DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

jvcbiecz

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: jvcbiecz »

Zgadzam się z Tobą. Ale do ostatniej niedzieli wszystko działała bez zarzutu.

woofer

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: woofer »

witam, mam taki problem że mux 2 łapie mi z 97% a mux 1 nie mam wogule. W czym może być problem ?? Antena kierunkowa ATX 55 wzmacniacz LNA 177 podłonczone do dekodera cabletech mux 1 nie ma ani jednego %

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

Jakimś wyróżnikiem sygnału jest też analogowa TVP2 na k29. U mnie musi być obraz igła (żadnych szumów czy też odbić) aby dobrze działał mux-1. Poprzednim razem jak miałem antenę wyzej ale zasłoniętą przez dom sąsiada to też mux-1 działał jak chciał, dodatkowo na TVP2 miałem lekkie odbicia.
Przy tak mizernej mocy mux-1 i przy gorszym profilu terenu, trzeba się mocno nagimnastykować, aby znaleźć takie miejsce dla anteny aby działały oba mux-y i wcale nie trzeba mieszkać daleko od nadajnika aby były jakieś problemy z sygnałem.

Kolega a.d. wspomniał niedawno o możliwym zwiększeniu mocy do 25kW - czy to niektórym pomoże - nie wiem.

woofer

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: woofer »

ale jak to jest możliwe że mux 2 działą z siłą 97%?? i wszyscy sąsiedzi mają dobrze ??

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@woofer

Mux-2 ma niższy kanał (32) i moc 50kW, a mux-1 wyższy (gorszy) kanał (42) i mniejszą moc 18kW.
Natomiast nie sugerowałbym się wskaźnikami tunera ponieważ nie pokazują one prawdziwej różnicy między sygnałami i są bardzo nieprecyzyjne. Wystarczy 3 - 4 dB nizszy sygnał i wskażnik zamiast 100% pokaże zero ;). Trochę lepiej działają wskaźniki w tv z DVB-T. Więc najlepiej w to miejsce podpiąć tv i sprawdzic wskazania, tv mają z reguły czulszą głowicę. Przy okazji można sprawdzić jak wygląda analogowa dwójka z Suchej Góry - na tv lcd bardziej widać wszelkie niedoskonałości analogu niż na kineskopowym ;)
Ponadto tak jak pisałem wcześniej przy braku radiowej widoczności z nadajnikiem wzrasta poziom sygnałów odbitych, a jak wiadomo fale o różnej częstotliwości (k32, k42) mogą inaczej się odbijać od różnych przeszkód i w jednym miejscu może lepiej działać mux-1 a w innym mux-2.

Oczywiście nie wiem jak jest u ciebie, czy w kierunku do nadajnika są u ciebie jakieś przeszkody. Możesz też tu na forum wrzucić swój profil terenu z dvbmap.eu

deixmen
Posty: 41
Rejestracja: 17 marca 2012, o 23:28
Odbiornik: Funai LH7-M32BB
Instalacja antenowa: PU4F - antena naziemna siatkowa UHF, kanały E21-E69
Nadajnik - obiekt nadawczy: DVB-T - Krosno Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: deixmen »

Ja od poniedziałku, zaobserwowałem u siebie znaczne pogorszenie MUX-1-skacze poziom sygnału nawet o 20%,MUX-2 sygnał też spadł.Co się dzieje.Jeżeli tak będzie na EURO to tylko pozazdrościć.Do tej pory problemów nie było.Czytając poprzednie posty wnioskuję ,że jednak coś nie tak i nie tylko u mnie.


Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

@woofer

Czyli masz po prostu trudne warunku odbioru. Ja mam podobny profil, z tym że u mnie jest nieco bliżej S.G. (18 km) i wzniesienie niższe (100 m), ale za to bliżej anteny + las. Odbiór mux-1 miałem w miarę dobry w zimie ( antena ATX-91 ze wzmacniaczem 2 m nad dachem ) niestety na wiosnę się tak pogorszył że nie dało się oglądać. Analizując swoją sytuacje na dvbtmap.eu stwierdziłem, że dokładnie na kierunku do S.G. stoi (oddalony ok 100m i nieco wyżej od mojego) dom sąsiada który tłumi mi sygnał. Wystarczyło odsunąć antenę 10 m od mojego domu i już na wysokości 3 m nad ziemią mam poprawny odbiór (kierunek nie jest już zasłonięty budynkiem sąsiada). Oczywiście odbiór mux-1 możliwy jest tylko na ATX-91 z mocnym wzmacniaczem (mux-2 działa nawet bez wzmacniacza) tak więc sygnał mux-1 przy gorszym profilu terenu jest po prostu słaby i trzeba naprawdę strasznie kombinować aby coś odebrać.

Wiadomo że okolice Łańcuta mają problem z odbiorem z S.G. bo mają kierunek zasłonięty przez pasmo górek na czele z Magdalenką :(. Nota bene te górki to wyśmienite miejsce na nadajnik, niestety obecnie wykorzystane przez konkurencje Emitela do nadawania płatnego mux, którego sygnał jest znacznie mocniejszy w Rzeszowie nawet od mux-3 z pobliskiej Baranówki :evil: Gdyby kiedyś w dawnych czasach (gdy na tych wzniesieniach były praktycznie tylko pola) Emitel postawił 150 m albo 300 m wieżę to pewnie odbiór byłby praktycznie w każdej "dziurze" powiatu rzeszowskiego i nie tylko ;).
No ale cóż kiedyś w słusznie minionych czasach decyzje zapadały takie a nie inne :(
Oczywiście właściwym nadajnikiem dla Łańcuta jest Giedlarowa, no ale wiadomo co wyszło z emisją DVB-T z tego nadajnika - wielkie nic :evil:.
Sytuacje będzie ratował mux-1 z nadajnika w Tarnobrzegu, ale nie ma tam niestety mux-2. Wprawdzie można odebrać mux-2 ze św. Krzyża, ale przy tej odległości (120 km) od nadajnika trzeba liczyć sie z dużymi zmianami poziomu sygnału i w konsekwencji nawet brakiem odbioru.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: sirdaniel »

Ja posiadam dekoder wiwa-50 i za namową użytkownika m@rtops (któremu chciałbym podziękować) założyłem dla starej anteny siatkowej symetryzator. Wcześniej miałem wzmacniacz i moc sygnału była wszystkiego 100% jednak kanały były przesterowane, zwłaszcza mux1. Teraz na symetryzatorze bez wzmacniacza siła sygnału spadła, ale nie ma żadnych artefaktów w obrazie i przekłamań nawet gdy kreska pokazuje jakość 20%, niewiarygodne. Srednią jakości mam jednak oczywiście 100% przy sile sygnału 65-80%. Zmieniłem lekko jeszcze kierunek anteny z kierunku na Rzeszów na kierunek Krosno i mam wszystkie muxy, obraz kryształ na TV CRT. Mieszkam na wysokiej górce w Łańcucie więc mam szczęście.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: a.d. »

  • Jest juz wydane nowe pozwolenie ktorego waznosc uplywa z dniem 30 listopada 2012r na emisje z obiektu Sucha Gora Mux-1 K42 z moca 25KW ERP
  • 2012.05.14 2012.11.30 DVB-T / (MUX-1) Podkarpackie RTCN Rzeszów / Sucha Góra Korczyna 38-420 Czarnorzeki 90 42 0 214856 494523 585 105 25 H 0,69 0,69 ND 16,9 130 0,52 0,59 1,27 EmiTel Sp. z o.o. DTL-10/R8P EAP 402 (16x4)
  • Moc nowego nadajnika zamontowanego na obiekcie wynosi 0.69KW, w wykazie jest podana charakterystyka promieniowania ND(dookolna) ale emisja z dotychczasowego Systemu Antenowego EAP 402 bedzie prowadzona z wytlumieniami na poszczegolnych azymutach odpowiadajacym obecnym wartoscia w wykazie przy emisji 18.2KW ERP

Bartt

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Bartt »

No to czekamy na oficjalne info od kiedy będzie mux-1 z mocą 25kW z S.G. ;). Dla przypomnienia można dodać że dotychczasowy nadajnik wysyłał 500W do anten.
Biorac pod uwagę oznaczenia nadajników podane w pozwoleniach UKE można domniemywać że do mux-1 zostanie użyty nadajnik który do niedawna służył do mux-2 kanał 61 czyli DTL-10/R4PN (moc 400W). W nadajniku tym po dołożeniu 2 kolejnych stopni mocy otrzymujemy wersję DTL-10/R8P czyli tą występującą jako nowy nadajnik mux-1. Maksymalna moc to 800W.

Oczywiście to tylko moje spekulacje - nie wiem czy tak było, ale nie mam nic przeciwko aby zamiast 690W leciało do anteny 800W :)

Tedde

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Tedde »

a.d. pisze:
  • Jest juz wydane nowe pozwolenie ktorego waznosc uplywa z dniem 30 listopada 2012r na emisje z obiektu Sucha Gora Mux-1 K42 z moca 25KW ERP
  • 2012.05.14 2012.11.30 DVB-T / (MUX-1) Podkarpackie RTCN Rzeszów / Sucha Góra Korczyna 38-420 Czarnorzeki 90 42 0 214856 494523 585 105 25 H 0,69 0,69 ND 16,9 130 0,52 0,59 1,27 EmiTel Sp. z o.o. DTL-10/R8P EAP 402 (16x4)
  • Moc nowego nadajnika zamontowanego na obiekcie wynosi 0.69KW, w wykazie jest podana charakterystyka promieniowania ND(dookolna) ale emisja z dotychczasowego Systemu Antenowego EAP 402 bedzie prowadzona z wytlumieniami na poszczegolnych azymutach odpowiadajacym obecnym wartoscia w wykazie przy emisji 18.2KW ERP
Jak charakterystyka dookolna to co znaczą te wytłumienia o których piszesz :?: Czy to może te same anteny mają takie azymuty i z tego wynika to tłumienie a przy wymianie nadajnika anteny pozostają te same :?:

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: a.d. »

  • Operator techniczy w tym przypadku nie przeslal do UKE szczegolowych parametrow wytlumiej na poszczegolne azymuty zawezajac parametry do emisji ND(dookolnej)
  • Jest to ten sam system antenowy ta sama czestotliwosc wiec zmiana mocy w tym przypadku niema wiekszego znaczenia,
  • temat ten juz byl poruszany w tym watku i opis przyczyn wytlumien znajduje sie
TUTAJ
  • Wytlumienia na K42 po za glownymi kierunkami promieniowania na poszczegolnych azymutach beda sie prezentowac tak jak obrazuje to zamieszczona ponizej z diagramem wytlumien mapa
Obrazek
  • Na tym obiekcie zeby mogla byc prowadzona dookolna emisja z maksymalnymi wytlumieniami +/-1.5dB(odpowiadajacymi emisji ND) na poszczegolnych azymutach Muxa-1 docelowo juz na K52 konieczna jest wymiana obecnego sys.ant. EAP 402 na nowy

jvcbiecz

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: jvcbiecz »

Odbieram teraz z Gorlic. Napisze mi ktoś czy skończyły się już te wahania sygnału na mux-ie1? Z góry dzięki

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

a.d. pisze:Na tym obiekcie zeby mogla byc prowadzona dookolna emisja z maksymalnymi wytlumieniami +/-1.5dB(odpowiadajacymi emisji ND) na poszczegolnych azymutach Muxa-1 docelowo juz na K52 konieczna jest wymiana obecnego sys.ant. EAP 402 na nowy
Jarosław Bałuka pisze:
Krosnoludek pisze:Pytanie do Pana Jarosława Bałuki

Proszę o odpowiedź, o ile to nie jest tajemnicą, czy planowana jest w najbliższym czasie to jest w ciągu roku, dwóch lub po wyłączeniu analogu wymiana anten nadawczych na nadajniku Rzeszów Sucha Góra ?, tak jak to miało miejsce na innych obiektach, np. Skrzyczne.

Pozdrawiam
W tym roku na pewno nie. Raczej po wyłączeniu analogów, ok. 2015r.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=99527#p99527

Dig Dug

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Dig Dug »

Pytanie do osób posiadających informacje na temat większenia mocy MUX1 z SG.

Pare dni temu, w postach wyżej pokazała się informacja, że jest zgoda na zwiększenie mocy MUX-1 do 25kW z 18kW, że mają być testy dostepności i w razie słabego dostępu ..... itd. itp.

Ciekawi mnie kiedy i czy nastąpi to zwiększenie mocy, czy jest obecnie możliwe technicznie, bo z postu a.d. nic nie wynika. Niby jest pozwolenie, ale coś tam z tłumieniami, itd. system antenowy nie pozwala czy co ??

Proszę o jaśniejszą odpowiedź.

czucza2005

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: czucza2005 »

Witam Was
Dziś z SG włączyli testowy kanał TVP1 HD, ale coś z TVP2 porobili bo nie miałem głosu a tu dźwięk DD+ 2.0 :x a mój TV ma tylko DD+ i musiałem w opcjach zmienić na STEREO.

Ale działa DD+ 5.1

Kraj89

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: Kraj89 »

A ja wczoraj zauważyłem że posiadam na 38 kanale zakodowane kanały.To płatny 4mux czy może testy mux3??

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: bogdanzieba »

TV Mobilna Cyfrowego Polsatu tzw. MUX-IV.

woofer

Re: DVB-T z RTCN RZESZÓW SUCHA GÓRA

Post autor: woofer »

i nieda rady odbierać tych kodowanych??

Zablokowany