Opóźniona Cyfrówka ??

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
DVBManiak

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: DVBManiak »

Ludzi korzystających z tv naziemnej jest naprawdę sporo. Dla wielu to jedyny sposób oglądania tv. Nie jest tak bogato jak się myśli, chociaż Polacy lubią dużo wydawać nawet podczas kryzysu.

DVB-T

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: DVB-T »

Wśród rodziny nie mam nikogo, kto chociażby na 1 telewizorze w domu nie korzystałby z telewizji naziemnej.

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Miodzik »

Tym bardziej, że to nie tylko o względy finansowe chodzi - mnie np. stać na cyfrę+ n + polsat cyfrowy naraz, ale nie mam ani jednej. TV mi służy głównie jako monitor do oglądania filmów z BR, a że ma tuner to sobie odbieram te 14 programów przy okazji, ale korzystam raptem z Ligi Mistrzów w HD, Formuły 1 HD i sporadycznie jakieś sportowe transmisje. Poza tym TV prawie wcale nie oglądam, więc te 14 programów to już jak dla mnie o 12 za dużo, ale niech sobie są, w końcu rozumiem, że są ludzie co bez telewizji nie mogą żyć.

edit: o przepraszam, bo jeszcze zdarzało mi się oglądać Stolicę na TVN Warszawa, ale to se ne wrati ;)

Dig Dug

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Dig Dug »

Nikogo na nic nie stać, a tanie papierochy, proste wino i piwo VIP z Biedronki idą jak woda.
Z kolei moje obserwacje pokazują, że najbiedniejsi, którzy oszczędzają na papierosach i alkoholu by mieć na wszystkie rachunki, na jedzenie dla dzieci itp jest znikowa ilość, promil. Większość w pierwszej kolejności ma kase na cygary i wino, a dopiero potem na jedzenie dla dzieci czy rachunki. Ja bym się nie litował nad nikim. Wybaczcie, ale właśnie ci najbiedniejsi mają się z czego sprężyć i zamiast kupić 2 paczki Fajrantów, wezmą na raty po 10 zł na miesiąc taki tuner. Jak nie to sorry Vinetou.

Poza tym wyciągana zapomoga od Caritasu czy MOPS-u żadko w całości idzie na potrzebne rzeczy. Socjalizm się skończył. Jak ktoś ma odmienne zdanie, to może zawsze zawiązać komitet uciśnionych przez system i zasponsorować takie urządzenie. Sponsoring państwa to rozdawnictwo moich pieniędzy, a ja jestem przeciw.

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: pivo »

Taki kraj. Zresztą jak obserwuje ''socjale'' w okolicy niemal wszystkie mieszkania w blokach socjalnych są obstawione antenami Cyfrowego Polsatu lub Cyfry Plus więc problem dofinansowania i zakupu tunera do DVB-T się rozwiązuje.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: giaur500 »

Z kablówki korzystają jedynie mieszkańcy blokowisk. Wszystkie domki jednorodzinne to praktycznie w 100% odbiór z anteny naziemnej lub satelity, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Poza tym, teraz sytuacja kablówek idzie raczej ku gorszemu przez telewizję cyfrową właśnie. Powiem jak jest w moim przypadku - biorą miesięczną opłatę nawet za podstawowy pakiet, a przy analogu jakość żenująca. Z cyfry naziemnej więcej programów i w dużo lepszej jakości.

Z kablówki korzystają tylko nieświadomi, albo ci którzy mają wykupiony większy pakiet programowy (mi akurat nie jest on potrzebny).

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Strzelb@ »

giaur500 pisze:Z kablówki korzystają jedynie mieszkańcy blokowisk. Wszystkie domki jednorodzinne to praktycznie w 100% odbiór z anteny naziemnej lub satelity, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Poza tym, teraz sytuacja kablówek idzie raczej ku gorszemu przez telewizję cyfrową właśnie. Powiem jak jest w moim przypadku - biorą miesięczną opłatę nawet za podstawowy pakiet, a przy analogu jakość żenująca. Z cyfry naziemnej więcej programów i w dużo lepszej jakości.

Z kablówki korzystają tylko nieświadomi, albo ci którzy mają wykupiony większy pakiet programowy (mi akurat nie jest on potrzebny).
Kablówki same sobie winne. Te mniejsze spoczęły na laurach i jakoś nie kwapią się z przechodzeniem na sygnał cyfrowy. W domach coraz więcej nowoczesnych telewizorów HD a ludzie oczekują "efektów" na nowo zakupionych sprzętach. Analogowe powoli odchodzi do lamusa a operatorzy kablówek zdają się nie zauważać "nowego". Dlatego wróżę "tym" właśnie kablówkom powolny odpływ klientów.
WŁAŚCICIELE KABLÓWEK - HALO!, POBUDKA! - CYFROWE NADCHODZI

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: giaur500 »

Sam znam wielu ludzi, którzy odłączyli kabel a podłączyli zwykłą antenę zewnętrzną do telewizora. Z tym że przynajmniej na razie - kablówki się tym nie przejmują za bardzo bo:
- przeważnie opłata za kablówkę jest zawarta w czynszu, więc chcemy czy nie chcemy i tak im płacimy, nawet gdy nie korzystamy
- jeśli jednak opłata nie jest zawarta w czynszu, to odpływ takich klientów, którzy płacą tylko za podstawowy pakiet (przeważnie grosze) nie jest dotkliwy, a reszta i tak ma dekodery cyfrowe z kablówki albo wykupiony większy pakiet analoga po kablu więc póki co pozostaną.

Sytuacja może się jednak zmienić gdy powstanie w Polsce więcej multipleksów, wtedy operatorzy kablowi będą jednak musieli zweryfikować swoją ofertę.

Do tej pory, za pomocą anteny pokojowej nie było praktycznie możliwe osiągnięcie zadowalającego odbioru wszystkich programów nawet w centrum dużego miasta, po wprowadzeniu cyfry jest to przeważnie możliwe i to jest cała różnica.

Chemical Attack

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Chemical Attack »

Więcej multipleksów:D to tak dopiero za dwa - trzy lata, bo póki co to tylko po dużych miastach są plany na dwa. Zazdroszczę Czechom ich cyfryzacji. W tej chwili już mają trzy nadajniki dużej mocy do DVB-T2, ale podają tylko dwa bo trzeci tylko testowo nadaje.. Jesteśmy opóźnieni o 2 - 3 lata, a na oficjalnej stronie EMITEl podaje jakoby odpalił nadajniki przed czasem, bo wyprzedził opóźniony harmonogram o kilka dni.. błaznów z siebie robią. Takie kity mogą cisnąć laikom.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: pablo82 »

giaur500 pisze:Sam znam wielu ludzi, którzy odłączyli kabel a podłączyli zwykłą antenę zewnętrzną do telewizora. Z tym że przynajmniej na razie - kablówki się tym nie przejmują za bardzo bo:
- przeważnie opłata za kablówkę jest zawarta w czynszu, więc chcemy czy nie chcemy i tak im płacimy, nawet gdy nie korzystamy
- jeśli jednak opłata nie jest zawarta w czynszu, to odpływ takich klientów, którzy płacą tylko za podstawowy pakiet (przeważnie grosze) nie jest dotkliwy.
W Skarżysku podstawowy pakiet kosztuje 36,80zl więc co dla niektórych to już nie są grosze a zawartosć pakietu i jakość jest żenująca(TVP1 TVP2 pobierane analogowo z odbiciami ze Św. Krzyża i wpuszczane w kabel, z satelity TVP Info-wer. warszawska, [mimo,iż województwo Świetokrzyskie ma lokalne TVP Info/Kielce, którego w Vectrze nie ma]. Są za to: TVN, TVN7, Polsat, TV4, TVP Polonia, Mango, Puls, Trwam, Tele5 ,Polonia1, Eska Tv i kanał lokalny Dami Tv). Czy te programy są godne by za nie płacić aż 36,80zl miesięcznie? Uważam, że nie. Dlatego też moich sąsiadów namówiłem na rezygnację z usług TVK Vectra, a najlepsze jest to, że po pisemnej rezygnacji z kablówki (i po potwierdzeniu w BOK na piśmie) sąsiadka dostała ponowne rachunki za 3miesięcy w przód do zapłaty za kablówkę. Tak się w moim mieście Vectra rozpanoszyła,że klientów podstawowego pakietu ma za nic i tylko kasę z nich zżera. I bardzo dobrze, że w końcu weszło DVB-T (Mux-2) już prawie na teren całego kraju, bo przez odpływ klientów TVK, kablówki dostaną wreście po d*pie.

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: grzesiek811 »

To rzeczywiście rozbój w biały dzień, bo wszystkie te programy są dostępne prawie w całym kraju poprzez analog, DVB-T i tv sat FTA. Wystarczy Tv z tunerem DVB-T i najprostszy zestaw tv sat.

darexxx

co z białymi plamami?

Post autor: darexxx »

może warto rozpocząć dyskusję co zrobić z obszarami które są białymi plamami na mapie pokrycia ntc - takimi jak pln-wsch mazowsze, wsch mazury czy część podkarpacia...

p.saw

Re: co z białymi plamami?

Post autor: p.saw »

darexxx pisze:może warto rozpocząć dyskusję co zrobić z obszarami które są białymi plamami na mapie pokrycia ntc - takimi jak pln-wsch mazowsze, wsch mazury czy część podkarpacia...
Wydaje mi się, że dla dużej ilosci społeczeństwa pokrycie NTC nie jest takie ważne. Dlaczego?
Jadąc właśnie ostatnio przez Mazury - rejony Ruciane, Nidzica, Pisz, Orzysz, Ełk dostrzegłem, że na prawie kazdym domu "wywalony" jest talerz do satki. Prym wiedzie oczywiscie CP później C+ i dalej N. Z pewnością jest to jakieś rozwiązanie, choć nie tanie.

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: co z białymi plamami?

Post autor: ks41 »

Zapewne w przyszłości zasięg DVB-T będzie uzupełniany 'obiektami małej mocy' ;)

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: co z białymi plamami?

Post autor: micial »

darexxx pisze:może warto podjąć dyskusję o białych plamach na mapie pokrycia ntc, takich jak pln-wsch mazowsze, wsch mazury, część podkarpacia itd. jakie są plany, jakie propozycje, jakie perspektywy?
Oraz największa dziura w tym kraju, czytaj łódzkie. :(

_Martin_

Re: co z białymi plamami?

Post autor: _Martin_ »

darexxx pisze:może warto podjąć dyskusję o białych plamach na mapie pokrycia ntc, takich jak pln-wsch mazowsze, wsch mazury, część podkarpacia itd. jakie są plany, jakie propozycje, jakie perspektywy?

Ja wlasnie sie znajduje na takiej bialej plamie na podkarpaciu i przy marnej mocy suchej gory juz od dawna moge odierac. Gdy wlacza docelowa moc na pewno odbiore na prostej antenie bez wzmacniacza, nie mowiac juz o tym ze bedzie jakis wiekszy teren nie pokryty sygnalem.

Matthías

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Matthías »

Ale np. 20% abonentów CP ma najniższy pakiet, a są to najczęściej osoby starsze, którym darmowa oferta NTC by wystarczała, więc chociażby dla takich osób NTC powinna docierać przynajmniej do 100% powierzchni kraju. W ten sposób osoby starsze miałyby rozrywkę, a przy okazji mogłyby przyoszczędzić na jakieś inne wydatki.

loker

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: loker »

Dokładnie. Problemy z odbiorem analogu, to dla wielu powód do decyzji o zakupie zestawu do odbioru telewizji satelitarnej w najtańszym pakiecie.
Ostatnio zmieniony 30 lipca 2011, o 18:34 przez loker, łącznie zmieniany 1 raz.

andiks

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: andiks »

loker pisze:Dokładnie. Problemy z odbiorem analogu, to dla wielu pow→ód do decyzji o zakupie zestawu do odbioru telewizji satelitarnej w najtańszym pakiecie.
Teoretycznie masz racje ale sa takie gospodrstwa które nie moga sobie pozwolic na zakup nawet najtanszego pakietu

loker

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: loker »

Dokładnie. I dla nich jest NTC.

Zablokowany