cyfrowym sygnale.
Zaktualizuj oprogramowanie w odbiorniku lub zmień w opcjach na inny kraj (Niemcy, Czechy itp.). Być może posiadany odbiornik nie ma jeszcze fabrycznych ustawień właściwych dla Polski.

Mam telewizor z MPEG-2. Czy będę mógł odbierać NTC?
Jeśli telewizor nie obsługuje jakichś funkcji niezbędnych do odbioru telewizji naziemnej w Polsce musisz również zakupić zewnętrzny dekoder, STB (set top box).

Chcę oglądać NTC na komputerze. Prawie wszystkie tunery obsługują MPEG-2. Gdzie kupię z MPEG-4?
Do komputera może być tuner obsługujący MPEG-2. Strumień z MPEG-4 będzie dekodowany za pomocą programu (tak samo jak dźwięk E-AC3). Pamiętaj, że są mniej czułe, niż głowice zamontowane w tv.

Dlaczego nie ma emisji w MPEG-2?
Kompresja MPEG-2 jest mniej wydajna, niż MPEG-4. W Polsce dla naziemnej telewizji cyfrowej przyjęto standard kompresji MPEG-4 AVC (H.264).

Włączam telewizor i mam brak sygnału? Co się stało?
Prawdopodobnie jest przerwa konserwacyjna. Możesz osobiście sprawdzić tutaj . Inną możliwością jest uszkodzenie twojego antenowego systemu odbiorczego.

Jakie są wymagania urządzeń odbierające NTC?
Wszelkie zawarte informacje zawarte są w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 18 grudnia 2009 r.

Telewizor / STB znalazł jakieś nowe kodowane kanały. Gdzie mogę znaleźć o tym informacje?
Nadawane są w tzw. multipleksie 4 (mobilnym). W przeciwieństwie do darmowej naziemnej telewizji cyfrowej to jestoferta płatna. Wszelkie informacje są dostępne w internecie .




Jeżeli znalazłeś błąd to wyślij do mnie prywatną wiadomość (pw). Wykaz powstał na podstawie zgłoszeń użytkowników forum i nie biorę odpowiedzialności za błędy.

Zabrania się rozpowszechniania zebranych tutaj materiałów bez zgody autora (w szczególności na inne fora i grupy dyskusyjne). Jedynym akceptowalną metodą jest udostępnienie linku do tego posta!
Ostatnio zmieniony 26 sierpnia 2011, o 20:47 przez qwerty, łącznie zmieniany 7 razy.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: FAQ - najczęściej zadawane pytania

Post autor: some83 »

Błąd:
Posiadam antenę siatkową i mam problem...
Antena siatkowa nie jest zalecana do odbioru NTC (Naziemnej Telewizji Cyfrowej), w szczególności w lokalizacjach narażonych na zakłócenia od innych sygnałów, służb itp. Wskazany jest zakup anteny kierunkowej pracującej w zakresie kanałów 21-69.
pracującej w zakresie kanałów 21-69.
Aktualnie anteny lepiej szukać takiej pracującej w zakresie 6-12 i -21-69

Przepraszam za wymądrzanie, ale Mux8 działa wyjątkowo słabo w mojej lokalizacji, nawet na porządnej antenie na pasmo VHF.

Ten mój post można skasować.

Swoją drogą dobre pytanie, czy można coś dokupić do anteny UHF, by stała się combo także i VHF.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: FAQ - najczęściej zadawane pytania

Post autor: JaroslawMroczkowski »

W kilku miejscach poprawiłem i uzupełniłem. Dzięki za zwrócenie uwagi.
Już nawet zapomniałem, że mamy takiego FAQ na forum. Wisi tu od czasu wyłączenie TV analogowej,

VITEK2442
Posty: 100
Rejestracja: 13 lutego 2011, o 14:34
Miejscowość: Hawierzów
Odbiornik: Zircon Fire DVB-T2 HEVC
Instalacja antenowa: Anteny zbiorcze STA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava,Pradziad,Wisla/Skryzcyne

Re: FAQ - najczęściej zadawane pytania

Post autor: VITEK2442 »

Dzień dobry.Mam pytanko innego ranku:Jak wam dziala Satkurier.pl? U mnie tak:https://satkurier.pl/

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: FAQ - najczęściej zadawane pytania

Post autor: K63 »

Serwis jest trakcie przełączania na nowy serwer. Forum także działa z przerwami.
https://www.facebook.com/satkuriertv/

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 237
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: FAQ - najczęściej zadawane pytania

Post autor: neo69 »

dvbtowiec pisze: 7 lutego 2024, o 15:13 Czy na portalu można dodać użytkownika do blokowanych w prywatnych wiadomościach?
Widzę że jest opcja tzw. "wrogów" ale tylko do komentarzy na forum.

Otrzymałem taki piękny list miłosny od jednego z naszych nowych użytkowników ;)
Ciekawe że nie ma odwagi publicznie się popisywać a spamuje mnie bez mojej inicjatywy i żadnej prowokacji z mojej strony, tylko dlatego że mu się moje poglądy nie podobają.

Jesteś zwykłym politycznym śmieciem... :) Jak można mieć tak nasrane głowie? Jak z tobą rodzina wyrabia? :lol: Szok że taki plemnik wygrał. Ale na to nikt nie ma wpływu :!:
Przepraszam za ten cytat, ale czasem dobrze jest wiedzieć z jakim poziomem kultury mamy do czynienia u niektórych na tym forum, a zależy mi na tym aby blokować tego typu wiadomości od użytkowników którzy w taki sposób chcą sobie na priv kogoś poobrażać.
Lista tematów>Panel zarządzania kontem>Prywatne wiadomości>Reguły, foldery i ustawienia. Definiujesz reguły wg uznania i masz spokój.
[...]

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: FAQ - najczęściej zadawane pytania

Post autor: cyber »

:o :shock: :(

Zablokowany