Mapy EmiTela - EmiMaps
- JaroslawMroczkowski
- Administrator
- Posty: 2596
- Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Re: Mapy EmiTela - EmiMaps
Ta "dziwna" metoda opisana jest zaleceniem ITU-R P.1546 i jest szeroko stosowana do projektowania zasięgów sieci nadawczych.
Re: Mapy EmiTela - EmiMaps
Takie pytanie z innej beczki. Jak są tworzone te mapy? To jest coś darmowego czy płatnego? Widzę że są tworzone na podstawie Google Maps i pewnie dostępnego w nich ukształtowania terenu. Ktoś wprowadza jak daleko ma sięgać sygnał i ten obszar zostaje "pomalowany" zgodnie z ukształtowaniem terenu. Czy zwykły człowiek może coś takiego sobie sam zrobić? Tzn. nie chodzi mi o zasięg sygnału ale o widoczność z danego miejsca. Wprowadzam sobie jakiś punkt na górce, zaznaczam jakiś tam promień i Google Maps rysuje mi, na podstawie ukształtowania terenu, co z tego miejsca zobaczę a co przysłonią mi góry i pagórki. Szukam po całym internecie jak to zrobić i nie mogę znaleźć odpowiedzi. Może tutaj?
- JaroslawMroczkowski
- Administrator
- Posty: 2596
- Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Re: Mapy EmiTela - EmiMaps
Pan Googiel chyba nie jest jeszcze tak inteligentny. Obrys zasięgu każdego nadajnika jest tworzony osobno i ładowany do aplikacji. Aplikacja maluje to jako żółtą plamę. Pod spodem zamiast mapy może być nawet zdjęcie Myszki Miki. Google maps daje dobre mapy, wyszukiwarkę i api do rysowania kolejnych warstw, ale nie liczy zasięgów.
- K63
- Posty: 3795
- Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
- Miejscowość: KGR
- Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
- Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
- Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)
Re: Mapy EmiTela - EmiMaps
Zauważyłem kolejne niedociągnięcia w działaniu aplikacji:
- po wybraniu dowolnej lokalizacji, będącej teoretycznie w zasięgu nadajnika Kraków/Chorągwica, nie wyświetla się zasięg mux-3 (k.50). Natomiast po kliknięciu w ikonkę nadajnika Chorągwica, zawsze wyświetlają się tylko dane doświetlenia woj. świętokrzyskiego na k.47 (także bez zasięgu).
- brak mapy zasięgu dla mux-3 na k.50 Tarnów/G.Św.Marcina. Jest tylko dla doświetlenia na k.26.
- w opcji "Zestawienie nadajników" nie ma możliwości wyszukiwania nadajników wg województw (a jeszcze niedawno była).
- po wybraniu dowolnej lokalizacji, będącej teoretycznie w zasięgu nadajnika Kraków/Chorągwica, nie wyświetla się zasięg mux-3 (k.50). Natomiast po kliknięciu w ikonkę nadajnika Chorągwica, zawsze wyświetlają się tylko dane doświetlenia woj. świętokrzyskiego na k.47 (także bez zasięgu).
- brak mapy zasięgu dla mux-3 na k.50 Tarnów/G.Św.Marcina. Jest tylko dla doświetlenia na k.26.
- w opcji "Zestawienie nadajników" nie ma możliwości wyszukiwania nadajników wg województw (a jeszcze niedawno była).
Ostatnio zmieniony 27 sierpnia 2018, o 00:21 przez K63, łącznie zmieniany 1 raz.
- Acid
- Posty: 308
- Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
- Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
- Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
- Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy
Re: Mapy EmiTela - EmiMaps
To samo jest w przypadku RTCN Kosztowy. Pokazuje tylko zasięg doswietlenia na kanale 34. Jeśli wskażemy jakieś miejsce będące poza zasięgiem doswietleń aplikacja twierdzi że odbiór jest niemożliwy.
- K63
- Posty: 3795
- Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
- Miejscowość: KGR
- Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
- Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
- Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)
Re: Mapy EmiTela - EmiMaps
Panie Jarosławie - mamy marzec 2019, a poprawki nie widać.JaroslawMroczkowski pisze: ↑20 listopada 2018, o 11:01 Nowa wersja EmiMap powinna być gotowa do końca roku. Będzie obsługiwać kilka emisji tego samego mux z jednego obiektu.
- JaroslawMroczkowski
- Administrator
- Posty: 2596
- Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Re: Mapy EmiTela - EmiMaps
Już prawie, prawie, ale ciagle walczymy z usterkami. Przy odrobine szczęścia może się uda odpalić w przyszłym tygodniu.
- Acid
- Posty: 308
- Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
- Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
- Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
- Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy
Re: Mapy EmiTela - EmiMaps
Taka mała sugestia z mojej strony. O ile sugerowane przez aplikację anteny na podstawie mocy i odległości w paśmie uhf są w miarę rozsądne to w paśmie vhf już niezbyt. Zalecanie dla mux8 anteny z dużym zyskiem i wzmacniaczem na odległość kilkunastu km od stacji mocy kilku kW nie jest dobrym rozwiązaniem. Wypadałoby dla tego pasma przyjąć inne przeliczniki .
- K63
- Posty: 3795
- Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
- Miejscowość: KGR
- Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
- Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
- Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)
Re: Mapy EmiTela - EmiMaps
Wygląda na to że poprawiono w końcu działanie aplikacji.
W przypadku nadajników nadających dwie wersje jednego mux-a (np. mux-3), dodano możliwość wybrania danego kanału z pozycji listy dostępnych emisji, a także po kliknięciu w ikonkę nadajnika.
W przypadku nadajników nadających dwie wersje jednego mux-a (np. mux-3), dodano możliwość wybrania danego kanału z pozycji listy dostępnych emisji, a także po kliknięciu w ikonkę nadajnika.
- DVB-T(2) INQUIRING
- Posty: 933
- Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34
Re: Mapy EmiTela - EmiMaps
Też właśnie zauważam, że EmiMaps wyglądają trochę inaczej niż wcześniej, że są "zaktualizowane" i być może "sprawniejsze".
- Acid
- Posty: 308
- Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
- Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
- Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
- Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy
Re: Mapy EmiTela - EmiMaps
Panie Jarosławie proszę o sprawdzenie czy dla mux3 ze Skrzycznego ładuje się poprawna mapa zasięgu. Wydaje mi się iż po aktualizacji wkradł się jakiś błąd.
- JaroslawMroczkowski
- Administrator
- Posty: 2596
- Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Re: Mapy EmiTela - EmiMaps
Faktycznie coś poszło nie tak jak powinno, poprawka w drodze ....
- K63
- Posty: 3795
- Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
- Miejscowość: KGR
- Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
- Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
- Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)
Re: Mapy EmiTela - EmiMaps
Przy zaznaczonych lokalizacjach nie wyświetla się "Przekrój terenu nadajnik <=> antena odbiorcza".
W jego miejscu jest komunikat "Data column(s) for axis #0 cannot be of type string".
W jego miejscu jest komunikat "Data column(s) for axis #0 cannot be of type string".
- K63
- Posty: 3795
- Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
- Miejscowość: KGR
- Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
- Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
- Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)
Re: Mapy EmiTela - EmiMaps
Prosimy o aktualizację symulacji zasięgu dla nowych parametrów emisji z nadajnika Rzeszów / Sucha Góra.
Czy planowane są mapki dla testowego MUX-5?
Czy planowane są mapki dla testowego MUX-5?
- cherubin
- Posty: 73
- Rejestracja: 13 listopada 2020, o 12:44
- Miejscowość: Rzeszów
- Odbiornik: LG UM7450PLA
- Instalacja antenowa: UHF: MAGURA ATZ-19 pasywna
VHF: DIPOL-1/5-12 pasywna - Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów Baranówka/Sucha Góra
Re: Mapy EmiTela - EmiMaps
Puki co można korzystać z map Radiopolska.pl.
https://mapy.radiopolska.pl/
https://mapy.radiopolska.pl/
- K63
- Posty: 3795
- Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
- Miejscowość: KGR
- Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
- Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
- Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)
Re: Mapy EmiTela - EmiMaps
Nie wiem wg jakiego modelu obliczane są zasięgi na RP, ale są bardziej "optymistyczne". A może Emitel wie więcej?
- K63
- Posty: 3795
- Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
- Miejscowość: KGR
- Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
- Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
- Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)
Re: Mapy EmiTela - EmiMaps
Panie Jarosławie ... czekamy na aktualizację aplikacji.JaroslawMroczkowski pisze:W odpowiednim czasie aplikacje EmiMaps ułatwiająca ustawienie anteny zostanie uzupełniona o emisje DVB-T2: https://www.emitel.pl/strefa-klienta/od ... a-emimaps/
- JaroslawMroczkowski
- Administrator
- Posty: 2596
- Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Re: Mapy EmiTela - EmiMaps
Ja niestety też ...
- K63
- Posty: 3795
- Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
- Miejscowość: KGR
- Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
- Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
- Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)
Re: Mapy EmiTela - EmiMaps
W mapce zasięgu mux-3 na k.36 z nadajnika Konin/Żółwieniec wkradł się chyba błąd. Wygląda to tak jakby charakterystyka promieniowania nadajnika na tym kanale została przekręcona o 180 st. Na symulacji EmiMaps maksymalne tłumienie jest w kierunku południowym, a wg pozwolenia UKE jest ono w kierunku północnym.
Jest ...
a wg UKE powinno być tak ...
Jest ...
a wg UKE powinno być tak ...
-
- Posty: 315
- Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
- Miejscowość: Sosnowiec
- Odbiornik: Philips 32PFS5823
- Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia
Re: Mapy EmiTela - EmiMaps
To akurat ewidentny błąd w pozwoleniach. Ta emisja jest dedykowana dla południowych części województwa kujawsko-pomorskiego, więc mapa jest ok.