DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Drekan »

Matteo87 pisze:Takie pytanko: po co z przygranicznego nadajnika charakterystyka dookólna? I teraz MUX2 będzie miał 30kW dookoła, a gdyby była charakterystyka kierunkowa to na naszą stronę mogłoby pójść 50 albo 100 kW i byłoby łatwiej odebrać, a jednocześnie nie zakłócać innych nadajników
100kW ze Skrzycznego. :o

W sumie i Gdańsk powinien mieć dostęp do kanału TVP Info Katowice. ;)

Tak poważnie, w górach jest wiele miejsc, gdzie nie ma optycznej widoczności na nadajnik i odbiór w takiej sytuacji, zapewnia tylko wystarczająco silny sygnał lub odbicia sygnału od przeciwległych stoków. Ale zbyt duża moc to i duże ryzyko zakłuceń na odległych terenach.

Jednak zaskakuje mnie, dlaczego kanał 62 ma być tłumiony w kierunku południowym? :?:
Rozumiałbym tłumienie w kierunku Świętego Krzyża, ale południe? :shock:

Słowacy już nie nadają na kanałach powyżej 60, więc o jakimkolwiek zakłócaniu nie ma mowy. Czesi zgodzili się, by z Katowic nadawany był 3 multipleks, na przyznanym im zgodnie z GE06 kanale 51 (z którego leci też 3 MUX z Pradziada).

Panie Jarosławie, czy obecne parametry emisji na kanale 62, będzie jeszcze zmieniane, czy jest to już ostateczny stan? :?:

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 899
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Panie Jarku po lekturze w wątku o Małopolsce, tak szczerze jeżeli to nie tajemnica: dlaczego została obniżona, na 1,5 miesiąca, moc testowego mux3 na k62?

grzesiek82

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: grzesiek82 »

A mi właśnie dzisiaj dwóch klientów przyszło oddać dekoder bo powiedzieli, że maja "gdzieś" taki odbiór i ciagłe problemy i chca zwrotu kasy za sprzet.

Szczerze to sam sie nie dziwie. Bo ja też mam już dość DVB-T w polskim wykonaniu. Na tym [..] zarabiaja tylko właściciele sklepów, wciskajac nieswiadomym ludziom ciemnote i kolejne anteny żeby był "wygar". Co się tu dziwić jak 10km za Żywcem gdzie widać Skrzyczne jest problem z jego odbiorem?? Wiadomo, jest to emisja testowa i nie można wymagać od tego cudów ale oczywiście jak zwykle traktuje się "po macoszemu" mieszkańcow Beskidów, wytłumiajac sygnał w ich kierunku. I trzeba było kilku dni żeby się do tego łaskawie przyznać ...

Do tej pory nie krytykowałem całej sytuacji bo wiem co znaczy praca na maszcie na zimnie, gdyż sam mam swoje anteny na Skrzycznem i rozumiem różne rzeczy ale to co się dzieje teraz to przyniesie odwrotny skutek od zamierzonego gdyż społeczeństwo jest niedoinformowane w sytuacji. Na domiar złego w telewizji sa ogłoszenia o "cyfryzacji Polski" a ludzie ganiaja z antenami jak [edit] a w koncu i tak nabijaja kase platformom cyfrowym.

Moim zdaniem inaczej powinno byc przeprowadzone przejscie na TV cyfrowa a w obecnej sytuacji ludzie powinni bojkotowac masowo DVB-T

A Czechy jak odbierały tak odbieraja ... i jakoś z odbiorem ich nigdy nie było wiekszych problemów.

Rozmawiam z ludźmi na codzień i uwierzcie, że wkurzenie sięga zenitu. Ostatnio z kolega po fachu pół godziny tłumaczyłem cała sytuacje oburzonemu mieszkańcowi okolic Żywca, który po miesiacu zabaw z antenami, dowiedzial sie w koncu o pracach na skrzycznem z lokalnej gazety ...

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

A ja jestem ciekawy o ile wcześniej nie będzie końca świata jak to będzie w 2013 roku, czy będą masowe protesty z powodu wyłączenia analogu, czy może ogromny kryzys w niepłaceniu abonamentu i wyrzucanie starego sprzętu RTV Pożyjemy, zobaczymy. :roll:

grzesiek82

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: grzesiek82 »

Do tego czasu ludzie kupia sobie talerz i jedna z platform cyfrowych bo nie wytrzymaja nerwowo tego co sie dzieje.

Pół biedy maja mieszkancy duzych miast i aglomeracji. U nich przewaznie nie ma problemów z sygnałem.

tomarex

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: tomarex »

Odpowiedź na te zarzuty jest prosta, ale nie można na tym forum tego napisać :x
Wystarczy przypomnieć sobie lato 2009 roku. ;)

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: hol2 »

Ja tylko czekam jak znowu znienacka Skrzyczne wlaczy silny sygnal mux2 lub mux3(1) i zatka mi calkiem wzmacniacz, tak ze nic sie nie bedzie dalo ogladac nawet programow analogowych.... teraz podkrecilem kanal 62 i 38 na maksa na wzmacniaczu bo sygnal jest slaby. Jak wlacza silny sygnal zwlaszcza na kanale 62 zniecnacka to zatkaja mi cala instalacje i wzmacniacz kanalawy bo automatyczna regulacja poziomow sygnalu nie wytrzymuje takich drakonskich zmian sygnalu.
Pol biedy jak bede w domu i sobie podreguluje jak trzeba wzmocnienie/tlumienie ale jak mnie nie bedzie to rodzinka ma z glowy ogladanie telewizji bo tej regulacji nie umieja robic. Nagly silny sygnal, ze Skrzyczne zatka instalacje... obecnie ustawioną na slaby sygnal ze Skrzycznego. Moze by tak ladnie i standardem by bylo poinformowac nawet na tej stronie w aktualnosciach kiedy zmieni sie moc nadawania eksperymentalnego juz od dawna ze Skrzycznego.... czy to 4 listopad? czy dopiero grudzien 2011?

Na tej gorze Skrzyczne to chyba grasuja "rozbujnicy" rodem jeszcze od rozbujnika Rumcajasa i napadaja na obsluge nadajnika, tyle ze ci rozbujnicy z lasu robia zamieszanie i smiecenie w eterze i to na kanalach telewizyjnych. Strach tam pracowac jak las i gory sa pelne rozbujnikow. Obywatele Zywca i okolic zgloscie sie na Skrzyczne na ochotnika w celu obrony nadajnika przed rozbujnikami. Jednak obok w Czechach chyba sobie poradzono z tymi rozbujnikami bo sygnal jest w miare stabilny nadajniki dzilaja, a sygnal zmienia ale w ramach mozliwosci propagacji i oczywiscie jest slaby ze wzgledu na duzo wieksza odleglosc. Podobnie Katowice Kosztowy i Krakow Choragwica nie maja problemow z rozbujnikami a wieze telewizyjne sa dobrze chronione i sygnal w miare stabilny. Uczcie sie w Zywcu od nich. W Czechah takze widac pilnuja porzadku i moze maja dużo wiecej pieniedzy na wieze nadajnikow telewizyjnych niz na wieze koscielne.... jak wy na pod Beskidziu

Moze zabrać wogole koncesje na nadawanie ze Skrzycznego jak jest zagrozenie z lasu lub postawic na stale obok nadajnika na Skrzyczne postarunek policji dla bezpieczenstwa (tak jak to jest od lat przed niektorymi konsulatami np w Krakowie), bo nawet nadawanie eksperymentalne ma swoje wymagania nadawania - z moca okreslona ani nie wieksza ani nie mniejsza niz jest w pozwoleniu np 10 kW ERP, czas nadawania i miejsce, ewentualnie jeszcze charakterystyka zasiegu kierunkowego. Nadajnik ktory pracuje z moca wieksza lub mniejsza od pozwolenia lub pracuje niestabilnie powinien byc wylaczony, a jego proby/naprawy wraz z symulowana antena powiny sie odbywac w laboratoriu a nie w eterze zwlaszcza w terenach silnie zaludnionych gdzie jest duzo odbiorcow, a spolecznosc lokalna powinna byc informowana o zmianach z uwagi na mozliwa koniecznosc regulacji instalacji antenowych odbiorczych oraz zakłoceń nawet nie odbierajac programu eksperymentalnego.
Ostatnio zmieniony 1 listopada 2011, o 22:33 przez hol2, łącznie zmieniany 5 razy.

vfolej

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: vfolej »

No to może mi któż wytłumaczy czemu u mnie 6km od nadajnika mux3 100% a mux2 0%
A do 27 było ok ????

rysole56
Posty: 43
Rejestracja: 11 września 2011, o 12:31
Odbiornik: Samsung 37;
LG 22
Instalacja antenowa: Trdigit Dipol +Siatka zmodernizowana + SWA 6000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła- Kosztowy-Chorąwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: rysole56 »

Mimo że dziś dzień świąteczny Szanowny Panie Jarku bardzo proszę po analizie ostatnich postów nt. sygnału obu muxów ze Skrzycznego o wyciszenie emocji wielu forumowiczów poprze szczerą, wyważoną nawet dłuższą wypowiedź nt. mocy sygnału i kierunkowości oraz realnego terminu ustabilizowania sytuacji dla dobra dvb-maniaków i sprostania wymogów konwencji europejskich.
PS. Dzięki za zrealizowanie mego wniosku z poprzedniego postu.

jaro0508
Posty: 31
Rejestracja: 18 kwietnia 2011, o 15:51
Odbiornik: Sony Bravia KDL-46 HX 920
Instalacja antenowa: Telmor asr 850 25db
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: jaro0508 »

Przychylam się do wszelkich wniosków ..sugestii..propozycji..rozgoryczeń..napisanych przez Kolegów..w całej rozciągłości.Tak nie można postępować z ludzmi ...czy tak trudno o parę slow komentarza w tej sprawie? o uspokojenie?? tym bardziej ze mamy teraz dni wyciszeń refleksji nad przemijaniem..Moze Ktoś z Emitela pokusi by sie o slowa refleksji..wyjasnien..To forum wlasnie jest po to abysmy tutaj opisywali wlasne spostrzezenia..obawy..ale tez radosci ze "zlapanego"sygnalu..Jestesmy tylko ludzmi..wszyscy nimi jestesmy..popelniamy bledy .zle decyzje..jak to w zyciu..ale sztuka jest wyciagac z nich wnioski ..i czasem szczere slowo "przepraszam"potrafi czynic cuda..nikt przy zdrowych zmyslach nie przychodzi tutaj piszac ze nagle sygnal ktory mial dobry od miesiecy sie mu pogorszyl tylko po to zeby robic sobie przyslowiowe "jaja"..za powazni na to jestesmy..jak zaznaczy Kolega powyzej nawet sygnal w fazie testow jest obwarowany jakimiś ramami..i na koniec wroce jeszcze raz do Czechow..dlaczego Oni mogą wszystko pięknie..i informowac obywateli na biezaco..a My jak te dziady..i bynajmniej nie mickiewiczowskie!..spokojnego dnia..

Matteo87

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Matteo87 »

Drekan pisze:
Matteo87 pisze:Takie pytanko: po co z przygranicznego nadajnika charakterystyka dookólna? I teraz MUX2 będzie miał 30kW dookoła, a gdyby była charakterystyka kierunkowa to na naszą stronę mogłoby pójść 50 albo 100 kW i byłoby łatwiej odebrać, a jednocześnie nie zakłócać innych nadajników
100kW ze Skrzycznego. :o

W sumie i Gdańsk powinien mieć dostęp do kanału TVP Info Katowice. ;)

Tak poważnie, w górach jest wiele miejsc, gdzie nie ma optycznej widoczności na nadajnik i odbiór w takiej sytuacji, zapewnia tylko wystarczająco silny sygnał lub odbicia sygnału od przeciwległych stoków. Ale zbyt duża moc to i duże ryzyko zakłuceń na odległych terenach.

Jednak zaskakuje mnie, dlaczego kanał 62 ma być tłumiony w kierunku południowym? :?:
Rozumiałbym tłumienie w kierunku Świętego Krzyża, ale południe? :shock:

Słowacy już nie nadają na kanałach powyżej 60, więc o jakimkolwiek zakłócaniu nie ma mowy. Czesi zgodzili się, by z Katowic nadawany był 3 multipleks, na przyznanym im zgodnie z GE06 kanale 51 (z którego leci też 3 MUX z Pradziada).

Panie Jarosławie, czy obecne parametry emisji na kanale 62, będzie jeszcze zmieniane, czy jest to już ostateczny stan? :?:
Czesi mają wiele nadajników ponad 1000m i wszędzie prawie jest 100 kW. W tym Pradziad z antenami zawieszonymi na 1620 m. n. p. m.

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

rysole56 pisze:Mimo że dziś dzień świąteczny Szanowny Panie Jarku bardzo proszę po analizie ostatnich postów nt. sygnału obu muxów ze Skrzycznego o wyciszenie emocji wielu forumowiczów poprze szczerą, wyważoną nawet dłuższą wypowiedź nt. mocy sygnału i kierunkowości oraz realnego terminu ustabilizowania sytuacji dla dobra dvb-maniaków ...
Otóż to :!: , sytuacja jest nerwowa temu, ponieważ na tym forum więcej jest nerwowych ruchów moderacji w postaci blokowania, usuwania postów, ostrzeżeń, zamykania tematów, zamiast po prostu konkretnych wypowiedzi technicznych, sądze że jedna konkretna wypowiedź dotycząca każdego większego problemu nadajników w Polsce pomogła by bardzo wielu ludziom, powiedzieć że jest tak a tak, będzie, nie będzie, wtedy albo rzucamy tym całym DVB-T w kąt albo się bierzemy do ustawień anten a tak niewiadomo czy iść na przód czy do tyłu.

A na pewno nie byłoby tak jak obecnie że wątek o Skrzycznem ma już ponad 180 stron :o , bo nikt nic nie wie a każdy rzuca swoimi domysłami, na tyle na ile sam uzbierał swoją wiedzę techniczną jako samouk ;)

tom61

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: tom61 »

Jak Pan Jarek mówi że nic się nie zmieniło to tak ma być!!
Jak Pan Jarek mówi że czarne jest białe to tak ma być!
Dziwie się Wam że jeszcze prosicie o wyjaśnienia!!,żenadka!

afticn
Posty: 100
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 21:02
Odbiornik: Panasonic TX-P42C10Y
Instalacja antenowa: Televes DAT HD
Antena logarytmiczna 2-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne,Ostrava,Kosztow

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: afticn »

Totalma żenada ze strony Pana Jarka,a może Pan Jarek łaskawie nie będzie nas wprowadzał w błąd,bo może i napewno nie zmieniała się moc nadawania mux 3 kanał 62,ale ponownie,i napewno zmieniła się charakterystyka nadawania w piątek 28.10.2011.
Pozwoliłem robić sobie zdjęcia,z odbiornika w różnych okresach nadawania z siłą i mocą nadawania,i niech nikt nie twierdzi,iż warunki propagacyjne były bo z 90% zejście na 5% to oczywiste kłamanie,a fakt iż posiadam udokumentowaną siłę nadawania,i tłumaczenia administratora odmienne w prawdzie pozwolę sobie przesłac do UKE.

yoopiter
Posty: 38
Rejestracja: 11 października 2011, o 20:54
Odbiornik: Ferguson Ariva T60
Instalacja antenowa: ATX-55; Dipol 11.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: yoopiter »

Kristoph pisze:Dziś przeczytałem w Dzienniku Zachodnim że mieszkańcy terenów górskich nie mogli odbierać ANALOGOWYCH programów i dlatego sprowadzili drogą antene (na Skrzycznem) i będą montować ją by mieszkańcy mogli oglądać ANALOGOWE programy.
Coś słabo czytałeś, mam też ten artykuł (z 28.10) i o analogu jest tam napisane jedynie, że zostanie wyłączony w 2013.

A poniżej ciekawy fragment ww. artykułu (autor Łukasz Gardas, portal zywiec.naszemiasto.pl):
Mamy jednak dobre informacje. Prace przy nadajniku mają zakończyć się już dzisiaj.
- Wykonawca został postawiony pod ścianą i przyspieszył inwestycję. Dzięki temu nadajnik Wisła/Skrzyczne ruszy pełną mocą w piątek o godz. 18.00 - twierdzi Marian Kastelik, szef Stowarzyszenia Media i Administracja dla Podbeskidzia, działającego w Żywcu.
Piątek o godz. 18 w dniu 28 października oczywiście.

vfolej

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: vfolej »

NO ALE DALI CZADU 6KM OD NADAJNIKA MUX2 TOTALNE 0

grzesiek82

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: grzesiek82 »

Ja już dostałem maila, że mam zachować kulture itd.

Poprostu szkoda gadać, całkowita ignorancja. Nikt nie napisze ani słowa wytłumacznia co do sytuacji jaka ma miejsce.

Co do artykułu Pana Gardasa to poprostu zwykły bełkot, gość nawet nie ma pojęcia o czym pisze.

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

grzesiek82 normalka, ja też jestem na czarnej liście przestępców ;)

afticn
Posty: 100
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 21:02
Odbiornik: Panasonic TX-P42C10Y
Instalacja antenowa: Televes DAT HD
Antena logarytmiczna 2-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne,Ostrava,Kosztow

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: afticn »

Najbardziej irytujące w całej tej sytuacji,jest podejście Pana Jarosława Bałuka,nie chce?,nie może?,lub nie wie? co tak naprawde dzieje się na nadajniku Skrzyczne,iż z dniem 28.10.2011 diametralnie pogorszył się mux 3,i kiedy jest szansa iż wróci do stanu przed 28.10.2011

Maciey

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciey »

Pozwolę sobie przytoczyć fragment dyskusji z wątku Co dalej z MUX1?
Maciey pisze:
JaroslawMroczkowski pisze: Mapki kolejnych etapów opublikujemy wkrótce, gdy będziemy mieć pewność, że pokazane na nich zasięgi są zgodne z tym co otrzymamy po uruchomieniu emisji.
Czyli mam rozumieć, że macie pewność, iż w Kętach będzie możliwy odbiór MUX1 ze Skrzycznego? Trzymam za słowo ;)
JaroslawMroczkowski pisze:
Maciey pisze:Czyli mam rozumieć, że macie pewność, iż w Kętach będzie możliwy odbiór MUX1 ze Skrzycznego? Trzymam za słowo ;)
Będziemy się bardzo starać to osiągnąć.
Między innymi właśnie w związku z planowanym uruchomieniem MUX_1 dziś rozpoczęto modernizację anten, o której piszemy w >> komunikacie <<
Natomiast w tym wątku czytam:
Kristoph pisze:
ss80 pisze:802,00
62
MUX-1 Wisła *Góra Skrzyczne*
TVP1, TVP2, TVP INFO Katowice, ESKA TV, POLO TV, U-TV, ATM ROZRYWKA
[OD 14 GRUDNIA 2011]
Z jaką mocą będzie nadawany ? Tą samą co teraz ?
Maciejek pisze:Tak, 10kW i mamy nadzieję, że już z głównego (nowego) systemu antenowego (od 14.12)
Jarosław Bałuka pisze:Nie, z tego samego co obecnie.
Bardzo jestem ciekaw na czym te starania polegają, skoro MUX1 będzie nadawany z tego samego systemu i tą samą mocą co obecnie (powiedzmy ;) ) MUX3, którego nie odbieram ani teraz ani wcześniej.
Oczywiście odpowiedzi się nie spodziewam :|

Dodam jeszcze, że będąc dziś u rodziców musiałem przestawić antenę na Kosztowy, bo MUX3 ze Skrzycznego ciął aż miło - z tego co mówili od kilku dni. I na pewno nie za sprawą propagacji, stanu instalacji antenowej czy innych sił nadprzyrodzonych, gdyż czeskie MUXy działały jak wcześniej. Dodatkowo pojawił się włączony ostatnio kanał 53 z Pradziada.

Zablokowany