Potrzebna dobra antena na teren zalesiony i odległy od nadajników.

idieyoung
Posty: 4
Rejestracja: 28 marca 2022, o 13:04
Miejscowość: Wirty

Potrzebna dobra antena na teren zalesiony i odległy od nadajników.

Post autor: idieyoung »

Witam, Tak jak w tytule potrzebuję dobrej anteny na zalesiony i odległy od nadajników teren. Niestety nie znam się za bardzo na tym dlatego piszę tutaj.Obecnie posiadam coś takiego jak na tym obrazku Obrazek .
Odbieram TVP1 TVP2,ale już jak chcę odbierać Polsat to muszę kombinować i mam do wtyku antenowego F doczepiony drut bo bez niego bardzo zacina mi ten Polsat. O TVP Rozrywka mogę zapomnieć,chociaż czasami odbiera mi w dzień,ale bardzo rzadko. Siła sygnału,jakość sygnału skacze od 90 do 0 i tak cały czas. Czasami jak ustawię jedne kanały,to znikają drugie i tak w kółko. Wieczorem są duże problemy bo tak jak kanały działają mi w dzień,to wieczorem albo zacinają,albo znikają całkowicie. Potrzebuję pomocy w doborze dobrej anteny,która rozwiąże ten problem i będę mógł odbierać i TVP i Polsaty,Fokus,Superklatkę czy też TVP Rozrywkę itp. Bardzo liczę na pomoc! :cry: :cry:

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Potrzebna dobra antena na teren zalesiony i odległy od nadajników.

Post autor: pasjonat »

Kupiłeś za słabą antenę- ile mogło to kosztować 100 zł? Według mnie jak chcesz antenę dookólną, która ściąga z każdego kierunku to polecam: Antenę Digital720 lub Digital360, ale przed zakupem najlepiej obejrzeć kilka recenzji na YT np. tą recenzję https://www.youtube.com/watch?v=X0_Iuzvvq40 .

Sam za kilka lat mam w planach zakup anteny dookólnej- np. mam 40 km do nadajnika, ale warto przed zakupem sprawdzić moce nadajników na tej stronie; https://fmscan.org/ - ta strona jest świetnie aktualizowana więc będziesz miał parametry aktualne.

idieyoung
Posty: 4
Rejestracja: 28 marca 2022, o 13:04
Miejscowość: Wirty

Re: Potrzebna dobra antena na teren zalesiony i odległy od nadajników.

Post autor: idieyoung »

pasjonat pisze: 28 marca 2022, o 16:29 Kupiłeś za słabą antenę- ile mogło to kosztować 100 zł? Według mnie jak chcesz antenę dookólną, która ściąga z każdego kierunku to polecam: Antenę Digital720 lub Digital360, ale przed zakupem najlepiej obejrzeć kilka recenzji na YT np. tą recenzję https://www.youtube.com/watch?v=X0_Iuzvvq40 .

Sam za kilka lat mam w planach zakup anteny dookólnej- np. mam 40 km do nadajnika, ale warto przed zakupem sprawdzić moce nadajników na tej stronie; https://fmscan.org/ - ta strona jest świetnie aktualizowana więc będziesz miał parametry aktualne.
Dziękuję za chęć pomocy. Tak ona kosztowała coś koło 100 zł. Bardziej myślałem o czymś takim Obrazek

Może coś w tym kierunku będzie dobre?

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Potrzebna dobra antena na teren zalesiony i odległy od nadajników.

Post autor: pasjonat »

Powiedz mi twoją miejscowość, sprawdzę nadajniki w okolicy i moce ( KW) i wtedy będę mógł coś powiedzieć.

Wirty – osada leśna w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Zblewo- Masz na profilu napisane Wirty widzę, ale czy ta miejscowość w tej gminie ?

idieyoung
Posty: 4
Rejestracja: 28 marca 2022, o 13:04
Miejscowość: Wirty

Re: Potrzebna dobra antena na teren zalesiony i odległy od nadajników.

Post autor: idieyoung »

pasjonat pisze: 28 marca 2022, o 17:05 Powiedz mi twoją miejscowość, sprawdzę nadajniki w okolicy i moce ( KW) i wtedy będę mógł coś powiedzieć.

Wirty – osada leśna w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Zblewo- Masz na profilu napisane Wirty widzę, ale czy ta miejscowość w tej gminie ?
Tak to ta.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Potrzebna dobra antena na teren zalesiony i odległy od nadajników.

Post autor: pasjonat »

Ja bym wziął antenę dookólną za około 200 zł albo antenę kierunkową za około też 200 zł.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Potrzebna dobra antena na teren zalesiony i odległy od nadajników.

Post autor: K63 »

pasjonat pisze: 29 marca 2022, o 12:27 Ja bym wziął antenę dookólną
Za kilka tygodni możesz przekonać się o "zaletach'" takiego wynalazku. Poczytaj sobie na forum, jakie problemy pojawiły się wczoraj u odbiorców z dolnośląskiego, u których po przełączeniu na T2 zaczął dolatywać sygnał z kilku nadajników SFN.
Podejrzewam że po uruchomieniu wielkoobszarowych SFN-ów, wielu będzie musiało zmodernizować instalacje antenowe, a niektóre anteny trzeba będzie wymienić, przestawić lub zmienić miejsce ich montażu.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Potrzebna dobra antena na teren zalesiony i odległy od nadajników.

Post autor: pasjonat »

Anteny dookólne również odbierają sygnał z wielu sygnałów bo to antena dookólna, a antena kierunkowa ma złapać na dokładny nadajnik.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Potrzebna dobra antena na teren zalesiony i odległy od nadajników.

Post autor: K63 »

Nie chodzi o odbiór różnych sygnałów z kilku nadajników, tylko odbiór jednego sygnału SFN, nadawanego na tym samym kanale z różnych nadajników. W takim przypadku na antenie "dookólnej" może wystąpić problem z odbiorem.
Na czeskich stronach są artykuły o tym, jakie problemy odbiorcze pojawiły się u nich po przejściu na DVB-T2. W wielu przypadkach była konieczność demontażu anten siatkowych, panelowych, dookólnych lub zamontowanych w nich wzmacniaczy.
Pożyjemy - zobaczymy. Ja osobiście na miejscu @idieyoung, wstrzymałbym się w tej chwili z zakupem/wymianą jakiejkolwiek anteny do czasu przełączeń na T2. Tym bardziej, że wg Emitela, Wirty znajdują się poza zasięgiem głównych nadajników.
W woj. pomorskim przełączenie nastąpi już niebawem (24/25 kwietnia).

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Potrzebna dobra antena na teren zalesiony i odległy od nadajników.

Post autor: XmuX »

K63 pisze: 29 marca 2022, o 13:56
pasjonat pisze: 29 marca 2022, o 12:27 Ja bym wziął antenę dookólną
Za kilka tygodni możesz przekonać się o "zaletach'" takiego wynalazku. Poczytaj sobie na forum, jakie problemy pojawiły się wczoraj u odbiorców z dolnośląskiego, u których po przełączeniu na T2 zaczął dolatywać sygnał z kilku nadajników SFN.
Podejrzewam że po uruchomieniu wielkoobszarowych SFN-ów, wielu będzie musiało zmodernizować instalacje antenowe, a niektóre anteny trzeba będzie wymienić, przestawić lub zmienić miejsce ich montażu.
Ostrzegałem :-) W Republice Czeskiej mamy to już za sobą. A w Twoim kraju będzie pewnie znacznie gorzej :-( U nas wszystkie polskie i chińskie rzeczy poszły prosto do kosza. I do dziś rozwiązuję problemy w całym kraju.

cruiser
Posty: 58
Rejestracja: 21 lipca 2011, o 12:57

Re: Potrzebna dobra antena na teren zalesiony i odległy od nadajników.

Post autor: cruiser »

Według mnie, a zdarza mi się instalować anteny przy użyciu mierników należy skontaktować się z fachowcem, instalatorem, który przyjedzie z kilkoma antenami i dobierze właściwą.
Niekiedy bywa tak, że uda się to uruchomić na takim klonie Opticuma jak pokazałeś. Czasami trzeba znacznie droższego Televesa, a niekiedy poleci na najtańszej antenie siatkowej która kilka lat leżała niepodłączona. Niestety bywają przypadki gdzie należy kupić talerz satelitarny i skorzystać z płatnej oferty.
Tu trzeba stanąć z anteną w dłoni i obserwować parametry sygnału żeby coś dobrać.
Co z tego, że Ci podam symbole anten jak Ty je rozpakujesz, porysujesz przy montażu (tak, tak, większość to delikatne konstrukcje) i nikt od Ciebie tego potem nie przyjmie.
Przemyśl czy chcesz faktycznie wchodzić w koszty w ciemno. Jeśli tak to podaj proszę dokładne miejsce odbioru. Nazwa miejscowości niewiele wnosi. Czasami ważny jest profil terenu, więc koordynaty GPS poproszę.

jnk
Posty: 49
Rejestracja: 27 sierpnia 2010, o 20:06
Miejscowość: Grajewo - podlaskie
Odbiornik: SONY KD-49XG8096 z HbbTV 1.5, tuner USB KOM1060,
AUNA DAB+
Instalacja antenowa: Emme Esse 548UC + wzm. Alcad CA-215, 1 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: 60km-Krynice, 53km-Miłki, Suwałki-61km

Re: Potrzebna dobra antena na teren zalesiony i odległy od nadajników.

Post autor: jnk »

U syna identyczny problem przetrenowaliśmy. Teren zalesiony dookoła, z jednej strony mniej z innej więcej i na granicy odbioru według mapy. Nawierciliśmy się dziur stawiając maszt z anteną co niemiara. Okazało się, że przesunięcie anteny dosłownie o metr w inną stronę dawało znacznie lepsze warunki odbioru niż w poprzednim miejscu. Tłumaczyłem to sobie tym, że oprócz znalezienia jakiegoś mniejszego zagęszczenia drzew na drodze sygnału dochodziło również do sumowania sygnału odbitego od budynków znajdujących się na działce. W ten sposób udało się znaleźć miejsce przyzwoitego odbioru. Wcześniejsze próby stosowania bardzo silnego wzmacniacza powodowało, że odbiór poprawny był tylko z niektórych mux' ów a z pozostałych siła sygnału na odbiorniku sięgała do 100% lub prawie 100% a jakość 0% i odbioru nie było. Zastosowaliśmy antenę typu krokodyl Combo o wzmocnieniu ok. 14dB bez wzmacniacza i do tego dołożyliśmy ostatecznie wzmacniacz ok. 25dB. Maszt wycięliśmy z smukłej sosny tak wysokiej by w dwie osoby dało się postawić w dołku wywierconym świdrem używanym przy stawianiu ogrodzeń. Po kilkudziesięciu próbach udało się znaleźć właściwe miejsce. Życzę dużo wytrwałości.
P.s. Ostatnio zmieniliśmy antenę z AX1000 na Emme Esse log 560HVD, która jeszcze bardziej poprawiła odbiór.
Ostatnio zmieniony 24 lipca 2022, o 21:09 przez jnk, łącznie zmieniany 1 raz.

idieyoung
Posty: 4
Rejestracja: 28 marca 2022, o 13:04
Miejscowość: Wirty

Re: Potrzebna dobra antena na teren zalesiony i odległy od nadajników.

Post autor: idieyoung »

cruiser pisze: 31 marca 2022, o 08:16 Według mnie, a zdarza mi się instalować anteny przy użyciu mierników należy skontaktować się z fachowcem, instalatorem, który przyjedzie z kilkoma antenami i dobierze właściwą.
Niekiedy bywa tak, że uda się to uruchomić na takim klonie Opticuma jak pokazałeś. Czasami trzeba znacznie droższego Televesa, a niekiedy poleci na najtańszej antenie siatkowej która kilka lat leżała niepodłączona. Niestety bywają przypadki gdzie należy kupić talerz satelitarny i skorzystać z płatnej oferty.
Tu trzeba stanąć z anteną w dłoni i obserwować parametry sygnału żeby coś dobrać.
Co z tego, że Ci podam symbole anten jak Ty je rozpakujesz, porysujesz przy montażu (tak, tak, większość to delikatne konstrukcje) i nikt od Ciebie tego potem nie przyjmie.
Przemyśl czy chcesz faktycznie wchodzić w koszty w ciemno. Jeśli tak to podaj proszę dokładne miejsce odbioru. Nazwa miejscowości niewiele wnosi. Czasami ważny jest profil terenu, więc koordynaty GPS poproszę.
Dziękuję wszystkim za pomoc.

Lokalizacja: 53.90264757395989, 18.3800070698251

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Potrzebna dobra antena na teren zalesiony i odległy od nadajników.

Post autor: Dobrycel »

@XmuX
Mozesz podać jakie anteny się w Czechach sprawdziły? Nazwy, producenci.
Ja mieszkam na Południu Polski i sygnał w DVB-DT2 z Czech odbieram na Polskiej antenie za 30 złotych. Sygnał mocny i stabilny. DVB-T2 to naprawdę fajna jakość.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Potrzebna dobra antena na teren zalesiony i odległy od nadajników.

Post autor: K63 »

Dobrycel pisze: 31 marca 2022, o 15:44 jakie anteny się w Czechach sprawdziły? Nazwy, producenci.
viewtopic.php?p=235682#p235682
viewtopic.php?p=238518#p238518
https://www.facebook.com/people/XmuX-pr ... 341833795/

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Potrzebna dobra antena na teren zalesiony i odległy od nadajników.

Post autor: pasjonat »

Jak czytam na innym forum u ludzi nie widać problemów z SFN, według mnie wystarczy poprawić kierunek anteny jeśli będzie słabo chodził obraz czy dźwięk.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Potrzebna dobra antena na teren zalesiony i odległy od nadajników.

Post autor: XmuX »

Dobrycel pisze: 31 marca 2022, o 15:44 @XmuX
Mozesz podać jakie anteny się w Czechach sprawdziły? Nazwy, producenci.
Ja mieszkam na Południu Polski i sygnał w DVB-DT2 z Czech odbieram na Polskiej antenie za 30 złotych. Sygnał mocny i stabilny. DVB-T2 to naprawdę fajna jakość.
Když sem napíšu příspěvek česky, přeloží vám to překladač?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Potrzebna dobra antena na teren zalesiony i odległy od nadajników.

Post autor: K63 »

Napište - žádný problém!

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Potrzebna dobra antena na teren zalesiony i odległy od nadajników.

Post autor: XmuX »

Dobrycel pisze: 31 marca 2022, o 15:44 @XmuX
Mozesz podać jakie anteny się w Czechach sprawdziły? Nazwy, producenci.
Ja mieszkam na Południu Polski i sygnał w DVB-DT2 z Czech odbieram na Polskiej antenie za 30 złotych. Sygnał mocny i stabilny. DVB-T2 to naprawdę fajna jakość.

Kde je dostatečně silný a kvalitní signál, hraje to prakticky na kus drátu, tak skutečně dobrá tato technologie je a řekněme, že v průměru cca 80% populace to na ten kus drátu či různé pseudoantény skutečně hraje (sem tam nějaká kostka připadá "běžnému uživateli normální"). Cca 15% bude muset ŘÁDNĚ a správně zrekonstruovat svůj přijímací systém (a tím není myšleno jen anténu!) a těch posledních 5% bude mít skutečný problém, který nebudou schopni sami vyřešit, už třeba jen proto, že jsou zblblý všudypřítomnou reklamou na super extra turbo zázračné antény a také oklamáni různými pseudoodborníky, které si pozvali a zaplatili jim, a kteří jim tvrdí, že DVB-T2 je na hov.o, na hov.o je ale jejich práce a jejich nulové znalosti problematiky, a takových "odborníků" je naprostá většina! Je to tak v Česku a v Polsku, jak to tak nějaký čas sleduji, to bude bohužel stokrát horší.
Osvěta byla v ČR velmi malá a i to většinou byla zásluhou mě a mých kolegů z DX-klubu, ale u vás je prakticky nulová! :-(
Už od první digitalizace se na různých webech postupně vydávala spousta článků k dané problematice, nic takového jsem ale u vás za ta léta nezaznamenal a neobjevil. Kdo si dá tu práci, dokáže si to vygůglit a překladač už mu to dnes solidně přeloží.

Problematika antén, byť se to nezdá, je velice složitá a komplexní záležitost, já se pozemnímu příjmu a anténám věnuju už 41 let a stále mám pocit, že je co se učit, takže většina "mouder" rádobyodborníků (kteří se tím i živí a dělají to za peníze!!!) je pro mě minimálně udivující! :-( Na plně digitální provoz ve svém anténním rozvodu (celkem 9 multiplexů - 4x ČR, 3x AT, 1x SK a 1x PL) jsem přešel už v roce 2008 !!! , když 99,99% populace ještě ani netušilo, že nějaký "digitál" existuje :-) , tak trošku zkušeností mám :-)

https://www.digitalnitelevize.cz/forum/ ... anov-74320

A T2 s HEVC , velkýma SFN a modulací QAM256 má další svoje specifika, se kterými je zatím "málo" zkušeností, jelikož tato celková kombinace je ve světě ojedinělá, je pouze v ČR a nyní bude v PL.

Abych se trochu vrátil k tématu :-) Žádná ZÁZRAČNÁ a univerzální anténa neexistuje!!!!!!! Všechno jsou to jen reklamní triky prodejců a výrobců! Nutno podotknout, že někteří výrobci jsou v tom "trochu" nevinně, jelikož nekalé reklamní triky konkurence je "nutí" dělat totéž, aby taky prodali. Pěkné obrázeky, spouta "HD" slov a "patentů" a zázračné zisky prodávají :-) A lidi pak nadávají. Na technologii! Technologie je dobrá, ale uživatelé jsou lenošní si přečíst i základní upozornění na stránkách Emitelu!
Anténa se nevybírá podle obrázků na internetu, ani podle mouder kdekoho na internetové diskuzi, ale podle konkrétních signálových podmínek na konkrétním místě příjmu!!! Ty ale už dneska není laik schopen sám zjistit a bohužel, není schopen ani sehnat skutečného odborníka, který to skutečně ovládá, jelikož dnes se za odborníka vydává každý traktorista, co si našetřil na nějaký levný "měřák". Taková je situace v ČR a nebudem si nic nalhávat, v PL to bude 10 x možná vícekrát horší, jak to tak nějaký čas sleduji :-(

Není v silách mých, ani kolegů, zkoušet, měřit a porovnávat všechny možné i nemožné antény, je to docela náročné jak na kvalitní vybavení, tak na čas a i na peníze.
Nějaké nezávislé měření několika antén dostupných v ČR se zisky uvedenými v dBd !!! najdete zde:

https://www.digitalnitelevize.cz/forum/ ... b-t-256023

Měření bylo provedeno v otevřeném terénu bez rušivých signálů ve výšce 4 metry nad zemí.
V tabulce jsou pouze uvedené hodnoty zisku, další údaje by lajkům nic neřekly.
Pro znalejší dané problematiky je komplexnější měření z přerovského dx-klubu, kde jsou uvedeny i hodnoty MER a NsM
a "chování" různých antén v různých podmínkách v dané lokalitě (příjem z několika vysílačů z různých směrů, různé polarizace, různě velké SFN a různé homogenity elmag pole:

https://www.digitalnitelevize.cz/forum/ ... b-t-255765

Co se týká "mých" antén, já nemám zájem o nějakou velkovýrobu, i když mým "snem" je, aby si každý mohl koupit kvalitní anténu, která dělá přesně to co má za co nejnižší cenu, ale to jsou dvě věci, které jdou prostě proti sobě. "Konkurence" krámů z Číny, ale bohužel i například z Polska i Česka je veliká a já nechci vyrábět krámy, to přenechám "fabrikám", který potřebujou vyrábět věci, který se za dva roky rozpadnou, aby mohly vyrábět stále dál dokola. Dám jednoduchý příklad, který snad i laik pochopí: hliník se prodává na kilogramy - když číňan i další vyrábí anténu z materiálu o tloušťce 0,8 mm a já o tloušťce 1,5mm , tak mě stojí materiál 1,875 krát víc než jeho :-) (ve skutečnosti je to ale mnohem vícekrát, jelikož oni to nakupujou po tunách, já po kilogramech). Nerezové komponenty jsou 7 x dražší než galvanicky pozinkovaný 1mm plíšek.
Plastové komponenty mám z mostenu s ISO UV stabilizátory, které mám na střeše na památeční anténě bez závad už 27 let!!!! :-) A to stojí taky peníze oproti "levné" konkurenci. Já nemám ambice na velkovýrobnu antén, ani by mě to nebavilo, už teď mě to přestává bavit, nikde nic neinzeruji ani nenabízím, sotva stačím uspokojit ty, kteří si mě usilovně "vypátrají". A nyní, po obrovském zdražení všeho v ČR (hliník, nerez i plasty oproti únoru loňského roku je nyní 2,8 x dražší, takže doslova tragédie).
Už 10 měsíců jednám v pořadí už s třetím výrobcem antén u vás v Polsku, jestli by to bylo levnější, bohužel zatím ani jeden to nebyl schopen vyrobit v mnou požadované kvalitě :-(
A tak si raději stavíme svoje malá monstra :-)

https://www.digitalnitelevize.cz/images ... -16478.jpg

Pokud to někdo dočte až sem a překladač to srozumitelně přeloží a bude to někoho zajímat, třeba ještě něco napíšu :-)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Potrzebna dobra antena na teren zalesiony i odległy od nadajników.

Post autor: K63 »

Wszystko jasne!
XmuX pisze: 31 marca 2022, o 23:12 Už 10 měsíců jednám v pořadí už s třetím výrobcem antén u vás v Polsku, jestli by to bylo levnější, bohužel zatím ani jeden to nebyl schopen vyrobit v mnou požadované kvalitě
Drogie (ale dobre) anteny, w Polsce trudno sprzedać. Ponadto Twoje wyglądają jak zwykłe anteny, a wielu potrzebuje takie, które mają oryginalny wygląd. Stad popularność chińskich "krokodyli", dookólnych UFO i wielu innych dziwolągów. Nadal czynnikiem decydującym o zakupie jest ilość decybeli we wzmacniaczu i jak największy zasięg w km. Po wpisaniu w Gooogle hasła "najlepsze anteny DVB-T", wyświetlają się wyniki nie z najlepszymi, a najczęściej kupowanymi antenami. A one w większości nie są najlepsze, tylko najpopularniejsze. A że często są kupowane, to w rankingach "najlepszych" anten zajmują najwyższe pozycje. No i tak koło się zamyka.
Wielu polskich dystrybutorów woli sprzedawać stosunkowo tanie jednorazowe "chińczyki", na których nieźle zarobi, niż markowe anteny lepszej jakości. Mam nadzieję, że problemy z odbiorem DVB-T2 (oby było ich jak najmniej) zmienią przyzwyczajenia i preferencje polskich odbiorców.

Zablokowany